reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: CARİ USUL & ÖYP hangisi?

Oy
53. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Üniv.lere asistan almlarında Cari Usul kadlırılsın sadece ÖYP gibi puanların yüzdeleriyle olsun.

  25 47,17%
 • CARİ usul devam etsin ve BİLİM SINAVI VEYA MÜLAKAT YAPLSIN

  25 47,17%
 • Cari Usul,torpil sahibi arkadaşlarn KADRO BAHÇESİ olarak devam etsin

  3 5,66%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 31

Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun Konusunu İncelemektesiniz

yök ün yayınladığı istatistikler var.siz benden daha iyi hakimsiniz. örneğin YÖK ün istatistik verilerinin birinde ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19

  Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

  yök ün yayınladığı istatistikler var.siz benden daha iyi hakimsiniz. örneğin YÖK ün istatistik verilerinin birinde ÖYP ve CARİ alımların kıyaslamasını gösteren daire grafiği var. orada mevcut zaman diliminde CARİ alımlara başvuru 20 bin iken. ÖYP de 50 bin civarında. iki katından fazla. Ben bu veriden şunu anlıyorum. Demek ki insanlar Cari alımların şeffaflığından olsa gerek.oralara başvurmaktan biraz çekinmektedirler. en son bir üniversitesnin ilanında alım yapılcak kişilerin bile isimlerinin yazılı olması.ne demek istediğimi daha acık bir şekilde ortya koymaktadır. Asistan alımlarında da bu böyle.burda kimse kimseyi kandırmasın.açık ve net olarak görüyoruz ki..CARİ alımların birilerinin KADRO BAHÇESİDİR...bu,haksız gidişe ne zaman dur demeyi düşünüyorsunuz.. Bilgi Edinme kanunu çerçevesinde bu durum YÖK e sorulabilir. ben bunun cevabını bilmiyorum. belki de mantıklı bir açıklamsı vardır. Fakat benim çıplak gözle gördüğüm ve bir çok arkadaşımın da mağdur olduğu AŞİKAR..ADRESE TESLİM İLAN EDİLİYOR BU ÜLKEDE CARİ ALIMLARDA...atıyorum alacakları kişinin dil puanı 81 ise İlana yapışıtırıyorlar 80 dil baraj..vs. bunları çoğaltmak mümkün.yani utanmasalar kaşı gözü şu renk..adında şu harf olsun diyecekler..YAPMAYIN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM..ŞU GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELMEYİN,KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ...ÖYP TARZINDA SADECE PUANLARIMIZLA ALIM YAPILMASINA KİMİN NE İTİRAZI OLABİLİR? LÜTFEN BUNUN BİR ANKETİNİ YAPALIM..YÖK E SORALIM...SAYGILAR SUNARIM

  - - - Güncellendi - - -

  ÜNİVERSİTELERE,
  "ASİSTAN" yani ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ünvanıyla alımlarda..CARİ USUL YÖNTEMİYLE alımlar ne zaman sona erecek soralım

  https://denklik.yok.gov.tr/docuplus/integration/bilgiEdinme.aspx
  sciencegirl bunu beğendi.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  735
  Ben karşı değilim açıkçası cari alıma. Masa başı memurluk değil akademisyenlik.
  Hoca asistanı seçsin bence mahsuru yok. Keşke cari usul kalkmasi yerine öğretim üyelerine az biraz ahlak ve etik anlatilsa bu özellikleri kazansalar ve liyakat kelimesinin kelime anlamını cozseler sorun kalmayacak.
  yelda27 bunu beğendi.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  o zaman ÖYP ile atanan TÜM AKADEMİSYEN arkadaşlarımız MASABAŞI memuru...saygılar...
  aDNA ve gul_89 bunu beğendiler.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben karşı değilim açıkçası cari alıma. Masa başı memurluk değil akademisyenlik.
  Hoca asistanı seçsin bence mahsuru yok. Keşke cari usul kalkmasi yerine öğretim üyelerine az biraz ahlak ve etik anlatilsa bu özellikleri kazansalar ve liyakat kelimesinin kelime anlamını cozseler sorun kalmayacak.
  Evet liyakat olmalı. Günümüz şartlarında ÖYP gibi bir yerleştirme muhakkak olmalı.
  Şahsi görüşüm ÖYP gibi bir yerleştirme ile daha fazla eleman seçilip, Sağlam bir Merkezi Bilim Sınav zemini oluşturulmalı . Yapılabilir mi bilemiyorum...
  Hayır yolda uğraş ...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  pek sevgili arkdaşlarım tabiki de liyakat olsun,hak eden kazansın, bu ülkenin geleceği için,sonraki nesiller için bu şart...

  FAKAT ŞU CARİ USULDE alımlarda yapılan yol ve yöntem sizin dediğniz liyakatı ne kadar ölçüyor?. burada kendinizi kandırmayın sayısız örnek var şu ülkede ADRESE TESLİM ilanları. eğer dediğiniz liyakat ölçünü bu ise EYVALLAH diyorum.

  CARİ USULLE yerleşen ASİSTAN ile ÖYP ile yerleşen asistan arasında ne fark var? BU kadar ÖYP Lİ liyakatsız ve MASABAŞI MEMURU öyle mi? !

  Bir insan 4-5 yıl lisans eğitimi alıyor,ALES ,DİL e giriyor. ve tüm kendi statüsünde olan insanları geri bırakıp yerleşiyor,bu insan MÜLAKAT & BİLİM SINAVI yapılmadığı için LİYAKATSIZ oluyor öyle mi?

  kusura bakmayın da Türkiye artık eski Türkiye değil TORPİLİ OLANLARIN,ADAMI ,DAYISI OLANLARIN ülkesi değil.Cari usulü savunan arkadaşlarımın muhtemelen güvenndiği bir yerler vardır. ARTIK BİR DEKAN VEYA REKTÖR VS eşini dostunu,gelinini damadını KADRO BAHÇESİNDE doyurmasın.. araştırın neden OSMANLI yıkıldı? babadan oğlua geçmedi mi bu sistem? cari usullü istemektekti amacınız bu?

  merkezi sistem bilim sınavı OK..peki şu an bu ülkede onu kaldıracak kurumsal altyyapı nerde? BU DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN olmasını beklemek için KAYMAK TABAKANIN karınını doyurmasını mı bekleyeceğiz?

  BİR ADAM DİPLOMASI İLE ales i ile dil puanı ile BİR PUAN SİSTEMİYLE BELLİ PUAN YAKALIYORSA SİZ hala neyini sınıyorsunuz? ONCA PUANLARI BİR ARAYA GETİREN BİRİNİN mülakat veya bilimsınavı ile yerleşememesi vicdanınızı RAHATLATIYOR MU?

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Liyakatli olan bu sistemde Oyp. Ayrica hocaya yalakalik yaparak gelen aras. gor. ileride nasil bir alm yapar? Ayrica her oyp li mukemmel akademisyen adayi, cari ile girenlerin tamami iltimasli degil. Esas belli. HAK EDEN yani LIYAKAT...

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  glory2008 işine geldiği gibi anlama söylenenleri, tamamen önyargılı bir anket ve seçenekler oluşturulmuş. söyleyecek birşey yok

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  81
  Evet liyakat sorunu kadrolar öyp gibi alımlar ile çözülebilir. Bu da zaman alacak, sabır gerekiyor. Köklü bir düzen değişiyor. Ancak cari alımlarla alınan arkadaşlarımızı da görmezlikten gelemeyiz. Gözümle gördüğüm liyakat sahibi olduğuna inandığım bir çok cari alım arkadaşım var ki onlar da ALES , YDS gibi sınavlarla giriyorlar. Ki ölçü bu sınavlar ise bence onlarda Öyp liler kadar hakediyorlar. (Ne kadar birileri yakın camiasını , üniversite camiasına katma gayretleri olsada)
  Şu an itibariyle ve eski zihniyet akademik camiamız ile bu sistemin değişmesine olanak sağlanılacağını sanmıyorum. Ben ve yeni atanacak olan diğer öyp li arkadaşlarım inşallah sorunlara çözüm üreten, farkındalığı yüksek, yerinde saymayan, inançlı, araştırma heyecanı olan bireyler oluruz.
  aDNA bunu beğendi.
  Hayır yolda uğraş ...

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  vitaminc varsa objektif olduğunu düşündüğün extra seçenek yaz YAYINLAYALIM..HER ŞEYE AÇIĞIZ....BUYUR BEKLİYORUM

  - - - Güncellendi - - -

  LANSETUCU . tabiki de cari olarak atanmış çok kaliteli kardeşlerimiz var..kaldı ki düşüncülerimiz tüm cari ler böyledir değil..GENEL RESME BAKMANIZI öneririm..ayrıca bence kalifiyeli ve liyakatli cari usulle atanmış kardeşlerimizn karşılığında haksız yere yerleşim çok ciddi sayıda insanlarda var..her ikisini teraziye koyduğunda..hayat boyu yaşadığın tüm tecrübelere bakarak hangisi daha agır basıyor..BEN şahsım adına edindiğim tecrübeler şu ki..cari usulle alımlarda dediğiniz şekilde..gerçekten bileği ile almış yerleşim insanların sayısnın ,cari usulle torpille bir yerlere gelmişlerden çok az olduklarını düşünüyorum

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  Aslında çetinsaya bir programda bu alımların tamamen öyp düzeninde yapılmak istendiğini söylüyordu. inş. yakın zamanda öyle olur ancak umudum yok öyp şu anki konumuyla da varlığını devam ettirebilse bu da başarı olacak diye düşünüyorum. Tahminim böyle 4000 kadrolar bir iki yıla bitecek sonra öypden vazgeçilecek herhalde.

 11. #11
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Biat edenleri almaya alismis hocaCIK lar neler soyluyorlar bilseniz. Cari isteyenler hakli: Oyp li minnetsiz gelir saygi disinda YALAKALIK yapmaya gerek duymaz, Cari isteyen hocaCIK dr a alirdigi garibana oda bile temizletip yayinlarini yazdirabilirken neden Atarli Oyp liyi istesin?Cari ile alinan liyakatli yok mu Kesinlikle var. Ama koklu univ.lerde bu oran ancak % 5. Univ.leri gezince anliyor insan. Gercekten sirf yalakalkla bitla beslenen Allah korkusu olmayip etik kavramlari hice sayan tipleri gordukce sorunlu da olsa Oyp olmszsa olmaz. Forumda 10 larca arkadasimizin sorunu bana yansidikca buna sukur diyorum.
  fallenangel, koseus, smooth ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 12. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  Alıntı glory_2008 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  vitaminc varsa objektif olduğunu düşündüğün extra seçenek yaz YAYINLAYALIM..HER ŞEYE AÇIĞIZ....BUYUR BEKLİYORUM
  herkes sistem kendisine nasıl uygun olursa ona göre düzenleme yapılmasını istiyor. dil puanı nedeniyle giremeyen dilin etkisi azalsın kalksın diyor, hadi ben de diyorum ki not ortalaması da neymiş bu kriter olmamalı öyp alımlarında not ortalaması %5 olsun.

  önemli olan insanlara tek bir yolu gösterip dayatmamak, tıpkı daha önceleri kimsenin dgs nedir bilmeyip de öss ile istediği bölüme gitmek için yıllarca dershaneye gittiği gibi. öyp de cari usul de devam etmeli. not ortalaması düşük birisi öyp ile kadro bulamaz, ama cari usulde ales ve yabancı dilinin avantajıyla kadro bulabilir. not ortalaması düşük için cari alım, yabancı dili düşük için öyp gibi bir sistem gözükmeye başladı bana açıkcası.

  benim temennim öypli veya diğeri diye kimseyi ötelememek. ama ne yazık ki bulunduğum üniversitede öyplilere azıcık yan gözle bakanlar var gibi..

 13. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  19
  vitaminc, herkes kendine uygun geleni savunuyor diyorsunuz. şu verdiğiniz cevapta sizin kendinize gelen tarafın ne olduğunu ortaya koyuyorsunuz. sebebini de açıkça dile getiriyorsunuz. bu açıdan baktığımızda sizi tebrik ediyorum cesurca görüşlerinizi bükmeden ilettiniz. teşekkür ederim.

  Fakat şu var ki buradaki sıkıntımız CARİ USUL diyerek MÜLAKAT adı altında yandakçıların bir yerlere gelmesi. Siz içerisinde mülakat & bilim sınavı olan yerlerin ne kadar şeffaf olduğunu düşünüyorsunuz. Yapmayın gözünüzü seveyim. O zaman tümden üniv lerdeki eğitimi kaldıralım...cari usulle alımlarda belki siz ünivlerde yan gelip yatıp güvendiğiniz yerlerin sizi bir yerlere getirmesi için umutla bekleyebilirsiniz.AMA ben gibi bir çok kişinin tanıdığımız elimizden tutan kimse yok.. şimdi diyecekseniz ki büyük ünivlerde ort. düşük e zaten değeri de, o durum göz önünde tutularak %25 verilmiş ALES gibi %60 vermemişler..

  ok eyvallah sizin dedğiniz gibi olsun diyelim akademik ort. %5 olsun..dil ve ales ona göre revizyon edilip düzenlenebilir...VALLA KUSURA BAKMAYIN DA İÇİNDE "MÜLAKAT" "BİLİM SINAVI" olan hiç bir yönteme GÜVENMİYORUM,BİRİLERİNİN HAKKINI GASP EDENLERİ DE ALLAH A EMANET EDİYORUM nokta..

 14. #14
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  735
  Sakin ol şampiyon.
  Ben ÖYPliler masa başı memuru demedim. Akademisyen olmak masa başı memurluk değil dedim.
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.

  Demek istediğim aslında üstte de dedim ama yeniden anlatayım . Bir kişi 4 matematik yaptı lisansta ders çalıştı diye akademisyen olmak zorunda değil. Devlet bunu almak zorunda da değil. Hali hazırda öYP ile gelenler hakkında yorumları dinlersen ne demek istediğimi anlarsın . Torpil vs ile işi olmayacak bir hocam şunu söylüyor, arkadaş niteliksiz! ama mecburen bitecek bitirecek hoca olacak en azından biraz yetişsin diye çırpınıyoruz...

  Her ÖYPli böyle değil ama CARİ ye göre ÖYP de bu adamların yerleşmesi çok daha olası, var mı aksini iddia eden . Dediğim demek stediğim ve sizin anlamak istemediğiniz tek şey şu , MÜLAKAT ADAM GİBİ YAPILIRSA EN İYİ SEÇME YÖNTEMİDİR!.
  ÖYP belki bir baraj olabilir.Örneğin kadrolara sistemden tercih yapılır direkt kadro verilmez 4 katı kadar kişi çağırılır değerlendirilir. İşte o zaman dersin ki evet bu sistem iyi sistem.
  Ama sadece LİSANS ortalaması fazla diye birilerinin bir yerlere yerleşmesi makul mantıklı diyorsanız bence orada bir sorun var.

  Vahdet hocam bir çok yorumunu işte bu lan diye okuyorum Ama bu yorumuna katılmıyorum . ÖYPli yalakalık yapmaz ? Yalakalık br kişilk özelliğidir 200bin tl imzalamış ÖYPliler herkesten çok yalayıcı haline gelebiliyorlardı bir dönem Genelleme yapmayalım...

  Not: Arş. gör. değilim , ünversitede uzman olarak çalışıyorum. Tek bir torpil yaptığımı ispat ederlerse istifa ederim Her CARİ torpilli değil, her ÖYPli de doğuştan akademisyen değil.

  Zaten oylamaya da bakarsanız sadece 1 fark kalmış arada. Bende CARİ devam etsin diyenlerdenim.

  Başladığımız gibi bitirelim...

  Sakin ol!
  sidneh ve kaamos bunu beğendiler.

 15. #15
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.506
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.
  Burada ufak bir düzeltme yapayım; ÖYP kadrosu yardımcı doçentliği garantilemez. Doktorayı bitirdikten sonra, ki doktorayı bitirmek için de emek gerekli, gerekli şartları yerine getirmediğiniz takdirde yardımcı doçent olamazsınız. Araştırma görevlisi olarak kadroda kalırsınız.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cari Usul Alımlarında Sıralama
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan thesolvent2
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 12-05-2013, 22:06
 2. ÖYP de Cari Usul
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fenerbahçe
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2012, 20:25
 3. cari usul
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mango
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-08-2011, 17:07
 4. Cari Usul Hesaplaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 25-05-2011, 16:09
 5. Cari Usul Ön Değerlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bynyks
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-11-2010, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git