reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Yeni MEB Bakanı Yasa Tasarısında Bizlerin Sorunlarına Çözüm Üretecek Mi?

Oy
73. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, çözüm üreteceğinden eminim. Güveniyorum.

  9 12,33%
 • Hayır, çözüm üretemeyecektir.

  38 52,05%
 • Kısmen de olsa çözüm üreteceğini düşünüyorum.

  26 35,62%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 53

Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri Konusunu İncelemektesiniz

Nabi AVCI Eskişehir Milletvekili Milli Eğitim Bakanı Telefon : +90 (312) 420 53 34 +90 ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Yeni MEB Bakanı'na YÖK Yasa Tasarısı Madde Önerileri

  -6804.jpg
  Nabi AVCI Eskişehir Milletvekili
  Milli Eğitim Bakanı


  Telefon : +90 (312) 420 53 34 +90 (312) 420 53 35
  Faks : +90 (312) 420 53 84
  E-Posta : nabi.avci@tbmm.gov.tr
  Özgeçmiş
  Nabi Avcı, 8 Ekim 1953'te Bilecik'te doğdu. Baba adı Abdullah, anne adı Habibe'dir.

  Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı.
  1974 yılında Kültür Bakanlığında memuriyete girdi. Anadolu Üniversitesinin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalıştı. 2000 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde profesör oldu. 2003'te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır.
  24. Dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu.
  Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Avcı, evli ve 5 çocuk babasıdır.


  Arkadaşlar düzelmesini istediğiniz maddeleri ve çözüm önerilerini de iletirseniz Bakan beye, çağırılacağımız Çalıştaylarda ve TBMM ziyaretimizde bunu rapor halinde sunarız. Sizce hangi madde hatalı ve nasıl değişmeli. Ayrıca anketin sonucunu da raporumuzda: Şu tarihte açılan, şu sorulara verilen cevapların yüzdesi bu kadardır diyerek sunmayı planlıyoruz. Destek ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:07.

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Ben birşey yapabileceğini düşünmüyorum,ama yapabilirse güzel olur tabiki.
  aDNA ve kuzeyyıldızı bunu beğendiler.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Bir öneri olarak bir yazı (bildiri, deklerasyon,kamuoyuna duyuru vs) hazırlayalım. Özellikle iş güvencesi, il dışı çalışma şartı, yüksek lisans ve doktora için tanınan süreler, ilişik kesilme, mobbing, kazanılmış hak vb. gibi meseleler hakkında ve bunların özellikle aile açısından yarattığı sorunlar konusunda ayrıca YOK'un ilk tasarısında iş güvencesi verilen asistanlara ikinci tasarısında bu güvenceyi kaldırdığı da belirtilebilir. Bu yazıyı internet ortamında onaya (imzaya) açalım. Onaylayanların listesi ile beraber milliyet, hurriyet (hatta samanyoluhaber bile olabilir) gibi haber sitelerinden bu yazıyı görülebilir ve dikkat çeken şekilde haber sayfalarına koymalarını (ve uzun süre tutmalarını en az 1 hafta) rica edelim. Onaylayanların arasında arş.gör.lerinin yanısıra hükümetin değer vardiği prof.lar falan olursa daha etkili olabilir. Onlarla özel olarak görüşülse bir kısmının onaylayacağını düşünüyorum. yazının basit ve anlaşılır bir dille kaleme alınması önemli. onaylayanların listesi ne kadar uzun olursa o kadar etkili olacaktır. Umarım haber siteleri olumlu yaklaşırlar. bu öneri daha ziyade hükümet tekliflerimize sıcak bakmazsa ve YOK un gönderdiği taslağı aynen meclise gönderirse başvurulabilecek bir çare gibi. Bir de öneri gerçekten zor bir öneri. Yapılması mümkün mü acaba?

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  282
  öypli olsun veya olmasın doktora aşamasında başarısız olanların kadroları ilişik kesilecekse,öğretim görevlisi kadrolarına atansınlar.
  PHinallynotDone bunu beğendi.
  GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı love_freedom Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  öypli olsun veya olmasın doktora aşamasında başarısız olanların kadroları ilişik kesilecekse,öğretim görevlisi kadrolarına atansınlar.
  destekliyorum. Ayrıca doktora ve yüksek lisans için belirlenmiş ilişik kesme sürelerine 1 yıl eklenmesi de uygun olur.( yakınlarının ağır hastalığı, yakınlarının ölümü, askerlik, doğum ve hoca haksızlıkları vs durumları düşünülerek). İl dışında çalışma şartı kaldırılsın. Eğer kaldırmaya yanaşmıyorlarsa da iki yıl başka ilde çalıştıktan sonra doktoranı bitirdiğin üniversiteye dönme hakkı getirilsin. Ayrıca biz torpil peşinde koşmayalım. Eğer madde kaldırılmayacaksa YOK bizi kura ile göndersin. Ben yukarıdaki MEB hakkındaki görüşünüz haricinde bir anket göremiyorum. Herhalde anketler daha sonra konulacak? Ayrıca çalışmalarınız için teşekkürler

  - - - Güncellendi - - -

  Ayrıca eş durumunu gözeten bir düzenleme de getirilse fena olmaz
  gkcndgn ve kuzeyyıldızı bunu beğendiler.

 6. #6
  sweetcurse
  Misafir
  senet uygulamasının hafifletilceği söyleniyor.
  35. madde görevlendirmeleri ÖYP dışında da uygulanıyor (33A gibi).
  istifa durumunda asistanları mağdur etmeyecek bir yol bulunmalı ve bu durum maddelerde daha açık yer almalı. Üniversitelerin eline ve insafına bırakılmamalı.

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı sweetcurse Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  senet uygulamasının hafifletilceği söyleniyor.
  35. madde görevlendirmeleri ÖYP dışında da uygulanıyor (33A gibi).
  istifa durumunda asistanları mağdur etmeyecek bir yol bulunmalı ve bu durum maddelerde daha açık yer almalı. Üniversitelerin eline ve insafına bırakılmamalı.
  Tasarı yurt içi görevlendirmelerdeki senetler açısından olumlu. O konuda için rahat olsun. Umarım değiştirmezler.
  zeynep erzurum bunu beğendi.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  28
  öncelikle doktoradan sonra 1 yıl yard doc olamayanların kadro ile ilişkilerinin kesilmesi kesinlikle düzeltilmeli 1 sene nedir ?
  ikincisi eş durumu da önemli bir husus
  gkcndgn, kou_meka, oksi-on ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  3
  Doktoradan sonra 1 yıl yard. doç. kadrosuna atanamaynların ilişiklerinin kesilmesi kesinlikle düzeltilmesi gereken bı husus. Gelecek kaygısı yaşayarak geçen bir akademisyenlkte nasıl bilimsel çalışmalar üretilebbilir? doktora sonrasında ne olacağım belli değilken kaygısız bir yaşam olabilir mi?
  ÖYP'li olarak bizlere imzalatılan senet hususunun ele alınması ve geçmişe dönükde geçerli olması önemli bir husus. Daha açık bir şekilde ve üniversitelerin bu durumu suistimal etmeden uygulayabıleceklerı bır madde olmalı.
  Daha önce arkadaşların belirttiği gibi eş durumu konusuna da değinilmeli.
  gkcndgn, kou_meka, oksi-on ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  5
  Doktora sonrası ilişik kesilme maddesi vaktiyle 33a kapsamında atanacağını düşünüp, hali hazırdaki işlerinden istifa eden insanları öyle bir duruma soktu ki , özellikle Köklü üniversiteleri kazanan öyp li asistanlar istifa etse yeridir. bu haksızlık değil midir?oyun başladıktan sonra kuralları değiştirmek ne hukukla ne insanlıkla tarif edilemez.yazık bizlere.
  kou_meka ve berna orhan bunu beğendiler.

 11. #11
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Doktoradan sonra 1 yıl içinde Yard. Doc. kadrosu veya öğretim görevlisi kadrosuna geçemeyenlerin ilişkilerinin kesilmesi tamamıyla saçmadır. Doktorayı bitiren araştırma görevlilerini daha verimli kullanmak adına, Öğretim görevlisi kadrosuna sorgusuz sualsiz geçirip Yrd. Doc. için kadro beklemesini kadronun tipi açısından uygulayabilirler. Ama devlet olarak yüksek lisansını ve doktorasını yaptırmış olduğunuz ve bilim adamı statüsünü artık kazanmış kişileri sokağa atmanın nasıl bir mantıksızlık olduğunun iyice açıklanması gerekmektedir.

  Bu maddeye alternatif olarak; doktorasını başarıyla tamamlayan araştırma görevlilerinin yrd doçlik ön şartlarını sağlamak için 1 yıl süre verilebilir (dil puanı akademik çalışma puanları vs) Bu süre sonunda gerekli puanları toplayamayan adayları öğretim görevlisi kadrosuna toplayan adayları da direk sorgusuz olarak yrd doc kadrosuna bir rütbesel dizilimde geçirebilirler. Ülke standartlarında araştırma görevlileri ile yrd doçlar arasında uçurumsal maaş farkları bulunmuyor çok zor şeyler değil bu talepler. (200 lira vs)

  Buna ilave olarak doktora yaptıkları şehir dışında 2 yıl çalışma şartının ülkemizde ana bölümler dışında birçok bölümün doktora programının 1 veya 2-3 şehirde bulunduğu göz önüne getirilirse bu bölümdeki öğretim üyesi adaylarının mağdur olunacağı kaçınılmazdır. Hem bu yönüyle hemde diğer yönleriyle bu 2 yıl olayı tamamıyla saçmadır. Zaten böyle bir görüş 1980 darbesinden öncede ortaya atılmış ve uygulanamamıştı.

  Araştırma sürelerinin sınırlandırılması bilim etiğine ve ahlakına bence aykırıdır. Bazı araştırmalar vardır ki insanlar yıllarını vermekte ve tez haline getirmek için uzun yıllar çalışmaları gerekmektedir. Dünyada 30 yılda yazılmış doktora çalışmaları ve büyük keşifler bulunmakta, ve bu bilimi title veya statü peşinde koşmayan insanlar yaparak dünya tarihine ve geleceğine darbesini vuran insanlar var. Bu sebeple bunlara bu tarz sınırlamalar getirmek malesef hoş bir uygulama değildir. Bunun yerine çalışmaları takip eden bir komisyon olmalı (farklı üniversitelerden de olabilir). 6 yıl sürede bitmeyecek olan tezlerin bu komisyonlar tarafından gözetim altına tutulması uygun olabilir.

  Not: Adamlar MEB'teki eş durumu tayinlerini bitirmeye çalışırken, Yüksek Öğretime ve ÖYPye bu tarz bir ayrıcalık sağlamayacakları aşikardır. Ama umarım umut verici gelişmeler olur.
  Son düzenleyen erdemkan, 01-02-2013 saat 21:55. Sebep: ilave
  Niënor, kordogo, kou_meka ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  7
  doktoradan sonra 1 yıl içinde Yard. Doc. kadrosu veya öğretim görevlisi kadrosuna geçemeyenlerin ilişkilerinin kesilmesi tamamıyla saçmadır. Doktorayı bitiren araştırma görevlilerini daha verimli kullanmak adına, Öğretim görevlisi kadrosuna sorgusuz sualsiz geçirip Yrd. Doc. için kadro beklemesini kadronun tipi açısından uygulayabilirler. Ama devlet olarak yüksek lisansını ve doktorasını yaptırmış olduğunuz ve bilim adamı statüsünü artık kazanmış kişileri sokağa atmanın nasıl bir mantıksızlık olduğunun iyice açıklanması gerekmektedir.

  Bu maddeye alternatif olarak; doktorasını başarıyla tamamlayan araştırma görevlilerinin yrd doçlik ön şartlarını sağlamak için 1 yıl süre verilebilir (dil puanı akademik çalışma puanları vs) Bu süre sonunda gerekli puanları toplayamayan adayları öğretim görevlisi kadrosuna toplayan adayları da direk sorgusuz olarak yrd doc kadrosuna bir rütbesel dizilimde geçirebilirler. Ülke standartlarında araştırma görevlileri ile yrd doçlar arasında uçurumsal maaş farkları bulunmuyor çok zor şeyler değil bu talepler. (200 lira vs)

  Buna ilave olarak doktora yaptıkları şehir dışında 2 yıl çalışma şartının aranması da ayrıca saçmalıktır.bunların değerlendirilmesi gerekmektedir
  kou_meka ve kuzeyyıldızı bunu beğendiler.

 13. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  7
  doktora sonrası 1 yıl sınırlamasının getirilmesini ele alalım.Bir araştırma görevlisi herhangi bir üniversitede yard.doç. kadrosunu kendi isteğiyle açamaz.Bunu yazmama bile gerek yoktur ancak bu maddenin elle tutulur bir yanını arıyorum bulamıyorum.Nedir bu acele?araştırma görevlisi yard.doçent olmamaya direniyormuş da sanki arş.gör. olarak kalmak istiyormuş gibi bir yaklaşım var.1 yıl içinde insan stresten ne çalışır ne de yaşama sevinci kalır.Özgür düşünce ve moral motivasyon gücünü yok ederek bir yere varamayız.
  Niënor ve kou_meka bunu beğendiler.

 14. #14
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  30
  33 a maddesinin mevcut durumu korunsa bile, yani doktora sonrası 1 yıl içinde ilişik kesilmesi koşulu kaldırılsa, büyük ölçüde aşama kaydedilmiş olur. her yönüyle insanları gelecek kaygısına iten, mesleğinden soğutan, rekabeti artırma adına kutuplaşma ve huzursuzluklara yol açan bu madde acilen kaldırılmalıdır.Ayrıca 2 yıl farklı bir üniversitede görev yapma durumu bazı nadir bölümler için neredeyse imkansızdır.kaldı ki yaygın bölümlerde bile sürekli bir öğretim üyesi sirkülasyonuna ve adaptasyon problemlerine neden olacaktır.polis ve astsubaylar gibi sürekli şehir değiştirmek, üstelik iş güvencesi dışında çalışmak bilim insanları için önceden beri zor olan evlilik,aile kurma planlarını neredeysa yok etmek anlamına gelmektedir.Bu konular derhal düzenlenmeli, en kötü ihtimalle, mevcut durumu değiştirilmemelidir. zira şartlar bizler adına zorlaştırılmanın ötesinde işkence boyutuna ulaşmak üzeredir.
  kaamos bunu beğendi.

 15. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  85
  Araştırma görevlisinin yan gelip yatan bir meslek olmadığı anlatılsın. Haftada 16 saat derse giriyorum. Bölüm işleri, toplantılar,rektörlük görevlendirmeleri sergiler vs. gibi angarya işleri yüzünden benim gibi bir çok araştırma görevlisi kendi akademik gelişimlerini sürdüremiyorlar. Cari usüller için doktora ve yüksek lisans yapmak zorunlu değil iken, pat diye zorunlu yapacaklar ise, yasa yürürlüğe girdikten sonra bu süreler geçerli olsun. Bir çok öğretim görevlisi zaman sınırı olmadığı için, bir çok araştırma görevlisine yığınla angarya iş yaptırıyorlar. Bu durumda ciddi haksızlıklar ortaya çıkmış oluyor.
  Dil sorunu olup bekleyen eski 33a'lı araştırma görevlileri yoğun programlı dil kursuna gönderilsin.(Öyp emsal gösterilerek) İlk önce hali hazırda yetişmiş araştırma görevlilerinin önü açılsın. 50/d gibi bir uygulamanın 3 çocuktan 5 çocuğa kadar giden bir beklentiyi gerçekleştirmek için engel olduğu anlatılsın.
  Kısaca:
  Önceki yasa olduğu gibi kalsın. Kalmıyor ise, yasadan sonraki alımlarda geçerli olsun.
  Not: Bakanla görüşmeye gidiliyor ise, Araştırma görevlileri kadro farklılıkları anlatılırsa iyi olur. Sadece öyp'liler adına gidiliyor ise, muhakkak 50d ve cari alım 33a'lı kadroların da olduğunu söylemekte yarar var. Çünkü bu durumda bakan istemeden de olsa yanıltılabilir. Bütün araştırma görevlilerini temsilen gidilmiş ve yasa, sadece öyp'liler için sorun teşkil etmiş, diğer kadrolarla ilgili bir sorun yokmuş gibi algılanabilir.
  kuzeyyıldızı bunu beğendi.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cevap: 36
  Son Mesaj: 29-01-2013, 14:55
 2. Yeni Milli Eğitim Bakanı'na Twitter'da sahte hesap
  Eğlence/Karikatür forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-01-2013, 14:26
 3. YÖK Yasa Tasarısı Tamamlandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-01-2013, 22:48
 4. Yeni Yasa ile Düzenlenen Arş.Gör. Atanma Dil Puanı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Entomofitoherbo
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-01-2013, 20:10
 5. Yeni çıkan torba yasa ve ÖYP'li olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan psoz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-04-2011, 19:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git