reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 66

ÖYP de Yanlış Beyan, Mükerrer Atanma vb Konular için YÖK'e Dilekçe

ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü Forumunda ÖYP de Yanlış Beyan, Mükerrer Atanma vb Konular için YÖK'e Dilekçe Konusunu İncelemektesiniz

benim de diploma notum düşük ama buna rağmen diploma notunun etkisinin azaltılmasını istememin hiç bir ...

 1. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  4
  benim de diploma notum düşük ama buna rağmen diploma notunun etkisinin azaltılmasını istememin hiç bir adil dayanağı olamaz. evet diploma notunu değiştiremiyoruz ama ALES ve dil sınavlarıyla bunu telafi etmenin yolu var. bu konuda böyle diyip mevcut öyp'lilerin daha iyi bir yere atanmak için puanlarını yükselterek tekrar tercih yapmalarına karşı çıkmayı da tutarlı bulmuyorum.

  Diğer yandan yanlış beyan meselesi gerçekten önemli. mezuniyet bilgilerine göre tercih ekranının çıkması, puanların sistemden otomatik alınması, 4'lük not sisteminin 100'lük karşılığının sistem tarafından hesaplanması gibi basit bir kaç düzeltmeyle bu sistemin daha adil bir hale getirilmesi mümkündür ve bu konuda yök'e başvurulmalıdır bence.

 2. #17
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  Bu, dilekçeden çok manifestoya benzemiş.
  "Swedish man caught trying to split atoms at home."

 3. #18
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  bencede

 4. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  291
  Alıntı akle Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  kusura bakmayın arkadaşlar lisans ortalaması yüzdesinin yüksek tutulmasını istemek kadar saçma birşey yoktur. bu ancak çıkar meselesidir. size örnek vereyim: A kişisi odtü elektriği okusun (türkiyede ilk bine giren diğer öğrencilerle çana girsin) B kişisi hakkari üniversitesinde okusun aynı bölümü. A'nın ortalaması 2.1 B'nin ortalaması 3.7 olsun. nerden baksan 10 öyp puanı fark demektir. ek olarak bazı üniversitelerde bir hocanın 5-6 dersini almak zorunda kalıyosun. kimisinde herkese AA kimisinde herkese DD veren hocalar olabiliyor. bunun neresinde adalet. sen 95 yapmışsın, hakkınla birşey demiyorum - bunu nasıl garanti edebiliyorsun, saydığım maddelerle? (sözüm meclisten dışarı, genel)

  ales hernekadar ölçücü olmasa da ortak bir sınav herkes giriyor. netekim ingilizce. lisans puanının ise o üniversitenin giriş puanıyla ortalama bi katsayısının çıkarılması gerekir.

  ayrıca tercihler yapılmadan önce yök her branşa yönelik sınav uygular. bunun da yüzdesi 15 olsun örneğin. çok şey yapılabilir. akıl akıldan üstündür. isteseler en adil çözüm mutlaka bulunur.

  Nedense hep odtü örnek verilir,sanki odtüyü bitiren herkesin ortalaması düşükmüş gibi.Ayrıca şu da var odtüye girenle,hakkariye girenin kapasitesi de bir değil zaten.Kendiniz de söylemişsiniz aynı üniversitenin hocaları arasında bile fark var belki o herkese aa veren hoca odtüde,herkese dd veren hoca hakkaride de vardır.bunu ayıklamak zor.Yök ün her branşa uygun sınav yapması bundan daha zor.Bence yüzdeler bu şekilde iyi.

 5. #20
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  Benim çözüm önerim.Katılırsınız katılmazsınız
  Buyrun :

  %25 ALES
  %10 DİL
  %15 GABNO
  %50 Herkesin alanına göre gerçekleştirilecek merkezi bilim sınavı. (Çoktan seçmeli)

  Nasıl ?
  "Swedish man caught trying to split atoms at home."

 6. #21
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  stolen e katılmamak elde degıl

  ayrıca stefan kardesım herkesın alanına gore bır sınav yapılması turkıyede cok cok cok zor be.
  hele coktan secmelı olunca neler oldugunu bu ulkede herkes bılıyor

  bence bu yuzdeler cok yerınde
  zaten degısmıcektırde bence

 7. #22
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  8
  Alıntı Stefan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Benim çözüm önerim.Katılırsınız katılmazsınız
  Buyrun :

  %25 ALES
  %10 DİL
  %15 GABNO
  %50 Herkesin alanına göre gerçekleştirilecek merkezi bilim sınavı. (Çoktan seçmeli)

  Nasıl ?

  katılıyorum. merkezi sınavdan niye korkulur ki. onlarca sınav yapılıyor, bu mu yapılamayacak. lisans notu yüksek olan gayet başarılı olur(olması gerekir) bu sınavdan da, kendine güvenen girsin sınava. bu durumda odtü veya hoca kıyası yapmayız.

 8. #23
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  160
  Bu ortalama yuzdesi ile OYP secimini savunanlarin hangi universiteden mezun olduklarini yazabilirler mi? Cidden merak icindeyim...

 9. #24
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  Ankara Ünv. Hukuk. F.
  "Swedish man caught trying to split atoms at home."

 10. #25
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  51
  Ankara Ünv. Fizik Mühendisliği

 11. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  4
  merkezi bilim sınavı fikri görünüşte güzel. ama her üniversitenin müfredatı aynı mı ki?
  bu sınavın içeriğini kim belirleyecek? onlar kendi öğrencilerini üstün tutmak istemeyecekler mi?

 12. #27
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Nerden
  İZMİR
  Mesaj
  241
  Alıntı hasan0688 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba arkadaşlar.yanlış beyan,yanlış bölüm tercihi mevcut öyp lilerin tekrar başvurup kazanması vs hakkında yök'e dilekçe yazdım.dilekçeyi buraya da kopyalıyorum.

  bu gibi konular yüzünden benim gibi mağdur olan arkadaşlarımız da benzer dilekçelerle yök'e başvurup kendimizi güçlü bir şekilde ifade edip sesimizi duyurursak yök 'ün bu konulara çare olacağını düşünüyorum.olmasa bile üstümüze düşeni yapmış oluruz ki ben hemen pes etmeyi düşünmüyorum mümkün olursa medyaya taşıyacağım bu meseleyi buna gücüm yetmezse yök'ün önünde kendime lpg sıkıp ateşe vermeyi düşünüyorum malumunuz benzin aldı başını gidiyor bu da olmazsa çıplak eylem falan yapmam lazım herhalde başka türlü ses getiremem tek başıma
  şaka bir yana dilekçe gönderen veya göndercek arkadaşlar burada fikirleri beyan ederlerse çok memnun olurum.saygılarımla

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na

  ÖYP ve bu kapsamda yaptığınız atamalarla ilgili acilen düzeltmeniz gereken bazı meseleler bulunmaktadır. Ben ve benim gibi yüzlerce akademisyen adayının daha fazla mağdur olmaması için düzeltilmesi, gözden geçirilmesi gereken meseleler şunlardır:

  1-) Mevcut tercih motoruna ALES sınavına girmiş üniversite 1.sınıf öğrencileri bile diploma ve yabancı dil puanlarını 100 girerek başvuru yapabilmektedir. Bu kişiler yanlış beyana dayalı yüksek puanlarla, açılan kadroları kazanmakta fakat halen lisans öğrenimi gördükleri için atamaları gerçekleşmemektedir. Böylece kadrolar boş kalmakta, atama bekleyen akademisyen adayları ise umutsuzca sonraki atamaları beklemektedir. Bu anlattığım mesele farazi değil gerçektir yanlış beyana dayalı başvuru yapan kişilerin varlığını kurumunuz tespit de edebilir.

  2-) Yine tercih motoruyla alakalı bir aksaklık var. Mesela eğitim fakültesi mezunları fen-edebiyat fakültesi mezunu olma şartı arayan kontenjanlara sehven başvuru yapabilmekte ve kazanmaktalar fakat ilanda belirtilmiş olan mezuniyet şartını taşımadıkları için kadroya atanamamakta ve kadrolar boş kalmaktadır. Tercih ekranında kişinin mezun olduğu programa göre bireyin yapabileceği başvuruları sınırlasanız, kişi atanamayacağı bir kadroyu sehven tercih etmese takdir edersiniz ki bu sorun çözülür. Yine aynı şekilde devletin önemli ve yetkili bir kurumu olarak kişilerin vatandaşlık numaralarından mezuniyet notu, yabancı dil puanı gibi bilgilere çok rahat ulaşabilirsiniz zira ALES notuna bu şekilde ulaşabiliyorsunuz.

  Tercih ekranında yapacağınız bu ufak değişiklerle hem kadro bekleyen bireylerin hem de açtığı kadrolar boş kalan üniversitelerin mağduriyetini önlemiş olursunuz.

  3-) Bir diğer mevzu mükerrer atamalarla ilgili. Programda bahsi geçen senetlerin imzalanması bir yıla yakın bir zamanı bulduğu için Kasım ayında ek yerleştirme ile atanan bazı şahıslar Temmuz’da tekrar başvuru yaparak kazandı. Bu şahıslar mevcut üniversitelerini bıraksa da bırakmasa da yine kadrolar açıkta kaldı. Bunu önlemezseniz koskoca Türkiye’nin bilimi belli adamların oyuncağı haline gelecek. Bunu acilen önlemeniz gerekmektedir. Herkese 2 yılda 1 atama hakkı verseniz bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Yani 2011 Temmuz’da atanma hakkı kazanan bir akademisyen bulunduğu kadrodan istifa etmek isterse 2013 Temmuz’a kadar beklemek zorunda olsun. Aksi halde ÖYP yüksek puanı olan kişilerin oyuncağı olacak. Düşünün herhangi bir üniversitede çalışan bir ÖYP’li sırf başkası girmesin diye bile tercih yapabilir ve kazandığı takdirde gitmeyebilir de! Çünkü bunun hiçbir yaptırımı yok!

  4-) Değerlendirmede mezuniyet notunun %35’i çok yüksek bir rakam. Çünkü her üniversitenin not sistemi ve kalitesi farklıdır. Daha önemlisi ise diploma puanını değiştirmek imkânsızdır. Bir insan kötü bir ortalama ile mezun olduktan sonra çalışıp bilgisini arttırıp kendinden daha iyi diploma puanına sahip kişilerden daha iyi duruma gelebilir fakat bunun diploma puanına etkisi yoktur. bunu önlemek için diploma notunun yüzdesini azaltabilir veya en doğrusu ALES’i branşa dayalı yapıp diploma puanını değerlendirmeye almazsınız. ALES’in 3 yıl, diploma puanının ömür boyu geçerli olması mantıklı değildir.

  Bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını arz ederim.


  hocam bu 4. madde ne demek şimdi ben anlamadım. sence hangisi daha adil. bir sene kasıp alesten yüksek almak mı yoksa 4 5 sene boyunca her sınav için ayrı ayrı yoğun emek vermek mi. bence bu 4. madde olmamış. insanın akademik kariyeri 3 saat ile sınırlandırılmamalı, şimdi sen burada 3 saat ile 4 seneyi kıyaslayıp , 3 saat daha önemli diyorsun galiba. katılmıyorum sana.

 13. #28
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  osmangazi üniversitesi fizik + matematik

 14. #29
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Nerden
  İZMİR
  Mesaj
  241
  kocatepe üniversitesi - ingilizce işletme + uluslararası ticaret finansman

 15. #30
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.040
  4. madde yi kendine göre yazmışsın kusura bakma! O kadar da değil yani. Biz 4 yıl dirsek çürütelim, ALES e çalışmayıp ortalama için uğraşalım sonra sen çık ortalama alınmasın de!


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurularında Yanlış Beyan
  ÖYP Puanı forum içinde, yazan instructor
  Cevap: 94
  Son Mesaj: 15-02-2016, 22:19
 2. ÖYP Atamalarındaki Yanlış Beyan İçin Yök'e Dilekçe!!!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-08-2011, 16:39
 3. yanlış beyan
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan SEMAP
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 27-07-2011, 10:27
 4. Mezuniyet notumu sehven yanlış beyan ettim, ne yapmalıyım?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan pacta
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 25-07-2011, 13:31
 5. Yanlış Beyan Olasılığı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meyyal
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 23-07-2011, 16:46

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git