reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 8 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 114

Makale: Asistanları Artık YÖK Seçecek

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: Asistanları Artık YÖK Seçecek Konusunu İncelemektesiniz

Madem böyle yapacaklar senedi de kaldırsınlar da rahatlayalım...

 1. #16
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.040
  Madem böyle yapacaklar senedi de kaldırsınlar da rahatlayalım

 2. #17
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  bu yıl iyi bir puanla kazandım. bu yolda çok emek harcadım ve hakettiğim yeri kazandığımı düşünüyorum. 50 d ile atanmış olan bazı kişiler biz öyp lilere fazla yükleniyorlar. iki lafı bir araya getiremeyen insanlar akademisyen oluyor bu sistemle diyorlar. biz mülakatta ter döktük diyorlar. Türkiye'de mülakatların nasıl geçtiğini burada hemen herkes biliyordur.. şimdiden üniversitelerde sesler yükselmeye başladı. insanlar iyi puanlarla üniversitelere yerleştiriliyorlar. ben bu sistemden vazgeçilmesi taraftarı değilim. eksikler de düzeltilirse çok daha objektif olacak alımlar. örneğin seinfield2011'in dediği gibi merkez tarafından yapılan ekstra bir bilim sınavı da bir eksik giderme olabilir..

 3. #18
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  Alıntı Cancerebro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu yıl kazandım ama dürüst olmak gerekirse bu sistem bence de düzeltilmeli ve insanların bilimsel bilgileri bir şekilde test edilmeli. Ben açıkçası akademisyen olmayı çok istememe rağmen kendimi henüz yeterli bulmuyorum ve şimdiden arayı kapatmak için çok fazla çalışmam gerekeceğini ve zorlanacağımı kestirebiliyorum.
  cancerebro, kendini eksik görmen çok normal. hatta kendini eksik görmen normal bence. Türkiye'de henüz eğitim sistemi kötü. işte bizler de hoca olacağız yakında, üniversitelerdeki hocaları kontrol eden bir mekanizma var mıydı bu zamana kadar, yaw bu hoca nasıl ders işliyor, kendini güncelliyor mu, kaç lisans, ylisans, doktora tez öğrencisi var.. dili yeterli mi, kontrol eden yok, bugün pek çok bölümde hocalar doçent seviyesinde hala dilden problemli, yani şimdi kendi alanlarında çok şey okuyorlar biliyorlar çok güzel ama uluslararası düzeyde pasifler. şimdi sen bu durumu öyp ile 90 100 dil ile atanan araştırma görevlisi ile kıyasla bakalım !

 4. #19
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  167
  umarım bu konuda ciddidirler. böylelikle adil bir sistemimiz olur
  usta çırak ilişkisi de laf salatasından başka birşey değil. eskiden osmanlıda büyük ve önemli bir sistemken çıraklar en yetenekli ve ehil kişilerden seçilirken şimdi ahbab ve akraba arasından seçilmektedir ve atalarımıza hakaret haline gelmiştir. Bu sistem inşallah bu sorunu çözecektir. ÖYP ye yerleşenler için yok puanları yüksekmiş de başka becerileri yokmuş da tarzı düşüncelere gelince şunu unutmayın ki iş yerleşmekle bitmiyor bunun yüksek lisansı doktarası var üstelik büyük üniversitelerde yapılıyor yeterli nitelikte olmayan biri bu eğitimi bitiremez zaten. Ayrıca o puanları almakta kolay değil kimse kimseye haksızlık etmesin.

 5. #20
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  Usta çırak dediğin şey bugune kadar soyadı aynı olan akademisyenlerden başka ne getirmiş?
  Usta çırak dediğin şey bugune kadar farklı hayat görüşüne sahip iki kişiyi aynı kürsüde buluşturabilmiş mi?

 6. #21
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  2
  arkadaşlar benim biraz kafam karıştı bu açıklamadan sonra. ben temmuz başında yök tarafından ilan edilen bir 50/d araştırma görevlisi kadrosuna başvuruda bulundum. Önce ön elemeyi geçtim arkasından bilim sınavında en yüksek puanı alarak araştırma görevlisi olmaya hak kazandım. ancak henüz evraklarımı okula teslim etmeye fırsat kalmadan yökten böyle bir açıklama geldi sizce beni etkileyen bir durum olur mu?

  Not: Bu arada benim kadroyu kazandığımı üniverisite kendi sitesinden, yökün bu açıklamasının ertesi gününde (yok.gov.tr deki kadro ilanı açıklamasında bulunan takvime uygun olarak) ilan etti.

 7. 30-07-2011, 23:43

  Lisansüstü


 8. #22
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  Alıntı deneme123 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar benim biraz kafam karıştı bu açıklamadan sonra. ben temmuz başında yök tarafından ilan edilen bir 50/d araştırma görevlisi kadrosuna başvuruda bulundum. Önce ön elemeyi geçtim arkasından bilim sınavında en yüksek puanı alarak araştırma görevlisi olmaya hak kazandım. ancak henüz evraklarımı okula teslim etmeye fırsat kalmadan yökten böyle bir açıklama geldi sizce beni etkileyen bir durum olur mu?

  Not: Bu arada benim kadroyu kazandığımı üniverisite kendi sitesinden, yökün bu açıklamasının ertesi gününde (yok.gov.tr deki kadro ilanı açıklamasında bulunan takvime uygun olarak) ilan etti.
  sen aynen devam hocam evrakları teslim et rektörlğkten kararın geldi mi maşı alırsın daha bişey yok garanti sen devam
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 9. #23
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  9
  merhaba arkadaşlar. öyp gösterdi ki pek çok kişi lisans ortalaması ile kadroyu aldı. ben kendi adıma üzüldüm. çünkü iyi bir ünvs.tede 78 ortalama yaptım ki bence kötü bir puan değil.dilim var alesim oldukça yüksek. buna rağmen yerleşemedim. öyle ki, arkadaşım bölüm 2. si olmasına ve dili ile alesi 80 küsür olmasına rağmen yerleşemedi. taşrada ve belki pek çok başka yerde bol keseden puan alan arkadaşlar var ve bu durumda onlar boğaziçine,odtüye, ankaraya vb. yerleşebilecek. bu adaletsizcedir. kendi adıma şunu söyleyeyim. uğradığım haksızlığa karşı açmış olduğum bir davam olmasına rağmen, merkezi yerleştirmeye tümden karşıyım. dilin istenmediği, not ortalamasının bu denli etkili olduğu bir sistemde herkes akademiyi düşünecektir. belki kitap okumayan adam sınavlardan 90 aldı diye yerleşecek. bu absürd. ben cumhurbaşkanına dilekçemi yazıp bu duruma itiraz edeceğim. lütfen herkes biraz düşünsün. hak veren arkadaşları dilekçe yazmaya çağırıyorum. teşekkürler

 10. #24
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  122
  Ben iyi üniversite kötü üniversite olayına katılmıyorum. Kimya bölümü mezunuyum. Orta seviye bir üniversiteden mezun oldum. Hergün 5-5,5 saat ders çalışırdım. 93 ortalama ile mezun oldum. Hiç kimse kusura bakmasın duvarla ben arkadaş oldum, bir kere bahar şenliklerine katılmadım, ders ders ders. Şimdi 4 senelik emeği hiçe sayıp ortalama katsayısı azaltılsın istiyorsunuz. Çok tanıdığım insan var iyi üniversitelerde sınavlara son 2 hafta kala çalışıp oldukça iyi ortalama yaptılar. Onlara sorulan soruları da gayet iyi biliyorum. Ne insanlarla karşılaştım yine iyi üniversiteden mezun olup ezbercilikle geçmiş ve bir halt bilmeyen. Siz doğru düzgün çalışmayın sonra iyi-kötü üniversite muhabbetine girin. İyi üniversitede fazla olan tek şey cihaz ve ekipmandır. Başka hiçbir zorluğu yoktur. Bazı sitelerde görüyorum yok hoca kompleksli oluyormuş yok BB üstünde not vermiyormuş. Bir kere böyle bir zihniyete sahip üniversite benim gözümde en küçük üniversitedir. Ki taşra ünilerinde kendini tatmin etmeye çalışan o kadar insan var ki. Bu zihniyet her yerde var. Emin olun ki torpil vs ile gelmiş insanlardır. Ben de bir dilekçe atıp ortalamanın en az 80 yapılmasını isteyeceğim. Ki bu konuda destek verecek arkadaşlar ile bir araya gelmek isterim. Çalışma bilincine sahip olmayan insanlarla doldu üniversiteler. ALES sınavı nedir ki ? Bilim ile en ufak alakası olmayan bir sınav. Sen lisansta gez eğlen sınava iki hafta kala çalış sonra da alese 3 ay çalış al 90 puanı gel başıma akademisyen ol. Lisansta eşşek gibi çalışmayan akademisyenlikten uzak dursun. Sonra ufacık ülkelerden bile bilimde çok geri kalıyoruz. Bu zamana kadar olan sistem bunu açıkça gösterdi. Şimdi değişti ve umarım lisans ortalması arttırılır da daha da iyi bir sistem olur.

 11. #25
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  71
  Herkes nereden darbe yemişse sistemin o yönünün kötü olduğundan dem vuruyor. Şuan uygulanmakta olan sistemin de bazı aksak yönleri var gelecek öyp sisteminin de aksak yönleri var. Şuan uygulanmakta olan sistemde tek tip görüş hakim ve o görüşe uygun değilsen akademisyen olma şansın pek de yok. Ve gelecek açısından bakacak olursak gelecek vaat eden bir yanı da yok. Dünyada bilimde oldukça geri kalmamızı bu sistemin bozukluğuyla değerlendirebiliriz. Öyp sistemine bakacak olursak hiç ama hiç adil olmayan bir sistem. Ales gibi saçma sapan bir sistemi her alandan kişiye dayatıyor ve değerlendirme aşamasında her şeyden önemli. Misal ben dil çıkışlıyım, hangi zihniyet beni ales yapmaya zorlayabilir. Alanım ne ise o alanda ter dökmem gerekmez mi? İki lafı bir araya getiremeyenler araştırma görevlisi oluyor deniyor. Bu gerçekten bir nevi doğru. Sadece kağıt üzerinde yapılacak bir sınavlarla akademisyenliğe adım atılmamalı bence.
  Şuan ki sistem değişmeli, evet; ama bu sistemin yerine gelecek sistem öyp gibi saçma bir sistem değil, çok aşamalı, kişiyi alanında ölçen bir sistem olmalı, böyle daha adil ve gelecek açısından daha verimli bir sistemi yakalayabileceğimizi düşünüyorum.

 12. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  9
  valla bir öğrenci bahar şenliklerine katılmayıp hep ders çalıştıysa ve bunu bir övünç kaynağı gibi görüp, bundan ötürü akademiyi hakettiğini düşünüyorsa durum cidden çok vahimdir. eyvallah hocam.

 13. #27
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  241
  @Crysis, Bazı insanlar son iki haftada sınavlara çalışıp iyi ortalamalar yaptılar diyorsunuz, sonra da eşşek gibi çalıştım, "mezuniyet notu yüzdesinin 80'e çekilmesini isteyeceğim" diye ütopik fikirler öne sürüyorsunuz. Cidden bunda en ufak bir mantık görebilmiş değilim.

 14. #28
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Lisans ortalaması için yüzde 35 fazla olabilir ama ALES için de yüzde 50 fazla bence. Kimisi de dile yüzde 15 verilmesini fazla buluyor..ee o zaman neye yüzde verecekler Arkadaşlar birincisi lisans ortalması yüzde 25in altına düşmemeli..ALES gibi bir sınav yüzde 50 ise lisans ortalaması niye rahatsız ediyor ki insanları..sanki ALESteki puan olayı çok mu adil..Bu yeni sistemde EAçılar dezavantajlı..o zaman herkes en yüksek puan türüyle başvursun..Eğitim bilimlerine bir matematikçi sayısal, bir Türkçeci veya dilci sözel puanıyla katıldığı için bu alandaki EAçılardan kazanan sayısı hemen hemen yok desek yeri var..Sistemde sorun çookk..

 15. #29
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  88
  En fazla 6 yılda yrd doç olacak ifadesi çok yanlış, heralde türkiyede her yerde yrd doç kadroları açık bizi bekliyorlar sanırım Program fazla şişiriliyor, yurt dışına gidip gitmeme çok belli değil, herkesin gitmesini bırak bu kadar çeyreği gitse çok iyi

 16. #30
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  122
  Alıntı Cancerebro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  @Crysis, Bazı insanlar son iki haftada sınavlara çalışıp iyi ortalamalar yaptılar diyorsunuz, sonra da eşşek gibi çalıştım, "mezuniyet notu yüzdesinin 80'e çekilmesini isteyeceğim" diye ütopik fikirler öne sürüyorsunuz. Cidden bunda en ufak bir mantık görebilmiş değilim.
  Neden ütopik bir fikir olsun. Tübitak bile bursiyerlerini seçerken lisans ortalamasını % 50 alıyor. Ben % olarak 80 demedim ayrıca 80 puan alt sınır olmalı başvurularda. Ales içinde en alt sınır 80 olmalı. % 50 lisans % 30 ALES % 20 dil puanı olsa daha adil olmayacak mı ?
  Son iki haftada çalışıp iyi ortalama yapan çok sayıda saygın üniversite mezunu var. Bu arkadaşlar eşit koşullarda olmuyor falan diyorlarda ona istinaden yaptım açıklamayı. 80 ile mezun olup balon'a balonjoje diyen desikatörün ne olduğunu bilmeyen çok gözde ünilerden mezun olmuş bir ton insan var. Her zaman söylüyorum iyi üniversitenin tek avantajı ekipman ve daha iyi hocalardır. Dezavantajı yoktur. Çalışan heryerde çalışır ve ortalamasını yapar.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Artık Kimyadan Alım Olmayacak mı?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan htg80
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-08-2012, 14:23
 2. öğretim görevlileri artık sadece öyp ile mi alınıyor
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan selimekaya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-10-2011, 09:29
 3. ÖSYM Artık Elektronik Ortamda Cevap Kağıtlarını Yayınlıyor!
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 10-03-2011, 15:31
 4. Artık Facebook Hesabı İle Kayıt Olmak Çok Kolay
  Site Hakkında forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 14:33
 5. Artık Sınavlara Başörtüsü İle Girilebilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-10-2010, 10:14

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git