+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 33

Yüksek lisans yapmış olmak şartlı ilanlar hakkında

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Yüksek lisans yapmış olmak şartlı ilanlar hakkında Konusunu İncelemektesiniz

goqkusagı sana katılmamak mümkün değil! tebrik ederim çok haklısın. neden YL mezunu alımı az. arttırılmalı.....


 1. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  57
  goqkusagı sana katılmamak mümkün değil! tebrik ederim çok haklısın. neden YL mezunu alımı az. arttırılmalı..

 2. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  Alıntı tallinn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba arkadaşlar ben de ülkemizde yüksek lisans eğitimine çok önem verildiğini düşünmeyenlerdenim. Yüksek lisans mezunuyum ancak mezun olarak başvurabileceğim yerler çok az. Daha çok lisans mezunu şartını taşıyan kadrolar mevcut. Şimdiye kadar lisans mezunu veya yüksek lisans yapıyor şeklinde kadro çıkan yerlerde lisans mezunlarının daha öncelikli olduklarını gördüm. Geçen yılki öyp de de aynı şekildeydi. Ancak ben de bu durumun karşı tarafın konuya bakış açısıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Umarım ilerleyen zamanda bu sorun biraz daha çözülmüş olur.
  Alıntı mitka Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  goqkusagı sana katılmamak mümkün değil! tebrik ederim çok haklısın. neden YL mezunu alımı az. arttırılmalı..

  Aynı alanda olmak koşuluyla yüksek lisans mezunu olmanız, lisans mezunu olmak ibaresi bulunan ilanlara başvurmanız için engel değildir. Asıl sıkıntıyı yüksek lisansınızı alan dışı olarak yaptıysanız yaşıyorsunuz. Hele bir de bunlar puan türü değişen programlarsa bittiğinizin resmidir.

  Halkbilimi (söz) mezunu Kamu Yönetimi (ea) masterlı birini ele alırsak bu kişi bir kadroya başvurabilmek öncelikle iki alanda da ayrı ayrı ALES puanlarına sahip olmak zorunda. ALES'in puan hesap sisteminde yapılan son değişiklikten sonra bu sınavı ayrı alanlardan 2 kere vermek için de sınava 2 kere vermek zorunda. Yılda 2 kere yapıldığını düşünürsek de birinci seferde istediği puanı alamaması 6 ayına malolmakta. Eğer Kamu Yön alanından devam etmek isteyip puanı da alırsa (ki söz birinin ea'da istediği puanı alması ne kadar mümkün bilinmez) kendisine uygun olarak 40 yılda bir çıkan "VEYA alanda yüksek lisans yapmış olmak" ibareli ilanları denk getirerek yine kendisine rakip olan lisans mezunlarıyla aynı kefede çekişmek zorunda..Bu sırada zaman geçtikçe hangi alanda doktoraya başlayacağı sorunu ortaya çıkıyor.

  Şayet lisans alanına geri dönüp de sonradan o alanda ÖYP'yi kazandığında kendisini tekrar mastera alabiliyorlar. Yok Kamu alanından devam etmek isterse bu sefer masterdaki sancılı kadro arayış sürecini aynen devam ettirmek zorunda. Artık işi allaha kalıyor.

  Çaresiz kalıp kendi alanına yönelik kadrolara başvurduğunda ise ona "ohoo sen kamucu olmuşsun artık, bize halkbilimi alanında bilgileri taze adam lazım" deniyor..Kamu kadrolarına başvurduğunda ise kendisine "sen çekirdekten kamucu değilsin, bize bizden olan adam lazım" deniyor.

  Tüm bu karmaşa içerisinde torpil faktörünü tamamen devre dışı bıraktım dikkat ederseniz..Normal ilanlarda ortalaması master yapmaya yetmeyen lisans mezunlarının aralarında çift master yapmış ya da doktora yapan 9 kişiyi eleyerek nasıl kadro aldığını görebiliyorsunuz..Sonra bir de kadroyu alan kişinin alan dışı olduğunu görüyorsunuz..Ertesi gün onu alanlar sizinle hiçbir şey olmamış gibi "başka alandan gelmen sıkıntı ama" deyip geyik yapmaya başlayabiliyorlar..Dahası bu Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birinde olabiliyor..Büyük üniversiteler kendi adamını alsın madem deyip taşrayı deniyorsunuz mülakattan erken çıkanların verdikleri tüyoları duyunca "ben bunların hiç birini bilmiyorum diye" ağlamaya başlayan ön elemenin son sırasındaki kendi öğrencilerine nasıl kadro çıktığını görünce ailenizin sizin için harcadığı emekleri düşünüp içiniz cız ediyor. Türkiye'de disiplinlerarası anlayışla bilim yapmak demek torpilinin olup olmamasıyla eş anlamlı demekmiş bunu öğreniyorsunuz.

  Üzerine bir de YÖK çıkıyor ya Söz ya EA puanından tercih yapacaksın diyerek "kumar oyna ya tutarsa" diyor..Sonra "eh kardeşim istemiyorum kadronuzu burs bulayım ben" diyorsunuz bu sefer doktora yapan adamdan şaka gibi "lisans ortalaması" soruyorlar..Yine de sıkıntım yok dediğiniz anda burs alıp almayacağınızın değerlendirmesi yapanlar da zaten alanının önde gelen -tabiri caizse sizi kadrolar için yeterli görmeyen- hocaların kendisi ya da bağlantılı oldukları kişiler çıkıveriyor. Zira sosyal bilimler öğrencilerine verilen zaten pek fazla burs yok. Sınırlı sayıda verilen bu burslar ise bu tarz alanında güçlü insanların elinde oluyor. gözünüzün önünde ayrı yerlerden burs alan, geçim sıkıntısı olmayan (hatta arş. gör. kadrosunda olan) kişilere burs verip sizin de suratınıza gayet cool bir şekilde seneye tekrar dene diyebiliyorlar.

  Sonra siz çıkmış diyorsunuz ki..biz tez yazdık..bizim hakkımızı niye yiyorsunuz.??.Ne tezi be hocam, imkansızı istemek size normal geliyorsa gidip genel kurmay başkanı olmayı deneyin..çünkü tezi falan geçin..önce sizi adamdan sayan var mı bunu bir sorun derim ben.

 3. #13
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  30
  Hocam sizin ağırlıklı olarak lisans mezunları alımı yapılması yönündeki talebinize kesinlikle katılmıyorum , sonuçta sizde lisans mezunuydunuz eskidende ağırlıklı olarak bu uygulama vardı madem böyle bir durumdan rahatsızdınız neden yüksek lisans yaptınız.Lisans mezunu arkadaşların sordukları sorudan bir genelleme yapıp akademisyenliği hak etmediği sonucuna nasıl varıyorsunuz.Bu ülkede prof olmuş ama hala akademisyenliğin hakkını veremeyen hocalarımız var malesef bu durumda bunlar ile de bir yargılama yapıp o eğitimi alan arkadaşlarada o mantık ile bu yorumu yapmak lazım.Kaldıki Yüksek lisans başvurularında ne bir dil şartı nede 70 ales isteniyor çok rahatlıkla yüksek lisans yapabiliyorsunuz bu ülkede mülakatlarında ne kadar belirleyici olduğuna değinmeme gerek yok.Şu konuda haklısınız yüksek lisans mezunu şartı isteyen ilanlarda tezli yüksek lisans yapmak şartı koyulması gerekir.Tezli ile yapılan yüksek lisansda dökülen alın teri daha fazla alımlarda buna dikkat edilse hakkaniyetli bir çözüm olur...

 4. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  24
  Alıntı alpertunga84 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  benim ders dönemi 1 sene sürdü, tez ise 1,5 sene sürdü. 12 fakültede uygulama yaptırdık, 1000'e yakın denekle çalıştım. Zaten arkadaşlar hocalar bunun farkında. tezsizle tezli adama farklı bakış açıları var.
  hocalar farkında olması öyp için bir anlam ifade etmiyor. özellikle de ben vakıf üniversitesinde burslu y.l. yaptığım için biliyorum. Ücretli ve tezsiz y.l. yapanlar nerdeyse okumuyorlar diyebilirim.

  Hani yüksek lisans ortalamalarıda dahil edilsin diyenler bu dediğim kapsamdaki kişilerin notlarını görseler herhalde o fikri tamamen kafalarından silerler.

 5. #15
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  13
  Sayın leviathann, sanırım siz tezli yüksek lisans yapmadınız. Bu yüzden de tezli yüksek lisans kabul şartlarını bilmiyorsunuz. Size tavsiyem; herhangi bir üniversitenin herhangi bir enstitü web sitesindeki yüksek lisans alım koşullarını incelemenizdir. İyi çalışmalar...

 6. #16
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Hacettepe Üniversitesi yüksek lisans için 60, doktora için en az 70 istiyor, Ankara Ünv. doktora için en az 55 istiyor. 60 isteyen de var. Yüksek lisans için 50 steniyor genelde. Kim demiş dil istenmiyor diye..bazı yerlerde istenmediği doğru. Ama çoğu yerde istenir...

 7. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  Sevgili Leviathan,

  Haklı olduğunuz noktalar var fakat kendinizi savunmak isterken biraz ucunu kaçırmışsınız. Tüm Yüksek Lisans başvurularında Ales ve bunların neredeyse tamamında yabancı dil skorlarına ihtiyacınız vardır. ALES için kadro başvurularına nazaran daha düşük bir taban puanı istenmektedir fakat yapılan başvuruya göre elbette ne kadar yüksek almışsanız şansınız o kadar artar. Doktora içinse hem taban puanlar yükselmektedir hem de ileride ayrıca gireceğiniz bir dil yeterlilik evrakı gibi farklı prosedürler vardır.

 8. #18
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  11
  söylediklerinizde haklısınız serpentine fakat felsefe de kamu gibi eşit ağırlık isteyen bir bölüm. felsefe aleste eşit ağırlık puanı istiyor.

 9. #19
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  41
  Alıntı philo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  söylediklerinizde haklısınız serpentine fakat felsefe de kamu gibi eşit ağırlık isteyen bir bölüm. felsefe aleste eşit ağırlık puanı istiyor.
  Uyarınız için teşekkür ederim. Okuyan arkadaşların kafasını karıştırmaması amacıyla düzelttim.

 10. 26-06-2011, 19:04

  Lisansüstü


 11. #20
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  12
  değerli serpentine, birkaç hususta sana katılmıyorum öncelikle hocaların kendi elleri altında kendi alanlarında yetiştirecekleri eleman istemeleri. bu konuda şunu unutmaman gerekir ki birçok ama birçok öyp üniversitesinde henüz her alanda Doç, Prof yok. hem hocalar öyle isteseler kendileri cari usulle ilan çıkarır, mülakat yapar, kendi istedikleri elemanı alırlar. kendilerinin yüksek lisans yaptırmak istedikleri doğru olabilir kısmen fakat yeni açılan üniversitelerin büyük bir çoğunluğunda doktora eğitimi zaten yok. bu aldıkları elemanları hem yüksek lisans hem de doktora için zaten ÖYP programına dahil büyük üniversitelere görevlendirmek durumundalar. bu da hem elemanlarını kendilerinin yetiştiremeyeceği hem de elemanlarının eğitim süresinin uzayacağı manasına gelir. bir de dil eğitimi var ki başlıca bir sorun. malum öypliler dilden 65 i geçmeden doktoraya başlayamazlar... yüksek lisans mezunu arkadaşların bir çoğu 65 barajını aşmıştır ya da bir ön eğitimi olduğu için daha çabuk aşacaktır. bu da demektir ki 1 yıl dil eğitiminden yani elemanın bir yıl daha gecikmesinden de yırtacaklar... bu konuştuklarımız genel durumlardır. muhakkak istisnalar vardır.
  yazılan dilekçeler bir anlam ifade eder. etmiştir. geçen öyp alımları ile bu alımları kıyaslarsanız aradaki farkı görecek geçen seneye nazaran bu sene çoğu alanda daha fazla yüksek lisans mezunu arkadaşın tercih edildiğine şahit olacaksınızdır. bu değişiklik bu tip çabaların ürünüdür diye düşünmekteyim

  değerli çinekop, dilekçenin konusu çok yerinde. inan biz birkaç kişi ile de olsa ilgili kimselere bu durumu aktarma, anlatma çabalarımıza devam etmeliyiz. fakat ilanların ağırlıklı olarak tezli yüksek lisans mezunu şartlı çıkması gerektiğini eklemeyi unutmayalım. bu şart üniversitelerin de menfaatinedir. birçok sebebi vardır. teşekkürler


  daha önce gündeme getirmiştik:

  YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

  PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞI’ NA

  ANKARA

  Bilindiği gibi üniversitelerin araştırma görevlisi ihtiyacını karşılamak üzere, alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına ÖYP programı ile yerleştirme yapılmaktadır. Söz konusu program, mevcut şartlarda lisans mezunu ile yüksek lisans mezunlarını bir arada ve sadece “lisans ortalaması” ile değerlendirmeye alarak, yüksek lisans/doktora yapmakta/yapmış olan adaylar aleyhine, eşitsiz bir durum yaratmaktadır.

  Bu nedenle, ÖYP programı kapsamında alınması planlanan araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılırken daha adil bir sonuç elde etmek için, yüksek lisansını sürdüren ve doktora yapmakta olan öğrencilerin de göz önünde bulundurulması, söz konusu ilanlara “İlgili alanda Yüksek Lisans/doktora yapıyor olmak” maddesinin de eklenmesi ve yüksek lisans mezunu adayların “yüksek lisans ortalamasının” da değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

  Gereğini arz ederim.

  Ad-soyad /imza
  çinekop

  Alıntı mitka Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  goqkusagı sana katılmamak mümkün değil! tebrik ederim çok haklısın. neden YL mezunu alımı az. arttırılmalı..
  teşebbüslerimizle birlikte artacağı kanaatindeyim.dilekçe konusu gündeme gelince hep "esaretin bedeli" adlı filmi hatırlarım. kütüphane için fon isteği dilekçelerini .d

  Alıntı leviathann Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam sizin ağırlıklı olarak lisans mezunları alımı yapılması yönündeki talebinize kesinlikle katılmıyorum , sonuçta sizde lisans mezunuydunuz eskidende ağırlıklı olarak bu uygulama vardı madem böyle bir durumdan rahatsızdınız neden yüksek lisans yaptınız.Lisans mezunu arkadaşların sordukları sorudan bir genelleme yapıp akademisyenliği hak etmediği sonucuna nasıl varıyorsunuz.Bu ülkede prof olmuş ama hala akademisyenliğin hakkını veremeyen hocalarımız var malesef bu durumda bunlar ile de bir yargılama yapıp o eğitimi alan arkadaşlarada o mantık ile bu yorumu yapmak lazım.Kaldıki Yüksek lisans başvurularında ne bir dil şartı nede 70 ales isteniyor çok rahatlıkla yüksek lisans yapabiliyorsunuz bu ülkede mülakatlarında ne kadar belirleyici olduğuna değinmeme gerek yok.Şu konuda haklısınız yüksek lisans mezunu şartı isteyen ilanlarda tezli yüksek lisans yapmak şartı koyulması gerekir.Tezli ile yapılan yüksek lisansda dökülen alın teri daha fazla alımlarda buna dikkat edilse hakkaniyetli bir çözüm olur...
  mantığımızı sorgulamanızı görmezden gelebilirim, fakat tezli yüksek lisans yapmış arkadaşlarımızın emeğini hiçe saymanızı-"madem öyle yapmasaydınız" söyleminizi görmezden gelemem.. haklı olduğunuz konular tamam katılıyorum ancak siz de bu ülkede başarıyı-emeği cezalandıranlardan olma eğilimindesiniz. size de sormak isterim tüm lisans mezunları yeteri liyakate sahip midir? tartışılır...

  Alıntı violetsoul Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sayın leviathann, sanırım siz tezli yüksek lisans yapmadınız. Bu yüzden de tezli yüksek lisans kabul şartlarını bilmiyorsunuz. Size tavsiyem; herhangi bir üniversitenin herhangi bir enstitü web sitesindeki yüksek lisans alım koşullarını incelemenizdir. İyi çalışmalar...
  kesinlikle katılıyorum...
  Son düzenleyen Nazmi, 26-06-2011 saat 19:50.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Üds şartlı geçiş hk.
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan cgds
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-08-2012, 14:58
 2. ÖYP Yüksek Lisans bilgisi hakkında bir sorun..
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan warlordares
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-07-2012, 23:13
 3. Yüksek Lisans Başvurusu ve Öyp Hakkında Bir Soru
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan keenon
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-08-2011, 02:03
 4. ilanlar ne zaman çıkar
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hulk
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 04-06-2011, 23:48

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git