+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 49

ÖYP'den Çekinenler ve ÖYP'ye Karşı Olanlar

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'den Çekinenler ve ÖYP'ye Karşı Olanlar Konusunu İncelemektesiniz

ÖYP'de kefalet olayı saçma çünkü 1) Yurtiçinde zaten hizmet yapıyoruz.İşsizliğin bu kadar çok olduğu bir ...


 1. #11
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  101
  ÖYP'de kefalet olayı saçma çünkü
  1) Yurtiçinde zaten hizmet yapıyoruz.İşsizliğin bu kadar çok olduğu bir dönemde akademisyenliği isteyenler zaten bu işi bırakmayacaktır.

  2) Kefalet,insanları lisansüstü öğretimi daha kolay olan yerlere yönlendirecek ve yetişen öğretim üyeleri görece daha az kaliteli olacaktır. Örneğin ODTÜ öyp ile Sakarya ÖYP'ye göre çok yüksek ihtimalle daha zordur ve fakat odtü çıkışlıların kalitesi daha iyidir.Ben bu olayı karşılaltırdım ODTÜ'deki doktora bitirme aşamasındaki araştırma görevlisinin A sınıfı yayınları varken Anadolu'da doçentin A sınıfı yayını yok,1 tane B sınıfı var. İstisnalar olablir ama benim karşılaştırmalarıma göre bu sonuca vardım. Mühendislik için konuşuyorum.
  3)Devletde kitler dahil birçok kurum yüksek lisans ve doktorayı teşvik ediyor. Savunma sanayii zaten teşvik ediyor. Bu kurumlarda çalışanlar 2500-3500 TL arası maaş alıyorlar asistan maaşı 1800 tl. Bu durumda ÖYP iyi bir seçenek değil.
  4)Başarısız duruma düşenlerden intihar edenler mutlaka çıkacaktır.Bu olaylar olduğunda sorumlu kim olacak? Malesef YÖK olacak.
  5)Kefalet, eşitsiliğe yol açıyor.Sülalesi çoban olan biri devletin bu imkanından faydalanamıyor.

  Çözüm önerileri
  1) Kefalet kalksın.ÖYP kapsamında yüksek lisansı bitirip doktorada başarısız olan öğretim görevlisi olsun.Yükseği bitiremeyene
  yüksek yaptığı üniversiteyi değiştirme hakkı ve sıfırdan yükseğe başlıyormuş gibi süre verilsin.

  2) Kefalet miktarı ödenebilecek bir seviyede tutulsun mesela verilen net maaşın yarısı.

  amaaan.

 2. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Mesaj
  23
  Ben de ÖYP konusunda ciddi çekinceleri olanlardanım. Hatta ÖYP puanım düşük olmadığı halde başvurmaktan vazgeçme noktasındayım. Yüksek lisans ve doktoradan sonra yardımcı doçent kadrosunun hemen alınıyor olması bir avantaj olarak görünüyor ama bunun bir de bedeli var. Yani senet meselesi, ki bunun pek çok kişinin ÖYP'yle ilgili tereddütlerinin ortak noktası olduğunu tahmin ediyorum. Kişisel olarak söylemem gerekirse, uykusuz geçen pek çok gecelerin ardından böyle bir seneti imzalayamayacağımı fark ettim. Ya da buna karar verdim. 6 yıl çok uzun bir süre. Hatta sadece zorunlu hizmet süresi değil lisansüstü eğitim süresini de hesaba katarsak 12 sene. Ve bu 12 seneyi tek bir imzayla, geri dönülemeyecek şekilde belirlemiş olacağım. Eğer bu süreç benden istenen şekilde ilerlemezse birileri bana bak imza, hani para, diyecek. Kaldı ki, eğer araştırma görevlisi olursam zaten büyük bir aksilik olmadığı sürece hayatım buna göre şekillenecek. Ama hala senet meselesini aklıma yedirebilmiş değilim. Ve tabii ki senete ek olarak (çünkü sonuçta seneti ben imzalıyorum, bu benim kararım, başkaları işin içinde yok), yine herkesin söylediği kefil meselesi ki bence bu çok daha büyük bir problem. Babamın bile böyle bir senete kefil olmasını istemem, çünkü birileri bana kefil olduğu zaman kendimle beraber o kişiye de çok ciddi bir sorumluluk yüklemiş oluyorum. Kendi ailemin bile böyle büyük bir meblağda bana kefil olmasını istemezken başkalarından hiç isteyemem (ailemde hiç memur yok). Bu nedenle en başta da belirttiğim gibi, büyük ihtimalle kadroyu kazansam bile senedi imzalamayacağım için, bu kadroları gerçekten isteyen kişilerin de önüne geçmemek adına zannederim en azından bu dönem ÖYP'ye başvurmayacağım. Benim temel sebeplerim bu şekilde.

 3. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  kaf dağının ardında
  Mesaj
  31
  1- herkesinde yakındığı gibi senet miktarının insanı intihara sürükler seviyede olması )))
  2-görevlendirildiğiniz yerdeki öyp'lilere hocaların burnundan getirmesine dair aldığım duyumlar(kulaktan dolmada olma)
  3-şimdiden hangi üniversitelerin alanlarımızla ilgili alım alacağının belli olmaması ,mesela ben doğuda bir üniversite seçtim ama şimdiden görmek isterdim hangi üniversitede kaçtane alanımla iligili görevlendirme yapılacağını

  birde arkadaşlar diyelimki yl veya doktorada uzatma aldık o zaman maaş alabiliyor muyuz yada herhangi bir bedel ödemek zorunda mıyız???

 4. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  bundan 10 yıl, 15 yıl belki 20 yıl önce olsaydı kefalet konusuna nispeten hak verilebilirdi.. o zaman devlet'in "yahu ben şimdi kaçıp giden akademisyeni bir daha nereden bulacağım, en iyisi maaşına doğrudan el koyabileceğim ve maaşı benim tarafımdan ödenen iki kefil olsun da işi garanti altına alalım" düşüncesi kendi mantığı içerisinde makul değerlendirilebilirdi..

  ama artık adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden tut da yurt dışı çıkışı için elektronik prangaya kadar bir sürü mekanizma var devletin elinde.. ve evet, şahsen elektronik pranga gibi özgürlük kısıtlayıcı bir yönteme bile sıcak bakabiliyorum, yeter ki kendi sorumluluğumu bizzat benim taşımam sağlansın.. akademisyen olarak çalışmak için kendimi iki kefile karşı borçlu hissetme ihtimali kadar saçma değil en azından..

  işin enteresan tarafı, sanki bu senet/kefalet konusu hiç yokmuş gibi hala ilanları inceleyip nerelere başvurabileceğimi planlıyorum.. daha da kötüsü olur da bir yerden kabul alırsam ve bu nedenle -kefil bulamayıp- atanmazsam, bir sonraki adayın hakkını dolaylı olarak gasp etmiş olacağım.. arapsaçı resmen.. tabi senet/kefalet saçmalığını kendimiz söylüyoruz kendimiz dinliyoruz şu aşamada..

  bu arada öyp konusundaki çekinceler senet konusunda düğümleniyor galiba.. benim bir başka çekincem de başarısızlık durumunda yaptırım uygulanacağını bilen danışman/tez yöneticisi gibi kimselerin bu durumu bir koz olarak elinde tutması ve kötüye kullanması olasılığı.. danışman/yöneticileri töhmet altında bırakmak istemem elbette ama yine de insanın aklına gelmiyor değil..

 5. #15
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  354
  Benim de en çok çekindiğim meseleler senet ve 12 yıl. Birçok kişi "e ÖYP budur arkadaşım sen de başvurma olsun bitsin!" diyor ama normal kadrolar da bekle ki açılsın. ÖYP puanım yüksek, ama dil puanı olmayanlara dahi hak tanıyan bir program varsa, başarılı öğrenciler için de YÖK'ün kadro vermesi lazımdır. 12 yıl boyunca ne fırsatlar çıkacak karşımıza... Gittiğimiz yerde akademik özgürlüğümüz olmayacaksa -farzımisal- başka yere geçemeyeceğiz bile. Şu andaki ilanlarda benim istediğim üniversiteler açmadı, onları bekleyeyim diyorum. Ama onlar da çok geç açarlarsa yıllarım gidecek. Sırf maaşı için bu işe başvuran, dil puanı bile olmayan arkadaşlarım var, onlar çalışırken ailemden para almak zoruma gidecek. Benimle aynı durumda olan arkadaşlarım beni iyi anlayacaklardır. Diğerleri de yine başvurma o zaman kardeşim! deyip geçiştireceklerdir. Herkese sabırlar dilerim, vallahi zor iş. Kaç gecedir uyku uyumuyorum.
  Benim de ailemde hiç memur yok. Olsa da sadece ben imzalamak isterim senedi. Tercih yapıp da imzalamazsam atılırım sanırım. 11 Temmuz'a kadar kendime akıl fikir diliyorum. Puanımla normal bir kadroya yerleşememek de beni deli ediyor. Tüm kadroların ÖYP olması hiç de mantıklı değil. Karşı çıkanlar olacaktır; ama seçenek sunulmalı insanlara. İlle de torpil dönecek diye bir şey yok ki... Bu sistem çok mu adaletli. Alanımızla mı ilgili allahaşkına bu ales sınavı? O açıdan bakarsak, normal kadrolar da açılır inşalllah bir an önce...

 6. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  47
  bölümümde istediğim üniversitelerde normal kadro açılsa 1 dakika bile düşünmem. 12 seneyi bağlayan 300000 liralık senete imza atma ve kefile imza at demek çok zor.

 7. #17
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  40
  bu sene karadeniz teknik üniversitesi'nde fen bilimleri enstitüsü mimarlık bölümüne öyp ile atandım. bir kaç gün önce trabzon'a kayda gittim ve pek çok sorunla karşılaştım:
  Üniversite kayıt esnasında öyp kazandınız sayfasında belirtilen belgelerden farklı belgeler de istedi, tamamlayana kadar akla karayı seçtim. (Bu önemsiz olan sıkıntıydı.)
  Diğer şoku ise başvuru dilekçesini doldururken yaşadım. 33. maddeyle görevlendirildiğimi üniversite kabul etmedi. "50/d ile görevlendirildim." yazan dilekçeler imzalatıldı. Tüm gelen ÖYP li arkadaşlar aynı sıkıntıyı yaşadı. Hali hazırda yüksek lisansa kayıtlı olduğum üniversiteden, ÖYP için kaydımı sildirmiştim. Çünkü farklı üniversitede yüksek lisansa sıcak bakmıyorlardı. Sağlık raporu vs. almak için bir sürü vakit ve para harcadım. Sağlık raporunu dahi istemediler, çünkü kadroya almak istemiyorlar.

  Tam bir karmaşıklık hakim olaya. Ne üniversite bir şey biliyor bu konuda, ne de YÖK telefonlara cevap veriyor. Sonuç olarak; 33. maddeyle yapılan görevlendirmeyi reddedip, 50/d ye göre alıyorlar kadroya. Ve üstüne üstlük YÖK kadroyu açarken bize danışmadı ki deniyor. Olan bizlere oluyor, maalesef...

 8. #18
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  293
  Hocam ben de büyük üniversitelerin belirsizliğine fena halde takmış bulunmaktayım, gaziyi kazandım ama 6 yıl sonra gideceğimiz yökün ihtiyacı olan yerlere bizi atayacağı söyleniyor, bizim de yüksek puanımız boşa gidiyor, gazide başlayacaz ve 6 yıl sonrayı doğuda geçirmek istemiyorum. Haftaya kadar açıklamaları bekleyecem, karar vereceğim başvurumu geri çekeceğim görünüyor. Benim yerime başkası girer kasımda artık En azından bizden sonrakiler doğru tercih yapsınlar, batıda yeni üniversiteleri yazsınlar, büyük üniversitelerden vazgeçsinler. Açıkçası yökün yüksek puanlıları doğuya göndermek için yaptığı bir oyun olarak görüyorum öypyi

 9. #19
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  23
  arkadaşlar hepimize hayırlı olsun diyerek başlamak istiyorum söze ama inanın kafam çok karışık...yükseği bitireli 1 yıl oldu, geçen yıl anadolu sbe ye kayıt oldum doktora için ve iki dönem devamsızlık kullandım bölümüm iktisat, son öyp de gümüşhane uluslararası iktisada atandım öyp puanım 76 küsür ales 76 dil 68.75, ortalama 79...kafam çok karışık şimdi bu gümüşhane beni eskişehire gönderir mi, gönderirse 35 le mi gönderir, artı eskişehirin lisansüstü eğitim veren üniler arasında olmaması sıkıntı oluşturur mu? bi de şimdi eylülde eskişehir doktora başvuruları başlıyor ben bu eylül başvuramazsam seneye eylüle kadar bekleyecek miyim hiç bir şey anlamıyorum...bir iki resmine baktım gümüşhanenin içim sıkıldı, zaten sinir ilacı kullanıyorum...bi taraftan kazanılmış hak değerlendirmemek olmaz diyorum bi taraftan da senetti sepetti güvenemiyorum kendime...yıllardır mücadelesini verdim yerleştiğimi görünce sevinemedim bile...gitmezsem kimse bana kızmasın...daha ailemin haberi yok...

 10. #20
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  293
  Benim de daha yüksek lisans durumum belli değil, gazide burda yapacaksın dediler, başvuru tarihleri haziranda geçimş,bahar döneminde mi başvuracam yoksa otomatik mi başlatırlar, yoksa listeden başvuru mu yapılır kimse daha net bunu öğrenememiş, boy boy yazılar okuyorum bu programla ilgili 2 gündür olumlu şeyler söyleniyor, bizim çektiklerimiz arkada kalıyor, üniversitelere öyp yi anlatmak mı dersin herşeyi biz üstleniyoruz, hiç yök üniversiteleri öyp programı diye birşeyden bilgilendirmez mi anlamadım. Daha bir çok arkadaşın sorunu var. Doktorası olamyan yerde doktora yapmaya zorlanan bir sürü arkadaş var, dilekçeye zorlanan arkadaşlar var, yökü dinlemeyen üniversiteler mi dersin. Bu sistemi dışarıdan gören iyi zannediyor, halbuki sistemin içerisinde aksaklıklar felaket boyutta, sistem erdoğana anlatıldı diyor, bu aksaklıklardan da bahsedilirse ona seviniriz

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Mülakat tecrübesi olanlar !...
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 08-08-2012, 12:34
 2. Dil Puanı 65 Altında Olanlar
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan soktan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-10-2011, 21:05
 3. 65 altı olanlar için..
  ÖYP Dil Puanı forum içinde, yazan qul
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 08-10-2011, 17:11
 4. Lisans Notu Düşük Olanlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan krmkra
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 14-09-2011, 22:47
 5. Askerlik Sorunu olanlar/olacaklara
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Doğuş
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02-08-2011, 13:53

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git