reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 53

Öyp Eğitim fakültesi mezunu eşit mi Teknik eğitim fakültesi?

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Öyp Eğitim fakültesi mezunu eşit mi Teknik eğitim fakültesi? Konusunu İncelemektesiniz

Teşekkürler SEFER Hocam ilginiz için.. Nazmi Hoca ve Ömür Hoca da özel mesaja yanıt vererek ...

 1. #16
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  Teşekkürler SEFER Hocam ilginiz için.. Nazmi Hoca ve Ömür Hoca da özel mesaja yanıt vererek durumun YÖK'e bildirilmeye çalışılacağını aktardı.. problemi özet olarak belirtmeye çalışıyorum.. aşağıdaki ilk paragraf problemi dile getirmesi açısından yeterli sanırım ama ek bilgiye ihtiyaç olabileceğini düşünerek şu ana kadar yaptığımız girişimleri ve diğer detayları da altına yazıp başlıkta paylaşayım istedim, bu nedenle de yine epey uzadı gerek görürseniz onlara da göz atabilirsiniz..


  Devam eden ÖYP başvurularındaki ilanların bazılarında “eğitim fakültesi mezunu olmak” türünde koşullar yer alıyor (yanlış saymadıysam bu türde 30 ilan yürürlükte).. Çözmeye çalıştığımız problem ise “Teknik Eğitim Fakültesi” mezunu olarak bu ilanlara başvurup vuramayacağımız.. Aslında yalnızca biz değil, mesleki eğt. fak., endüstriyel sanatlar eğt. fak. gibi öğretmen yetiştiren benzeri kurumlar için de aynı problem söz konusu.. Düşündüğümüz şey ise, adı geçen tüm fakültelerin öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulduğu, mezunlarının meb tarafından öğretmen olarak istihdam edildiği ve lisans aşamasında öğretmenlik alan derslerini alıyor olmaları gerekçeleriyle ilgili kadrolara başvurabilmemiz gerektiği.. Zaten bahsettiğimiz ilanlardaki kadrolar ya eğitim fakültelerinin eğitim bilimleri bölümüne ya da eğitim bilimleri enstitülerine tahsis edilmiş durumda; program geliştirme, eğitim yönetimi, ölçme değerlendirme gibi eğitim bilimleri anabilim dalları.. Beklentimiz ise, bu ilanlardaki koşulların, “eğitim fakültesi mezunu olmak” yerine üniversitelerin de kast ettikleri gibi “herhangi bir öğretmenlik programından mezun olmak” şeklinde daha kapsayıcı bir ifadeyle değiştirilmesi..

  YÖK’le bir arkadaşımızın yaptığı görüşmede, bu ilanlara başvuramayacağımız bildirilmiş.. Ne yapabileceğimiz sorulduğunda da bilgi edinme yazısı vs. ile durumu bildirmemiz gerektiği söylenmiş.. Şahsen hem bilgi edinme başvurusunda bulundum hem de oyptercih@yok.gov.tr adresine mail ile durumu bildirdim.. Sanırım diğer arkadaşlar da benzer şekilde durumu Yök’e bildiriyorlar..

  Ayrıca bazı üniversitelerle de (ilgili fak. ya da enst. ile) yaptığım görüşmelerde, birkaç üniv. bu ilanlara başvurabileceğimizi söyledi.. Başvuramayacağımızı belirten üniversiteler de var ama şahsen onların da, ilanların bir kez “eğitim fakültesi mezunu olmak” ifadesiyle çıktığı için yök tarafından bu durumun probleme yol açacağı çekincesiyle olumsuz yanıt verdiklerini zannediyorum.. Olumlu yanıt veren üniversitelerin ilanlarına başvurabilmemizde ise yök’ün sayfasında yer alan “yanlış beyanda bulunmak” konulu yaptırım riski gündeme geliyor; acaba bu durumdayken başvurmamız “yanlış beyan” sınıfında mı değerlendirilip işlem yapılır? Burada inisiyatif yök’te değil de üniversitedeyse ve başvurularımız “yanlış beyan” olarak değerlendirilmese bile konuya birkaç üniversite düzeyinde ve şahsi çözüm bulunmuş olacak.. Önerdiğimiz çözüm ise problemi genel olarak çözecek..

  Sorunun boyutunu gösteren bir başka örnekse, Ankara Üniversitesi’nde olduğu gibi eğitim fakültesi değil de eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının durumu.. Bahsi geçen 30 ilandan dört tanesi “eğitim fakültesi ya da eğitim bilimleri fakültesi mezunu olmak” koşulunu belirterek bu ayrımı gözetmiş (örn: 23995 nolu ilan - https://personel.yok.gov.tr/OypDuyur...f231153ee3d0c2).. Ama geri kalan 26 ilanda (örn: 23925 nolu ilan - https://personel.yok.gov.tr/OypDuyur...57ca2b37cc1b47) bu ayrım da gözetilmemiş.. Dolayısıyla içerikleri baştan sona aynı olan fakülte mezunlarının başvurularında bile problem yaşanma olasılığı mevcut..

 2. #17
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  999
  Alıntı academia Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  teşekkürler sefer hocam ilginiz için.. Nazmi hoca ve ömür hoca da özel mesaja yanıt vererek durumun yök'e bildirilmeye çalışılacağını aktardı.. Problemi özet olarak belirtmeye çalışıyorum.. Aşağıdaki ilk paragraf problemi dile getirmesi açısından yeterli sanırım ama ek bilgiye ihtiyaç olabileceğini düşünerek şu ana kadar yaptığımız girişimleri ve diğer detayları da altına yazıp başlıkta paylaşayım istedim, bu nedenle de yine epey uzadı gerek görürseniz onlara da göz atabilirsiniz..


  Devam eden öyp başvurularındaki ilanların bazılarında “eğitim fakültesi mezunu olmak” türünde koşullar yer alıyor (yanlış saymadıysam bu türde 30 ilan yürürlükte).. çözmeye çalıştığımız problem ise “teknik eğitim fakültesi” mezunu olarak bu ilanlara başvurup vuramayacağımız.. Aslında yalnızca biz değil, mesleki eğt. Fak., endüstriyel sanatlar eğt. Fak. Gibi öğretmen yetiştiren benzeri kurumlar için de aynı problem söz konusu.. Düşündüğümüz şey ise, adı geçen tüm fakültelerin öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulduğu, mezunlarının meb tarafından öğretmen olarak istihdam edildiği ve lisans aşamasında öğretmenlik alan derslerini alıyor olmaları gerekçeleriyle ilgili kadrolara başvurabilmemiz gerektiği.. Zaten bahsettiğimiz ilanlardaki kadrolar ya eğitim fakültelerinin eğitim bilimleri bölümüne ya da eğitim bilimleri enstitülerine tahsis edilmiş durumda; program geliştirme, eğitim yönetimi, ölçme değerlendirme gibi eğitim bilimleri anabilim dalları.. Beklentimiz ise, bu ilanlardaki koşulların, “eğitim fakültesi mezunu olmak” yerine üniversitelerin de kast ettikleri gibi “herhangi bir öğretmenlik programından mezun olmak” şeklinde daha kapsayıcı bir ifadeyle değiştirilmesi..

  Yök’le bir arkadaşımızın yaptığı görüşmede, bu ilanlara başvuramayacağımız bildirilmiş.. Ne yapabileceğimiz sorulduğunda da bilgi edinme yazısı vs. Ile durumu bildirmemiz gerektiği söylenmiş.. şahsen hem bilgi edinme başvurusunda bulundum hem de oyptercih@yok.gov.tr adresine mail ile durumu bildirdim.. Sanırım diğer arkadaşlar da benzer şekilde durumu yök’e bildiriyorlar..

  Ayrıca bazı üniversitelerle de (ilgili fak. Ya da enst. Ile) yaptığım görüşmelerde, birkaç üniv. Bu ilanlara başvurabileceğimizi söyledi.. Başvuramayacağımızı belirten üniversiteler de var ama şahsen onların da, ilanların bir kez “eğitim fakültesi mezunu olmak” ifadesiyle çıktığı için yök tarafından bu durumun probleme yol açacağı çekincesiyle olumsuz yanıt verdiklerini zannediyorum.. Olumlu yanıt veren üniversitelerin ilanlarına başvurabilmemizde ise yök’ün sayfasında yer alan “yanlış beyanda bulunmak” konulu yaptırım riski gündeme geliyor; acaba bu durumdayken başvurmamız “yanlış beyan” sınıfında mı değerlendirilip işlem yapılır? Burada inisiyatif yök’te değil de üniversitedeyse ve başvurularımız “yanlış beyan” olarak değerlendirilmese bile konuya birkaç üniversite düzeyinde ve şahsi çözüm bulunmuş olacak.. önerdiğimiz çözüm ise problemi genel olarak çözecek..

  Sorunun boyutunu gösteren bir başka örnekse, ankara üniversitesi’nde olduğu gibi eğitim fakültesi değil de eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının durumu.. Bahsi geçen 30 ilandan dört tanesi “eğitim fakültesi ya da eğitim bilimleri fakültesi mezunu olmak” koşulunu belirterek bu ayrımı gözetmiş (örn: 23995 nolu ilan - https://personel.yok.gov.tr/oypduyur...f231153ee3d0c2).. Ama geri kalan 26 ilanda (örn: 23925 nolu ilan - https://personel.yok.gov.tr/oypduyur...57ca2b37cc1b47) bu ayrım da gözetilmemiş.. Dolayısıyla içerikleri baştan sona aynı olan fakülte mezunlarının başvurularında bile problem yaşanma olasılığı mevcut..
  öyp adaylarının istek ve sorunları adı altında bir liste oluşturuyorum sizin isteğinizi ve sorununuzu ekledim listeyi bitirince nazmiyle istişare edip gerekeni yapıcaz inşallah kardeşim.
  Bozok Üniversitesi Radyo Televizyon Anabilim Dalı

 3. #18
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  8
  arkadaşlar ben de mesleki eğitim fakültesi mezunuyum. öypye başvurmak bizimde hakkımız diye düşünüyorum. umarım yökten olumlu bir cevap gelir de mağduriyetimiz giderilir.

 4. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  291
  Alıntı academia Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bugün, planladığım gibi "eğitim fakültesi mezunu olmak" koşuluyla ilana çıkan üniversitelerin 6 tanesiyle (hakkari, erzincan, çomü, kafkas, ktü, eskişehir osmangazi) telefonda görüştüm, size de aktarayım istedim..

  önce şunu söylemeliyim.. kimi görevliler konuyu not alıp ilgili yerlerden net bilgi edinip hatta tlf numarası alıp tekrar bilgi verme nezaketini gösterirken bazı görevliler ise "eğt.fak. dediysek eğt.fak. başvurur!" noktasında.. bu da genel olarak yükseköğretim sistemimizin kurumsallaşmaktan hala ne kadar uzak olduğunun küçük bir göstergesi galiba.. bir ikinci saptama da uzun zamandır sahip olduğum bir gözlemimi pekiştirdi: idari personel genellikle daha ilgisiz oluyorken akademik personel sorunlara daha çözüm odaklı yaklaşıyor.. neyse, konudan sapıp bu tür çıkarımlarımla başınızı daha fazla ağrıtmayayım..

  görüştüğüm üniversitelerden birkaçı "biz orada öğretmen yetiştiren kurumu kast ediyoruz, dolayısıyla tef mezunu olarak da başvurabilirsiniz" diyor.. yök'ün "yanlış beyan" yaptırımını aktardığımda ise çekincelerini belirtiyorlar ama yine de başvurulabileceği konusunda görüş bildiriyorlar.. bazılarıysa dediğim gibi, sorunu dinler dinlemez "koşulda eğt.fak mezunu olmak yazıyorsa yalnızca onlar başvurabilir" diyor.. hatta "mesela ank üniv'de eğt. fak yok, eğt.bil.fak. var, onlar bile başvuramayacak mı?" diye sorduğumda "evet, onlar da başvuramaz" cevabını veriyor.. birinci türde cevap veren üniversitelerin kadrolarına başvurabilme durumunu, yani şu "yanlış beyan" ihtimalini yök'e sormak için yök'ü de yoğun olarak aradım ama cevap alamadım malesef..

  yani açıkçası karmakarışık bir durum söz konusu.. esasında ankara'da olsaydım yök'e gidip ilgili birimle görüşmeyi denerdim sanırım.. çünkü aslında yapılacak işlem o kadar basit ki: yök per. daire başkanlığında öyp ile ilgilenen görevlilerden birisi birazcık vakit ayırıp bu tür ilan veren üniversitelerdeki ilgili birimlerle (yani kadro talep eden fakülte ya da enstitü yönetimiyle) kısa sürede görüşüp "evet, başvurabilirler" yönünde görüş bildiren üniversitelerin ilanlarını ona göre hızlıca değiştirebilir.. diğerleri ise o haliyle kalır.. bizim durumumuzdaki adaylar da hem hangilerine başvurabileceğini bilir hem de tek tek üniversitelerle görüşmek zorunda kalmazlar..

  takip ettiğim kadarıyla forumda yök'le irtibat halinde olan üyeler/yöneticiler mevcut.. vakit ayırıp onlar ilgilenebilirler mi acaba? ya da ankara'da bu durumda olan adaylardan birisi ilgilenebilir mi konuyla? yoksa yine ankara yolu mu görünüyor..

  ayrıca konuyla ilgili başka fikri, önerisi olan ya da ulaştığı yeni bilgiler olan arkadaşlar da bunları forumda paylaşırsa sonuca daha hızlı ulaşabiliriz sanırım..
  academia ben de ilanla ilgili bi sorun nedeniyle yök e gittim.Oradaki yetkililerde okulu arayıp görüşüyorlar.Yök ten arandığı için teyid ettirmek daha kolay oluyor tabiiAma şu da var ilan düzeltilebilir mi diye sorduğumda maalesef ilan değiştirilemiyor denildi.

 5. #20
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  Alıntı sevil_ay Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar ben de mesleki eğitim fakültesi mezunuyum. öypye başvurmak bizimde hakkımız diye düşünüyorum. umarım yökten olumlu bir cevap gelir de mağduriyetimiz giderilir.
  ortada bir hak kaybı olduğu açık ama umursayacaklar mı bakalım..

  Alıntı stolenlife Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  academia ben de ilanla ilgili bi sorun nedeniyle yök e gittim.Oradaki yetkililerde okulu arayıp görüşüyorlar.Yök ten arandığı için teyid ettirmek daha kolay oluyor tabiiAma şu da var ilan düzeltilebilir mi diye sorduğumda maalesef ilan değiştirilemiyor denildi.
  Teşekkürler stolenlife bilgi için.. Sefer ya da Nazmi hocanın yök'le yapacağı görüşmede de yök'ten benzer bir yanıt gelirse -ki sizin deneyiminizden sonra bu ihtimal kuvvetleniyor- şu "yanlış beyan" riskini göze alıp başvurmamız gerekecek sanırım.. tabi bu durumda da bu 30 ilanı veren üniversitelerin hepsiyle tek tek görüşmek gerekecek.. yine de bekleyelim yök'ün yanıtını.. en kötü ihtimalde bile, yetkililerin durumdan haberdar olmaları, kasım döneminde planlanan alımlarda benzer bir yanlışa düşülmesini önleyebilir..

  Bir de konuyla ilgili şöyle bir görüş öne sürülebilir.. komik olacağının farkındayım ama yine de söyleyeyim.. şimdi bazı üniversitelerde doğrudan "eğitim fakültesi" adında bir fakülte mevcut örneğin "On Dokuz Mayıs Üniversitesi - Eğitim Fakültesi".. Ama bazı başka üniversitelerde de bu fakülteler şöyle isimlendirilebiliyor: "Marmara Üniversitesi - Atatürk Eğitim Fakültesi" ya da mesela "İstanbul Üniversitesi - Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi" şimdi bu tür fak. mezunları başvurabilecekler mi? tabi ki başvurabilecekler, çünkü fakülte isimlerinde "Eğitim Fakültesi" ibaresi geçiyor.. e o zaman istenen şey fakülte adında "eğitim fakültesi" ibaresinin geçmesiyse sorun kendiliğinden çözülmüş olmuyor mu? Yök insanı ne hale getiriyor görüyorsunuz.. neyse.. 78,86 Öyp puanla çok da beklenti içerisinde değilim zaten ama yine de problemin çözüldüğüne tanık olabiliriz umarım..

 6. #21
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  4
  Bende teknik eğitim fakültesi bilgisayar sist. öğret. mezunuyum. BÖTE ve bilgisayar öğretmenliği ile ilgili hiçbir ilana başvuramıyoruz. Bu tamamen haksızlık bence. Bu durumdan Teknik Eğitim Fakültesi dekanını haberdar ettim ama bu saatden sonra hiçbir şeyin değişeceğini sanmıyorum.

 7. #22
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  Alıntı bkd Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bende teknik eğitim fakültesi bilgisayar sist. öğret. mezunuyum. BÖTE ve bilgisayar öğretmenliği ile ilgili hiçbir ilana başvuramıyoruz. Bu tamamen haksızlık bence. Bu durumdan Teknik Eğitim Fakültesi dekanını haberdar ettim ama bu saatden sonra hiçbir şeyin değişeceğini sanmıyorum.
  Fakülte Dekanının YÖK'e bir girişimde bulunmasını umalım o halde.. belki bu ilanlar için bir şey düzeltemeyebiliriz dediğiniz gibi ama sonraki alımlar için olumlu katkısı olacaktır mutlaka.. Bu arada bilg.sist.öğrt. ile ilgili de başvurabileceğimiz alanlar malesef yok denecek kadar az, ilgili başlıkta yanıtlamaya çalıştım..

 8. #23
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  7
  Evet arkadaşlar son durum nedir? Başvuru yapıyor muyuz?

 9. #24
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  Ömür, Nazmi ya da Sefer hoca başka diğer konularla birlikte bunu da yök'e soracaklar.. onların görüşmesinden çıkacak yanıtı bekliyoruz şu aşamada..

 10. #25
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  8
  Günlerdir belirsizlik içinde ben de gelecek yanıtı bekliyorum.

 11. 30-06-2011, 16:08

  Lisansüstü


 12. #26
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  2
  tercih yapsakta yanlış beyan yaptırımına gidemezler sonuçta yanlış beyan vermiş olmuyoruz tüm bilgilerimiz doğru sadece ilandaki fakülte şartına uymuyorsak en fazla atamamızı iptal ederler ben tercih yapcam eğer bilgileri yanlış derlerse idare mahkemesine kadar gider bu konu yanlış tercih yapmak bizim hatamız değil istediğini ayrıntılı bir şekilde yazmayan üniversitenin hatası eğer istemiyorsa mesleki eğitim fakültesi haricindeki eğitim fakülteleri deselerdi bence yapalım inşallah yök üyeleri sesimize kulak verir ilandaki metni herhangi bir eğitim fakültesi mezunu olmak veya öğretmen yetiştiren kurum mezunu olmak şeklinde değiştirirlerde sorun çözülür bu güne kadar hep duyarlı davrandı yök bize de duyarlı olması temennimle

 13. #27
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  8
  Bu konuya bir netlik getirilmeli artık diye düşünüyorum.

 14. #28
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  13
  Hocam hala bu konu hakkında net bir bilgi yokmu... Lütfen bilgiverin...

 15. #29
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  30
  Benim bildiğim kadarıyla ne yazık ki henüz net bilgi yok..
  Nazmi Hoca 27 Haz. Pzt. YÖK'e gitmiş ama toplantı olduğu için yanıt alamamış.. YÖK'ün Öyp biriminden (298 75 32/33/34/.../41) telefona yanıt almak da mümkün olamıyor ne yazık ki.. 21 haziran'da oyptercih@yok.gov.tr adresine mail göndermiş ve 22 haziran'da da faks kanalıyla bilgi edinme başvurusunda bulunmuştum, ikisine de henüz cevap gelmedi.. 22 haziran'daki bilgi edinme başvurusunun 15 günlük yasal cevaplanma süresi 6 ya da 7 temmuz'da doluyor.. istanbul'da olduğum için YÖK'e de gidemiyorum.. gerçi gitsem de ilgili birimle görüşmeyi başarabilir miyim onu da bilmiyorum..
  süre de çok daraldı evet ama aklıma başka bir çözüm de gelmiyor, hemen her yolu deniyoruz.. birkaç gün daha bekleyelim bakalım.. ya da başka bir önerisi olan var mı?

 16. #30
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  8
  hocam ben yökü aradım. başvuru yapıp yapamayacağımızı sorduğumda bana mesleki eğitim ve eğitim aynı şeymi diye sordu. ben de ikiside sonuçta eğitim fakültesi ve öğretmen yetiştiriyor dedim. istersen başvur ama yök bunu kabul etmiyor dedi. peki başvurduğumda yanlış beyanda mı bulunmuş olurum dediğimde hayır dedi, puanlarını olduğundan yüksek gösterenler yanlış beyanda bulunmuş oluyor dedi. aynı zamanda başvuru yaptığın üniversite de kabul etmezse başvuruna itiraz edebilir, ama kabul ederse bir sorun olmaz dedi. durum böyle...


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği veya Teknik Eğitim Fakültesi Talaşlı Üretimi Eğitimi mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-07-2012, 05:44
 2. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Eğitimi mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-07-2012, 05:33
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj: 02-08-2011, 00:46
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-12-2010, 17:50
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-10-2010, 12:40

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git