+ Konuyu Cevapla
Sayfa 29 - Toplam 61 İlkİlk ... 19272829303139 ... SonSon
Bulunan 281 den 290 - Toplam 604

Makale: YÖK - ÖYP Soru Cevap 02-Haziran-2011

Anasayfa Haberleri Forumunda Makale: YÖK - ÖYP Soru Cevap 02-Haziran-2011 Konusunu İncelemektesiniz

Bu işin ortasını bulmak çok zor arkadaşlar.Çünkü öyle üniversiteler var ki öğrenciler araya adam sokmak ...


 1. #281
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  647
  Bu işin ortasını bulmak çok zor arkadaşlar.Çünkü öyle üniversiteler var ki öğrenciler araya adam sokmak suretiyle pekçok derslerden istedikleri şekilde geçebiliyorlar.Buna bizzat konunun öznesi olan kişinin sözleri ile tanık oldum. (Ancak söz konusu arkadaş kendisinin bu yola başvurmadığını belirtmiş idi.)

  Ve bazı öyle üniversiteler var ki benim lisede girdiğim ağırlıktan daha az ağırlıkta sınavlarla öğrencilerini mezun ediyorlar.Azıcık çalışma alışkanlığı olan arkadaşlar ne yapıp edip bir şekilde okulu bitiriyorlar ve çok çalışmayı sevenler ise bu hafif zorluktaki okullarda inanılması güç ortalamalar yapabiliyorlar.

  Yine bazı tür okullar ve/veya bölümler var ki buralarda hem müfredat son derece ağır hem de yüksek olasılıkla öğrenciye zor sorular sormayı onları derslerden geçirmemeyi şiar edinmiş hocalar var.Bu bölümlerde sizi zorlayan müfredattan ziyade kendisinin dersinden misal AA ile geçilmesini kendisi açısından eksiklik sayan hocalardır.

  Şimdi işin ne kadar adilane olduğundan bahseden arkadaşlara sormak lazım : Böylesine farklı zorlukta ve farklı şartlarda eğitim yapılan yerlerin olduğu bir eğitim dünyasında, sizin belki de az çalışarak veya kendinizi fazla zorlama ihtiyacı hissetmeden yüksek puanlarla mezun olduğunuz aynı zaman diliminde bahsettiğim zorluklarla mücadele eden arkadaşlar da var.Bunlara ne diyeceksiniz?Sizin 50/100 alıp CC = 2.00 alabildiğiniz yerlerde bazı öğrenci arkadaşlar 70/100 CC=2.00 alabiliyor.Sonuçta ikisi de aynı kefede değerlendiriliyor.Bu adil mi peki?Bu sorumu özellikle lisans mezuniyet ortalamasının yüksek olması sebebiyle bu notun ağırlıklı olarak esas alınmasını savunan arkadaşlarımın cevaplandırmasını isterim.

  Her konuda eleştiri getirebilirsiniz.Ancak ortaya bir çözüm de koymalısınız.Yoksa eleştirilerinizin değeri tartışılır hale gelebilir.Benim çözüm önerim şu:
  Olabildiğince dengeli bir ALES-Lisans not.-KPDS veya muadili sınav dengesi kurulmalı.Bu bir ön başvuru olarak değerlendirilmeli.Ve işin neticesi bu nevi er meydanı olan cari usulde ortaya konmalıdır.Böylece herkesin ilgilendiği ve başvuru yapıp insanlara hocalık yapmayı tasarladığı yerlerde ne kadar bilgili olduğu ortaya çıkar.
  Ama ben biliyorum ki cari usul dendiği zaman pek çok kişinin tüyleri diken diken olur.Herkes torpil vs. den dem vurup korkaklığını bu şekilde ört bas eder.Şüphe yok böyle yapan kendini kandırır.
  Cari usulde torpil gibi olumsuz durumların olması sistemin kendisinden değil insanların yapısından kaynaklanan bir sorundur.Bunu hiçbir zaman akıldan çıkarmayalım.
  "Swedish man caught trying to split atoms at home."

 2. #282
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı instructor Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  kesin tarih belli değil belli olunca yök açıklar sitede anasayfada çıkar.
  Alıntı Mustafa C Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  tahmini bir tarih verilmişti öyp başvurularına ilişkin sanırım 20 haziran gibiydi...Kesin tarih belli oldu mu?
  Tekrar yazıyorum. Tarih YÖK tarafından KESİN denmiştir. Biz ise ihale bize kalmaması için KESİN OLMAYABİLİR diyoruz. Israrla tahmin etmem için sorulan sorula hariç TAHMİN yürütmüyorum ki bu da onlardan biri değil.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #283
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  282
  arkadaşlar lisans ortalaması gerçekten pek adil değil (benim ortalamam 87 üniversitem çok ahım şahım bir üniversite değil)
  yani eğer ben odtü veya boğaziçi gibi bir üniversiteden mezun olsaydım asla o kadar yüksek bir ortalama yapamazdım.dürüst olmak lazım


  aranızda öss ye ilk girenler hatırlar.şu ortaöğretim başarı puanı meselesini. o zamanlar ortalaması düşük olan fen lisesi öğrencileri son sınıfta düz liselere geçer ortalamalarını yükseltirlerdi.çünkü okul sonuncusu bir fen lisesi öğrencisi düz lisede okumuş olsa o lisede birinci olma ihtimali yüksekti.Bu durum 2003 sonrası değişti fen liselerden kaçışlar sona erdi.


  işte bizim durumlar da öyle odtü deki 70 ile çukurovadaki 70 aynı değil arkadaşlar.dürüst olmak lazım

 4. #284
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  10
  Alıntı gokhan1507 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Crysis dostum katılıyorum sana...

  Diğerleri 4 yıl yatıp, dandik bir ALES sınavına güvenen kesim...

  ALES gibi bir sınavla akdemisyen seçilir mi hiç!...

  NOT: ALES notum hatrı sayılır bir not olmasına rağmen ALES gibi saçmasapan bir sınavla akademisyen seçilemeyeceğini savunuyorum....
  Bu dandik, ezberci, torpilli, adaletsiz eğitim sistemi ve bu sistemin aynı özelliklere sahip öğreticileri sayesinde bölüm hatta üniversite birincisi olarak mezun olan insanlar mı akademisyen olsun? arkadaş! 95 le mezun alesten 60 alıyor Allah'a reva mı? madem o kadar çalışkan insanlarsınız oturun Ales'e de çalışın. ben Ales sınavının yüzdesinden memnunum hatta arttırılmalı akademisyenlerin akıllı, mantıklı, hızlı düşünebilen, düşündüğünü hızlı uygulayabilen insanlardan seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Herkes bir emek vererek okuyup mezun oluyor kimsenin yatarak geçtiği yok..

 5. #285
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  24
  şimdiye kadar devam eden ve bu dönem "belki" değişmesi beklenen, herkesin şikayetçi olduğu, istisnai durumlar haricinde torpilin, adam kayırmanın söz konusu olduğu sistem komple değişti de herkes yüzdeleri tartışmaya başladı. o şikayetçi olunan hocalar yüzünden akademik kariyeri aklının ucundan bile geçiremeyen insanlar şimdi elde ettikleri şansı da kötülemeye başladılar.. ben gerçekten anlayamıyorum..bu ülkede birşeylerin bir anda mutlak adaletli ve mükemmel bir hale geldiği ne zaman görülmüş.. yıllardır üniversiteye girişlere, ortaöğretim, lise eğitiminde bile istikrar sağlanamamışken bu kadar ayrıntılı bir yorum mu bekliyorsunuz daha dün bir bugün ikiyken?? her neyse bence olayın şu anki hali alması bile oldukça olumlu bir adım. yüzzdeler bugün böyledir yarın başka olur... bunu bilemeyiz ama şuan elde olan avantajlardan maksimum ölçüde yararlanarak fırsatlar değerlendirilmeli bence. alesin yüzdesi yüksek madem oturup 2 ay ales çalışmak çok da zor olmamalı... ortalama gerçekten yerlerde değilse bir üniversite mezununun ales sınavına biraz önem vererek bu açığı rahatlıkla kapatabileceğini düşünüyorum...yani bunları sorgulamak için biraz erken olduğunu düşünüyorum.. herkese saygılar..

 6. #286
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Sonuçta şunu kabul etmemiz gerekiyor ki, ki bu anlamda ben dilini öne çıkarmamayı başlangıçta sağlıklı bir adım olarak değerlendiriyorum, ALES'in oranı en iyimser seçenekle ortalamayla eşitlenebilir. Ancak aşağısına çekilemez. Bu hem ÖSYM'nin gelecek planı dolayısıyla hem de hakkaniyet ölçüleri diye andığımız belirli ölçüde de olsa muğlak ölçüler dolayısıyla böyle. Doğrusu, yabancı dilin arttırılmasına dair sert bir öneri yerine uzun vadeli birikim planı çerçevesinde akademik kariyer hedeflerinin öne çıkarılması daha yararlı olur diye düşünüyorum. (Dolayısıyla önemli olan zarf değil, mazruftur) Yine, ileri sürülen Cari Usul sınavı görünüşte sağlıklı bir yöntem olabilir; ancak toplumsal müşterek olmasa da, pek çok üniversitede kayırmacılığın, nepotizmin pek de çekinilmeden sürdürülmesine bakınca bu yöntem yerine ÖYP usülü diye andığımız yönteme inanmak daha sağlıklı görünüyor. Bu sebeple, akademik kariyer planlarının öne çıkarılması, salt işsizlik formülü olarak ÖYP asistanlığına yönelinmemesi, yabancı dil bilgisinin dış dünyanın akademik literatürüne nüfuz edebilme açısından fazlasıyla hayati önem taşıdığının farkına varılması öncelikli önerilerdir. ÖYP Usül devam edebilir, en azından ben daha sağlıklı olduğu düşüncesindeyim, olsa olsa NO oran düzeltmesine yönelik, ufak bir yükseltme olabilir. Ancak bu durum okul farklılıklarını ortadan kaldırmaz ve bu sefer mağdurdan güce ve şansa kavuşan kesimde yer alanlar da zan altında kalırlar. Uzun vadede ne ALES, ne NO akademik kalitenin belirleyicisi olacağı için, oturup önümüze düşünmemiz gerekiyor. Ne istiyoruz? ÖYP asistanlığı bir zarfsa, mazrufuna bakmak lazım. Ancak bunu da sırası gelince düşünülür dersek, ki kabul edelim ki, pek çok aday tarafından söyleniyor, o sıranın hiç gelmemesinden endişe etmek gerekiyor. Son bir söz, şark için muteber olan pek çok şeye aşinayız, seviyoruz da; buna karşılık o dilden düşmeyen asrilik/muasır medeniyet-şimdilerde ileri demokrasi mevzuunda pek öyle dürüst olduğumuz, özeleştiri yaptığımız söylenemez. Lafı üstüme alarak noktayı koyayım. Selam, sevgi...

 7. #287
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Bir sorum olacak arkadaşlar, hali hazırda doktora eğitimine devam etmekte olan biri, ÖYP'ye girdiği takdirde doktora bitirme süresi o andan itibaren mi 4 sene olacak? ( Yani buna ÖYP maaşı alma dahil), yoksa mesela doktoranın ikincisi senesindeyse A kişisi, kendi üniversitesinin ona verdiği hak kadar bitirme süresi olmasına rağmen, ÖYP ona, 'hayır senin 2 senen kalmış, 2 senede doktora tezini bitirmek zorundasın' mı der? Bununla ilgili bir açıklama göremedim herhangi bir yerde. Eğer böyle bir açıklama varsa da konuyu tekrar açtığım için kusura bakmayın.
  teşekkürler.

 8. #288
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  261
  Normal kanun ne ise o gecerlidir. Yani 8 dönem doktora + 2 dönem uzatma hakkın var ise öyp li olursan şayet bu değişmez. Nerden kalmışsan ordan devam edeceksindir.
  No pain, No gain ( N&N)

 9. #289
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  11
  Alıntı Alper A. Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu işin ortasını bulmak çok zor arkadaşlar.Çünkü öyle üniversiteler var ki öğrenciler araya adam sokmak suretiyle pekçok derslerden istedikleri şekilde geçebiliyorlar.Buna bizzat konunun öznesi olan kişinin sözleri ile tanık oldum. (Ancak söz konusu arkadaş kendisinin bu yola başvurmadığını belirtmiş idi.)

  Ve bazı öyle üniversiteler var ki benim lisede girdiğim ağırlıktan daha az ağırlıkta sınavlarla öğrencilerini mezun ediyorlar.Azıcık çalışma alışkanlığı olan arkadaşlar ne yapıp edip bir şekilde okulu bitiriyorlar ve çok çalışmayı sevenler ise bu hafif zorluktaki okullarda inanılması güç ortalamalar yapabiliyorlar.

  Yine bazı tür okullar ve/veya bölümler var ki buralarda hem müfredat son derece ağır hem de yüksek olasılıkla öğrenciye zor sorular sormayı onları derslerden geçirmemeyi şiar edinmiş hocalar var.Bu bölümlerde sizi zorlayan müfredattan ziyade kendisinin dersinden misal AA ile geçilmesini kendisi açısından eksiklik sayan hocalardır.

  Şimdi işin ne kadar adilane olduğundan bahseden arkadaşlara sormak lazım : Böylesine farklı zorlukta ve farklı şartlarda eğitim yapılan yerlerin olduğu bir eğitim dünyasında, sizin belki de az çalışarak veya kendinizi fazla zorlama ihtiyacı hissetmeden yüksek puanlarla mezun olduğunuz aynı zaman diliminde bahsettiğim zorluklarla mücadele eden arkadaşlar da var.Bunlara ne diyeceksiniz?Sizin 50/100 alıp CC = 2.00 alabildiğiniz yerlerde bazı öğrenci arkadaşlar 70/100 CC=2.00 alabiliyor.Sonuçta ikisi de aynı kefede değerlendiriliyor.Bu adil mi peki?Bu sorumu özellikle lisans mezuniyet ortalamasının yüksek olması sebebiyle bu notun ağırlıklı olarak esas alınmasını savunan arkadaşlarımın cevaplandırmasını isterim.

  Her konuda eleştiri getirebilirsiniz.Ancak ortaya bir çözüm de koymalısınız.Yoksa eleştirilerinizin değeri tartışılır hale gelebilir.Benim çözüm önerim şu:
  Olabildiğince dengeli bir ALES-Lisans not.-KPDS veya muadili sınav dengesi kurulmalı.Bu bir ön başvuru olarak değerlendirilmeli.Ve işin neticesi bu nevi er meydanı olan cari usulde ortaya konmalıdır.Böylece herkesin ilgilendiği ve başvuru yapıp insanlara hocalık yapmayı tasarladığı yerlerde ne kadar bilgili olduğu ortaya çıkar.
  Ama ben biliyorum ki cari usul dendiği zaman pek çok kişinin tüyleri diken diken olur.Herkes torpil vs. den dem vurup korkaklığını bu şekilde ört bas eder.Şüphe yok böyle yapan kendini kandırır.
  Cari usulde torpil gibi olumsuz durumların olması sistemin kendisinden değil insanların yapısından kaynaklanan bir sorundur.Bunu hiçbir zaman akıldan çıkarmayalım.
  bu da mantıklı bir çözüm olabilir ve sizin de söylediğiniz gibi artık torpilden çok "bilgi,istek ve azim" konuşuyor(çok sağlam torpili olup da elenen çok arkadaşım oldu oradan biliyorum)...madem o kadar azimli ve bilgili olan arkadaşlar var cari usul tam onlara göre kanıtlasınlar orada kendilerini (ve 4 yıl boyunca yaptıkları o yoğun çalışmayı...)

 10. #290
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  240
  Ben, afedersiniz ama açıkça yazmak istiyorum...

  Bakınız ALES'ten çok yüksek bir pua aldığımı söylüyorum... Buna dikkat ediniz...

  Ama kabul edin ALES dandik bir sınav...

  ALES gibi bir sınavla akademisyen seçilmez...

  Yahu şimdi netten ALES sorularına tekrar baktım acaba ALES sınavını mı yanlış hatırlıyorum diye ama sorular
  Liseye Giriş Sınavı düzeyinde...

  Böyle bir sınavla akademisyen seçilir diyorsunuz... Yazık yahu... Cidden 4 yıl emek harcayanlara yazık... (ALES'ten çok yüksek bir puan aldığımı belirtiyorum yine...)


  Sizlerin not ortalamarının düşük ya da haketmeden yüksek notlar aldığınızı da düşünmeye başladığımı belirtmek istiyorum... ÇÜnkü 4 yıllık emekleri hiçe sayıp bahsettiğim saçmasapan sınavı hala destekliyorsunuz... Akademisyen ilkokul sorularıyla seçilecekse ilkokuldan alsınlar o zaman akademisyenleri..


  Kimselerde alınmasın, kızmasın bana...

  Saygılar, sevgiler...
  Son düzenleyen Nazmi, 12-06-2011 saat 11:44.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. KPDS 2011 Sonbahar Soru ve Cevap Tartışmaları
  KPDS/ÜDS Çıkmış Sorular forum içinde, yazan sametweb
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 20-11-2011, 23:01
 2. Makale: 10 Ekim 2011 YÖK Soru-Cevap
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 63
  Son Mesaj: 22-10-2011, 11:56
 3. 2011 Sonbahar ÜDS Soru-Cevap Tartışmaları
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 88
  Son Mesaj: 13-10-2011, 10:23
 4. Makale: ÜDS Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-10-2011, 11:16
 5. Haziran 2011 öyp lisansüstü alım bilgi paylaşımı
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan lifeforman
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 20-07-2011, 21:32

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git