+ Konuyu Cevapla
Sayfa 48 - Toplam 155 İlkİlk ... 3846474849505898148 ... SonSon
Bulunan 471 den 480 - Toplam 1546
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni

2012 ÖYP Tarih Bölümü Mezunları

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda 2012 ÖYP Tarih Bölümü Mezunları Konusunu İncelemektesiniz

usulsuz atamadan kastın nedır? öyp de nasıl bir usulsüz atama olur? eger ales ve üds ...


 1. #471
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  usulsuz atamadan kastın nedır? öyp de nasıl bir usulsüz atama olur? eger ales ve üds puanları yanlış verilmişse zaten onlara personel işleri tekrar bakıyor..

 2. #472
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  evet bu ordulu tarihcı... gibi pek çok farklı forum da puanım şu ilkterihim şu deyip insanların kafasını karıştıranlara zamanında okkalı bir kaç laf etmiştim... bence ales bu yüzden var..

 3. #473
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Honestguy hocam selam. ALES değil de, kazanılacak düzeyde olunmasına rağmen yalan dolana gerek olmadığından böyle söylüyorum; aksi takdirde detaylarına fazla takılmamak gerektiğini de eklemiştim. Siz de söylüyorsunuz zaten. Usulsüzlük bahsine bakacak olursak, alenen yapılan usulsüzlük usülsüzlük değildir diye "adalet"le ilgili bir Amerikan atasözünden mülhem bir şeyler söyleyebiliriz. Alenen yapılmayabilir ancak verili puanlar karşılığında birileri başvurmaya davet edilebilir ve ilgili programda çalışmaya teşvik edilebilir. Normal koşullarda bu ayrıntılarda gizli bir usül dışılık olarak kalabilir ya da kalmayabilir. Sonuçta, ÖYP'nin adaleti mükemmelen yerine getiren bir sistem olduğunu zannetmediğimi yinelemek isterim. Ancak bu şartlar altında, o indirgemeci "kedi erişemediği ciğere murdar" der mantığına paye vermek derdinde de değilim. Kazananlar kazanmıştır, kazanamayanlar kazanamamıştır. Kazananlardan bölüm uyuşmazlıkları karşısında okullarını ikna edenler yollarına devam ederler, diğerleri de yön değiştirirler. Sevgiler...

 4. #474
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  60
  tekrar merhaba değerli akademisyeler (TDK'na inat bana göre akademik alanda emek vermiş herkes akademisyendir) evet Soykumeli hocam doğru tahmin 79 doğum tarihim. Alan dışılık biraz göreceli bir kavram,benim de lisansım çift dal sanat tarihi ve tarih, batı modelinde bu çok yaygındır zaten, interdisipliner çalışmalar çok daha verimli oluyor ve sonuçta lisanstan beri not döküm belgeleri ve diplomalar ortada olduğu için kimse bana alandan değilsin diyemiyor. Alanla alakadarlık düzeyine bakılması konusunda aynı görüşteyim.Malumunuz, kültür tarihinde yerini halen dolduramadığımız Fuat Köprülü hocanın 2. lisansı edebiyattır, Osmanlıca sahasında hepimizin kitaplarını okuduğu Prof. Dr. Yılmaz Kurt hocamız İlahiyat çıkışlıdır....vs. bu tarz örneklere kimsenin itirazı olamaz.Ben bu tarz örnekleri,"eskiçağcıyım,yeniçağa geçicem", "TC. çalışıyorum, ortaçağa inicem" diyenlerden daha saygın tarihçiler olarak görüyorum.

  Honestguy hocam, usulsüz atamadan kastım ilan şartlarının yerine getirilmemesidir. Soykumeli hocam ilanda lisans şartı varsa belirttiğiniz durum geçerli tabiki o da problem ama yüksek lisans bitirmiş olma şartı isteyen kadrolarda da iş çok karışmış ve Yök bunu hiç kontrol etmemiş, ilgili alanda yüksek lisans bitirmiş olma şartı olan ilanlara ortada tezi bile olmayan adaylar başvurmuş, kabul edilmiş ve YÖK kendi merkezinde topladığı bu veriyi bile kontrol etmemiş, bu durumda sizce ÖSYM ve üniversite notları vs. verileri kontrol etmiş olmaları ne kadar gerçekçidir??? Sayın Honestguy hocam, üniversiteler de bu belgeleri canı istemezse kontrol etmiyor,düşünsenize YÖK tez ortada yok diyememişse üniversite bunu nereden bilsin, üniversitelerin eli bu konuda rahat, ister kabul eder ister reddeder, keyfi yani. adaya takacaksa artık bilgisayar çıktısından başka aslı olmayan belgeleri bunun aslı yok diye reddediyor,ıslak imza değil kurumuş bu diyor aday torpilliyse hazır YÖK'ten de onay gelmiş tamamdır diyor.Ales sizce neyi ölçüyor? yıllardır anlamış değilim, ben zaten sadece 1 kez çalışmadan girdim, onda da 70'i az bir farkla da olsa geçtim ama 69.900'e takılan dostlarım var,onların bu nedenle akademik personel olamamasının mantığını açıklayabilir misiniz?

  Usul dışılık kapsamı-sınırları çok değişkenleşti artık bizde, "noter tasdikli torpil" konusunu anımsatırım, medya bangır bangır bağırdı ama hiçbirşey değişmedi, cari usulle 90,90,90 puana bir 5 puan verip adayı tepeden dibe indiren mülakat sonuçları da halen internette, üniversitelere kimse bu ne iş dememiş, YÖK bu tarz durumlarda yok'a dönüşüyor, ben de Don Kişotvarî bir durumdayım, bunu biliyorum, yel değirmenleri ile savaştayım bunun farkındayım. Soykumeli hocam, maalesef gençlerimizin çoğu kaderci olmuş, nasip değilmiş deyip susan çok ama ben ilkelerim ve kendime saygımdan dolayı susmayacağım, varsın hiçbirşey değişmesin.

  Son olarak, hakkıyla kazanan herkesi tebrik ediyorum, kimsenin başarısıyla bir derdim yok, özellikle memleketime gelenlere elimden geldiği ölçüde yardımcı olmak da isterim. Yeter ki üniversitelerimiz daha nitelikli bir hal alsın, geleceğin hocaları bu işe gerçekten gönül verenler olsun, lise kurar gibi üniversiteler açılmasın, işsiz insanlar akademiyi iş kapısı olarak görmekten vazgeçsin, yurtdışında üniversitelerimizin %90'ının denklik alamamasının nedenleri ortadan kalksın, akademik camiada saygınlık artsın...Çok şey istedim galiba saygılarımla...

 5. #475
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Çok şey istemiyorsunuz hocam. Elinizi taşın altına sokuyorsunuz. Ölü toprağı gibi üzerlerindeki toprakla mutlu mesud yaşamaya gönüllü bir genç kitleden bahsediyoruz. Baktığımda bu avunmacılığı "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mottosuna dayandırılacak bir sinmişlik olarak görüyorum. Pek çok defa çıkış yapılabilirdi ancak, belirli düzeyde de olsa görmüş geçirmişlikle sineye çekiyorsunuz. Nasıl çekilmez ki? Kalkıp usülsüzlük deseniz, sistemi eleştirmeye kalksanız "muzır" yurttaş ya da sistem elemanı olarak görülüyorsunuz. Şu koşullar altında kalibreyi belirleyen şey nicelikse, nitelik yerlerde sürünecekse sürünsün, sınır aşabilecek düzeyde akademik yayın yerine sayıca çokluğundan başka değeri olmayan bir skala oluşturuluyorsa ne denilebilir ki? Zarf mı, mazruf mu ikileminde mutlakçı bir söylemi sevmeyen benim gibiler için, yine de mazrufun tekrar tekrar gözden geçirilmesinin vakti gelmiş de geçmektedir. Esef verici ki, üniversiteler bu tutuculukları ve şark kurnazlıklarıyla Ortadoğu'nun en iyisi olmakla müftehir olmaktan öteye geçemiyorlar. Bir bakılsa, Balkanlarda ilk sırayı almakta zorlanan Türkiye akademyasıyla da teşrif edilebilir. Hal böyle olunca, büyük üniversitelerle yeni üniversiteler arasındaki fark kapanmış zehabına kapılınabiliyor. Bir tek ÜDS puanıyla kapanabiliyorsa, ne mutlu ilgili iddianın sahibi arkadaşlara diye eklemem gerekiyor... Sevgiler...

 6. #476
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  60
  Soykumeli hocam, az önce hukukî prosedürle ilgili bir görüşme daha yaptım, ilan şartlarının yerine getirlmemesi başlı başına dava eden tarafa hukukî hak doğuruyormuş, hukuken ne YÖK ne de üniversitenin "biz yaptık oldu" deme hakkı yokmuş, ben inandığım doğultuda sonuna kadar gideceğim. Bu "muzır yurttaş" çok şükür ki hali hazırda YÖK personeli değil, bakanlık merkez kariyer memurluk statüsünde,kurumunun zaten bırakmak istemediği bir personeli ama en kötü ihtimalle beni bir yerlere sürerlerse kazanılmış hakkıma binaen bir dava da ona açarım
  Benim uluslararası düzeyde epeyce etkinliğim olduğu için bahsettiklerinize ben de sıklıkla şahit oluyorum, proflarımızın çoğunun uluslararası düzeyde adını bile duyan olmamış, ÜDS/KPDS, o dili konuşan halkların bile kullanmadığı abuk sabuk kelimelere odaklanmanın dışında, daha işlevsel biçimde yapılırsa hiç değilse dil becerilerini ölçüyor,kendini uluslararası düzeyde ifade edemeyen akademisyenlerin önüne geçen bir sistem olarak gerekliliği savunulabilir. Ancak Ales, açılımına yakışacak şekilde, akademik ölçütler baz alınmadan yapıldığı sürece bu sınavın payının %10 olması bile saçmalıktır. Bölünebilme kuralları veya o lanet olası binanın 3. katında oturanın kim olduğuyla bizim tarihçiliğimizin ne alakası olabilir ki.Verim alabileceğimiz akademisyenleri yıllarca bunlarla elemeye çalışan bir sınav, kontrolsüzce açılan üniversitelere, işsiz üniversiteli güruhtan abartılı talep oldukça yakında Ales'in payı %90'lara çıkarsa şaşırmamak gerek.
  Aslında o kadar çok akademisyen var ki, bunlardan yarısı mevcut saçmalıklara açıkça itiraz etse bu halde olmazdık. Ben kendime de kızıyorum, şimdiye dek çoktaaan atmam gereken bir adımdı bu, kendi hesabıma doçentliğe kadar bu çarpık sistemin içinde yer almadan akademik etkinliklerimi sürdürmeyi, imza kampanyaları ve dilekçelerle yetinmeyi çözüm zannetmişim. Kötülerin zaman içinde sistemden eleneceğine, doçentlik aşamasında ak koyun-kara koyun ayrılacağına inanmışım ama gelinen son aşamada niteliğin hepten ortadan kalkmak üzere olduğunu görüyorum. Tek ulusal yayınla yrd.doç. yapılanlar, çok sayıda hakemli dergide yayını olmasına, değerli kitaplar yazmasına rağmen sırf üniversitede değil diye doç. unvanı alamayanlar var. Oysa bilindiği üzere,kanunen dışarıdan doçentlik mümkündür. "aşçı mutfakta yetişir diyenler", asistan olmayan hoca olamaz diyenler var ama mutfak mutfak olmaktan çıkmış işte.
  Ben bu pazartesi gününden itibaren ne gerekiyorsa yapacağım, benimle ortak hareket etmek isteyenler olursa gerekçeli itiraz dilekçelerini bekliyorum. Akıl akıldan üstündür derler, daha iyi öneriler varsa onlara da açığım, duyarlı arkadaşlara şimdiden teşekkürler, saygılarımla...

 7. #477
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  6
  Emel hocam benim alanımda ortaçağ tarihi.bu öyp atamalarında öyp puanım 80 olduğu halde küçücük noktalarla yerleşemedim.inanın yazdıklarınızı okuyunca hislerimize çok güzel tercüman olduğunuzu düşünüyorum.size sonuna kadar destek vereceğim.
  Lakin belirtmek istediğim bir konu var çok güzel açıklamışsınız yandal konusunu.Ben geçen sene öyp alımlarında Nevşehir üniversitesine müracaat ettim.İlanda tarih bölümü mezunu olmak ve ortaçağ tarihi alanında yüksek lisans mezunu olmak şartı vardı.sonuçlar açıklandı ve ben birinci yedek olmam gerekirken kendimi aşağı sıralarda görünce şok oldum.çünkü dil puanım sıfır olarak girilmişti.ertesi gün üniversiteyi aradığımda dil belgemin olmadığı söylenildi ve ama ben koyduğumdan emindim.çünkü geçen sene yaklaşık 10 yere yine müracaatta bulunmuştum.hiçbir yerde belgelerim eksik olmadığı halde burda dil belgemin olmadığı iddia edildi.ve ben bu işin içine giren yeni bir aday olarak ne yapacağımı bilemez bir şekilde araştırma yaparken birinci sıradaki asil adayın ingiliz dili ve edebiyatı bölümü mezunu olup yüksek lisansını ortaçağdan yaptığını öğrendim.hadi buna itiraz etmeyeyim hak etmiş o alandan yüksek lisans yapmış ama benim birinci yedek olmam gerekirken dil belgemin yok edilmesini bir türlü anlayamadım.bu sadece yaşadğım çok canımı yakan bir olay buna benzer daha birçok olay yaşamış biri olarak size sonuna kadar destek vereceğimi söylemek istiyorum.

 8. #478
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  87
  Merhaba Özarslan hocam. Listeyi gördüğümden kontrol etmek istedim. Adaylar arasında üç kişinin puanı sıfır görünüyor. Erkek kadın adaylardan erkek olanı olduğunuzu düşündüm, belirtirseniz sevinirim. Vehamet kesbeden bir vakadan daha bahsediyorsunuz. Şaşırdığımı söylersem abartmış olurum ancak yine de can sıkıntınız kadar olmasa da, üzüntü duyduğumu belirtmeliyim. İlginç doğrusu. Alan dışı birisinin seçilmesinin arkasında başka bağlantılar da olabilir tabii. Diğer türlü siz yedek olacak idiyseniz, ilk adayın başvurusunun reddedilmesi halinde -belirttiğinize göre- sizin kazanmanız söz konusu olacaktı. Dolayısıyla eleştiriyi öncelikle bu yönden dikkate almak gerekir. Diğer yandan, dil puanı sayılmayan birden fazla aday olması da şaşırtıcı. Merak ediyorum doğrusu. Adayların böyle bir hata yapma ihtimali olduğunu pek zannetmiyorum. Bu bakımdan fazlasıyla ilginç bir vaka. Geçmiş olsun demekten fazla bir şey söylenemiyor. Lakin, bu geçmiş olsundan öteye geçmeyen paylaşımın sistemin işleyişine dair eleştirileri engellemesi de düşünülemez, düşünülmemeli. Bu bakımdan en azından şimdilik, bir kaç kişilik bir dilekçe girişimi grubunun hazır bulunduğunu söyleyebiliriz. Sevgiler...

 9. #479
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  60
  Değerli akademisyenler, atamalara ilişkin itiraz dilekçelerinizi lütfen en kısa zamanda YÖK'e ulaştırınız. Avukat dostlarımla yaptığım görüşmelerde itiraz dilekçelerinin bireysel şikayet olması tavsiye edildi. Eğer dilekçedeki atamanın durdurulması talebimiz reddedilirse dava süreci başlayacak, o aşamada ortak hareket etmek mümkünmüş.
  Özarslan hocam, eğer ilan verilirken ve ibaresi varsa atama sorunlu, siz dil puanının yok edilmesi konusunda itiraz dilekçesi verdiniz mi?İlanda veya diyorsa ki olabilir Nevşehir atamalarında ben de adaylara bakmıştım, listedekilerin bir kısmı Ortaçağ yüksek lisans mezunu değil başka kürsülerden yüksek lisans mezunları idi. İlanda tarih lisans veya ortaçağda yüksek lisans mezunu olmak diyor olamaz mı? Saygılarımla...

 10. #480
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  6
  Değerli arkadaşlarım öncelikle sorularınıza cevap verme konusunda epey bir gecikdiğim için öncelikle özür diliyorum.Soykumeli hocam ön değerlendirme sonucu açıklandıktan sonra ki zaten sonuçlar saat 20:00 gibi verilmişti ki o saatten sonra kimseye ulaşamadım.Ertesi gün beni önce rektörlüğe ordan fen-edebiyat fakültesine bağlamak suretiyle en sonunda bölüm başkanıyla görüşmemi sağladılar.Ben iddiayla dil belgemin olduğunu savunduğum halde benim iki adet ales belgem olduğu söylenildi.ve ben biraz daha sertleşince ispatlayın o zaman cevabını aldım,lakin postayı açan onlar ve içinden belgemin var olmasını yada yok olmasını sağlayacak kişiler de onlar.bu arada diğer sorunuza cevap vereyim bayan olan adaylardan biriyim.
  emel hocam ilan şartında ortaçağ yüksek lisans mezunu olma şartı vardı yani başka kürsüden yüksek lisans mezunu olma şartı taşıyanlar müracaat edemezdi.Bu konuda dilekçe verme konusuna gelince bölüm başkanın ispat edin sözüne karşılık dilekçe versem sizce sonuç değişirmiydi çünkü benim iki tane ales belgesi koyduğum iddia edildi.sonuçta belgelerin fotokopisi istendi benim belgem kolayca yırtılıp ales belgemden bir tane daha fotokopisinin çekilmesi hiç zor olmasa gerek.İşin açıkçası yine bir arkadaşımda daha önce bu üniversitede açılan okutmanlık kadrosu için yapılan bilim sınavıyla(!!!)ilgili gerekli hukuki işlemi yapmış olmasına rağmen bir sonuç alamadığı için ben de cesaret edemedim.Ama bu konuda ağzı yanmış biri olarak bundan sonraki süreçte sonuna kadar destek olacğımı temin edebilirim.
  Bende sizlere başarılar dilerim.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP 2012 İşletme Bölümü Mezunları Buraya
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan Doğuş
  Cevap: 251
  Son Mesaj: 12-06-2013, 14:58
 2. ÖYP 2012 İktisat Bölümü Mezunları Buraya
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan devran
  Cevap: 457
  Son Mesaj: 05-01-2013, 11:47
 3. 2012 Başvuracak Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan renasedat
  Cevap: 36
  Son Mesaj: 02-08-2012, 18:22
 4. ÖYP 2012 Maliye Bölümü Mezunları Buraya
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan president
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-08-2012, 13:19
 5. Tarih bölüm ve öğretmenliği mezunları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan senackn
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-07-2011, 14:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git