+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 6 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 56
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni

33/a - 50/d Ayrımı Nasıl Yapılıyor?

Araştırma Görevlisi Forumunda 33/a - 50/d Ayrımı Nasıl Yapılıyor? Konusunu İncelemektesiniz

my way/high way Demiş ki: Kendi sorumla ilgili öğrendiklerimi paylaşayım istedim. Bugün kendi üni.mdeki yetkili ...


 1. #11
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  Alıntı my way/high way Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kendi sorumla ilgili öğrendiklerimi paylaşayım istedim. Bugün kendi üni.mdeki yetkili biriyle görüştüm ve bana ara vermeden y.lisans + doktora yaparsanız arş. gör. lük süreniz y.lisanstan başlamak üzere hesaplanır ve 6+1 şeklindedir dedi. Özellikle belirttim arş. gör. lüğe y.lisanstan sonra başladım diye ama ısrarla y.lisansa başlama tarihimi sordu kendisi. +1 lik kısım tamamen bölümün insiyatifinde dedi.
  Yani bu durumda ben y.lisansı yapıp bitirseydim 1-2 sene sonra doktora başvurusu yapıp aynı zamanda 50/dli arş. gr. olsaydım da yine 6+1 sürem mi olacaktı? Ne anladım ben bu işten?
  Bir fikri olan var mı? Daha üst makamdan birine mi danışmalıyım bu konuyu acaba? Direkt rektör danışmanına sormak vs. gibi?
  Siz yüksek lisansınızı zaten tamamlamışsınız. O yüzden geriye doğru işlemez. Yani 6 artı 1 olamaz, 7 senede doktora tamamlanmaz. Süreniz 4 artı 1'dir. Bu süreler sizin lisansüstü eğitiminiz boyunca yararlanabileceğiniz süreleri ve ek süreleri ifade eder. Yani öğrenciliğiniz boyunca. 50/d kadrosu da öğrencilik yani lisansüstü eğitim süreleri ile ilgili olduğu için bu süreler sona erince kadronuz düşer. Ayrıca o süreler 2 art 1 ve 4 artı 1 şeklindedir. Tabi işin içine 3 aylık jüri uzatması, 1 aylık tez düzeltme uzatması, heyet raporu, askerlik, erasmus vb. öğrenci değişim programları, yurtdışı burs vb. etkenler girerse bu süre daha da uzar. Öte yandan 2547 sayılı Kanun'un 50/d maddesi aynen şöyledir: Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında bir yıl için olmak üzere öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler. Yani bu madde aslında 33/a'ya refere eder. Burada öğretim yardımcılığı kadrolarından birine atanabilirler diyor. Araştırma görevliliği kadrosuna atanabilirler demiyor. Bu kadro şeklen uzman, okutman vb. de olabilir. Ayrıca kanun bir üst sınır da koymamış. Yani, yine şeklen doktoranız bittiğinde dahi tekrar atanabilirsiniz. Tabi bu uygulamada böyle değil. Mahkemelerde buna benzer davalar olduğunu ve 50/d'li araştırma görevlisinin doktorası bittiğinde dahi tekrar atanabildiğini biliyorum. Tabi bu çok az sayıdadır. Ayrıca bunun olabilmesi için idarenin isteği gerek. Yani mesela doktorasını tamamlayan bir 50/d'li görev süresinin uzatılmasını teklif eder ve bunu idareye yazılı olarak bildirirse bölüm başkanlığı, dekanlık ve rektörlükten en az birinin onayı gerekir. Mesela bölüm başkanı onayladı ancak dekanlık ve rektörlük onaylamadı. Hemen idare mahkemesine başvurulur, emsal davalar da mahkemeye sunulur. Kişi görevine devam eder. Tabi bu bir olur, iki olur. Bu sürede üst yönetimi karşısına alan adaya muhtemelen yrd. doç. kadrosu da gelmez. Mahkeme de her sene bir yıl bir yıl uzatmaz. İlla ki bir yerde sona erer. Öte yandan bu üçü de görev süresinin uzatımına onay vermeyip iş yine mahkemeye kalırsa dava %99 reddedilir. Tabi bu hakimin kanundaki boşluğu değerlendirecek kadar yürekli, insaflı ve aynı zamanda olaya da hakim olmasına bağlı olarak o %1'lik ihtimal de gerçekleşebilir. Ama dediğim gibi bu çok az gerçekleşen ve gerçekleşmesi durumunda can sıkacak, baş ağrıtacak bir durumdur. Yani son çare, kritik eşik gibi bir vaziyet varsa denenebilir. Esasında bütün bu anlattıklarım esnek çalışma sisteminin en güzel örneklerinden biridir. Öte yandan esnek kanunlara da güzel bir örnektir. Kanun koyucu tabi ki böyle bir şeyi hesap edemez ama ülkemizde kanuni boşluklar çok fazla. Bu boşluğu da biz her şeye boğun ekmekle fazlasıyla kapatıyoruz.

 2. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  3
  Alıntı mehmetsah Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar kanunda üst sınırla ilgili hehangi bir ibareye ben şahsen rastlamadım. Bildiğim kadarıyla da böyle bir şey yok. 50/d kadrosu zaten her defasında 1 yıllığına gerçekleşen atamalardır. 33'ler de keza en fazla 3'er yıllığına atanır.
  33 sürekli kadro değil miydi? En fazla 3er yıllığına atanmak nedir anlayamadım?

 3. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  27
  Yani okulunuzun yönetmeliğine göre 1-2-3 yılda bir kadronuz yenilenir. Sürekli olmasından kasıt eğitiminiz devam etmese de atanabilirsiniz.

 4. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  22-37
  Mesaj
  2
  Alıntı nicksiz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  33 sürekli kadro değil miydi? En fazla 3er yıllığına atanmak nedir anlayamadım?
  Kadro denilen şey zaten 3 yılda bir otomatik yenilenen sözleşmeden ibaret bişiydir diyebiliriz. zaten 3yılda bir değişmesi daha uygundur ki kıdem alalım yani

  7/1 ile başlayan bir araştırma görevlisi ileriki 2 yılda 7/2 , 7/3 olduktan sonra 3. yılın sonunda otomatik yenilenen sözleşme ile 6 ya düşer.. sonra 6/1 , 6/2 diye gider... Böyle de düşünebiliriz
  Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi

 5. #15
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1.629
  öyp ile atandıkları üniversitede yl ve doktora yapan araş. görevliler 50d olarak mı yoksa 33a olarak mı görev yapmaktadır ? bulundukları üniversitede yl ve doktora yapacak olan araş. görevlilere taahütname ve kefaletname senedi imzalatılıyor mu ? Derslerde başarısızlıkları durumunda ne gibi yaptırımlar var, veya var mı ???

 6. #16
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  33/a olarak görev yapılıyor. Senet üni.ye göre değişiyor. Derslerde başarısızlık diye yazmıyor ancak atılırsanız (atılma kalktı diyorlar ama kesinlik yok) tazminat ödüyorsunuz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 7. #17
  shockhan
  Misafir
  33/a - 50/d Ayrımı tam olarak şu şekilde yapılıyor diyemeyiz.
  İlanda 50/d ibaresi yoksa genellikle 33/a dır ; ancak en kesin çözümü ilgili dekanlık veya enstitüyle irtibata geçmek ve sormaktır...

 8. #18
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  71
  Alıntı shockhan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  33/a - 50/d Ayrımı tam olarak şu şekilde yapılıyor diyemeyiz.
  İlanda 50/d ibaresi yoksa genellikle 33/a dır ; ancak en kesin çözümü ilgili dekanlık veya enstitüyle irtibata geçmek ve sormaktır...
  EGER 50/d ibaresi bulunmuyosa fakülteye bakılma enstitüyse 50/ d oluyo fakülteyse 33/a gazi osman pasa üniversitesi de kadro açmiş fakat belirtmemiş 50/ d veya 33/a diye aradim sordum fakülte kadroları 33/a dediler enstitü 50/d

 9. #19
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  arkadaşlar sitede aradım fakat bulamadım o yüzden buraya yazıyorum: 50d ile 33a arasında sözleşma haricinde farklar var mı?mesela 50d li bir asistan geliştirme ödeneğinden faydalanbilir mi dil tazminatı alabilir mi?

 10. #20
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  herkes mi yeni yıl alemlerinde bir ben mı evde çekirdek çıtlıyorum

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Lisansüstü Kontejanlarında Yüksek Lisans Doktora Ayrımı Yok
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan beyin_bedava
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-09-2012, 22:15
 2. ÖYP Tercihleri Yılda Kaç Kez Yapılıyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan xkare
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 23-08-2011, 12:28
 3. Eski-Yeni Üniversite Ayrımı Nasıl Oluyor?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan muratdeveler
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-08-2011, 00:02
 4. ÖYP Yüksek Lisans Mülakatlı İle mi Yapılıyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Elena
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 25-06-2011, 17:37
 5. KPDS Değerlendirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-10-2010, 17:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git