reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 38
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

7033 Sayılı Kanun Gereği Araştırma Görevlileri Artık 50/d ile İstihdam Edilecek

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda 7033 Sayılı Kanun Gereği Araştırma Görevlileri Artık 50/d ile İstihdam Edilecek Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede bitirmiş ama bu süre ...


  1. #11
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2015
    Nerden
    Konya
    Mesaj
    10
    Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede bitirmiş ama bu süre zarfında başka bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda çalışmış olan biri doktora bitiminde bir yıl başka üniversiteye gönderilecek düzenlemesine göre; çalıştığı kurumdan bir yıllığına eğitim aldığı kuruma geçip daha sonra çalıştığı kuruma geri dönebilir ve yardımcı doçent olarak atanmaya hak kazanabilir mi? Sizce böyle bir durum mümkün müdür?

  2. #12
    Yahu abartmayın
    Misafir
    Hocalarım hepiniz çok güzel demişsiniz fakat gördüğüm kadarıyla kimse şu konuya dikkat çekmemiş. Odtü ve Boğaziçi örnekleri verilmiş, eğitim alınan yerde kadro bulmanın çeşitli şartlar sağlanması durumunda (inbreeding, post-doc vb.artık ne derseniz) gerçekleşeceği dile getirilmiş.
    Şimdi şöyle bir durum var aramızdaki pek çok arkadaş çalıştığı yerde eğitim almıyor. Ya 39.madde ile eğitim aldığı kuruma haftada bir iki gün gidiyor yada 35.madde ile eğitimini tamamlayıp dönüyor. Bu kişiler zaten farklı çalışma ortamlarında bulunmuş oluyor ve Yök'ün açıkladığı yeni süreçte belli bir yere oturtulamıyor. Mevcut düzenleme belirtildiği şekilde kalacaksa bu kişilerde hak kaybı olacağını sanmıyorum. Yani tanım bile tutmuyor zaten. Ama birde madalyonun öteki yüzü var. Bildiğimiz üzere "Büyük" üniversitelerde arş.gör.olarak çalışan ve eğitim alan bazı arkadaşlar ciddi anlamda memur kafasına girmiş durumda. Benim anladığım bu arkadaşların dış dünyayla tanışmasını ve niteliğin tekrar arttırılmasını sağlamak amaçlanıyor. Yoksa araştırma görevlilerine kimsenin garezi olduğunu zannetmiyorum. En kötü ihtimal tezini bitiren arkadaşlar öğr.gör. kadrosuna geçirilir bu durum hem hocaların işine gelir hemde olası bir mağduriyet önlenir.
    **Burada kastettiğim o arkadaşları hepiniz az çok biliyorsunuz

    Ek olarak, bence içimizi ferah tutalım. Can sıkarak olumsuz düşünerek bir şey kazanamayız. 2018 yılından sona girecek arkadaşlar da korkmayın idealleriniz neyse peşinden gidin. Yok yandınız yok bittiniz artık arş.gör.olunmaz falan demeyin arkadaşlar lütfen. Acısıyla tatlısıyla güzel bir meslek herkese de öneririm

  3. #13
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    445
    Alıntı eekoparan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede bitirmiş ama bu süre zarfında başka bir üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda çalışmış olan biri doktora bitiminde bir yıl başka üniversiteye gönderilecek düzenlemesine göre; çalıştığı kurumdan bir yıllığına eğitim aldığı kuruma geçip daha sonra çalıştığı kuruma geri dönebilir ve yardımcı doçent olarak atanmaya hak kazanabilir mi? Sizce böyle bir durum mümkün müdür?
    Hocam kanunda doktora yapılan kurumda kalınamaz diyor. Dediğiniz şekilde yl doktora başka üniversitede nasıl yapılır onu anlayamadım. 39. madde ile geçici görevlendirmelerle olabilir ama buna da kurumlar olumlu yaklaşmıyor. 35. madde ile gidildiğinde de doktora yapılan kurum aynı zamanda arş gör olunan kurum olmuş oluyor.

    Neticede dediğiniz durum oluşursa nerede çalıştığınızdan bağımsız doktora yaptığınız kurumda kalamıyorsunuz. o halde doktora yaptıktan sonra hali hazırda arş gör olduğunuz kurumda 1 yıl çalışıp yeniden doktora yaptığınız kurumdan yrd doç talep ediyor durumunda olursunuz ama dediğim gibi garip bir durum oluyor.

  4. #14
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2015
    Nerden
    Konya
    Mesaj
    10
    Haklısınız hocam dediğiniz durum çok garip bir karmaşıklık içeriyor. Peki şöyle sorsam, aynı şehirde yüksek lisans ve doktora x üniversitesinde yapılırken çalışılan kurum y üniversitesi olsa, Dr bitiminde bir yıl farklı kurum hizmeti kapsamında x üniversitesinde çalışılıp koşul yerine getirilse yeniden y üniversitesine yrd doç kadrosu kapsamında dönmek mümkün müdür?

  5. #15
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    445
    Alıntı eekoparan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Haklısınız hocam dediğiniz durum çok garip bir karmaşıklık içeriyor. Peki şöyle sorsam, aynı şehirde yüksek lisans ve doktora x üniversitesinde yapılırken çalışılan kurum y üniversitesi olsa, Dr bitiminde bir yıl farklı kurum hizmeti kapsamında x üniversitesinde çalışılıp koşul yerine getirilse yeniden y üniversitesine yrd doç kadrosu kapsamında dönmek mümkün müdür?
    Hocam x üniversitesinde doktora yaparsanız performansa dayalı olarak ve bölüm ihtiyacı ve isteğine bağlı olarak %20'lik kadro verilecek kişi içerisinde yer alamazsanız y üniversitesinde devam etmeniz gerekir zaten. y üniversitesinde veya farklı bir kurumda çalışıyor olmanız değil burada x üniversitenizde doktora yapmış olmanız önemli. Bir de farklı kamu kuruşulu olmuyor tabii 1 yıl yükseköğretim kurumunda çalışmak diyor kanunda.
    Karmaşıklığı şu şekilde x üniversitesinde doktora yaparken nasıl y üniversitesinde çalışıyor olabilirsiniz. Yani işin garip tarafı burada. İllaki bir görevlendirme vs. olması lazım. Ama böyle bir şey yapabilirseniz kanuna göre zaten y üniversitesinde devam edebiliyorsnuz x üniversitesinde kalamıyorsunuz.

  6. #16
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    207
    Başka bir üniversitede kadroluyken bir diğer üniversitede görevlendirme olmaksızın yüksek lisans ve doktora yapılabilir. Cari usul 33a kadrolarında bu mümkündür. Kendi üniversitesinde yapacak diye bir koşul yok. Farklı kentlerde derslere gidip gelinir aynı kentteki üniversitelerde daha kolaydır arkadaşın durumu gibi. Yani y üniversitesinde kadroluyken x üniversitesinde doktora yapılabilir görevlendirme almaksızın.
    Bir de eekoparan yüksek lisans ve doktora yaptığı üniversitede değil kadrosunun bulunduğu üniversitede yrd.doç. kadrosu istiyorsunuz. Kanunun nasıl uygulanacağı henüz belirsiz. 1 yıl başka üniversitede deniyor. Ancak bir yıllığına başka bir üniversitede kadro bulup çalışmak çok zor olsa gerek.
    Bu konuda benim aklıma şöyle bir şey geliyor doktora bitiminde 40b ile görevlendirme de olabilir bir yıllığına. Ya da doktoranızı farklı bir üniversitede yaptığınız için doğrudan koşulu sağlamış olup yrd.doç. atamanız mümkün olabilir mi?
    Bir aralar YÖK eski üniversitelerdeki öğretim üyelerini resen yeni açılan üniversitelere göndermişti. Böyle bir şey mi yapılacak?
    Belirsizlik olduğu için bu fikirler faraziye tabii. Uygulama başladığında bir yol bulunacaktır eminim. Tecrübeme göre YÖK bir kural getirir sonra o kural delinmek için yan yollar bulunur.
    Son düzenleyen eskilerden biri, 04-07-2017 saat 08:45.

  7. #17
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2015
    Nerden
    Konya
    Mesaj
    10
    Hocam ikiniz de haklısınız kanun ve mevcut durum muğlak olduğu için en mantıklısı beklemek gibi görünüyor. Henüz bu konuda YÖK dışında bilgili kimse yok ve onlar da bilgi vermiyor... İlginize teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  8. #18
    Akademik Forum
    Misafir
    mevcut 33a etkilemiyorsa arkadaslar %20 maddeside etkilemez.Maddede 50d kapsaminda atananlarin %20 si kadroya alinir diyor.Eger 2018 ve sonrasini etkileyecekse %20 33alilari etkilememesi lazim.Ama genede emin degilim sadece yorum yapiyorum

  9. #19
    Akademik Forum
    Misafir

    Abartma değil gerçek

    Alıntı Yahu abartmayın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bildiğimiz üzere "Büyük" üniversitelerde arş.gör.olarak çalışan ve eğitim alan bazı arkadaşlar ciddi anlamda memur kafasına girmiş durumda. Benim anladığım bu arkadaşların dış dünyayla tanışmasını ve niteliğin tekrar arttırılmasını sağlamak amaçlanıyor.
    Büyük üniversitelerde memur kafasına girmiş prof, doç., yard. doç. doktorasını tamamlamaya bile tenezzül etmeyen öğretim görevlisi yok mu? Sadece araştırma görevlileri mi kaliteyi bozuyor?

    Alıntı Yahu abartmayın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yoksa araştırma görevlilerine kimsenin garezi olduğunu zannetmiyorum.
    Garez yok, kapıyı gösterme var.

    Alıntı Yahu abartmayın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    En kötü ihtimal tezini bitiren arkadaşlar öğr.gör. kadrosuna geçirilir bu durum hem hocaların işine gelir hemde olası bir mağduriyet önlenir.
    YÖK'ün yıllardır eski üniversitelere öğretim görevlisi kadrosu vermediğini bilmiyor musunuz, bilmek işinize mi gelmiyor?

    Alıntı Yahu abartmayın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ek olarak, bence içimizi ferah tutalım. Can sıkarak olumsuz düşünerek bir şey kazanamayız. 2018 yılından sona girecek arkadaşlar da korkmayın idealleriniz neyse peşinden gidin. Yok yandınız yok bittiniz artık arş.gör.olunmaz falan demeyin arkadaşlar lütfen. Acısıyla tatlısıyla güzel bir meslek herkese de öneririm
    Krala krallık nasıl diye sormuşlar, sizin gibi cevap vermiş. Bir de kölelere sormak gerek.

  10. #20
    (yanıt)
    Misafir
    Aynen devam bu negatiflikle çok güzel bir hayatınız olur. Ben yasayı savundum sanki işime gelmemek ne alaka, kral krallık ne alaka. Alın teriyle bir yere giren sadece sen değilsin, hiç kimse kazanılmış haklarının kaybını istemez. Daha ortada birşey yok bu depresif ruh halinizi çözemedim. Öyplilerden bile çoğu kimse kadroya alınmışken veya alınıyorken daha yeni çıkan (ve bize yansımayacağını düşündüğüm) bir yasa için bu kadar karalar bağlamak yanlış.

    Üslübunuzu yakıştıramadım. Kırıcı olmuş yazınız. Ek olarak stres yönetimi konusunda okuma yapmanızı öneririm. İyi çalışmalar...





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. 1416 sayılı kanun (ylsy) atama sorunu
    Atama Sorunları forum içinde, yazan cnnnn
    Cevap: 12
    Son Mesaj: 15-11-2016, 13:36
  2. 6569 sayılı af kanun
    Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Kötü örnek
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 15-02-2016, 22:30
  3. 35. Madde Araştırma Görevlileri için TBMM'de Kanun Teklifi
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan sweetcurse
    Cevap: 12
    Son Mesaj: 22-05-2013, 12:06
  4. 657 sayılı kanun değişiyor mu?
    Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 26-01-2013, 20:18
  5. öğretim görevlileri artık sadece öyp ile mi alınıyor
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan selimekaya
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 12-10-2011, 10:29

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git