reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 3 İlkİlk 123
Bulunan 31 den 38 - Toplam 38

33/a Maddesinin Kaldırılması Gerekliliği

Öğretim Görevlisi Forumunda 33/a Maddesinin Kaldırılması Gerekliliği Konusunu İncelemektesiniz

Kaldırın 33 a yı geçirin 50d ye herkesi zaten garanti kadro mu olurmuş.. Memuriyet de ...


 1. #31
  Akademik Forum
  Misafir
  Kaldırın 33 a yı geçirin 50d ye herkesi zaten garanti kadro mu olurmuş.. Memuriyet de gitsin 657 de değişiyor, hükümeti devleti de atın, bırakalım ülke de gitsin.. Yine yol görünsün gurbete

 2. #32
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  1.055
  Alıntı pepsiadam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Buraya bir çarşaf yazı yazmıştım ama şanslısınız ki elektrik kesilince silindi gitti. Bu mesaj burada kalsın, bir ara editlerim..  YLSY'den istifa edip KPSS ile atanma hayali kuran birinin 33a'nın kadro garantisine (!) dil uzatması biraz abes olmuş.

  Devamı için coming soon ,)
  Her seye cevap yetistiren arkadasimiz sessizlige burundu.

  Sent from my SM-N920T using Tapatalk
  ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

  Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi ~~

 3. #33
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2016
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  81
  bu başlığı açan arkadaş boş konuşuyor.Bir insanın durup dururken memleketinden, ailesinden ,sevdiklerinden ayrılması o insana total anlamda ne verebilir ki?yazıyı yazan arkadaşın maddi imkanını bilemiyorum fakat herkes parayla doğmadı maalesef. Bir sürü insan masraf olmasın diye eğitimini memleketinde devam ettiriyor.Akademisyenim diyorsun ama böylesine saçma fikri ortaya nasıl attın çözemedim böyle saçma sapan fikirlere gülüyorum gerçekten.Bizim ülkemiz maalesef işsizliğin olduğu bir ülke.Böyle bir gerçek varken kadronun garanti olup olmadığını düşünmeden,en azından bunu aklından geçirmeden çalışan adam yoktur diye tahmin ediyorum(istisnalar varsa onlara bravo gerçekten).Kimse babasının hayrına çalışmıyor.Herkes hayatını bir şekilde devam ettirmek zorunda ve kazanmak zorunda.Bence ortada bir garanti olması olayı pozitif etkiler.Tabi ki kaliteyi artırması açısından birtakım denetlemeler olmalı okullarda ama bunun yolu insanları işleriyle sınamak değildir.Son olarak bu kadar batıcı olan insanlara anlam veremiyorum. Avrupada bütün okullar oxford, yale, cambridge vs düzeyinde değil.Nasıl oluyor da hepsine tav oluyorsunuz anlamıyorum .bizim ülkemizdeki bazı okullarda her ne kadar avrupa basınında pek öne çıkarılmasa da gayet iyi ve gelişen geliştiren okullardır.Birazcık at gözlüklerinizi çıkarmanız dileğiyle.
  pepsiadam bunu beğendi.

 4. #34
  Akademik Forum
  Misafir
  kardeş bilim dünyasına yaptığın katkılar konusunda bir iki örnek verir misin?

 5. #35
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  108
  Alıntı PhDM Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ben tanistigim kisilerde zaten yayinlarindan ote yurt disinda calisma yapmis olup olmamasina dikkat ediyorum.
  Ne yapıyorsunuz dikkat edip? Eldiven takıp öyle mi tokalaşıyorsunuz mesela?

  Hayır, yurt dışında çalışma yapmamış ve aynı zamanda "köklü" bir üniversitede lisans ve yüksek lisans tamamlamış, an itibariyle de aynı üniversitede sanatta yeterlik tezi yazmakta olan bir 33a'lı olarak söylüyorum, tanıştık sayılır. Dikkat ederken ne yapıyorsanız onu yapmak istersiniz belki...

  Kendi tuzu kuruyken bol keseden atıp tutan, iş dönüp dolaşıp kendine sıçradığı zamansa feryat figan ortalığı ayağa kaldıran acayip bir toplum olduk çıktık ki bu hem utanç verici, hem de sinir bozucu bir durum olmaya başladı.

  Daha da kötüsü;

  Bir gecede 15 bin küsür ÖYP Araştırma Görevlisi meslektaşımızın kadro statüleri değiştirildi, bazı kendini bilmezlerde garip bir bayram havası oluştu. 50d görevlendirmesinin son günü gelip de kişinin kadrosu elinden alındığında sanki o kadrolara kendileri yerleşecekler gibi. Zihniyet belli, "Oh oldu, çıksınlar ki belki boşalan kadrolardan birilerine de biz yerleşiriz"

  Tek bir tip üzerinden ilerleyelim. Diyelim ki girdi kadroya.

  * Önceleri "kadro garantisi olmamalı" derken, zora geldiğinde KPSS ile atanıp devlete kapak atmaya çalışacak.
  * Önceleri "Dil puanı alamıyorlarsa yapmasınlar" derken, bir gece ansızın 65 şartı 70'e yükseltildiğinde "ne alakası var, biz girerken böyle değildi, buna bir çözüm bulunsun" diye gelip burada başlık açacak.
  * Önceleri "iki kelimeyi bir araya getiremeyen akademisyenler atılsın" derken, sonra "gel şu hocayla bir diyalog kur" dendiğinde "biliyorum ama konuşamıyorum" diyecek.
  * Akademikzam tartışmaları yapılırken "insanlar özel sektörde karın tokluğuna çalışıyorlar, bunlara çok bile, bir de zam mı verilecek" derken, sonrasında üniversiteler arasında maaş karşılaştırması yapacak. Tercih edeceği üniversiteyi "geliştirme ödeneği" ve "döner sermaye"ye göre belirleyecek.
  * Önceleri "Ömür boyu yrd.doç. kalıyorlarsa temizlemek lazım" derken, sonra "dersimi verir ücretimi de alırım, yükselmesem de olur" diyecek.
  * Önceleri "Yurt dışı şart" goygoyu yaparken, sonra "gideriz ya, hem gezmiş oluruz" diyecek. Görevlendirme kovalayacak, yolluk-yevmiye talep edecek. Verilen miktarları beğenmeyip gitmekten vazgeçecek, "yurt dışı çok da şart değil, ülkemiz bize yeter" diyecek.
  * Önceleri "Gidemiyorsa bari eğitimini orada alsın" derken, sonra "yahu ne gidecem, şurada yaparım işte" diyecek.
  * Önceleri "Gittiğimde atomu parçalayacam, burada imkan yok" derken, gittiği yerde orta-2 fizik düzeyinde ders seçecek. Gezip tozmaktan dersleri asacak, dönecek burada devamsızlıktan kaldığı dersleri başka derslere saydırmaya çalışacak.
  * Önceleri "Çakılı kalmak da neymiş, her seviyede farklı üniversitede olmak lazım" derken, gittiği yerde bir aidiyet duygusu hissetmediği, nasılsa bir üst seviyede başka bir yere gitmeyi planladığı için suya sabuna dokunmayacak. Ama her gittiği yerde geldiği yeri övmekten ve memnuniyetsiz bir şekilde "orada bu iş böyle yapılır" diye ahkam kesmekten de geri durmayacak.
  * Önceleri "yurt dışı yayın şart" derken, sırf yurt dışı yayın yapmış olmak için "yumuşak g sınıfı" dergiye yayın gönderip kabul kovalayacak. Hocasının fotokopilerini çekip "ondördüncü yazar" olarak yayına adını yazdırtmak için kırk takla atıp "sci yayınım var" diye ortada dolaşacak.

  Ve daha neler neler...

  Gelelim uzun sözün kısasına.

  Zaten "o çıksın da ben gireyim" zihniyetindeki tiplere ne anlatsan az .)

  Öteki türlüsü için de bir şeyleri başarmış olmanız, o "şeyleri" yapmamış veya yapamamış insanlar hakkında atıp tutmanız konusunda size hak sağlamaz. Marifet o başardıklarınız değil, o başarıları nasıl kullandığınızdır. Karşınızdaki insanları kendi niteliklerinize göre ele alıp aşağılarken, o insanların sizi cebinden çıkarıp üçe beşe katlayabilme potansiyellerini de göz önünde bulundurmalısınız.

  Son olarak;

  Yurt dışında eğitim almış ve/veya görev yapmış, her seviyedeki eğitimini farklı üniversitelerde tamamlamış, yumuşak g sınıfı dergide yayını olan ve bir sci yayında ondördüncü yazar olan AMA tüm bu potansiyelini sağa sola laf atıp "şöyle olmalı-böyle olmalı" diye yüksek perdeden ses vermek yerine bilime, sanata, topluma ve bana göre en önemlisi öğrencilere faydalı olacak şekilde kullanan bütün meslektaşlarımı ve hocalarımı olumsuz örnek verirken yazdığım her bir kelimeden tenzih ederim...
  chilecAsh bunu beğendi.
  Kim kimi koparıyor?

 6. #36
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  24
  33a kalkabilir ama verilmiş hak geri alınamaz, bu kadar basit.

 7. #37
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  18
  Alıntı PhDM Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba herkese. Sizce de 33a maddesi seklinde duzenleme cok sacma degil mi? Garanti kadroyu alan neden bir seyler icin ugrassin ki? Ne yayin yapar, ne bir seyler uretir. Kadrom garanti docentlige gerek yok diye dusunup omrunun sonuna kadar oturup maasini alabilir.

  Diger aklima gelen duzenleme, kisi ayni yerde yuksek lisans doktora yaptigi zaman baska yere gitme zorunlulugunun olmasi gerekliligi. Bazen goruyorum lisans-yuksek lisans-doktora ayni universitede. doktorasi bittigi halde bir sekilde orda kaliyor ve isin kotusu bazen yardimci docentlik aliyor. bu sizce ne kadar saglikli bilimin gelismesi icin? memuriyet zihniyeti olusturdugunu dusunuyorum bunun.

  Yüksek ihtimal kadro bulamamış lisansüstü öğrencisisin. Çalışma yapmak isteyen araştırma görevlisi gece gündüz okulda uğraşır. Çalışmak istemeyen adamı zaten çalıştıramazsın. Birde kadro güvencesini elinden aldığında çalışmak isteyen araştırmacıda şevk bile bırakmazsın. Birde üniversiteler gördüğüm en ilginç kurumlar. Bazen çok akla mantığa yatkın olmayan insanlarla dolu olabiliyor. Ozaman kadron yoksa vay haline. Üzerinde tatmin olmak için herşeyi yaparlar.

  Başka üniversiteye gitmesi belki güzel olabilir ama gerek yok. yurt dışı araştırma bursu ile yarım dönem gitse yenilikleri takip edip gelebilir. Şimdi Ankarada okuyan biri İzmire gitse çok fazla kendine birşey katabileceği görüşünde değilim.

  Kıssadan hisse demem oki YDS Ales çalış kadronu al diğer insanlarla uğraşma kaliteyi arttırmak istiyorsan kendin çabala, SCİ dergilerde yazar olarak tek başına makaleleri sırala.

 8. #38
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  758
  Yurtdışında yayın yapmak mı zor?
  Bir arkadaşın sadece 10 yayını var ABDde bir yıl içinde... ABD ye okumaya gidip (devlet bursu) kolay kabul alacağım üniversite bilen yazsın paylaşımı yapan insanlar var


  Mesele yayın değil zihniyet meselesi ki bir sürü arkadaşta bunu anlatmış. Kadro garantisi olmasın demek bizim gibi ülkeler için geçerli değil. Adam atanamadığı için akademisyen oluyor be bu ülke de KPSS olmadı ALES im ve dilim vardı oldum diyor. atanamadığı için sertifika programlarına katılıp bambaşka işler yapmaya uğraşıyor....
  İşsizin çok işin az olduğu ülkeler için geçerli değil önermeniz. Herkes sevdiği işi yapabileceği ortamları bulabilse zaten insanlar ekmek parası için akademisyen olmaz.
  chilecAsh ve elkmuh46 bunu beğendiler.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. 2016 ÖYP'nin resmen kaldırılması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan robothink
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 10-01-2016, 00:31
 2. ÖYP Kadroları kaldırılması Hk.
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan entegre
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 30-11-2015, 14:09
 3. Araştırma Görevlisi Alımında Yabancı Dil Gerekliliği
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan alfisti
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-05-2015, 18:56
 4. 33/a maddesinin kısmi iptali için Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan hüseyin_serdar
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 09-04-2013, 09:11
 5. öyp puan yüzdeliklerinin değiştirilmesi talebi ve gerekliliği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan quaresma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-01-2012, 22:29

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git