reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 8 - Toplam 133 İlkİlk ... 6789101858108 ... SonSon
Bulunan 106 den 120 - Toplam 1986

ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi Konusunu İncelemektesiniz

Piarcı Demiş ki: Arkadaslar herşey bir yana su anda 35. Madde iptal olduğu için bulundugmuz ...


 1. #106
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  877
  Alıntı Piarcı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaslar herşey bir yana su anda 35. Madde iptal olduğu için bulundugmuz üniversitelerin enstitulere bağlı birer personeli değiliz. Yani bu ay bize maaş odemek zorunda değiller?
  Görevlendirme karşılıklı yazışmalar neticesinde bozulana dek mevcut üniversitenin personeliyiz. O açıdan bi sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 2. #107
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhabalar

  Benim öyp kadrom normalde 09.09.2016 itibariyle bitecekti dilden 65 ve üstü alamadığım için. Şimdi süreç nasıl olacak. 50 d li oldum mu? Dilden 65 ve üstü alıp almamam bir şey değiştirir mi?

 3. #108
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  237
  Alıntı gemxx Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  KHK kararları ile ilgili olarak: İdare kararlarına karşı idari yargıda yürütmeyi durdurma istemli dava açılamaz ama esastan iptal davası açılabillir.
  Anayasa
  MADDE 148- (Değişik: 12/9/2010-5982/18 md.) Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler ve bireysel başvuruları karara bağlar. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz.
  Buluta yükü sorulmazmış.

 4. #109
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  69
  Selamlar,

  Bu işin FETÖ ile falan alakası yok. Akademiyi torpilsiz adamlara bırakmayacakları belliydi, nitekim önce ÖYP'yi ortadan kaldırdılar, sonra da ÖYPlileri yok ettiler. Ben bunun olmasını ÖYP ile kadroya yerleştiğim günden beri bekliyordum, hatta ''ben bu işe nasıl torpilsiz girebildim?'' diye de şaşırıyorum hala.

  Zaten mesele geçen gün bir tetikçiyi televizyona çıkarıp ''ÖYPlilerin %90'ı FETÖcü'' dedirttiklerinde ayyuka çıkmıştı da çevremdekileri inandıramamıştım. Televizyona kimin çıkarılacağı da ne söyletileceği de yukarıdan dikte ediliyor yıllardır. Bu laf boşuna söylenmiş bir laf değildi. Sonucu da çok bekletmeden ortaya çıktı.

  Bu gelişmeler neticesinde muhtemelen işsiz kalanlardan biri olacağım. Hem de sizler gibi 3-5 yıl sonra değil, derhal. Açıkçası umrumda da değil, zaten çok da hayırlı bir iş yaptığım kanaatinde değilim bugüne kadar. Bildik araştırma görevlisi sıkıntıları işte, anlatmama gerek bile yok. Beni üzen, akademiden ayrılınca kirlenmeden, eğilip bükülmeden, küçülmeden yapılabilecek bir iş, çalışılabilecek bir kurum göremiyor olmak. Bütün birikimimi yurtdışında doktora için harcayıp bir daha da geri dönmemek niyetindeyim. İmkanı olanlara da aynısını tavsiye ederim.

  P.S: Bu yazdıklarım FETÖ'den dolayı atılanlardan olduğum düşüncesi uyandırabilir, onlardan değilim. Sizler gibi hakları bir gecede elinden alınmış sıradan bir ÖYPliyim.
  f_rhythm ve veteriner hekim bunu beğendiler.

 5. #110
  Akademik Forum
  Misafir
  50d maddesindeki her defasında 1 yıl olmak üzere denen kısım doktoraya başlamak için 1 yıl zaman tanıyor anlamına gelebilir. ya da doktora bitirenlerin atanma kriterlerini sağlamaları için

  Alıntı dadest Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  durum budur;

  Lisans üstü öğretim:
  Madde 50 – Usul ve şartları;
  d) Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında bir yıl için olmak üzere öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler.

  Araştırma görevlileri, uzman, çevirici ve eğitim - öğretim planlamacıları:
  Madde 33 – (Değişik: 17/8/1983 - 2880/16 md.)
  a) (Değişik: 12/8/1986 - KHK 260/3 md.) Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır. Bunlar ilgili anabilim veya anasanat dalı başkanlarının önerisi, Bölüm Başkanı, Dekan, enstitü, yüksekokul veya konservatuvar müdürünün olumlu görüşü üzerine rektörün onayı ile araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile atanırlar; atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer.(Ek cümle: 21/4/2005 – 5335/10 md.) Bunlar aynı usulle yeniden atanabilirler.

 6. #111
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  38
  Bende bu kanundan anladıklarımı yazmaya çalışayım belki birilerine yardımcı olur. Şimdi arkadaşlar , Öyp kadrosu diye birşey kalmadı bitirildi tamamen. Sadece 33 a ve 50/d var aynen eskiden olduğu gibi. Şu anda tüm öyp liler 50/d kadrosuna geçirildi, ancak ilk sıkıntı diğer arkadaşlarında yazdığı gibi 50/d de 35. madde ile görevlendirme durumu yoktur , ya kendi üniversitesinizde yl doktora yaparsınız ya da izinle diğer üniv e gidiş geliş, ve yl bitti o üniversitede doktora programı yoksa ilişiğiniz bile kesiliyor örnekleri oldukça fazla . 15 gün içinde dönmek zorundamıyım bayrama denk geliyor diyenler rahat olsunlar , kadrolarının bulunduğu üniversite çağırırsa 15 gün içinde dönecekler. Burası Türkiye her an herşey olabilir, ayrıca bu eğitim için gidiş geliş uzak bunu yapamazlar diye düşünenler olabilir mesela istanbul- hakkari gibi, kadrolar büyük üniv e 50/d olarak bile aktarılabilir bu durumuda gözardı etmeyelim, yani ana kadronun bulunduğu üniv. le bağlantı bile kesilebilir , doktora bitince de güle güle . Umarım bu mağduriyet kısa sürede giderilir ve gerekli açıklamalar yapılır eski öyp lilerin bir kısmı 33 a geçirilecek bunu üniv. belirleyecek gibi görünüyor kime göre neye göre bilemiyorum . Herkese büyük geçmiş olsun.
  Hande bunu beğendi.

 7. #112
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  32
  Alıntı dpd06 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar kimse sizden fazla birşey bilmiyor şu an ama yükseklisansınız bitti diye atılmazsınız. Ben taşra denilen bi üni.de öyp'liyim burda yığınla 50d'li asistan var, hepsi doktorayı dışarda yapıyor, haftada 1-2 gün Ankaraya gidip ders alıp burda görevlerine devam ediyorlar. Doktora bittikten sonra sıkıntı olabilir ancak dediğim gibi taşra üni.deyseniz onda da sıkıntı olmaz, bölüm başkanlığı ve dekanlığın olumlu yazısıyla size de kadro çıkabilir. Ne yani bugüne kadar 50d'li kimse yrd doç olamamış mı? Doktora yeterliği geçince 33a veriyorlar zaten. ODTÜ veya Boğaziçi bilmem nerde kadron varsa öypli olarak işte o zaman vermezler ama illa başka bi üni.de iş bulunur. hemen enseyi karartmayın, önce bi hukuki mücadele başlatılır zaten ohal bitince, sendikalar dernekler armut mu toplayacak?

  Sıkıntı şu, tercihler de açılmaz artık, doktoraya başlayacaklar ara dönemi bekler artık, çünkü kalmamıştır artık doktora alımları.
  bende hemen umutsuzluğa kapılmamalı diye düşünüyorum ama dediğiniz gbi artık doktora alımı diye bir şey olmayacak ve biz bizi kabul eden bi üniversite bulup diğer dönem doktora derslerine başlamayı umut edeceğiz değil mi? 50D nedir ne değildir yeni öğreniyorum ve tekrar 33a hakkımızın verileceğini umut ediyorum. bu kadar kolay olmamalı..
  Hande bunu beğendi.

 8. #113
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar malesef yine kurunun yanında yaş da yanıyor. Çok farklı düşünceler var ve bizleri olumsuz etkiliyor. Kafama takılan bir kaç soru var. Muhtemelen YÖK ve bu KHK yi hazırlayanın da cevabını bilmediği sorular. Yorum yaparsanız fikirlerinizi duymak isterim.

  1. Hali hazırda doktorası bitmiş ancak bir süredir (örneğin 1 yıl) arş. gör. dr. olarak bekleyen ancak kadro alamayan kişiler direk atılacak mı?

  2. Yakın bir tarihte bir yönetmelikle şöyle bir madde getirmişlerdi diye hatırlıyorum "ÖYP'liler kadrolarından istifa ederlerse Lisansüstü programlarından da çıkarılırlar" Şuan bizler 50D ye geçtik. Diyelimki doktora yapıyoruz ama 50D'den memnun olmadığımız için ve bir şekilde bir yerde Öğretim Görvlisi kadrosu bulduk. 50D'yi bırakıp Öğretim görevlisi kadrosuna geçersek Lisansüstü eğitimimiz ne olur?

  3. Bazı arkadaşlar (özellikle tıp fakültesine bağlı olanlar) çeşitli fakültelere bağlı oldukları için maaş+ek ödemeleri enstitüye bağlı olanlardan fazla olabiliyor. Ve benim bildiğim kadarı ile 50D sadece enstitü kadrosu. Yani bu arkadaşların kadroları fakülteden enstitüye geçecek ve aylık geliri bir miktar düşecek. (tabi bu benim ve birkaç arkadaşımın öngörüsü)

  Yorumlarınız için teşekkür ederim.

 9. #114
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  31
  Hukuk Büromuzdan: OLAĞANÜSTÜ HALDE YARGI YOLU - ÖYP

  ögeder'in hukuki yorumu yayınlanmış.

 10. #115
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  165
  Alıntı guilty35 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hukuk Büromuzdan: OLAĞANÜSTÜ HALDE YARGI YOLU - ÖYP

  ögeder'in hukuki yorumu yayınlanmış.
  link açılmıyor hocam

  GM Discovery II+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 11. #116
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  38
  Senet olayına gelince 33a kadrosuna geçirelenlerin senetleri devam edecek diğerlerinin senetleri geçerli değil

 12. #117
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  77
  şu anda 50d'li asistanları üniversiteleri 33a'ya geçirebiliyor veya direk ilişki kesiyor. bizde de durum böyle mi olur yoksa doktora bitmeden önce 33 veya 50d kararı çıkar mı sizce ? bir de artık 50d isek şu anki mevcut 50d'ler gibi istediğimiz zaman işten ayrılabiliyor muyuz sözleşme, zorunlu hizmet olmadan acaba ?

  bir de 33a kadrosuna geçme kriterleri anadolu üniversitelerinde büyük ünilere oranla çok daha rahat orada 33a ya geçirme kriteri yayın şartı dışında bir şey olabilir mi sizce? zira ben hiç bildirisi bile olmayan yard. doç'lar tanıyorum anadolu üniversitelerinde.

 13. #118
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  34
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar

  Benim öyp kadrom normalde 09.09.2016 itibariyle bitecekti dilden 65 ve üstü alamadığım için. Şimdi süreç nasıl olacak. 50 d li oldum mu? Dilden 65 ve üstü alıp almamam bir şey değiştirir mi?
  ben de bu sorunun cevabını ya da yorumlarını merak ediyorum. 65 i gecemeyenler için durum ne olacak

 14. #119
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  71
  ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum, aynı durumdayım

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı _gul_ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar, bu kararname sadece ÖYPlileri mi ilgilendiriyor, yoksa 35. madde ile görevli olan araştırma görevlilerini de kapsıyor mu? Resmi gazetede 2547 sayılı kanuna ek madde eklenmiştir şeklinde ilan edilmiş, ÖYP programı kapsamında ....diye başlıyor, ancak 35. madde uyarınca görevlendirilenlerden de bahsediliyor. Ben 35. madde ile görevli olarak doktoramı tamamladım. Kadromun bulunduğu üniversite beni talep etmezse dönmem gerekmeyecek mi? Kefalet senetlerimiz iptal mi olacak? Talep ederse de gitmezsem yine de tazminat ödemeyecek miyim?
  ben de bu durumdayım, bir bilgisi olan var mı?

 15. #120

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Araştırma Görevlisinin Başka Bir Üniversiteye Geçişi
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ozkan_0712
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 18-01-2016, 12:34
 2. Uzmanların Başka Üniversiteye Geçişi
  Uzman forum içinde, yazan landon
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-06-2015, 12:28
 3. 50/D - ÖYP Geçişi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan taketeasy
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 24-01-2014, 13:43
 4. Yüksek Lisans Geçişi
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan fatih.okr
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 23-12-2011, 23:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-06-2011, 10:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git