+ Konuyu Cevapla
Sayfa 55 - Toplam 209 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Bulunan 541 den 550 - Toplam 2083

ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi Konusunu İncelemektesiniz

Anayasa’nın 148. Maddesinin ilk fıkrası, olağanüstü hal ve sıkıyönetim kanun hükmünde kararnamelerinin yargısal denetim yolunu ...


 1. #541
  Akademik Forum
  Misafir

  OHAL kararları nasıl iptal olur?

  Anayasa’nın 148. Maddesinin ilk fıkrası, olağanüstü hal ve sıkıyönetim kanun hükmünde kararnamelerinin yargısal denetim yolunu kapatmıştır. Ancak Anayasa Mahkemesi, Anayasanın bu yasağını 10 Ocak 1991 ve 3 Temmuz 1991 tarihli kararlarıyla büyük ölçüde aşmıştır. Türk hukuk doktrininin çoğunluğu da Anayasa Mahkemesinin bu içtihadını desteklemektedir.
  Şu durumda 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler, eğer ana muhalefet partisi meclis grubu veya 110 milletvekili bu yöne başvuruda bulunurlarsa, Anayasa Mahkemesinin yargısal denetiminden geçecektir.
  Ayrıca hakkında KHK ile doğrudan işlem tesis edilen kişilerin de bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine başvurmaları mümkün olacaktır.
  Anayasa Mahkemesinin 10 Ocak 1991 tarih ve 1990/25 E. ve 1991/1 K. sayılı ve 3 Temmuz 1991 tarih ve 1991/6 E. ve 1991/20 K. sayılı kararlarında bulunan ve bugünlerde çıkarılan 667, 668 ve 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameleri de yakından ilgilendiren ilkeler Anayasa Mahkemesince şöyle belirlenmiştir:
  1- Olağanüstü halin gerekli kılmadığı konuların olağanüstü hal KHK'leriyle düzenlenmesi olanaksızdır.
  2- Olağanüstü halin sona ermesine karşın, olağanüstü hal KHK'sindeki kuralların uygulanmasının devam etmesi olanaksızdır. Bu nedenle, olağanüstü hal KHK'leri ile yasalarda değişiklik yapılamaz.
  Bu kararlarında Anayasa Mahkemesi şunları belirtmektedir:
  Olağanüstü Hal KHK’lerinin Konusu
  Olağanüstü hallerde Anayasa'nın 121. maddesinin üçüncü fıkrasına göre çıkarılabilecek KHK'lerde konu sınırlaması yoktur. Ancak bu, olağanüstü KHK'lerin düzenleme alanının sınırsız olduğu anlamında değildir. Bu tür KHK'lerin düzenleme alanları, Anayasa'nın 121. maddesinin üçüncü ve 122. maddesinin ikinci fıkraları gereğince "olağanüstü halin veya sıkıyönetim halini gerekli kıldığı konular"la sınırlıdır.
  Olağanüstü halin gerekli kılmadığı konuların olağanüstü hal KHK'leriyle düzenlenmesi olanaksızdır. Anayasa'nın 148. maddesinin biçim ve öz yönünden Anayasa'ya uygunluk denetimi dışında tuttuğu KHK'ler "olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda" çıkartılan KHK'lerdir. Anayasa Mahkemesi'nin çıkartılan bir olağanüstü hal KHK'sinin bu niteliği taşıyıp taşımadığını belirlemesi ve eğer bu niteliği taşımıyorsa uygunluk denetimini yapması zorunludur.
  Olağanüstü Hal Yasası ile Sıkıyönetim Yasası, olağanüstü halin veya sıkıyönetimin ilân edildiği bölge veya bölgelerde olağanüstü halin veya sıkıyönetimin devamı süresince uygulanırlar. Olağanüstü halin veya sıkıyönetimin, gerekli kıldığı konularda çıkartılan KHK'ler, bu hallerin ilan edildiği bölgelerde ve ancak bunların devamı süresince uygulanabilirler. Olağanüstü halin sona ermesine karşın, olağanüstü hal KHK'sindeki kuralların uygulanmasının devam etmesi olanaksızdır. Bu nedenle, olağanüstü halKHK'leri ile yasalarda değişiklik yapılamaz. Olağanüstü hal KHK'leri ile getirilen kuralların olağanüstü hal bölgeleri dışında veya olağanüstü halin sona ermesinden sonra da uygulanmalarının devamı isteniyorsa bu konudaki düzenlemenin yasa ile yapılması zorunludur.
  Olağanüstü hal KHK'si çıkarma yetkisi olağanüstü hal süresiyle sınırlıdır. KHK ile getirilen kuralların nasıl olağanüstü hal öncesine uygulanmaları olanaksız ise olağanüstü hal sonrasında da uygulanmaları veya başka bir zamanda veya yerde olağanüstü hal ilânı durumunda uygulanmak üzere geçerliklerini korumaları olanaksızdır.


  Bu nedenle, Anayasa'nın 148. maddesiyle Anayasa'ya uygunluk denetimine bağlı tutulmayan olağanüstü hal KHK'leri, yalnızca olağanüstü hal süresince olağanüstü hal ilân edilen yerlerde uygulanmak üzere ve olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda çıkarılan KHK'lerdir. Bu koşulları taşımayan kurallar olağanüstü hal KHK kuralı niteliğinde sayılamazlar ve Anayasa'ya uygunluk denetimine bağlıdırlar.
  Bu satırlar Anayasa Mahkemesinin kararlarından alınmıştır.
  .

  Av. Ceyhan MUMCU - Av. Erkin ETİKE
  alıntı:
  http://www.abcgazetesi.com/ohal-kararlari-nasil-iptal-olur-23722h.htm

 2. #542
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Arş. Gör. Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Eğer herhangi bir sendikanın PKK ile ilişkisi olmasa alınmanız için bir sebep olur muydu?
  Bu tarz mantık yürütmeleri akademik hayatınızda da sergiliyorsunuzdur umarım. İspatta yeni tatlar: "yarası olan gocunur, Q.E.D.".

 3. #543
  kuluduk
  Misafir
  YÖK kaldırılacakmış. YÖK'ün kaldırılması bu gidişatı nasıl etkileyebilir acaba?

 4. #544
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  104
  arkadaşlar üniversiteme bizzat gideren personel şube müdürü ile görüştüm. biz fakültelere sorcağız onlara göre karar vereceğiz dediler

 5. #545
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  231
  Alıntı Arş. Gör. Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sendika ismi vermediğim hâlde neden rahatsız oldunuz? Eğer herhangi bir sendikanın PKK ile ilişkisi olmasa alınmanız için bir sebep olur muydu? Bu başlığı sendikalar için bir reklam aracı gibi kullanmaya çalışanlar var gibi görünüyor. Benim yazdıklarımdan sendikaların tamamen devre dışı bırakılması sonucunu nasıl çıkartabiliyorsunuz? Eğer bu işte bir mücadele yapılacaksa bu mücadele siyasete bulaşmadan yapılabilir. Akademik zam konusunda ÖGEDER'in kuruluşunda bu konu konuşulmuştu. Forumun arşivinde konuyla ilgili iletileri bulup okuyabilirsiniz.
  Hedef gösterdiğiniz bu kadar aşikâr iken ilk okul bebesi gibi neden rahatsız oldunuz diyorsunuz. Allah aşkına bırakın bu ucuz lafları.

  Yaşadığımız hak gaspı (bakınız kayıp yok gasp var), bizlere feötcü yaftasının vurulması siyasi değilmiş gibi siyasetle ilişkisi olmayan falan diyorsunuz. Ayrıca bu yaklaşımın kendisi bizatihi siyasidir. Yani siyaset denince neden korktuğunuzu inanın anlayamıyorum. Yahu daha ne olsun siyasetteki filler tepişirken canımızı çıkardılar halen aman siyasetle uğraşmayalım. Bu gasp olayını mahkemelerde, ülke sınırları biterse Avrupa mahkemelerinde arayacak olmak da siyasidir.

  Bir de Hilal Kaplangillerden medet umma durumuna dair iki kelam edeceğim. İlk gün destek verdi sandınız lakin onun asıl derdi Boğaziçi ve ODTÜ'den hiçbir hocanın atılmamış olmasıydı. YÖK başkanı beyefendi o hanımefendiyi arayarak onun soru işaretlerini gidermiş. Yazısına bakın öyplilere yapılan artık kabul edilebilir seviyesinde anlamı olan belli belirsiz bir itiraz var. Bu arada rektörü fetödentutuklanan Dicle Üniversitesi'nden de kimse atılmamıştı (khk ile) ama ODTÜ'den neden yok diyenler Dicle'yi görmedi bile.

  Birilerinin siyasi çıkarlarına alet olmayalım. Hakkımızı arayacağımız yer mahkemeler olacak.
  dpd06 bunu beğendi.

 6. #546
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  223
  ÖYP-Arş. Gör.

 7. #547
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  16
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam doktoraya baslayacaginiz kaydinizin yapilacagi universite hangisi?
  Gebze Teknik Üniversitesi. Şu anda görevli bulunduğum, beni bilgilendiren üniversite de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi. Öyp koordinatörlüklerinin size bilgilendirmesi lazım. Hatta birbirleriyle görüştürün. Personel daire başkanlığına bilgi verin, bu şekilde yapılıyor diye. Usul ve esaslar değişmedi ki, kadro ayrı kayıt olma şekli ayrı konu.

 8. #548
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  101
  Alıntı CELLULA Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  "674 sayılı KHK m.49 ile öngörülen ve kazanılmış hakları kısıtlayan düzenlemeden kaynaklanan olumsuzluklarının bertaraf edilmesi, yargı yolundan ziyade yeni yasal düzenleme ile mümkündür." diyor. Mahkeme başvurularından sonuç alamayacaksak siyasilere derdimizi iyi anlatıp düzelttirmemiz lazım. Lütfen herkes çaba sarf etsin. Olumlu düşünmek iyi güzelde bunu sadece biz olumlu ümit edersek hüsrana uğrayabiliriz. Yarın atabilirler hırsıyla hakkımızı aramalıyız. Çünkü yeterince sesimizi çıkarıp derdimizi anlatamazsak sonunda olacağı da o.

 9. #549
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  231
  Ersan hocanın uzun uzun değerlendirme yapmış olması çok iyi oldu. Lakin durum sandığımızdan daha kötü imiş.

  "Belirtmeliyiz ki, KHK ile yapılan bu statü değişikliğine karşı KHK hükmü iptal edilmedikçe veya değiştirilmedikçe yargı yolu ile sonuç alınması mümkün gözükmemektedir. Konu, eğitim ve öğrenim hakkı ile dürüst yargılanma hakkı ile ilgili de değildir. Esasında konu, çalışma hakkı ve iş güvencesidir. Bu hak da İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin kapsamına girmediğinden, Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne yapılacak başvurulardan sonuç alınma ihtimali pek zayıftır. Konu dürüst yargılanma hakkı kapsamında da incelenmez, çünkü KHK m.49, ilgilileri meslekten ihraç etmemekte ve haktan tümüyle mahrum bırakıp, hak arama hürriyetini kısıtlamamakta ve yargı yolunu kapatmamaktadır. İlgili, özlük hakları yönünden zayıflatılmış olsa da iş ve akademik çalışmalarına devam edebilmektedir."
  HHS bunu beğendi.

 10. #550
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  310
  Alıntı asaasa Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ersan hocanın uzun uzun değerlendirme yapmış olması çok iyi oldu. Lakin durum sandığımızdan daha kötü imiş.

  "Belirtmeliyiz ki, KHK ile yapılan bu statü değişikliğine karşı KHK hükmü iptal edilmedikçe veya değiştirilmedikçe yargı yolu ile sonuç alınması mümkün gözükmemektedir. Konu, eğitim ve öğrenim hakkı ile dürüst yargılanma hakkı ile ilgili de değildir. Esasında konu, çalışma hakkı ve iş güvencesidir. Bu hak da İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin kapsamına girmediğinden, Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne yapılacak başvurulardan sonuç alınma ihtimali pek zayıftır. Konu dürüst yargılanma hakkı kapsamında da incelenmez, çünkü KHK m.49, ilgilileri meslekten ihraç etmemekte ve haktan tümüyle mahrum bırakıp, hak arama hürriyetini kısıtlamamakta ve yargı yolunu kapatmamaktadır. İlgili, özlük hakları yönünden zayıflatılmış olsa da iş ve akademik çalışmalarına devam edebilmektedir."
  KHK ile meslekten men edilenler üzerine Ersan Şen bir yazı yazmıştı. Arkasından da Ankara Üni.deki hukukçu hocalardan Kerem Altıparmak, Ersan Şen'in hatalı olduğuna dair bir yazı yazdı: Kamu Görevlilerinin Görevine Listeyle Son Veren OHAL KHK?ları da OHAL KHK?sı Değildir! | Mülkiye Haber o yüzden tek bir görüş üzerinden canımızı sıkmayalım, hak arayışlarımıza devam edelim mutlaka.
  asaasa ve papirus bunu beğendiler.
  Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir - Orwell

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Araştırma Görevlisinin Başka Bir Üniversiteye Geçişi
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ozkan_0712
  Cevap: 58
  Son Mesaj: 10-09-2017, 10:33
 2. Uzmanların Başka Üniversiteye Geçişi
  Uzman forum içinde, yazan landon
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-06-2015, 12:28
 3. 50/D - ÖYP Geçişi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan taketeasy
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 24-01-2014, 12:43
 4. Yüksek Lisans Geçişi
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan fatih.okr
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 23-12-2011, 22:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-06-2011, 10:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git