reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 17 - Toplam 133 İlkİlk ... 715161718192767117 ... SonSon
Bulunan 241 den 255 - Toplam 1986

ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'lilerin 674 sayılı KHK ile 33/a'dan 50/d'ye Geçişi Konusunu İncelemektesiniz

twitterda #öyp50d hashtagine hiç destek yok. burda kendi kendimize çalıp söyleyerek olmaz bu işler..büyüklerin dikkatini ...


 1. #241
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  40
  twitterda #öyp50d hashtagine hiç destek yok. burda kendi kendimize çalıp söyleyerek olmaz bu işler..büyüklerin dikkatini çekecek şekilde sesimizi duyurmak lazım. twitterda da destek atın arkadaşlar lütfen
  geigerinnen, turhan56 ve hsyncmsn bunu beğendiler.

 2. #242
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  104
  Alıntı akademisyenaday Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  twitterda #öyp50d hashtagine hiç destek yok. burda kendi kendimize çalıp söyleyerek olmaz bu işler..büyüklerin dikkatini çekecek şekilde sesimizi duyurmak lazım. twitterda da destek atın arkadaşlar lütfen
  AYNEN ARKADAŞIM öyp50d hashtagine lütfen twitterde destek olun arkadaşları
  turhan56 bunu beğendi.

 3. #243
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  173
  Alıntı beyin_bedava Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  burası çok açık değil tam olarak ne denmek istemiş ?
  Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. Çok kritik durumda olan tezini vermiş vermek üzere olan arkadaşlarımızın zaman kazanmasından bahsetmiştim. Daha çok yargı yoluna başvuracakları ilgilendirir tabi.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı dpd06 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu yorum çok önemli ve değerli, herkes okumalı. Fakat hocam davayı ne zaman açabiliriz, benim sendikam ve avukatım hazır? Hemen mi OHAL bitiminde mi?
  Ohal kapsamında yürütmeyi durdurma istemiyle dava açamazsınız yukarıda da belirttiğim üzere yalnızca tazminat davası açabilirsiniz, geç cevap yazdığım için de özür dilerim.

 4. #244
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2016
  Mesaj
  14
  #öyp50d hastagine çok az insan yükleniyor tt olamıyoruz. Lütfen destek verin.
  geigerinnen, turhan56 ve hsyncmsn bunu beğendiler.

 5. #245
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  104
  Alıntı evinsa Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  #öyp50d hastagine çok az insan yükleniyor tt olamıyoruz. Lütfen destek verin.
  ARKADAŞLAR ÖYPYE DESTEK #öyp50d HASTAGİNE LÜTFEN DESTEK. TT OLALIM
  hsyncmsn bunu beğendi.

 6. #246
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  1
  Bu kadar üzücü bir ülke gündeminde öyp kadrolarının elimizden alınması sadece haksızlık değil ahmak yerine konmaktır.Geç saatlere kadar tezlerimizi hazırlamaya çalışırken bizimde huzura ihtiyacımız var. Bu karardan sonra değişiklik olmaz bulunmuş fıstık gibi bir gündem kaçırılır mı böyle fırsat. Kim suçluysa çıkar at vatanımıza canımız feda. Fakat haksız yere mağdur olursak unutmayacağız. Allah emeklerimizi boşa çıkarmasın.

 7. #247
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  34
  Alıntı fasttornado Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu senet işine kafa çok takılmış. Geçen gün yazdım ama dikkat edilmemiş. Senet işi son derece basit arkadaşlar. Madde madde izah edeyim.
  1-İmzalanan Taahhütnameler geçerlidir.

  2-Bu Taahhütnameler 2547 Sayılı Yasanın 35.maddesi ile 657 Sayılı Yasanın ilgili maddeleri "Bir Üniversite Adına Bir Diğer Üniversitede Lisansüstü Eğitim Gören Araştırma Görevlileri Hakkında Yönetmelik" hükümleri, "Yurtiçinde Mecburi Hizmet Karşılığı Öğrenci Okutma ve İhtisas Yaptırma Yönetmeliğe ve Yurt içinde ve Yurt Dışında Görevlendirilmelerde Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin hükümlerine dayanır.

  3- Şimdi herkes şunu düşünüyor, ÖYP bitti ise Taahhütname de bitti. HAYIR. Esasen Taahhüt ile ÖYP arasında organik bir bağlantı yok. Siz başka üniversitelere gönderildiğiniz için ilgili üniversiteye sen beni okuttun ben da sana hizmet edeceğim diyorsunuz.

  4-Her ne kadar fark edilmese de senedi imzalayan kişinin yükümlülüğü olduğu kadar, ilgili üniversitenin de sizi çalıştırma yükümlülüğü vardır. Yani o üniversite ben seni istemiyorum DİYEMEZ.

  5-Şimdi buradan nereye geliyorum, çıkan Kanun Hükmünde Kararname'de 33/a olamayanların senet yükümlülüğü biter diyor. Bu şu demek, eğer üniversiteler ilgili kişiyi akademisyen olarak artık tutmayacaksa bu akademisyen olarak tutulmayacak adaylarla ilişkisini rahat bir şekilde kesebilsin. Ve bunun yanında ilgili araştırma görevlisi de başka kadrolarda çalışmak zorunda kalınmasın.

  6-Çünkü daha önce, yurt dışına MEB'in bursiyeri olarak gönderilen öğrenciler aynı sizler gibi taahhüt verdi. Nedir o? Döndükten sonra yurt dışında geçirilen sürenin iki katı kadar MEB'e zorunlu hizmette bulunacaklar. Bunlar o zamanlar giderken üniversite seçmiyorlardı. Döndükten sonra seçiyorlardı ve direk MEB adına gönderiliyorlardı.

  7-Bu adamlar yurt dışındaki çalışmalarını bitirip döndü. Döndü ve MEB'e başvurdu. MEB bunları ilk aşamada ne yapacağını şaşırdı! Üniversitelere gönderemedi bir şekilde. Bunun sonunda MEB bunları ortada bırakamadı çünkü bu kişilerin mecburi hizmet yükümlülükleri vardı, tıpkı sizin gibi. MEB'de aldı bu şahıslar il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine memur kadrosu ile atadı. MEB bu atamayı yapmak zorundaydı çünkü bir aday için bu zorunlu hizmet borcu ise devlet için de bir ALACAK tır. O alacak tahsil edilmezse yarın öbür gün o atamayı yapmayanlar hukuki olarak sorumlu olurlar.

  8-Şimdi "sizler hem senet yok diye istifa etmeyin hem doktora yapmış adamlar bir şekilde zorunlu olarak memur gibi çalıştırılmasın hem de üniversiteler rahat ilişki kessin" diye son çıkan KHK'ya böyle bir madde koyulmuş. Tüm olay bundan ibaret.

  9-Kanun koyucu yada KHK yetkisini elinde bulunduran Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan bakanlar kurulu bir kanun ile zorunlu hizmetleri kaldırmadıkça bu zorunlu hizmetler KALKMAZ. Ancak son KHK'da söylendiği gibi eğitim sonunda 33/a kadrosuna atanamamanız durumunda zorunlu hizmet kalkacaktır.
  Burda yazdığınız 4 ve 5.maddeler çelişmiyor mu? Hem "üniversite ben seni istemiyorum DİYEMEZ." demişsiniz hem de "üniversite adaylarla ilişkisini rahat bir şekilde kesebilsin" ??

 8. #248
  Akademik Forum
  Misafir
  Senet zorunlu hizmet diye birşey kalmıyorsa süper, bu durumda akademiyi bırakıp özel sektöre de geçebilirim. Freedom rulz!

 9. #249
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar,

  Olur da YÖK'le üniversitesiyle görüşmüş olan çıkar diye 17 sayfanın tamamını okudum. Şu an hiç birşey belli değil, spekülasyon yapmanın, bu kesin böyle olur demenin gereksiz yere insanları daha da korkuttuğu düşüncesindeyim. Hepimize geçmiş olsun, dahil olduğum günden beri sürekli değişen ÖYP yönetmelikleri sayesinde zaten sistemden iyice tiksinmiş bir insan olarak, seneler boyunca sırf senedim var diye kaçırdığım fırsatları düşündükçe ben de sinirleniyorum. Fakat önümüzdeki günlerde bu konularda uygulamaya yönelik bir açıklama yapılır diye düşünüyorum, sağ duyulu olalım ve açıklamayı bekleyelim.

  Bazı arkadaşlar twittera yüklenin demiş, fakat twitter kullanan bir insan değilim. mesaj sayısının azlığına bakılırsa da en çok twitlenen başlıklar listesine girebilecek bir hashtag gibi durmuyor. Eğer anaakım medya kuruluşlarında tanıdığı olan varsa, haberi bu şekilde yaymak daha mantıklı bence. Hiçbir gazetede öyp'lilerin durumu ile ilgili bir haber yok ve insanlar ne ÖYP'nin ne olduğunu biliyor, ne de kadro değişikliğinin ne anlama geldiğini.

 10. #250
  Akademik Forum
  Misafir

  33-35 50-39

  bildiğim kadarıyla 50d kadrosundakiler max 89 gün süreyle 39. madde ile görevlendirilebilirler. yl ve doktoranın ders aşamasında olanlar kısa dönem görevlendirme ile derslerine devam edip bitireceklerdir zannederim.

 11. #251
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar Av. Hüseyin Aygün'ün yazısından alıntıdır:
  “OHAL’de dava açılmaz”, “OHAL’de mahkemeye gidilmez” yargıları tümden yanlıştır. OHAL’de yargısal olarak “yapılamayan” tek şey “yürütmeyi durdurma” isteğidir. İşten atılan tüm kamu çalışanları Resmi Gazete’de KHK’nin yayınlandığı 1 Eylül 2016’dan itibaren 60 gün içinde, Danıştay Başkanlığına verilecek bir dilekçe ile 672 sayılı KHK’nin 2/1 maddesi uyarınca işten atılmalarına yol açan idari işlemin iptali için, Başbakanlığa karşı iptal davası açmalıdır.

 12. #252
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı blue123 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şu anda doktorayı bitirmiş olup üniversitelerine dönmüş veya dönecek olanlar ile ilgili nasıl bir süreç olabilir?
  Bu konu hakkında fikri olan yok mu?

 13. #253
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  338
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu konu hakkında fikri olan yok mu?
  Doktorayi bitirmis bitirmemis diye bir ayrim yok khkdan anladigimiz. Oypli olup 33/a olanlar diyor. Ben oyp sürecinin doktora bitimiyle sona erdigini sahsen dusunmuyorum. Bu kisiler kendi universitelerinde de 33/a Dr. Argor olduklari icin khkdaki ifadeye dahiller gibi geldi bana. Gorunen o ki askıya alinan bir olay da 50/d icin aranan egitim aliyor sarti olmak. Yoksa tum doktora mezunlari pratikte atilmali gibi sacma bir sonuc cikiyor.

 14. #254
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  598
  Arkadaşlar şuan kime ne olacağının net bir bilgisi yok. ÖYP de herkes aynı durumda olmadığı için yapılan bu kısa açıklama kafalarda bir sürü soru işareti bırakıyor.

  Senet işi mesela? İptal mi değil mi açıklık getirilmiyor. 33a ya geçilmezse senet ve zorunlu hizmet olmayacak. Peki güzel ama 33a ya ne zaman geçilecek? Doktora bittikten sonra sen geç veya geçme mi diyecekler? Bu çok saçma ama diyebilirler. O zaman çok daha büyük mağduriyetler ortaya çıkar. O yüzden senet işi muamma? Umarım böyle olmaz.

  Diğer bir konu yeniden 33a ya atama yapılacakmış.. Bunu kim yapacak ve neye göre yapacak? Okullara bırakılırsa çok adaletsiz olur ki zaten şuana kadar adaletli olan ne var :/ ?

  Bizim şuan birlik olup kazanılmış hakkımızın elimizden alınmasının önüne geçmemiz lazım Bunun için ne yapılabilir ona kafa yormalıyız. YÖK ün bu hafta içi yada bayramdan sonra kesinlikle bir açıklama yapması lazım. Bu haliyle bu karar kimi nasıl etkileyecek bilmiyoruz. Twitterda gerekli katılım yok. Bilmiyorum bu durumda ne yapılabilir ne yapmalıyız? ÖGESEN işin takipçisi olacağız dedi bir umut o ama bireysel oalrak bizler ne yapabiliriz?

  Birde twitter da ekşi de görüyorum ÖYP ye laf atan gerizekalılar var. Gerizekalı diyorum çünkü ÖYP nin ne olduğu hakkında en ufak bir bilgisi yok programa laf atıyor. Bu gerizekalıların kuyruk acısı var kesin.

  Herşey bir tarafa bizim kazanılmış hakkımız gasp ediliyor. Yıllar önce soruları FETÖ cülere kendileri servis ettiler bizler gibi cemaatle uzaktan yakından ilgisi olmayan insanları mağdur ettiler. Şimdi sorular çalındı şöyle böyle diyerek 2. kez mağdur oluyoruz. Bunun nedeni Fetö müdür, başka birşey midir bilmem.. Ales YDS servis edildi biliyoruz ama o zaman cari alımlarda da öypde de soruları kime servis ettiyseniz onları bulun ve atın. Bizim suçumuz günahımız ne? Carinin ÖYP den farkı torpildir bunu herkes biliyor. Carilere dokunulmayıp ÖYP ye dokunuluyorsa art niyet vardır. Bunun en büyük sorumlusu şimdiki iktidar. Bunu da unutmayın. 12-15bin insanı bir gecede zan altında bırakıp hayatlarını allak bullak ettiler. Umarım bunu hiç unutmazsınız!
  geigerinnen ve okyanus mektubu bunu beğendiler.

 15. #255
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  9
  İllallah, illallah, illallah ve lanetler olsun...
  Malum geceden beri huzursuz ve uykusuz, yarını meçhul, mağdur bir vaziyette çaresizliğe itilen Öyp durumuyla akıl ve vicdan sahiplerine sesleniyorum.

  1.si, "kazanılmış haklarımızın gaspı karşısında" öncelikli olan yopyekun karşı durmak ve hak aramakken bu durumu sindirme evirme çabaları, bunu anlamlı kılmak vs nedir? Bu kararın gerekçesi ve sözümona mantığı nedir? Nasıl açıklayacaklar yutturacaklar? 15 bin kişinin haklarının elinden alınması ve zan altında bırakılmaları bu kadar ucuz mu? Esas ve acil konu buyken "dil eğitimini bekleyen, lisansüstü eğitim tercihi bekleyen, 35le görevlendirilmiş, doktora bitirip dönmüş" seç beğen çeşit çeşit ayrı konumlardaki Öyp'lilerin kendine has durumu ve sorunu apayrı muammalar. Ama tüm döngüyü bozan ana çıban bizatihi bu karar. Karşı durulması gereken bu karar?

  Kpss skandalında nasıl ki bir eleme yapıldı, velev ki şüpheli sınav ve durumlar var tek tek inceleyin alınlar açık. Ve incelerken cari alım, yar doç., yl doktora öğrenciliği, ylys başvuru, kamu kadrolarında yds istenen poziyonlar bu sınavların kullanıldığı her durum ve sınavları kullanan herkesi! HERKESİ aynı şekilde araştırın. Açılan soruşturmalar suç takibi açısından 50d ile 33a!nın rektör ya da prof olmanın hiçbir şey değiştirmediğini zaten süreçten görebilmekteyiz. Hal böyleyken bu karar işgüzarlık ve art niyetten başka bir şey değildir. Lütfen durumu bu haliyle sosyal medya, sendikalar, siyasi oluşumlara bildirmek için elimizden geleni yapalım. Hukuki duruma hakim arkadaşlarımız fikir beyan etsin yol göstersinler bir an önce derdimizi anlatalım yetkili makamlara. Artık öyp'lilere düşman gibi bakan akademik camiadan o vicdansızlardan geçtim, ateş bizim kapımızdaki ateş birlik olalım. Yök'e açıklama yapma ısrarı ve ses duyurma ilk öncelik.....
  dpd06, okyanus mektubu ve svmbsl bunu beğendiler.

 16. 04-09-2016, 16:29

  Misafir

  Sebep
  Kullanıcı isteği

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Araştırma Görevlisinin Başka Bir Üniversiteye Geçişi
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ozkan_0712
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 18-01-2016, 12:34
 2. Uzmanların Başka Üniversiteye Geçişi
  Uzman forum içinde, yazan landon
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-06-2015, 12:28
 3. 50/D - ÖYP Geçişi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan taketeasy
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 24-01-2014, 13:43
 4. Yüksek Lisans Geçişi
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan fatih.okr
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 23-12-2011, 23:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-06-2011, 10:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git