reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 27 - Toplam 45 İlkİlk ... 17252627282937 ... SonSon
Bulunan 391 den 405 - Toplam 663

8 Mayıs 2016 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Sınav ve Soru Tartışmaları

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 8 Mayıs 2016 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Sınav ve Soru Tartışmaları Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar, başlık ".... nasıl geçti?" şeklinde. Tabii ki süreden şikayet edeceğim. Benden o kadar para ...


 1. #391
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  651
  Arkadaşlar, başlık ".... nasıl geçti?" şeklinde. Tabii ki süreden şikayet edeceğim. Benden o kadar para alınıyorsa, akbil, anahtar vesaire dahi yasaklanıyorsa ve soru kalitesizliği bu kadar ortadaysa ben de şikayet ederim süreden başkaları da şikayet eder. Kimse 90 alanların derdinde değil ki, onlara saygı da duyuyoruz. Matematik mezunu aday da ben de aynı bölümleri çözüyorum ama ben sosyal bilimler alanındayım. Sınavın neresinden bakarsak bakalım elle tutulur bir yanı yok.

  Soru kaliteli olur, süre az olur anlarım ama verilen soru şaibeleri de beraberinde getiriyor zaten. Bu sınava 300 bine yakın aday girmiş olsa, kaç adayın tüm sorulara bakıp yorumlayabildiğini söyleyebiliriz?

  Katıldığım bir nokta, yarış olması. Evet yarış olur ama kaliteli sorularla olur. Ben de sbky mezunuyum, eşit ağırlıktan giriyorum ve biz bu durumda tamamen ortada kaldık. Fen bilimlerinde olan aday sayısal ağırlıklı, sosyal bilimlerde olan sözel ağırlıklı çözüyor. E ben eşit ağırlıkçı, sosyal bilimler alanında olan biri olarak sayısal çözüyorum. Nasıl bir yarış bu?

  Burada temel bir sorun var; ya soruların kalitesi arttırılıp zaman aynı kalacak ya da süre arttırılacak. Bu şekilde düşünüyorum.
  Hilmi hoca ve Jiyan0 bunu beğendiler.
  …biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz…

 2. #392
  mustafi
  Misafir

  Mantık Sorusu

  Merhabalar arkadaşlar
  Bazı arkadaşlar mavi yeşil mor mantık sorusunun hatalı olabileceğini söylemişler. Hatalı olmadığını düşünüyorum, ilk önce benzer şekilde ben de sonuca ulaşamadım ama soru maddelerinde verilen bir madde ile 8. sıranın yeşil olması netleşiyor diye aklımda kalmış. Yanlış hatırlamıyorsam.

 3. #393
  Akademik Forum
  Misafir
  dikkat ettiyseniz hemen hemen hiç bir soruda aynı şıkkı işaretleyen iki kişi yok gibi neredeyse. bu da gösteriyor ki sonuçlar evlere şenlik olacak. hadi hayırlısı bakalım...gel 25.mayıs gel.

 4. #394
  Akademik Forum
  Misafir

  Ortalama puan

  Arkadaşlar eşit ağırlıkçıyım
  Sözel 1 net:34
  Sayısal 1 net:21
  Sayısal 2 net 10

  Ortalama puan ne gelir?

 5. #395
  Akademik Forum
  Misafir
  A120 nerde?

 6. #396
  endüstri.M
  Misafir
  sınav çok zor değildi fakat süre sıkıntısı vardı. Bence 2014 yılı sınavlarına göre cok daha kolaylaşmış.

 7. #397
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Mesaj
  4
  Alıntı kubosh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben de aynı şekilde boşvermişlik olan şıkkı işaretledim. Köylülerle ilgili olan sorunun gerçekçilik olduğunu düşünüyorum.Diğer insanları gerçekçi olmamakla suçluyor hatta.
  Karşılaştırma yapılan cümle I di bence. Bu paragrafın 2. Sorusu da kent ve şehirleşme gibi bi şık vardı onu işaretledim. Aynı paragrafla ilgili bir soru daha vardı.Yazının icadı ve pratik buluşlar gibi bir şık vardı.Ben onu işaretledim; ama emin değilim.
  Öngörüsellik vardı.
  Anlamı bozan cümle sorularında rumlardan kalan eserlerin azlığından vs söz eden bir parça vardı.Onu 2. Cümle yaptım: köydeki ev sayısından sözediyordu.
  Bir de modern bilimle ilgili bir soru vardı.son dkda değiştirdim cevabını. Latincenin bilime uygun olmaması mı yoksa modern bilimse teorinin yanısıra pratiğin olması mı?
  cevabın Latincenin bilime uygun olmaması olduğunu düşünüyorum

 8. #398
  Akademik Forum
  Misafir
  sıradışı yağışlar olan soruyu hatırlayan var mı? A yaptım galiba nasıl meydana geldiği ile ilgiliydi

 9. #399
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Mesaj
  4
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Matematik Sorulardan Hatırladıklarım

  1- 3 kardes yaşları orantılı dağıtılıcak cevap 180

  2- 8 e bölümünden kalan toplamları cevap 3+7 =10

  3- kaç tane yüzeye farklı renk boyanır dikdörtgen cevap =12

  4- karenin alanı ile - üçgenlerin alanları çıkar cevap=6

  5- yamuk kenarlar verilmiş x bul diyor cevap=10

  6- çift olma olasılığı 4/9


  7- a bitki boyu yılda ne kadar uzar cevap: hatırladığım kadarıyla cevap 270

  Hatırlarsam devamını yazmaya devam edeceğim
  kaç tane yüzeye farklı renk boyanır dikdörtgen cevap =12???hocam ayrıntılı çözen var mı

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  avrupa tarihinde hiç olmadığı kadar kültürel .. geçiriyor. bilgi ve hakikat birbirine hiç bu kadar .. olmamıştı. sorusunu ne yaptınız ve neden öyle yaptınız arkadaşlar. buhran diyen var travma diyen var tutulma diyen var. üçü de kullanılan tabirler
  hocam o sorunun cevabını buhranlı ilk kısımdan değil de ikinci boşluğundan yaptım,sebep:ikinci kısımda herkes gibi tezat/karşıt arasında kalsam da daha ayrıntılı bakınca "uyum"olduğunu düşündüm çünkü hakikat ve bilgi felsefeye göre hep sorgulanır veya tezat düşer ama bu çağdaki buhrandan vb.bu bile uyumlu olmaya başlamış

 10. #400
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Katiliyorum. Gozler 495 i aradi )
  485 bulabildim

 11. #401
  Akademik Forum
  Misafir
  geçen sınavda 75 netli adam 83 almış bn 100 netle 93 aldım. Birisi kimse doksan üstü alan adamın derdin de değiliz ki demiş. Ben ne yapayım bu puan hiç bir işe yaramıyor. Bana kalırsa da 70 alan adam benim umrumda değil zaten ilanlara bakıyorum genelde öğretim elemanı ve uzman olanların büyük çoğunluğu 70-75 puanla oluyor( nasıl olduklarına girip canımı sıkmak bile istemiyorum). 2/3 e yakın olan soruyu sormanın mantığı nedir zaman çalmaktan başka ne ölçtü. Kim bu soruyu yapamadı seçiciliği nerde. Şu sınavın puanlamasına bir düzen getirsinler 50 net yap al 70-72 yi kap kadroyu 100 net yap bir işe yaramasın. Ayrıca bu sınav geçen sınavın zorluğundan ziyade kolay ama haddinden fazla uzundu Türkçe sorularında şıklar 3-4 soruda ciddi çeldiricileri vardı kimse çıkıp benim ki kesin doğru diyemiyor. Matematik sorularının bazıları gereksiz derecede hesaplama gerektirip zaman alıyordu. Say mantık sorularında 1-2 tanesi abartıydı. İlk defa bir sınavı yetiştiremedim bunda iki hatam var birinci soru kitapcığında cevaplar olacak diye bir şey okumuştum ona çok güvendim ikincisi matematikteki hesaplamalar fazla zaman aldı.

 12. #402
  Akademik Forum
  Misafir

  Sözel magduru

  Sözel soruları cok celiskiliydi ayrıca paragraflar aşırı uzundu insan diğer paragrafa gecince öbürünü unutuyordu biraz elinizi vicdaninıza koyun

 13. #403
  Akademik Forum
  Misafir

  Şaşırtma

  Katılıyorum, sınavda iki saat soruya baktım bi yanlışlık var diye şaşırdım

 14. #404
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  126
  Anket sorusunu anlayabilen var mı?

  21. Adaydan kaynaklanan kılavuzda belirtilen sınav kurallarına ilişkin bir aykırılık gördünüz mü?

  Ya ben anadilimi tam öğrenemedim, ya da ÖSYM farklı alemlerde yaşıyor. Adayın kılavuzda belirtilen kurallara aykırı birşey yapıp yapmadığını mı soruyor? Üstelik aday ben olduğum halde.

  Rahat rahat sövebileceğim yorum kutucuğu koymamaları büyük eksiklik. Sınavdan çıktıktan sonra ne anahtarım, ne telefonum olmaması nedeniyle 2 saat kapıda kalmamdan bahsetmek istiyorum.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Özaydın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar burası soru tartışma platformu. süre yetersiz muhabbetini çekmek istemiyorum artık. neymiş efendim süre yetersizmiş o yüzden sınavın bu formatı gereksizmiş. Yetersiz olan süre değil sizsiniz öncelikle bunu kabul edin ki buna göre bir hazırlık proğramı hazırlayaın kendinize. Neymiş efendim yarış atı gibi koşmak istemiyorlarmış. Ne yapacaklardı ? Soruyorum size ne yapılmasını isterseniz ? Kaşınıza gözünüze bakıp mı puanlama yapılsın. Min. 200 bin kişinin girdiği sınavda elbet yarış atı gibi koşacaksınız ki arkanızda birilerini bırakıp hedeflerinize ulaşabilesiniz. Sonrasında yine niye bilgi ölçmüyor diyor bazı arkadaşlar. Günümüzde her türlü bilgiye çok rahat ulaşırsınız. Elinizde ki akıllı telefonlar size hertürlü bilginin kapısını aralar. Mesele ne kadar bilgiye sahip olduğunUZ değil. Laf başı geldimi ezberci toplum diye atıp tutarsınız. Ama şimdi kalkmış ezbere dönük soruların sorulmasından bahsediyorsunuz. TUTARSIZSINIZ. ben sınav sorularının çok isabetli olduğu düşüncesindeyim.
  Aynı kurumun yaptığı YGS ve LYS sınavında tek bir adaydan sürenin yetmediğini duymadım. Üstelik bu sınava 2 milyondan fazla kişi giriyor. 200 bin kişinin girdiği sınavda bunu sağlamak çok mu zor? Sayısal için konuşursak analitik düşünce gerektiren soru sayısı sınavın %20-30'luk kısmını oluşturuyor. Geriye kalan sorular gereksiz işlem yoğunluğu bulunduran, işlem hatalarına kapı aralayan sorular.

  GRE sınavına dünya çapında 200 bin değil 2 milyon insan giriyor. Soruları incelerseniz ne süreden şikayet eden, ne de hatalı soru olduğunu iddia eden kimseyi bulamazsınız. Demek ki sorun adaylarda değil, ÖSYM'de.

  Ayrıca, ALES bir eleme sınavı değildir. ALES puanı yükseköğretim programlarına başvuru için gerekli olan bir puandır. Çoğunluğun 90 alması pratikte hiçbir sorun ortaya çıkarmaz. Çünkü yükseköğretim programları sadece ALES puanı ile alım yapmaz. Yabancı dil, lisans mezuniyet notu ve mülakat puanı da önemlidir.

  Tüm bunları göz önünde bulundurursak, kendi deyiminizle : TUTARSIZSINIZ.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 15. #405
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2016
  Mesaj
  1
  sözel-2'de teknolojiyle alakalı zeka beyin sorusu vardı. hatırlayan var mı acaba ?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. 27 Mart 2016 YDS İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti? (Soru Tartışmaları)
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 476
  Son Mesaj: 16-08-2016, 13:04
 2. 11 Mayıs 2014 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 998
  Son Mesaj: 16-05-2016, 17:01
 3. 10 Mayıs 2015 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1130
  Son Mesaj: 22-11-2015, 14:42
 4. 5 Nisan 2015 YDS İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti? (Soru Tartışmaları)
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 420
  Son Mesaj: 11-04-2015, 23:45
 5. 12 Mayıs ALES 2013 İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 218
  Son Mesaj: 23-05-2013, 18:35

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git