+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 54

Araştırma Görevlilerinin Sıkıntıları

Araştırma Görevlisi Forumunda Araştırma Görevlilerinin Sıkıntıları Konusunu İncelemektesiniz

Ah dekanlar Bugün ben özel bir üniversitenin araştırma görevlisi mülakatında dekan tarafından insanlığın katili gibi ...


 1. #21
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  21
  Ah dekanlar Bugün ben özel bir üniversitenin araştırma görevlisi mülakatında dekan tarafından insanlığın katili gibi hissettirildim adeta. Ben çok hassas insanımdır orta okulda çok ağlatmıştır beni hocalarım. Bugün de o dekansa madem ben de işimi layıkıyla yapmak için başvurdum buraya niyetiyle savundum kendimi.
  Üniversiteye ilk başlayınca farkettim ki biz ne kadar sessiz durursak insanlar o kadar ezmeye çalışıyor. Ben olsam ben de takarım aynı sizin gibiyim ama mümkün mertebe takmayın saygı çerçevesinde verin cevabınızı. Hekrese karşı değil size karşı öyle olduğunu söylüyorsunuz sizi zayıf gördü demek ki refleks olarak kasıtlı olmadan o şekilde davranıyor. Sizinle bir problemi yoktur aklınıza öyle bir durum gelmesin sakın üzmeyin kendinizi hiç.
  Siz saygı çerçevesinde ezdirmeyin kendinizi baktı savunabiliyorsunuz bir yerden sonra bırakır artık.
  yakamoz bunu beğendi.

 2. #22
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  145
  Alıntı horozigo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam, size şu kadar söyleyeyim; aynısı askerde başıma geldi (asteğmen olarak yaptım) ve bana hayatı zindan eden kişinin odasına gidip içimden ne geliyorsa söyledim. Neden böyle davrandığını sordum, hatam varsa nerede olduğunu, elimden bu kadarının geldiğini güzel bir üslupla konuştum.

  Benim canımı sıkan davranışlarının, o kişi için küçük detaylar olduğunu öğrendim. Kalan günlerim de çok rahat geçmişti.

  Siz bu mesleği hayat boyu yapacaksınız. Gidin, konuşun. Kendinizi anlatın, şikayet eder gibi değil ama. Belli ki duygusal birisiniz, konuşunca hissedecektir kendisi de.

  Belki de yukarıda bahsettiğim gibi, sizin dekan için de yapmış olduğu hareketler kasıtlı değildir. Diyalog yoluyla çözersiniz bence.
  Hocam bence bu yöntem denenebilecek bir yöntem.

 3. #23
  Tanrı Misafiri
  Misafir
  şaka bir yana özel sektörden bahseden arkadaşın dediği gibi bu durumun çok daha kötüleri var. dünya ütopik bir yer değil. benim de çalıştığım her yerde problemlerim oldu. özellikle yetki sahibi insanların ego sahibi de olmaları ile ilgili. ama savaşmak gerekiyor. dekan kim köpek yahu, ünvanlara takılma dostum, arkadaş ortamındaki dalga geçilen adamdır kendisi muhtemelen. şu hayat bana şunu gösterdi ki bilgi arttıkça mütevazilik ve kibarlık artıyor. bir kazma için de meslek hayatını değiştirmen, özellikle türkiye de ve bu şartlarda hiç mantıklı değil. dekanın muhtemelen bu davranışları bir süre devam edecektir. sana çok net ve işe yarar bir tavsiyem var. adamı gördüğünde ayağa kalk sürekli, konuşurken yüksek sesle ve net konuş, mıymıylama sesini titretme kelimeleri harfleri yutma, projeksiyonu unuttun mu dedi, nerdeyse bağırarak "haklısınız hocam bir daha olmaz afedersiniz" de. konuşurken ellerini kullan ve avuç içlerini göster. dik dur. gözlerini kaçırma. bunu yapabilmek için o an hayatındaki komik anılara odaklan. bak bunu 1 hafta yap, durum değişmezse gel beni bul maaşını ben vericem.

  ayrıca millet hayatta kalmaya çabalıyor bir adamın sözleriyle yıkılmak nedir yahu!

 4. #24
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  14
  Alıntı daydreamer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba, yaklaşık bir ay önce araştırma görevliliği sınavını kazandığımda sevinçle burada konu açmıştım. Fakat şu an moralim o kadar bozuk ki istifayı düşünüyorum. Dekan hocanın davranışları beni yıldırmaya başladı. Göreve başladığım hafta anlamsız şekilde dekan tarafından öğrencilerin önünde derste dalga geçildim. Bu ilkiydi. Bugün ise dersten önce projektörü açmayı unuttuğum için ders esnasında dekan sekreteri tarafindan sınıfta beklendiğim söylendi. Sınıfa girdiğimde 100 kadar öğrencinin önünde dekan tarafından azarlandim, tam anlamıyla rezil edildim. Onurum kırıldı. Aklıma geldikçe gözlerim doluyor. Öğrencilerin bana bakışlarını unutamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sizce istifa etmeli miyim?
  Hocam merhaba.Projektörü açmayı unuttuğunuz için azarlanmanız zannediyorum öğrencileri sadece çok şaşırtmıştır. Siz sınıfta azarlanırken "Asistanın haline bak." düşüncesinden ziyade "Burada neler olup bitiyor?" diye düşünmüş olmaları daha kuvvetli bir ihtimal. Size bakışları rezil olmanızın değil, şaşkınlıklarının sonucudur. Kendinize birkaç soru sormanızı isteyeceğim.
  1.Aynı olay bir arkadaşınızın başına gelse rezil olduğunu ve istifayı gündemine alması gerektiğini düşünür müydünüz?
  2.Gerçekten rezil mi oldunuz? Öyle ise kanıtlayın.
  Bunların yanıtlarını foruma yazıp yazmamak sizin tercihiniz.

  Bir diğer konu, dekanınızın yalnızca size karşı böyle bir tutumu olduğundan bahsetmişsiniz. Yerinizde olsam bunun nedenini öğrenmeye çalışırdım. Gerekirse uygun bir üslupla sorardım. Ancak dekanınızı işe yeni başlayan bir araştırma görevlisi olarak kendisine hesap soruyor gibi hissettirmemelisiniz.

  Hepimizin iş hayatında eksikleri, yanlışları oluyor. Karşı tarafın bunu tolere etmesi çok hoş olurdu ama etmek zorunda değil. Kimsenin sizi rencide etme hakkı da yok elbette ama "başkalarının tepkilerine müdahale edemez, ancak bundan ne derecede etkileneceğinizi ya da ne şekilde başa çıkabileceğinizi belirleyebilirsiniz". Bazen siz de kendinizle dalga geçebilirsiniz.

  Bazen hatalar karşısında açıklama yapmaya çalışmaktansa bir dahaki sefere daha dikkatli olmaya çalışacağınızı belirterek konunun uzamasının önüne geçmeniz size yardımcı olabilir. Ayrıca dekanınızın eleştirisi yanlış olan davranışınıza yönelik olmalı, kişiliğine yönelik değil. Gelen eleştiriyi içselleştirmeden önce tartın, yapıcı bir eleştiri değilse kabul etmek mecburiyetinde değilsiniz. Hatalı üslup başkasınınsa neden rezil olan siz olasınız? Ya da rezil olsanız en kötü ne olur? Rezillikten anladığınız ne, farklı insanların gözünde küçük düşmek mi?

  Siz vazifelerinizi en iyi şekilde yerine getirmek için çaba sarf edin, öğrencilerle diyaloğunuzu iyi tutmaya çalışın -çünkü bence gerçekten çok keyifli oluyor-, birçok insanın hayalini kurduğu mesleği yapmaya hak kazanmışsınız, bu kadar çabuk vazgeçmeyin. İstifa ettikten sonra karşınıza daha iyi fırsatların çıkacağını kim garanti edebilir? Aynı üniversitede uzun süre çalışıyor olsaydınız istifaya yönelik tavsiyede bulunmazdım, insan sevdiği, mutlu olduğu yerde olmalı, alternatifleri denemekten çekinmemeli derdim. Ama bence yeni iş ortamınıza süre tanımalısınız, daha alışma aşamasını bile geçmemişsiniz anladığım kadarıyla.

  Normalde tavsiye vermeyi çok seven biri değilim, ama mesajınızı okuyunca aklıma gelen her şeyi yazmak istedim. Yaşadığınız problemler size farkında olmasanız da kazanımlar da sağlıyor. İnsan ilişkilerinizi güçlendirmeyi, psikolojik sağlamlığınızı artırmayı, yanlış düşünme biçimleriniz varsa bunları gözden geçirmeyi öğreniyorsunuz. Olanlara bir de bu taraftan bakın.

  Bu uzuuuuunca nutuk sonunda bir de kitap tavsiye edersem tam bir emekliliği yaklaşmış öğretmen moduna gireceğim ama olsun İyi Hissetmek-David Burns
  f_rhythm bunu beğendi.

 5. #25
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  37
  Hocam bizim bölümde de bir hoca vardı her derste muhakkak küçük düşürücü sözler söylerdi asistanına. Bi işi beceremiyorsun mu demedi, salak mısın sen mi demedi. İnsanın duygusal durumu açısından, bazen de birçok şeyin üst üste gelmesiyle dayanılmaz oluyor. Bize dayanın katlanın demesi kolay biz yaşamıyoruz o duyguyu.

  Ama şunu söyleyeyim o hoca asistanını her azarladığında sınıfça ondan nefret ederdik. Asistan hocamız gözümüzde büyürdü inanın. Arkadaşlarla da konuşurduk bu durumu. Ne efendi insan haksız yere azarlanmasına rağmen sınıfın ortasında hocasını rencide etmedi derdik.

  Bana kalırsa da hayallerinizden vazgeçmeyin. Sizin gibi insanları kimse yıldıramasın. Siz de bunları yaşadığınız için ilerde kendi öğrencilerinize aynı şeyleri yaşatmazsınız zaten.

 6. #26
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocalar da sonuçta insan ve her meslekte olduğu gibi iyisi de var kötüsü de. Öncelikle şunu söyleyeyim sizden yaşça büyüküm ve kuşak farkımız var dolayısıyla hocayım. Biz de vaktiyle asistandık ve hocam tarafından azarlandığım benim de oldu kimi zaman haklı kiminde haksız. SAdece kendi deneyimimi aktarmak burada amacım. Hocam sonuçta beni öğrenciliğimden beri yetiştiren kişiydi. Onunla birlikte çalışmaktan her zaman keyif aldım. Kendisine her zaman sevgi ve saygı duydum. O da beni destekledi. Genel olarak söylüyorum bakış açınızı biraz değiştirin sürekli bir savunma ya da hocalara kendini ezdirmeme gibi bir tavır yerine sizden büyük ve tecrübe sahibi kişiler olarak onları rakip gibi görme yerine ustanız gibi görün. Akademisyenliğin bugünlerde göz ardı edilse de usta çırak ilişkisi olduğunu unutmayın.
  pepsiadam bunu beğendi.

 7. #27
  Akademik Forum
  Misafir

  araş görevlisi hakkında

  acıya eşiğimizi güçlendirmeliyiz, maalesef bu bahsettiğimiz hoca görünümlü ego tatmincileri birçok yerde sizin yapmanız gereken ileride onlardan daha iyi bir hoca olup, daha iyisini yapabildiğinizi göstermek gururunuz kırılmasın hırs yapın 😊 Ve daha başarılı olucam, bunlara yenilmicem diye kendinizi olumlayın , bende çok istiyorum arş gör olmayı bnm bi doktorası biten hocam toplamda yapmadıkları kalmadı yrd doç vermediler ama pes etmedi, sizde etmeyin! Bu ülkenin çok değerli hocalara ihtiyacı var sizler gbi iyi olan.

 8. #28
  Akademik Forum
  Misafir

  Zor insanlar

  Merhaba hocam, yaklasik 2 senedir gorev yaptigim bankada yoneticimin mobbingine maruz kaldim. Sizi cok iyi anliyorum. Maalesef bu tarz zor insanlari degistirmemiz imkansiz. Bunu bastan kabul etmek gerek.Bu zor insanlara uzulmek yerine siz en iyisi daha umursamaz olmaya, duymamaya ugrasin...ama balik bastan kokar derler, lutfen kendinizi de ezdirmeyin. Sessiz kalmayin asla haksizliga..cunku nasil alistirirsaniz oyle gider insan iliskileri..simdi size bu tavrina sessiz kalirsaniz bu sekilde devam edebilir..umarim en kisa zamanda huzurli is ortamina kavusursunuz.

 9. #29
  Akademik Forum
  Misafir

  ...

  Degerli hocam, oncelikle bu durumun sizin universitenizde yasandigini bilmenizi isterim. Bizim fakultemizde bolum baskanindan caycisina temizlik gorevlisine kadar asla kimse kimseye ufacık bır saygisizlik etmez. Her kim olursa olsun kimsenin kimseye saygisizlik etmeye hakki olmadigini düşünüyorum eger bir sorun varsa dekan sizi odasina cagirip cozebilir. Dolayisiyla bu konuda tavrinizi koymaniz gerekmekte hocaya uygun bir dille kimsenin kimseye saygisizlk etme hakkinn olmadigini soylemelisinz sorun devam ettiği takdirde rektorlukle ve gerekirse baska kurumlarla cozmeye calisabilirsiniz.. biz bu isi elde etmek icin yillarca ugrasiyoruz bence sizi yildirmasina izin vermeyin tavrinizi belirtin saygili bir sekilde..

 10. #30
  Asistan Prof
  Misafir

  Bimer

  Kardeşim dekan danışmanın değilse hemen bimer e şikayet et. Kılına bile dokunmaz bundan sonra. Baskı da yapamaz. Bir daha aynı şeyleri yaparsa bir daha şikayet et. Bimer çok iyi takip ediyor ve kişiyi koruyor

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Araştırma Görevlilerinin İzin Durumları?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ERMAN
  Cevap: 27
  Son Mesaj: 28-04-2016, 00:29
 2. Cevap: 6
  Son Mesaj: 27-05-2015, 11:24
 3. ÖYP li araştırma görevlilerinin çalışma koşulları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 05-10-2013, 08:07
 4. Araştırma Görevlilerinin Mesai Durumları
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan economist101
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 24-05-2013, 22:01
 5. Araştırma Görevlilerinin Yılda Kaç Gün Tatilleri Var?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan oceanada
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 16-05-2013, 10:54

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git