+ Konuyu Cevapla
Sayfa 5 - Toplam 41 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Bulunan 41 den 50 - Toplam 403

Tez Aşamasındaki ÖYP'liler Geri Çağırılıyor

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Tez Aşamasındaki ÖYP'liler Geri Çağırılıyor Konusunu İncelemektesiniz

doğru karar...


 1. #41
  Akademik Forum
  Misafir
  doğru karar

 2. #42
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Nerden
  İZMİR
  Mesaj
  35
  35 li ve fahiş meblağlı senetli biri olarak diyorum ki bu madde makuldur. Şu açıdan bakın 35le gorevlendiren asıl kadronun bulunduğu üniversiteler özellikle doktora için uzun yıllar araştırma görevlilerinden istifade edemiyorlar. Ayrıca 35le giden araştırma gorevlileri kendilerine gittikleri yerde kalıcı bir hayat kuruyorlar, evleniyorlar belki ev alıyorlar, şehre, üniversiteye, hocalara alisiyorlar. Gecen her zaman onlarin bulunduklari sehirden ayrilmalarini zorlastiriyor. Bu acidan bakıldığında YOK'un almış oldugu en fazla ders dönemi icin gecici gorevlendirme karari son derece olumlu ve oyplilerin lehine. Ayni zamanda yasanabilecek magduriyetleri onleme adina alinmis ve uzerinde dusunulmus bir karara benziyor. Ancaaaak gelgelelim bizim acimizdan olaya bakmaya. Oncelikle bu madde yürürlüğe girdikten sonra uygulanmaliydi. Boyle bir hüküm en başta var olsaydi herkes ona gore kararini verirdi. En başta oyp ilk ortaya ciktiginda var olmasi gereken madde oyp kaldirildiktan sonra yururluge konulmamaliydi. Her sey icin cok gec. Cunku ortada imzalanan senetler var, zorunlu hizmet meselesi var. Herkes 35le gorevlendirildigi şehirde duzenini kurmus durumda. Madden manen hazir degil bu surece. Madem bu madde ekleniyor o zaman senetler ve zorunlu hizmet de iptal olsun. Boylece her taraf rahatlamiş olur.
  physics_a ve Dyt.Yucel bunu beğendiler.

 3. #43
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  35
  Kadrom şu an eğitim aldığım yerden 1600km uzakta. Gitmekte sakınca görüyor muyum dersek, bazen keşke gidebilsem diyordum. Bu sisteme giren insanlar elbette bazı zorunlulukların farkındaydı.
  Ancak bu durumun öyp liler açısından bakıldığında açıklaması yok. Kimisi henüz yeni evlenmiş yeni ev kurmuş olabilir, çocuk bekliyor olabilir, kredi ödüyor olabilir, tezini proje kapsamında yapıyor olabilir, çalıştığı üniversitenin imkanları çerçevesinde tez konusunu genişletmiş olabilir vs. Bunların hepsini tezini çalıştığı kurumda yapacak olduğunu varsayarak planlamış olabilir. Bu durum önceden biliniyor olsaydı herkes planını da ona göre yapardı.
  Cari usuldeki arkadaşların düşüncesini anlamaya çalışıyorum ama bu git gel durumu değil ki kendileri de doktora programı olmayan üniversitelerin kendilerini göndereceğinin farkındaydı. Biz yurtdışı yabancı dil eğitimi alacağımızı, ödenekleri kullanabileceğimizi ve çalışmalarımızı daha etkili bir biçimde yapabileceğimizi düşündüğümüz için öyp li olduk. Bize sunulan buydu. Şimdi ise sonumuzun ne olacağını bilmiyoruz.
  Ayışığı2045 bunu beğendi.

 4. #44
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  109
  Amaçları tezi bitirtmeyip kadro ile ilişiğin kesilmesine neden olmak. Ben de tez aşamasındayım şu an. BAP desteği ile tezimi yürütmek zorundayım. ÖYP ödeneği zaten yalan oldu. kadromun olduğu yerde sadece bölümün adı var ve boş... Orada bu tezi yapmam mümkün değil. Kaldı ki hayati önem taşıyan bazı laboratuvar testlerini de kadromun olduğu yerde kurmam ve teknisyen bulup eğitmem gerekiyor. Şu durumda çağrılırsam istifadan başka çare yok benim için. Tez döneminde gel deniyorsa anlamı ''bitirme ve git'' demek...

 5. #45
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  490
  Şahsım adına konuşuyorum. Teze yeni geçtim ancak danışmanım çok yoğun olduğundan sabah 8.30 gibi ancak görüşebiliyorum. Her gün görüşmem gerekiyor. Öğretim Üyesi Yetiştirme, artık yetiştirememe oldu bizim için. Geri çağrılma durumum olursa adım gibi eminim ki bu tez bitmeyecek, bitiremeyeceğim ve atılacağım. Bu durumu düşünemeyen büyüklerimiz var!!. Hayatımızı planlamışız, düzenimizi kurmuşuz şu keyfi yapılanlara bakın. Yazıktır günahtır.
  Son düzenleyen argor, 04-03-2016 saat 14:48.
  serkanbastemir bunu beğendi.

 6. #46
  Akademik Forum
  Misafir

  Oyp

  Şimdiden içimi bir korku kapladi ya ararlarsa diye. 3.5 yaşinda bir kizim var ve eşim işlerini egitim aldigim yerde kalacagimiz süreye göre ayarladi. Bir anda bütün düzenimiz bozulacak. Bozulmasa bile şu yaşadigim huzursuzluk bile insani çok yoruyor

 7. #47
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  9
  Şuraya yazılanları okudukça; bazı görüşler karşısında, bırakın kadronun bulunduğu üniversiteye geri çağrılmayı, dingonun ahırına dönen üniversite! anlayışımızla pek çoklarını zorunlu at çobanlığına sorgusuz sualsiz geri çağırsalar yeridir diyorum.

  1.Burası (35. madde, git-gel mevzu) cari-öyp mukayesesinin yeri değildir.
  Vicdan kavramından bahsetsem zor anlaşılır ama hukuk ve adalet diye şeyler vardır ya efendim birazcık oradan baksanız anlayabilirsiniz sanırım. ÖYP Öğretim Elemanı yetiştirme iddiası ve sistemiyle kurulmuş, gel-git olmasın millet yl doktora saygın ve büyük şehirlerde yapsın yetişsin gelsin maksadıyla düzenlenmiş bir format. Bu yapı içinde hak ve sorumlulukları bilerek insanlar tercih yaptı, kazandı. Dere geçilirken bu mantıksız at değiştirme faslında tez yazanın, öğrencinin, eğitim görülen enstitü-danışmanın hiçe sayıldığı yaklaşım ne adaletli! be kadar bilimsel.

  Cari usulün sorunlarını ayrıca tartışabiliriz, hatta vicdanlı düşünülüp ses çıkarılsa tümden oturup tek yumruk olup daha iyiyi arayabiliriz. Cari'de böyle de öyp öyle! dayımın oğlu da şöyleye girilecekse, bana yl'ı 3 yıl, doktorayı 6 yıl eğitim süresiyle sınırlayan, sözleşmelere imza attıran beni yeterliliğe alacak hocaların olmayan dil puanı şartını benden bekleyen sistem buyrun on yıl yüksek lisans yapan dil puanı olmayan cari arkadaşlara da uygulansın, Demokles'in kılıcı aynı şekilde sizin de başınızda gölgelensin sonra sizinle bilahare konuşalım. Biraz iz'an vicdan, sapla samanı karıştırmadan. Ben adam akıllı bir yerde eğitim alıp eğitim aldığım şehirde belirtilen sürece kalacağım şartlarıyla bu işe girişmişsem bir zahmet hakkımızı soralım.

  Eğitimsen ve Türk Eğitimsen'in dava dilekçelerine göz atarsanız bu kadar insanın niye feveran ettiği anlarsınız.
  Geri dönmek isteyene de kalmak isteyene de öğrenci ve danışmanının isteği doğrultusunda hak verilerek bu konu halledilmelidir.

  İnsanlar danışmanlarıyla görerek bilerek, ellerindeki imkanlar yapmış oldukları planlarla tezlerini yazmak istiyorlar. Mazlum hocalar bir sabah uyanacak akademik tehcir çıkacak hiç hesapta yokken, taşrada git-gel'le izin almakta-danışmanla iletişimde-başında senet belasıyla-zorunlu hizmetin düşmemesiyle-maddi manevi ayrı sıkıntılar yaşayacak ve buna ses çıkmayacak!
  Ayışığı2045 bunu beğendi.

 8. #48
  yazikemeklere
  Misafir

  Emeklere yazik

  Allah belalarini versin ne diyeyim. Once yurtdisi dil egitimi haklarimizi elimizden aldilar. Sonra egitim odeneklerini kistikar kistilar cücük kadar biraktilar. Yök bursu ile yurtdisi ödeneklerini kestiler. Eş durumu tayinimiz zaten yok. Evlenmeyi dusundugum kisi baska universitede ars.gor. oyp li. Simdi de bu cikti. Allah bin turlu belanizi versin. Bunu akademisyenleri sindirmek icin yapiyorsunuz ancak kendinize daha cok dusman kazaniyorsunuz.

 9. #49
  Akademik Forum
  Misafir

  öyplilerin geri çağırılması

  amasya üniversitesi mail yoluyla bilgi istedi bizden. dr. bitince zorunlu hizmet hemen başlamıyormu? ayrıca dr. sı biten öyplilerin kadro alma durumları hemen gerçekleşiyormu? 6 ay içinde atandığımız üniversite kadro vermezse senedimizi alıp başka bir üniversiteye gidebiliyormuyuz? böyle bir söylenti var doğrumu acaba?

 10. #50
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  1.250
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  amasya üniversitesi mail yoluyla bilgi istedi bizden. dr. bitince zorunlu hizmet hemen başlamıyormu? ayrıca dr. sı biten öyplilerin kadro alma durumları hemen gerçekleşiyormu? 6 ay içinde atandığımız üniversite kadro vermezse senedimizi alıp başka bir üniversiteye gidebiliyormuyuz? böyle bir söylenti var doğrumu acaba?
  Doktora bitince zorunlu hizmet basliyor, tez donemindeyken donerseniz baslamiyor doktora bitene kadar. Kadro almaktan kastiniz yardimci docent olmaksa okulun size hemen yrd. doc. kadrosu verme zorunlulugu yok.
  ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

  Bilgisayar/Biyomedikal Mühendisliği Doktora Öğrencisi ~~

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Akademik Kadro Sınavlarına Kaç Kişi Çağırılıyor?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan masterof34
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19-07-2014, 00:03
 2. Okuldan Atılma ve ÖYP'liler
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan omarta
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21-01-2014, 20:05
 3. Müzisyen ÖYP'liler
  Müzik/Klip forum içinde, yazan renasedat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-07-2013, 14:56
 4. Ataması hala yapılmayan ÖYP'liler
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan tnt216
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 09-03-2013, 21:44
 5. 2010 ÖYP liler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Emr
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-08-2012, 10:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git