reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 19 - Toplam 27 İlkİlk ... 91718192021 ... SonSon
Bulunan 271 den 285 - Toplam 400

Tez Aşamasındaki ÖYP'liler Geri Çağırılıyor

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Tez Aşamasındaki ÖYP'liler Geri Çağırılıyor Konusunu İncelemektesiniz

Dyt.Yucel Demiş ki: ilk atandığınız kuruma dönüp orda doktoraya başlarsanız senetiniz düşer ancak 6 yıllık ...


 1. #271
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2016
  Mesaj
  6
  Alıntı Dyt.Yucel Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ilk atandığınız kuruma dönüp orda doktoraya başlarsanız senetiniz düşer ancak 6 yıllık max. doktora süresi işlemeye devam eder
  teşekkür ederim. Peki su ana kadar ki geçtiğim sürecleri ( ders asması ve yeterlilik) saydırıp tezden devam etme durumum söz konusu olamaz mı? öyp kapsamında yatay geçiş türü bir geçiş sağlama hakkı verilir mi?

 2. #272
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.056
  Alıntı ssçç Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  teşekkür ederim. Peki su ana kadar ki geçtiğim sürecleri ( ders asması ve yeterlilik) saydırıp tezden devam etme durumum söz konusu olamaz mı? öyp kapsamında yatay geçiş türü bir geçiş sağlama hakkı verilir mi?
  Hocam şu anda 35. madde ile başka yerde görevli olduğunuz için o eğitimi bitirmeniz beklenir. Okulunuzda başlamaya çalışsanız bile YÖK bunu reddedecektir büyük ihtimalle.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 3. #273
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Nerden
  Bikini Kasabası
  Mesaj
  125
  Bir çok kez alıntılanmış ve cevap verilmiş yazdıklarıma, öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler; ancak yazıların çoğunda, ne yazık ki konuya olan yorumum değil, kişiliğimi analiz etme yöntemine başvurulmuş. Örneğin;

  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  senin gibi bölüm başkanlarını öyle iyi bilirim ki..
  kendileri iyi ünilerde eğitim alırlar. sonra gelir çoğunlukla memleketlerinin olduğu ilde idari bir görev alırlar. sonra da arş gör'lerin bir yerlere gitmemelerini, KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEMELERİNİ, sabah 8 akşam 5 mesaiye bağlayıp bölümün angarya işlerini yapmalarını isterler. arş gör'lere ne gözle bakıyorsanız artık hayatlarını karartırsınız özellikle öyplilerin. senin gibi biri yüzünden yıllarım boşa gitti benim. küçük düşünür senin gibiler. aklı sadece öypli arş görün aldığı maaştadır. ama yeri geldiğinde onun ödenek vs imkanlarından yararlanmayı öyle iyi bilir ki.. aldığın o görevlerin egosundan sıyrıl ve çek ellerini öyplilerden.
  Bu arkadaş kimdir, necidir bilinmez zira bir misafir üye. (Yeri gelmişken, misafir üye uygulamanızın da mantığını çözebilmiş değilim**); Sanırım akademik hayattaki üşengeçliği, bir foruma üye olup yazamamaya kadar da sirayet etmiş durumda.
  Ben senin kişiliğin hakkında yorum yapacak değilim böyle bir hadsizlikde bulunmam ama şundan eminim ki, yazmışsın ya "senin gibilerini çok gördüm".. Ben inan senin gibilerini görmedim. Kimliğim ya da en azından kullanıcı adım gizli kalsın da, gizli gizli ince hakaretimi edeyim sonra 5. vitese takıp uzaklaşayım diyenlerle hiç muhattap olmadım çok şükür. Siz kendi BBG evinizi kurun ve orada yaşamaya devam edin.

  Öyle bir bahsetmiş ki bu zat-ı muhterem benden, sanki ben bölüm başkanlığına ya da diğer bir idari göreve ya da akademik ünvana, gökten zembille indirildim. Hiç Türkiye'deki yükseklisans/doktora eğitim süreçlerinden geçmedim, hiç araştırma görevliliği yapmadım.. Aksine, ben araştırma görevliliğinin 'survivor'u olarak da tanımlayabileceğimiz vakıf üniversitelerinde yaptım araştırma görevliliğimi şayet merak ediyorsan.

  Burası tartışma forumu, benim kişisel düşüncelerimi eleştirip, çürütebilceksen buyur. Ama önceden de cevap verdiğim İzmir'li akademisyen arkadaşım gibi kişiliğimle ilgili analizlere gireceksen, hiç o toplara girme.

  herkese tek tek yanıt vermektense, konu ile ilgili görüşümü şu sözle tamamlayım..
  "kumarda kazanan daima masadır"
  Saygılarımla.

  --
  **Zira burası tematik bir forum. Akademik camianın olduğu bir forum. Kalkıp knight online'le ilgili paylaşımları araştırmaya girecek insanlar yok burada.. Neyse..
  ⛵️


 4. #274
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  45
  ÖYP'lileri Geri Çağıran Uygulamaya İki Yürütmeyi Durdurma Kararı

  ÖYP'li araştırma görevlilerinin kadrolarının olduğu üniversitelere çağrılmasına dair uygulamaya iki mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı geldi. ÖYP'li araştırma görevlileri derslere devam ederken geri çağrılmıştı.  Beyza Kural

  İstanbul - BİA Haber Merkezi

  15 Nisan 2016, Cuma 11:40


  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki araştırma görevlilerinin kadrolarının olduğu üniversitelere çağrılmasına dair iki davada yürütmeyi durdurma kararı geldi.

  Mahkeme kararlarının gerekçelerinde "işlemin uygulanması halinde verilecek kararın etkisinin tüketileceği", "telafisi güç zarar doğurabileceği" vurguları yer aldı.

  Eğitim Sen’in konuyla ilgili açtığı dava sürüyor.

  YÖK’ten değişiklik

  ÖYP, lisansüstü eğitim verme imkanına sahip olan yükseköğretim kurumlarının, araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırarak, öğretim üyesi yetiştirilmesini sağlamayı amaçlayan bir program.

  ÖYP’li araştırma görevlileri, lisansüstü öğrenimlerini görürken kadroları başka bir üniversitede bulunuyor. Eğitimleri tamamlandıktan sonra lisansüstü öğrenim süresi kadar kadrolarının olduğu üniversitede zorunlu hizmet yapma yükümlülükleri var.

  Yükseköğretim Kurulu, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim başlıklı 11. Maddesinin 3. Fıkrasında değişiklik yaptı. 9 Şubat’ta YÖK sitesinde yayınlanan değişiklik, derslerini tamamlayan ÖYP’li araştırma görevlilerinin geri çağrılmasına dairdi.

  “ Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Bu araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim çalışmalarının gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla izin verilir.”

  Eğitim Sen: Araştırma görevlilerini mağdur eder

  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), bu değişikliğin ÖYP’li araştırma görevlilerini mağdur edeceğini belirtti.

  Sendika, değişikliğin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlere dönük yaptırım ve siyasi bir karar olduğunu söyledi.

  İtiraz gerekçelerinden bazıları şöyle:

  * ÖYP’nin amacı öğretim üyesi yetiştirmek, YÖK’ün kararı ÖYP’yi “araştırma görevlisi” yetiştirme programına dönüştürüyor.

  * ÖYP’li araştırma görevlileri lisansüstü öğrenimleri bitene dek bu öğrenimi gördükleri ilde kalacak şekilde hayatlarını planladı. Karar, öngörülebilirlik ilkesine aykırı.

  * Tez yazma süreci de akademik öğrenme sürecinin bir parçası. Tez yazma süreçlerinde birçok araştırma görevlisi, ders takibi yapmak ya da danışmanıyla düzenli ilişki kurabilmeye ihtiyaç duyar.

  Sendika, değişikliğe dair 19 Şubat’ta yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Dava sürüyor.

  Mahkemelerden yürütmeyi durdurma kararları

  YÖK değişikliğinin ardından birçok ÖYP’li araştırma görevlisine kadrolarının olduğu üniversitelere geri iade kararı geldi. İhtiyaç olduğuna dair çağrı gelmiş olsa da bu üniversitelerde ilgili bölümler yoktu. Süreç akademik birimlerin görüşü alınmaksızın ilerledi.

  Dersleri devam eden ÖYP’li iki araştırma görevlisinin açtığı davalarda ara karar çıktı.

  Ankara 3. idare Mahkemesi ve İstanbul 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  Avukat Ceren Şimşek, derslere devam etmenin kararda etkili olduğunu belirtti. Benzer durumdaki araştırma görevlilerinin de dava açması gerekiyor. Şimşek, mevcut mahkemelerdeki kararların emsal olabileceğini düşündüğünü ekledi. (BK


  Kaynak: Bianet
  Son düzenleyen Nazmi, 15-04-2016 saat 19:26.
  Mr December bunu beğendi.

 5. #275
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.052
  Yalnız bu dava sonuçları sendikaların açtığı genel davaların sonucu değil "Dersleri devam eden ÖYP’li iki araştırma görevlisinin açtığı davalarda ara karar çıktı." Bu kararlardan haberimiz var zaten bunlar imzacı akademisyenlerin davalarından olan iki davacının sonucu, bizimki tez dönemi olan durumla ilgili olan davalardır. O yüzden çok erken sevinmememek gerekiyor, en azından sendikalardan birinin sonucunu beklemek lazım.

  Hatta yazıda bahsedilen Ankara 3. İdari Mahkemesinin Gerekçeli Kararında şu yazmaktadır:

  Dava konusu işlemin davacının kadrosunun iadesine ilişkin olması ve doktora eğitimine ilişkin derslerin devam ettiğinin anlaşılması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye (10) gün süre tanınmasına, 13/04/2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

  Bizi ilgilendiren YÖK'ün kararında tez dönemi olduğu için dersleri devam edenlerin davası ile sonuç farklı olabilir.
  Son düzenleyen Nazmi, 15-04-2016 saat 19:35.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #276
  Akademik Forum
  Misafir
  Nazmi Hocam; açıklamanız için teşekkürler. Karagöz Hocam size de paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Sendika kararını bekliyoruz o zaman. Bir an içimi sevinç kaplamıştı.
  Nazmi bunu beğendi.

 7. #277
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2016
  Mesaj
  15
  3 sendika da bu konu ile ilgili dava açtı. Sendikaların çoğunluğu yürütmeyi durdurma istemli dava açmışken Danıştay'ın reddedeceğini sanmıyorum. Şuana kadar yürütmeyi durdurma kararı çıkmadı fakat "yd savunmadan sonra" görünüyor sistemde. YÖK savunması ne zaman bilmiyorum ama savunmadan sonra yürütmeyi durdurma kararı çıkmasını şahsen bekliyor ve umut ediyorum. Burada en mantıklı düzenleme, asgari sürelerini dolduran araştırma görevlileri için üniversitelerinin teklifi kabul edilebilir. En azından asgari sürede ısrarcı olmamız lazım.

 8. #278
  Akademik Forum
  Misafir
  https://docs.google.com/viewer?a=v&p...UFKATAuMQEBdjI

  Linkte Ankara 15. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı var. İstemin Özeti: adlı bölümde "doktora eğitimi devam ettiğinden..." şeklinde bir ifade var. Yani ders veya tez döneminden bahsedilmemiş. Karar bizi (tez döneminde olanları da) kapsar mı acaba?

 9. #279
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  231
  ders aşamasında olup gerçi çağrılanlar için galiba 2 ayrı yürütmeyi durdurma kararı çıktı. acaba bu arkadaşlar YÖK'te olup bu karara imza atan insanlar için tazminat davası açsa ne olur? Nihayetinde YÖK'te olup bu karara imza atan kişiler daha 2 ay evvel kendi değiştirdikleri yönetmelik maddesini uygulamadılar. Asistan arkadaşlarımıza hem fiziki (karar çıksa bile geçici olarak mekan değiştirdiler, karar daha uygulamaya konulmadı) hem ruhsal zarar verdiler.

 10. #280
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  203
  Alıntı hicran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lütfen mesajlarınızda böyle ayrımcı bir dil kullanmayın. Kaldı ki konu ile söylediklerinizin, söyledikleriniz ile de verdiğiniz linkin hiçbir ilgisi yok. Biraz özen gösterelim...
  Yabancı Akademisyenlerden YÖK'e Rekor Başvuru | Akademik Personel 2016-2017
  Haklıymıșım,.

 11. #281
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.052
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  https://docs.google.com/viewer?a=v&p...UFKATAuMQEBdjI

  Linkte Ankara 15. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı var. İstemin Özeti: adlı bölümde "doktora eğitimi devam ettiğinden..." şeklinde bir ifade var. Yani ders veya tez döneminden bahsedilmemiş. Karar bizi (tez döneminde olanları da) kapsar mı acaba?
  Kapsamaz, yukarıda yazdım.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 12. #282
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2016
  Mesaj
  15
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Kapsamaz, yukarıda yazdım.
  Hocam bu yönetmelik değişikliğinin siyasi olduğu oldukça açık ve net. Asıl amaç bildiriye imza atan akademisyenleri görev yerlerine göndermek. Buradaki mesaj da açık ve net "Bilim için mi oradasın yoksa siyasi propaganda için mi ?". YÖK'ün bu nedenden dolayı bu düzenlemeyi yaptığını düşünüyorum. Çağrılan bir kişinin üniversitesi YÖK'e istekte bile bulunmamışken YÖK kadro iade yazısı gönderiyor. Enteresan şeyler oluyor.

 13. #283
  Akademik Forum
  Misafir
  Herkese iyi pazarlar, geri çağrılıp üniversitesine dönen arkadaş var mı? Süreç nasıl, kaç günde geçiş işlemleriniz tamamlandı?

 14. #284
  Akademik Forum
  Misafir

  F

  Arkadaslar benim donus yazimida universite 2 hafta once yazdi )Ne kadar surer islemler yazi gelldikten sonra 15 gun icimde ilisik kesme suremiz var degilmi

 15. #285
  Akademik Forum
  Misafir
  Ekte paylaşılan kararda doktora eğitimi devam ettiği sürece denmiş. Bizi de etkileyebilir aslında.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Akademik Kadro Sınavlarına Kaç Kişi Çağırılıyor?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan masterof34
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19-07-2014, 00:03
 2. Okuldan Atılma ve ÖYP'liler
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan omarta
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21-01-2014, 21:05
 3. Müzisyen ÖYP'liler
  Müzik/Klip forum içinde, yazan renasedat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-07-2013, 14:56
 4. Ataması hala yapılmayan ÖYP'liler
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan tnt216
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 09-03-2013, 22:44
 5. 2010 ÖYP liler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Emr
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-08-2012, 10:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git