reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 4 - Toplam 4 İlkİlk ... 234
Bulunan 46 den 55 - Toplam 55

Son ÖYP lilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek!? Soruyorum size?

ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri Forumunda Son ÖYP lilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek!? Soruyorum size? Konusunu İncelemektesiniz

Vildanhoca Demiş ki: Merhaba, Hepinizin bildiği gibi bu sene Temmuzda gerçekleşmesi gereken ÖYP atamaları iptal ...

 1. #46
  ALES Soru Editörü
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  319
  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba,

  Hepinizin bildiği gibi bu sene Temmuzda gerçekleşmesi gereken ÖYP atamaları iptal edildi ve Aralıkta yapıldı. O altı aylık sürecin yıpratıcılığını maddi manevi zararlarını geçiyorum şu anda,çünkü karşı karşıya kaldığım çok daha hayati bir mağduriyet var.Herkes uzun veya kısa vadede hayat planları yapar. Benimde planlarım lisansüstü olmayan bir üniversiteye atanıp,oradan 35.maddeyle bulunduğum şehirdeki üniversiteye görevlendirme istemekti. Böylece hem istediğim mesleği yapacak hemde sevdiğim insanları bırakıp tek başına başka bir şehre gitmeyecektim.
  Fakat ÖYP nin Temmuzda yapılmaması ile bütün bu hayaller suya düştü çünkü; şehrimdeki üniversite ara dönemde öğrenci almıyor!
  Yani eğer Temmuz ÖYP si iptal edilmeseydi hayatımda her şey planladığım gibi güllük gülistanlık gidecekken ,bavulun üstüne oturmuş nereye gideceğimi bilmez bir vaziyette buldum kendimi.

  Şimdi ben ne yapayım?

  Atandığım üniversiteye git birdahaki Temmuza kadar bekle diyenler var.Araştırınca lisansüstü tercih yapma zorunluluğumuz olduğunu öğreniyorum.Tercih yapmazsam ilişiğim kesilecekmiş.
  Herhangi başka bir şehre gideyim desem.. Giderim gitmesine de ne aklım ne mantığım ne vicdanım alıyor. Neden? Madem bir iptal gerçekleştirdiler o zaman mağduriyet giderilmesi için özel düzenlemeler yapılsın! Neden cezasını ben,biz çekiyoruz? Lütfen ama lütfen artık bir şeyler yapılsın!

  Eğer ki gerçekten lisansüstü tercih yapılmaması durumunda ilişiğin kesilmesi gibi bir şey varsa bize özel düzenleme yapılsın ve Temmuza kadar tercih yapmama hakkı verilsin! Ben vakit kaybetmeye razıyım. Geç başlayayım yüksek lisansa önemli değil. Yeter ki artık hayatımızla geleceğimizle oynanmasın. Bu kadar kolay olmamalı...
  Öncelikle bu mesajı "sadece" üye sıfatıyla yazdığımı bilin. Zaten konu kategorisi ile aramda da sadece üyelik bağı var. Bi nevi "sadece arkadaşız"

  YÖK'e bir dilekçe yazarak durumunuzu bildirin. "İstanbul'da sadece Marmara Üniversitesi var, o da yüksek lisans alımlarını Nisan, hatta ne Nisanı, Mart ayında gerçekleştiriyor. Siz Temmuz'da ÖYP kadrolarını açıklamayınca ben Ortadoğu ve Balkanlar'daki bütün yüksek lisans alımlarını kaçırdım. 2011 senesinden beri herkesi ailesinin yanına atadınız, beni hiç tercih etmediğim halde taaa uzaklara gönderdiniz. Lütfen mağduriyetimi giderin." yazın. Yani tam olarak böyle değil ama biraz daha resmi olsun. Tarihi sağ üst köşeye mi yoksa imzanın üstüne mi atacağız, o konuda hala ihtilaf var ama YÖK sizin tercihinize saygı duyacaktır.

  Doğru mu anladım diye üç kere okudum yazdıklarınızı.
  1- Kurnazlığınız beni benden aldı doğrusu. İlk mesajınızda "şehrimdeki üniversite ara dönemde alım yapmıyor" demişsiniz. Biz de sanıyoruz ki şehriniz Burdur, şehriniz Karabük, şehriniz Gebze (Gebze il olmalıdır, bu konuda da mağduruz). Fakat başlık altındaki ikinci mesajınızda bir detay dikkatleri çekiyor: "Eğer Temmuzda olsaydı ben marmara üniversitesine tercih yapabilecektim."(imza: Vildanhoca)
  Çok affedersiniz ama, ÖYP lisansüstü kontenjanı yerine mülakat yoluyla girmeyi deneseydiniz Marmara Üniversitesi'ne? Neden denemediniz? (bunu soru olarak almayın, tecahül-i arif diyelim)

  2- KPSS'ye girmemek tamamen kişisel tercihinizdir. Böyle bir ülkede temkinli ve tedbirli olmanız gerektiğini biliyor olmanız iyi olurdu.

  3- Şehrinizdeki (!) Marmara Üniversitesi'nin Temmuz ataması sonrası lisansüstü kadro açıp açmayacağı kesin değildi. 2011-2012 yıllarında çok fazla sayıda ÖYP'li öğrenci aldıkları için zaten kadroları şişmiş durumda. Yani belki de sizin alanınız için lisansüstü kontenjanı açılmayacaktı (o zaman da sizi mağdur (!) eden YÖK değil Marmara Üniversitesi olacaktı. bkz: 27 ocak 2016 marmara üniversitesi rezaleti -tutardı bu)
  Ben de atandığımda Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlarım diye düşünmüştüm ama o dönem maalesef Marmara Üniversitesi benim alanımda lisansüstü kontenjanı açmadı ve şu an sabah 6:00'da kalkıp Allah'ın unuttuğu bir kampüse gidiyorum (yine de mutlu ve memnunum)

  4- Eğer üyelik tarihiniz ÖYP ile ne kadar alakadar olduğunuza dair bir ölçüt değilse (sizin beyanınız bu çünkü) şu bir ölçüttür: Bir üniversiteye atanmadan önce başladığınız lisansüstü eğitim, atandıktan sonra ÖYP kapsamına alınabilir. Bunu belirten arkadaşa "bilgisiz" demişsiniz. A bu arada hakkınızda bir şiir olduğu bilgisi geldi yönetmenimden:

  Hem dersini bilmiyor
  Hem de ...
  (evet burada kesiyoruz)

  Yani yukarıda dediğim gibi, atanmadan önce Marmara Üniversitesi'ne lisansüstü başvurusu yapıp kazanaydınız da ÖYP kapsamına aldıraydınız. Sahi niye olmadı o iş?

  5- Biz de atandıktan sonra yeni bir yönetmelik daha çıkararak "2 dönem şansınızı kaldırıyoruz. Önümüzdeki ilk dönem lisansüstü eğitime başlamak zorundasınız" dendi. Biz çıkıp "Yeaa ama YÖKcüm daha öncekilere hep 2 dönem hakkı verdiniz, bizim şehrimizdeki üniversite öteki dönem kontenjan açacak, ara dönemde açmıyo, biz onu bekliycez lütfen yeaa" demedik. Çünkü niye diyelim? Aynı şekilde "IELTS eşdeğerliğini kaldırıyoruz, gidin yeni dil belgesi getirin" dendiğinde de insanlar paşa paşa hazırlanıp yeni puan aldılar. Çünkü niye almasınlar? Hatta inanır mısın "Ödeneklerinizi 20 binden 8 bine düşürüyoruz" dediklerinde de kimse "Ama hayalim mekbuk almaktı şimdi kespır alıcam o şit" demedi. Hanımefendi, lütfen biraz mantıklı olun. Allah rızası için, insanlara saldırıp durmaktansa bi sakinleyin, hele bi oturun soluklanın. Bu neymiş ya?

  Gelelim kültür-fizik hareketlerimize:
  -Doğu kurnazı diye bir şey yoktur. Mesajından alıntı yaptığınız arkadaşın da yazdığı gibi "şark kurnazı" vardır, bu da bir deyimdir. "Sen Doğulusun" anlamı çıkmaz. Kimsenin memleketinizi merak ettiği yok. Anladık zaten, İstanbullu falansınız (değilseniz de kalbiniz buralı olmalı, kopamıyorsunuz). Şark=Doğu denkleminizi üç hayır ile uğurluyoruz.
  -Mağduriyet dediğiniz şey Arapça "gadr" kelimesinden türetilip, "gadre, haksızlığa uğramak" bağlamında kullanılır. Tersten gelelim: Haksızlığa uğramak için önce bir şeyi hak etmek gerekir ki sonradan bu hak elinizden alınsın. YÖK eğer size "Vildanhoca, biz Temmuz'da kadroları açıklıyoruz, seni de Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlatıyoruz." diye bir senet verdiyse amenna. Ama ihtimaller üzerine konuşup da "Ya ben böyle hayal etmemiştim ama mağdur oluyorum Memedali Bey" yaparsanız... Yapmayın. Kalbimiz dağlanıyor, yapmayın.
  - dahı (a kısa) anlamındaki "de" ve dahı "da" ayrı yazılır. Yarın öbür gün el mahkum tez yazacaksınız, lazım olur bu.

  Size cevap yazmak için cidden zahmet ettim ama önemli değil. Çünkü insanlara verdiğiniz cevaplar, onlarla konuşma tarzınız maalesef bu üslupta bir cevabı hak ediyordu. Cevabın üslup kısmını mı üstünüze alınacaksınız yoksa aralara sıkıştırılmış eleştiri ve çözümleri mi bilemiyorum ama sizin (milyonlarca FacebookAforizmasıSevenlerDerneği üyesiyle birlikle) dediğiniz gibi "ne kadar söylersen söyle, karşıdakinin anlayacağı kadardır"
  Işık ve dua ile ^.^ :kalpsmaylisi: <3
  Son düzenleyen hicran, 28-01-2016 saat 00:37. Sebep: smayli ^.^
  pepsiadam, Ssercanyilmaz, qpuro ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
  Buraya bakın,
  Burada, bu kara mermerin altında
  Bir teneffüs daha yaşasaydı
  Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür

 2. #47
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  25
  Alıntı Hande Kapici Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ne gereksiz bir insansin sen öyle ya. Senin baska isin gücün yok mu? Sen kimsin ki insanlari yargiliyosun kücümsüyorsun ve kalplerini kirmaya calisiyorsun. Kim Verdi bu haddi sana hadsiz Adam haddini bil! Konuyla hic alakam yok ama beni bile burda cileden cikardin. Atanamayan biri olarak soyluyorum bunu Vildan hocam soylediklerinde yüzde yüz hakli tabiki hakkini ariyacak haksizliga ugramis cunku.Temmuzda buyuk heveslerle bekledik ama atama yapmadilar ve bir cok insanina 6ayini heba ettiler. Kisi kendinden bilirmis isi. Insanlara gereksiz diyosun ama bir dön de aynaya kendine bak.
  İki üç sayfa ötede çok güzel bir tavsiye var. ' Yav he he ' de geç Ne kadar işsiz güçsüz ve boş insan var yahu..Yazım hatalarımı inceleyenler var ciddi ciddi. Cevap vermek gereksiz.Herkes hakettiği yerde. Bende yükseklisansta olmasa bile mutlaka doktorada marmaraya geçeceğim. O zamana kadar onlar da burada yorum yazadursunlar Onlara küçük tatlı yazım hataları bıraktım oyalansınlar

 3. #48
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  54
  Alıntı hicran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle bu mesajı "sadece" üye sıfatıyla yazdığımı bilin. Zaten konu kategorisi ile aramda da sadece üyelik bağı var. Bi nevi "sadece arkadaşız"

  YÖK'e bir dilekçe yazarak durumunuzu bildirin. "İstanbul'da sadece Marmara Üniversitesi var, o da yüksek lisans alımlarını Nisan, hatta ne Nisanı, Mart ayında gerçekleştiriyor. Siz Temmuz'da ÖYP kadrolarını açıklamayınca ben Ortadoğu ve Balkanlar'daki bütün yüksek lisans alımlarını kaçırdım. 2011 senesinden beri herkesi ailesinin yanına atadınız, beni hiç tercih etmediğim halde taaa uzaklara gönderdiniz. Lütfen mağduriyetimi giderin." yazın. Yani tam olarak böyle değil ama biraz daha resmi olsun. Tarihi sağ üst köşeye mi yoksa imzanın üstüne mi atacağız, o konuda hala ihtilaf var ama YÖK sizin tercihinize saygı duyacaktır.

  Doğru mu anladım diye üç kere okudum yazdıklarınızı.
  1- Kurnazlığınız beni benden aldı doğrusu. İlk mesajınızda "şehrimdeki üniversite ara dönemde alım yapmıyor" demişsiniz. Biz de sanıyoruz ki şehriniz Burdur, şehriniz Karabük, şehriniz Gebze (Gebze il olmalıdır, bu konuda da mağduruz). Fakat başlık altındaki ikinci mesajınızda bir detay dikkatleri çekiyor: "Eğer Temmuzda olsaydı ben marmara üniversitesine tercih yapabilecektim."(imza: Vildanhoca)
  Çok affedersiniz ama, ÖYP lisansüstü kontenjanı yerine mülakat yoluyla girmeyi deneseydiniz Marmara Üniversitesi'ne? Neden denemediniz? (bunu soru olarak almayın, tecahül-i arif diyelim)

  2- KPSS'ye girmemek tamamen kişisel tercihinizdir. Böyle bir ülkede temkinli ve tedbirli olmanız gerektiğini biliyor olmanız iyi olurdu.

  3- Şehrinizdeki (!) Marmara Üniversitesi'nin Temmuz ataması sonrası lisansüstü kadro açıp açmayacağı kesin değildi. 2011-2012 yıllarında çok fazla sayıda ÖYP'li öğrenci aldıkları için zaten kadroları şişmiş durumda. Yani belki de sizin alanınız için lisansüstü kontenjanı açılmayacaktı (o zaman da sizi mağdur (!) eden YÖK değil Marmara Üniversitesi olacaktı. bkz: 27 ocak 2016 marmara üniversitesi rezaleti -tutardı bu)
  Ben de atandığımda Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlarım diye düşünmüştüm ama o dönem maalesef Marmara Üniversitesi benim alanımda lisansüstü kontenjanı açmadı ve şu an sabah 6:00'da kalkıp Allah'ın unuttuğu bir kampüse gidiyorum (yine de mutlu ve memnunum)

  4- Eğer üyelik tarihiniz ÖYP ile ne kadar alakadar olduğunuza dair bir ölçüt değilse (sizin beyanınız bu çünkü) şu bir ölçüttür: Bir üniversiteye atanmadan önce başladığınız lisansüstü eğitim, atandıktan sonra ÖYP kapsamına alınabilir. Bunu belirten arkadaşa "bilgisiz" demişsiniz. A bu arada hakkınızda bir şiir olduğu bilgisi geldi yönetmenimden:

  Hem dersini bilmiyor
  Hem de ...
  (evet burada kesiyoruz)

  Yani yukarıda dediğim gibi, atanmadan önce Marmara Üniversitesi'ne lisansüstü başvurusu yapıp kazanaydınız da ÖYP kapsamına aldıraydınız. Sahi niye olmadı o iş?

  5- Biz de atandıktan sonra yeni bir yönetmelik daha çıkararak "2 dönem şansınızı kaldırıyoruz. Önümüzdeki ilk dönem lisansüstü eğitime başlamak zorundasınız" dendi. Biz çıkıp "Yeaa ama YÖKcüm daha öncekilere hep 2 dönem hakkı verdiniz, bizim şehrimizdeki üniversite öteki dönem kontenjan açacak, ara dönemde açmıyo, biz onu bekliycez lütfen yeaa" demedik. Çünkü niye diyelim? Aynı şekilde "IELTS eşdeğerliğini kaldırıyoruz, gidin yeni dil belgesi getirin" dendiğinde de insanlar paşa paşa hazırlanıp yeni puan aldılar. Çünkü niye almasınlar? Hatta inanır mısın "Ödeneklerinizi 20 binden 8 bine düşürüyoruz" dediklerinde de kimse "Ama hayalim mekbuk almaktı şimdi kespır alıcam o şit" demedi. Hanımefendi, lütfen biraz mantıklı olun. Allah rızası için, insanlara saldırıp durmaktansa bi sakinleyin, hele bi oturun soluklanın. Bu neymiş ya?

  Gelelim kültür-fizik hareketlerimize:
  -Doğu kurnazı diye bir şey yoktur. Mesajından alıntı yaptığınız arkadaşın da yazdığı gibi "şark kurnazı" vardır, bu da bir deyimdir. "Sen Doğulusun" anlamı çıkmaz. Kimsenin memleketinizi merak ettiği yok. Anladık zaten, İstanbullu falansınız (değilseniz de kalbiniz buralı olmalı, kopamıyorsunuz). Şark=Doğu denkleminizi üç hayır ile uğurluyoruz.
  -Mağduriyet dediğiniz şey Arapça "gadr" kelimesinden türetilip, "gadre, haksızlığa uğramak" bağlamında kullanılır. Tersten gelelim: Haksızlığa uğramak için önce bir şeyi hak etmek gerekir ki sonradan bu hak elinizden alınsın. YÖK eğer size "Vildanhoca, biz Temmuz'da kadroları açıklıyoruz, seni de Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlatıyoruz." diye bir senet verdiyse amenna. Ama ihtimaller üzerine konuşup da "Ya ben böyle hayal etmemiştim ama mağdur oluyorum Memedali Bey" yaparsanız... Yapmayın. Kalbimiz dağlanıyor, yapmayın.
  - dahı (a kısa) anlamındaki "de" ve dahı "da" ayrı yazılır. Yarın öbür gün el mahkum tez yazacaksınız, lazım olur bu.

  Size cevap yazmak için cidden zahmet ettim ama önemli değil. Çünkü insanlara verdiğiniz cevaplar, onlarla konuşma tarzınız maalesef bu üslupta bir cevabı hak ediyordu. Cevabın üslup kısmını mı üstünüze alınacaksınız yoksa aralara sıkıştırılmış eleştiri ve çözümleri mi bilemiyorum ama sizin (milyonlarca FacebookAforizmasıSevenlerDerneği üyesiyle birlikle) dediğiniz gibi "ne kadar söylersen söyle, karşıdakinin anlayacağı kadardır"
  Işık ve dua ile ^.^ :kalpsmaylisi: <3
  Ece Ayhan'a selam olsun bu arada çok güzel yazmışsınız, mizah doğrusu

 4. 28-01-2016, 00:58

  ALES Soru Editörü


 5. 28-01-2016, 01:10

  Misafir


 6. #49
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Nerden
  Isparta
  Mesaj
  20
  Ne kadar egoist bir insan! Ne kadar kötü bir üslup! Mecranin forum olduğunu unutma. Madem bir derdini dile getirdin, farklı görüşten insanlara saygı duymayi öğren. ( 6 aylik mağduriyet döneminde kaybettin herhalde bu saygıyı) Kimse senin hatanı bulup yüzüne vurmak istemiyor, ki bu sayfada yüzlerce akademisyen ve adayı var. Evet yazdıklarında bir sürü hata var. Sıradan bir insan olsan o hataları kimse önemsemezdi. Madem akademisyen olmuşsun, tabiki göze batacaksın, belki sırf imla yüzünden tezin uzayacak. ( O zamanda yaw he he dersin diye düşünüyorum.) Diliniz oldukça kırıcı ve sanki kendi arkadaşinizla konusuyormuscasina alt seviyede.

  Kuyruk acısı, işsizlik vs. gibi söylemleriniz de kendinizi ne kadar önemli gördüğünüzü, küçük dağları siz yarattığınız havasını veriyor.

  Ben ortada bir magduriyet göremiyorum. Madem o kadar temkinliydiniz, KPSS'yi birakip OYP'ye yöneldiniz, yaz döneminde istediğiniz okulun yükseğine basvurabilirdiniz. ( bunu nasıl akil edemediniz bilemem.)

  Insallah doktoraya istediğiniz universitede baslayabilirsiniz. (Insallah doktora aşamasına gelebilirsiniz.)

  Sizi universitemde bir hocama benzettim, birebir ayni söylemlere sahipsiniz, onun bize bilime faydasi yoktu, sizinde olacağını sanmıyorum ( Ay nasıl kuyruk acim varmış..)

  SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  pepsiadam, qpuro, GnoktaK ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

 7. #50
  Akademik Forum
  Misafir

  Öneri

  Hocam tavsiyem puanlarının çok yüksek olacağını tahmin ettiğiniz üniversitelere tercihte bulunun öyle zannediyorum ki bir açıkta kalma durumu yaşarsınız. Bunun sonucunda da dönem başını bekletirler. Siz de istediğiniz üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Ama altını çizerek belirtiyorum benimkisi tamamen bir fikir bu süreci hiç yaşamadım şuan atandığım ünivde okuyorum. Saygılarımla.
  Vildanhoca bunu beğendi.

 8. #51
  Akademik Forum
  Misafir
  O kadar abartı saçma sapan tepkiler var ki alıntı yapmaktansa özet geçeyim hatırladıklarımı, bu esnada da içimi dökeyim dedim.
  Temmuz'da alım yapılmaması kesinlikle bir mağduriyet yaratıyor. Ben de senelerdir uğraşıyorum sırf puanlarımı yükselteyim YL yapayım bir yandan, derslerimi takip edeyim diye ve önce son dk. alan sınavı geliyor, sonra içinde benim bölümümün de olduğu kadrolar tam bir muamma haline geliyor. Alan sınavı gelecek mi gelmeyecek mi, alım yapılacak mı, alan sınavı adil olacak mı sorularıyla yoğun bir stres yaşarken bir de bakıyorsunuz; öyp kaldırıldı hadi bakalım... Aralık'ta alım yapılacağı söyleniyor ve kadrolar ancak 30 Aralık'ta ilan ediliyor, bölümünüze ayrılan kadro her sene ayrılan kadronun neredeyse onda biri olarak senelerce harcadığınız emeğe direkt olarak bir küfür. Temmuz'dan Aralık'a yaşadığım süreç cidden psikolojimi bozdu ve sonuç olarak atanamadım. Ne puanım düşük ne de yetersiz, yeteneksiz, kapasitesiz bir insanım.
  'Cari diyeceğim torpil diyeceksiniz diye korkuyorum' diyen kişiye istinaden, evet, cari torpil demek ve ben bunu girdiğim her mülakatta gördüm. Adamlar çekinmiyor bile yahu, ayan beyan ortada her şey ve sizin asıl 'korkmanız' gereken şey üniversiteleri bu hale getirenler olmalı, bu gerçeğin farkında olanlar değil.
  Yani her şey bir yana, iki lafı bir araya getiremeyenler; 'sözlü ifade becerisinden' falan bahsediyor.
  Hele hele 'Bu ülkenin belirsizliğine alışmalısınız bunu bilmeliydiniz' gibi bir yoruma inanamıyorum. Eğitimin, emeğin ülkenin belirsizliğiyle değersizleştirilip, yenen hakların böylesine meşrulaştırılması akıl alır gibi değil.
  Diğer bir yandan asıl kendini önemseyenler bu ülkeye, bilime katkı yapmaktan, onun bunun yapamayacağından bahsedenler. Sanki insan değil de bir robotmuşçasına bu işi yaptığını ya da yapacağını iddia edenler... Bir durun, nefes alın, sakince düşünün bence. Hiç kimse insani ihtiyaçlar açısından tatmin olamadığı müddetçe hiçbir işi yapamaz, bu bu kadar basit. Akademisyenlik dediğimiz 'mesleği' bu kadar putlaştırmak ve insanüstü bir niteliğe büründürmek, kendini önemsemekle suçlayanlarca, çok komik görünüyor.
  Yani ülkede yaklaşık 10 seneden fazla personel ihtiyacı olmayacak x, y, z bölümünlerinden her sene 100biner aday mezun oluyorsa, burada 18 yaşında üniversite sınavında o bölümü kazanan kişileri mi, bu ciddi problemi öngöremeyenleri, mitinglerde kasıla kasıla 'oraya buraya üniversite açtık her mahallenin üniversitesi var' diye böbürlenenleri mi suçlamak akla, mantığa ve vicdana uygun düşüyor? Bu ortamda gelecek kaygısıyla öypye kpssye ya da bilmemnehaltssye hazırlanmaya çalışanların olması fazla doğal değil mi? Bu kadar dar bakış açılarıyla dar kafalarla ortaya çıkıp ahkam kesiyor ya bazıları, asıl onlara yazık.
  Tillolu, Vildanhoca ve Hande Kapici bunu beğendiler.

 9. #52
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  15
  Temmuz atamaları yaklaşık olarak geçen senelerde yapılan tarihlerde olsaydı o zamana okuldan çıkış belgemi almamış olacaktım. Atamalar ertelendi diye çok çok sevinmiştim. Atamalar olmadan lisans mezunu oldum.

  Geçen sürede bir yüksek lisans programına kayıt olayım bari yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvururum şansımı artırırım dedim.

  Alesin geçerlilik süresi bitmeden atanırım diyordum öypden. Sonra 3 yıl da doldu. Kadrolar hala açıklanmadı. Çok üzüldüm tabiki.

  Bu süreçte yaklaşık 10-15 cari kadroya başvurdum. Bilmiyorum tecrübe ettiniz mi ama bilgisayar başında sonuç beklemekten o kadar farklı ki. Ön değerlendirmeyi ayrı heyecanla, sınav gününü ayrı heyecanla, sonucu ayrı heyecanla, umutla bekliyorsunuz.

  Ulaşım masraflarını geçtim bazen kargoya verdiğiniz para bile çok zorlayıcı olabiliyor. Haftada 3 farklı şehir gezdiğimi bilirim. Geceleri otobüste geçirmekten eve döndüğümde yatağımda uyumayı yadırgamıştım

  Evrak toplarken yüksek lisans öğrenci belgesini defalarca enstitü sekreterine imzalatmaya utanır hale gelmiştim. Adam beni tanımasın diye farklı şekillerde saçlarımı taramaya, başka bir montumu giymeye başlamıştım

  Yüksek lisans derslerini de asmak zorunda kalıyordum şehir şehir gezmekten. Bir şeyler öğrenmek istiyordum ama devam edemiyordum buna da ayrıca üzülüyordum. Bir gün hocalarımdan birisi sınıfın ortasında gözümün içine baka baka devamlılık sağlamayan öğrenciler hakkında nahoş şeyler söylemişti. Boynumu büktüm mecbur. Adam haklıydı haklı olmasına da ben de haklıydım kendi çapımda.

  Nihayet kadrolar açıklandı. Fakat bu sefer de hiçbir ilanda yüksek lisans şartı yoktu. Bu duruma ayrı üzüldüm.
  Atanamadım sonuç olarak. 2012 ales kullanılsa atanacaktım yaptığım tercihlere göre.

  Çok uzatmayayım bu süreçte kendi adıma üzülüp sevindiğim zamanlar oldu. Sistemin değişkenliği bazen işime geldi bazen beni mağdur etti.

  Sizin mağdur olduğunuzu düşünüyor muyum? Kesinlikle evet. Foruma üyelik tarihinize göre yargılamanın da saçma olduğunu düşünüyorum. Yıllardır misafir olarak takip ediyorum forumu.

  Fakat hayatta bazı dengeler var gibime geliyor.

  Ben bu süreçte kendi açımdan baktığımda sabrımın sınandığını, zorluklara karşı mücadele yeteneğimin geliştiğini, bütün başarıları kolaylıkla elde edemeyeceğimi öğrendiğimi düşünüyorum. Hayatın beni eksik olduğum yönlerden eğitmeye çalıştığını düşünüyorum. İnsanız ya mükemmel olamayız.

  İnşallah mağduriyetiniz giderilir. Ama en istemediğiniz senaryo gerçekleşse bile siz de hayatın sizi bir yönden eğittiğini düşünün. Sevdiklerinizden uzakta da yaşayabildiğinizi görmek bile insana müthiş bir özgüven veriyor inanın.

  Aman amma da polyannaymış derseniz diyin. Ama hayata yaşadığımız kötü şeyleri düşünerek devam etmek bence oldukça zor.
  Tillolu, Mrvsnt, Vildanhoca ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 10. #53
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  10
  yök neden en küçük en büyük puanları yayınlamadı bilgisi olan var mı? yök çağrı merkezini aramak istemiyorum cunku ne cevap verecekelrini biliyorum..

 11. #54
  Akademik Forum
  Misafir
  Aslında Vildanhoca gayet tabii ve insani bir durumu dile getirmiş. İstisnasız herkes ailesinin yanında veya istediği üniversitede görev yapmak ister bunda tepki gösterilecek hiçbir şey yok.
  1 kadroya 1000 başvuru olursa durum bu olur. İnsanlar artık en kötü şartlarda çalışmaya bile razı halde olduğu için böyle en doğal en tabii durumlara bile hırsla saldırır hale gelir...
  Tillolu ve Hande Kapici bunu beğendiler.

 12. #55
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  861
  Alıntı hicran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle bu mesajı "sadece" üye sıfatıyla yazdığımı bilin. Zaten konu kategorisi ile aramda da sadece üyelik bağı var. Bi nevi "sadece arkadaşız"

  YÖK'e bir dilekçe yazarak durumunuzu bildirin. "İstanbul'da sadece Marmara Üniversitesi var, o da yüksek lisans alımlarını Nisan, hatta ne Nisanı, Mart ayında gerçekleştiriyor. Siz Temmuz'da ÖYP kadrolarını açıklamayınca ben Ortadoğu ve Balkanlar'daki bütün yüksek lisans alımlarını kaçırdım. 2011 senesinden beri herkesi ailesinin yanına atadınız, beni hiç tercih etmediğim halde taaa uzaklara gönderdiniz. Lütfen mağduriyetimi giderin." yazın. Yani tam olarak böyle değil ama biraz daha resmi olsun. Tarihi sağ üst köşeye mi yoksa imzanın üstüne mi atacağız, o konuda hala ihtilaf var ama YÖK sizin tercihinize saygı duyacaktır.

  Doğru mu anladım diye üç kere okudum yazdıklarınızı.
  1- Kurnazlığınız beni benden aldı doğrusu. İlk mesajınızda "şehrimdeki üniversite ara dönemde alım yapmıyor" demişsiniz. Biz de sanıyoruz ki şehriniz Burdur, şehriniz Karabük, şehriniz Gebze (Gebze il olmalıdır, bu konuda da mağduruz). Fakat başlık altındaki ikinci mesajınızda bir detay dikkatleri çekiyor: "Eğer Temmuzda olsaydı ben marmara üniversitesine tercih yapabilecektim."(imza: Vildanhoca)
  Çok affedersiniz ama, ÖYP lisansüstü kontenjanı yerine mülakat yoluyla girmeyi deneseydiniz Marmara Üniversitesi'ne? Neden denemediniz? (bunu soru olarak almayın, tecahül-i arif diyelim)

  2- KPSS'ye girmemek tamamen kişisel tercihinizdir. Böyle bir ülkede temkinli ve tedbirli olmanız gerektiğini biliyor olmanız iyi olurdu.

  3- Şehrinizdeki (!) Marmara Üniversitesi'nin Temmuz ataması sonrası lisansüstü kadro açıp açmayacağı kesin değildi. 2011-2012 yıllarında çok fazla sayıda ÖYP'li öğrenci aldıkları için zaten kadroları şişmiş durumda. Yani belki de sizin alanınız için lisansüstü kontenjanı açılmayacaktı (o zaman da sizi mağdur (!) eden YÖK değil Marmara Üniversitesi olacaktı. bkz: 27 ocak 2016 marmara üniversitesi rezaleti -tutardı bu)
  Ben de atandığımda Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlarım diye düşünmüştüm ama o dönem maalesef Marmara Üniversitesi benim alanımda lisansüstü kontenjanı açmadı ve şu an sabah 6:00'da kalkıp Allah'ın unuttuğu bir kampüse gidiyorum (yine de mutlu ve memnunum)

  4- Eğer üyelik tarihiniz ÖYP ile ne kadar alakadar olduğunuza dair bir ölçüt değilse (sizin beyanınız bu çünkü) şu bir ölçüttür: Bir üniversiteye atanmadan önce başladığınız lisansüstü eğitim, atandıktan sonra ÖYP kapsamına alınabilir. Bunu belirten arkadaşa "bilgisiz" demişsiniz. A bu arada hakkınızda bir şiir olduğu bilgisi geldi yönetmenimden:

  Hem dersini bilmiyor
  Hem de ...
  (evet burada kesiyoruz)

  Yani yukarıda dediğim gibi, atanmadan önce Marmara Üniversitesi'ne lisansüstü başvurusu yapıp kazanaydınız da ÖYP kapsamına aldıraydınız. Sahi niye olmadı o iş?

  5- Biz de atandıktan sonra yeni bir yönetmelik daha çıkararak "2 dönem şansınızı kaldırıyoruz. Önümüzdeki ilk dönem lisansüstü eğitime başlamak zorundasınız" dendi. Biz çıkıp "Yeaa ama YÖKcüm daha öncekilere hep 2 dönem hakkı verdiniz, bizim şehrimizdeki üniversite öteki dönem kontenjan açacak, ara dönemde açmıyo, biz onu bekliycez lütfen yeaa" demedik. Çünkü niye diyelim? Aynı şekilde "IELTS eşdeğerliğini kaldırıyoruz, gidin yeni dil belgesi getirin" dendiğinde de insanlar paşa paşa hazırlanıp yeni puan aldılar. Çünkü niye almasınlar? Hatta inanır mısın "Ödeneklerinizi 20 binden 8 bine düşürüyoruz" dediklerinde de kimse "Ama hayalim mekbuk almaktı şimdi kespır alıcam o şit" demedi. Hanımefendi, lütfen biraz mantıklı olun. Allah rızası için, insanlara saldırıp durmaktansa bi sakinleyin, hele bi oturun soluklanın. Bu neymiş ya?

  Gelelim kültür-fizik hareketlerimize:
  -Doğu kurnazı diye bir şey yoktur. Mesajından alıntı yaptığınız arkadaşın da yazdığı gibi "şark kurnazı" vardır, bu da bir deyimdir. "Sen Doğulusun" anlamı çıkmaz. Kimsenin memleketinizi merak ettiği yok. Anladık zaten, İstanbullu falansınız (değilseniz de kalbiniz buralı olmalı, kopamıyorsunuz). Şark=Doğu denkleminizi üç hayır ile uğurluyoruz.
  -Mağduriyet dediğiniz şey Arapça "gadr" kelimesinden türetilip, "gadre, haksızlığa uğramak" bağlamında kullanılır. Tersten gelelim: Haksızlığa uğramak için önce bir şeyi hak etmek gerekir ki sonradan bu hak elinizden alınsın. YÖK eğer size "Vildanhoca, biz Temmuz'da kadroları açıklıyoruz, seni de Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlatıyoruz." diye bir senet verdiyse amenna. Ama ihtimaller üzerine konuşup da "Ya ben böyle hayal etmemiştim ama mağdur oluyorum Memedali Bey" yaparsanız... Yapmayın. Kalbimiz dağlanıyor, yapmayın.
  - dahı (a kısa) anlamındaki "de" ve dahı "da" ayrı yazılır. Yarın öbür gün el mahkum tez yazacaksınız, lazım olur bu.

  Size cevap yazmak için cidden zahmet ettim ama önemli değil. Çünkü insanlara verdiğiniz cevaplar, onlarla konuşma tarzınız maalesef bu üslupta bir cevabı hak ediyordu. Cevabın üslup kısmını mı üstünüze alınacaksınız yoksa aralara sıkıştırılmış eleştiri ve çözümleri mi bilemiyorum ama sizin (milyonlarca FacebookAforizmasıSevenlerDerneği üyesiyle birlikle) dediğiniz gibi "ne kadar söylersen söyle, karşıdakinin anlayacağı kadardır"
  Işık ve dua ile ^.^ :kalpsmaylisi: <3
  Altina imzami atarim bu yazinin. ama hanimefendi onceden Marmara'ya neden basvurmadigiyla ilgili hatasini kabul etmek yerine cemkirmeyi yegliyor, o yuzden bosverin gitsin hocam, vakit harcamaya degmez kendisiyle.

  Sent from my SM-N920T using Tapatalk
  pepsiadam bunu beğendi.
  ~~ 2013 YLSY Bursiyeri

  Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi ~~


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP'lilerin Eş Durumu Nasıl Olur?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan pinar
  Cevap: 219
  Son Mesaj: 28-01-2016, 14:28
 2. Kendimi Değerlendirmek İçin Soruyorum ?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yaşar korkmaz
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 06-11-2014, 10:56
 3. ÖYP Mağduriyetleri
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan esperelanzo
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08-08-2014, 11:13
 4. Memur Sen Başkanı: Fazla Mesai Sorunu, Birkaç Güne Giderilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-03-2013, 01:04
 5. zor mu ya soruyorum zor mu?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 13-01-2012, 20:25

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git