+ Konuyu Cevapla
Sayfa 4 - Toplam 6 İlkİlk ... 23456 SonSon
Bulunan 31 den 40 - Toplam 55

Son ÖYP lilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek!? Soruyorum size?

ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri Forumunda Son ÖYP lilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek!? Soruyorum size? Konusunu İncelemektesiniz

Vildan Hocam okudum ve şunu söylemek istiyorum Marmara Üniversitesi alımları kontenjan bazında belliydi öyp olurken ...


 1. #31
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  2
  Vildan Hocam okudum ve şunu söylemek istiyorum Marmara Üniversitesi alımları kontenjan bazında belliydi öyp olurken neden tercih yaptınız?

  bölümünüze alım yapılmayacağını bilerek tercih yapmış kazanmışsınız gelip burada şikayet ediyorsunuz.
  Arkadaşlarımızın söylediği gibi temmuzda neden göremedik sizi marmara üniversitesi Yüksek lisans başvurularında?
  Ayrıca ÖYP kalkmışken ve pek çok doğru gitmeyen şey varken kimse çok da geçerli olmayan hayalimdeki üniversite alım yapmıyor gerekçesine hak vermez.
  kusura bakmayın yök de bunu düzeltemez bununla yaşamayı öğreneceksiniz bölümünüzü bilmiyorum ama istanbulda pek çok üniversite var yakın şehirleri değerlendirin daha fazla tepki çekmeyin

  Ales Puanı yanmış insanlar var askerlik problemi yaşamış insanlar var evlilik sorunu yaşayan insanlar var temmuzda alım olmamasından kendi bölümüm için söylüyorum son öyp olduğu bilindiği için puanlar 10 puan arttı temmuzda alım olsa son öyp olduğu bilinmediğinden çok farklı olacaktı.
  Son düzenleyen Angelos C., 27-01-2016 saat 21:53.
  orzabey ve n21 bunu beğendiler.

 2. #32
  Akademik Forum
  Misafir
  Temmuzda öyp ataması olmadı peki, ara dönemde marmaranin öyp yüksek lisans tercihlerine açılmadığını da biliyordunuz normal öğrenci olup marmaraya yüksek lisans başvurusunda bulunup öyle bekleyebilirdiniz öyp atamasını. Zaten marmarada yüksek lisansa başlamış olsaydınız yüksek lisans tercih sürecini bile beklemeden atandığınız gibi görevlendirmenizi marmaya alırdınız. Herşey geçip atandıktan sonra zaten marmarada yarı dönemde açılmıyor yüksek lisans demek biraz abes olmuş. O arada deneyip çözebileceğiniz bir süreç varken sıkışınca dile getirip çözüm bekliyorsunuz. İnsanlarla konuşma tavrınız sa hoş değil. Yine de deneyin kendinizi haklı çıkarmayı bir hak elde edersiniz umarım herşey gönlünüzce olsun

 3. #33
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  122
  Hazırsanız başlayalım...

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba,
  Hepinizin bildiği gibi bu sene Temmuzda gerçekleşmesi gereken ÖYP atamaları iptal edildi ve Aralıkta yapıldı. O altı aylık sürecin yıpratıcılığını maddi manevi zararlarını geçiyorum şu anda,çünkü karşı karşıya kaldığım çok daha hayati bir mağduriyet var.
  Temmuzda atanacağınızın garantisi yok. Altı aylık sürecin manevi zararı konusunda haklı olabilirsiniz ama atanmadığınız bir kadrodan alamadığınız altı aylık maaşı zarar olarak YÖK hanesine yazıp, bir de lütufta bulunarak o zararı yok saymışsınız. (Kendini önemseme vol.1)

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Herkes uzun veya kısa vadede hayat planları yapar. Benimde planlarım lisansüstü olmayan bir üniversiteye atanıp, oradan 35.maddeyle bulunduğum şehirdeki üniversiteye görevlendirme istemekti. Böylece hem istediğim mesleği yapacak hemde sevdiğim insanları bırakıp tek başına başka bir şehre gitmeyecektim.
  Hayat planları yapmak tabi ki en doğal hakkınız. Lisansüstü olmayan bir üniversiteye atanıp, 35. madde ile bulunduğunuz şehre gelmenizde de ÖYP'ye göre sakınca yok. Ama bunu planlayarak "neresi olursa olsun, yeter ki olsun" mantığıyla başvuru yapıp, atandığınız taktirde işine yaramadığınız bir bölümün kadrosunu 6 yıl boyunca işgal edeceksiniz. Lisansüstü eğitim sürecinde sevdiği insanları gözönünde bulundurarak hareket eden kişiler, lisansüstü eğitim bittikten sonra zorunlu hizmeti nakde çevirerek kurtulmaya, evlenip eş durumundan faydalanarak geldikleri yere geri dönmeye veya ÖYP'den istifa ederek Yrd. Doç. olarak başka bir üniversiteye yerleşmeye çalışmaktalar.

  Lisansüstü eğitim için planlar yapmak "daha iyi eğitim alabileceğiniz" bir üniversiteye geçmek ise kabul edilebilir. Sevdiğiniz insanlar için yapıyorsanız bu planı, hem ÖYP'ye aykırıdır, hem de dünden beri olduğu gibi göze batarsınız.

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Fakat ÖYP nin Temmuzda yapılmaması ile bütün bu hayaller suya düştü çünkü; şehrimdeki üniversite ara dönemde öğrenci almıyor! Yani eğer Temmuz ÖYP si iptal edilmeseydi hayatımda her şey planladığım gibi güllük gülistanlık gidecekken ,bavulun üstüne oturmuş nereye gideceğimi bilmez bir vaziyette buldum kendimi.
  Benden önce qpuro yazmıştı, ben bu yazımda ikinci kez tekrar ediyorum. Temmuz'da atanabileceğinizin garantisi yoktu. Diyelim ki atandınız, geçmek istediğiniz üniversiteye geçebileceğinizin de garantisi yoktu.

  Şanslısınız ki, atamaların gecikmesinden dolayı Marmara'ya geçiş yapamıyorsunuz. Çünkü ara dönemde öğrenci almıyor. Merak ediyorum, atanamasaydınız veya Temmuz'da atanmanıza rağmen Marmara'ya yerleşemeseydiniz mağduriyetiniz için kimi suçlayacaktınız?

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şimdi ben ne yapayım?

  Atandığım üniversiteye git birdahaki Temmuza kadar bekle diyenler var. Araştırınca lisansüstü tercih yapma zorunluluğumuz olduğunu öğreniyorum. Tercih yapmazsam ilişiğim kesilecekmiş.
  İki yıldır canınızı dişinize takarak hazırlandığınızı söylediğiniz ÖYP'nin, "2 dönem tercih yapmadan bekleyebilme" kuralı Temmuz'dan Ocak'a mı "tercih yapılmazsa ilişik kesilir" olarak değişti? Bazı şeylerin farkına geç vardıysanız, bunun sorumlusu sizsiniz. Bu size hatırlatıldığında tadını kaçırmanın lüzumu olmasa gerek?

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Herhangi başka bir şehre gideyim desem.. Giderim gitmesine de ne aklım ne mantığım ne vicdanım alıyor. Neden?
  Akıllık, mantıklık, vicdanlık bir şey yok. ÖYP'nin doğası bu. Normal şartlar altında yerleşemeyeceğiniz bir kurumda Lisansüstü eğitim alın ve Öğretim Üyesi olabilmek için kendinizi geliştirin diye sunulmuş bir fırsatı, istediğiniz yere gidemiyor olduğunuz için mağduriyetmiş gibi göstermeniz komik olduğu için bu kadar tepki alıyorsunuz.

  Muhtemelen "Nereden biliyorsun yerleşemeyeceğimi" diyeceksiniz tam da şu anda, o yüzden hatırlatayım. Sözüm meclisten içeri. İsteyen istediği şekilde üzerine alınabilir. Siz yerleşebilecek kapasitedeyseniz bile sizden güç alarak kendine pay çıkarabilecek kişilere gelsin ,)

  Ayrıca yine aynı şey; Temmuz'da atanmanıza rağmen Marmara'ya yerleşemeseydiniz başka bir üniversiteye veya başka bir şehre gidecektiniz. O zaman hangi konuda mağduriyet yaratacaktınız?

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Madem bir iptal gerçekleştirdiler o zaman mağduriyet giderilmesi için özel düzenlemeler yapılsın! Neden cezasını ben,biz çekiyoruz? Lütfen ama lütfen artık bir şeyler yapılsın!
  (Kendini önemseme vol.2) Varsa yönetmeliğin herhangi bir yerinde "mağduriyet giderilir" şeklinde bir madde veya YÖK tarihinde bir emsal, hak etmeyen hiç kimse mağdur olmasın. Aksi taktirde bu serzenişin "ALES eskiden kolaydı, artık çok zor. Bence sınav iptal edilmeli" zihniyetiyle başlık açanlarınkinden hiçbir farkı yok.

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Eğer ki gerçekten lisansüstü tercih yapılmaması durumunda ilişiğin kesilmesi gibi bir şey varsa
  Bkz. ÖYP Usül ve Esaslar Madde 9 - (6) Atandığı tarihte veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinin, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen lisansüstü eğitim programlarından birine başlamamaları durumunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

  Link de göndermeme gerek yok sanırım?

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bize özel düzenleme yapılsın ve Temmuza kadar tercih yapmama hakkı verilsin! Ben vakit kaybetmeye razıyım. Geç başlayayım yüksek lisansa önemli değil. Yeter ki artık hayatımızla geleceğimizle oynanmasın. Bu kadar kolay olmamalı...
  (Kendini önemseme vol.3) Size özel olabilecek bir durum yok. En iyi ihtimalle Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Başvuruları en son atama ile yerleşen adayların atamaları tamamlandıktan sonra yapılır. Ama sizin amacınız Marmara'yı beklemek.

  Bu ne demek biliyor musunuz? Fakültede/Bölümde suya sabuna dokunmayayım, lisansüstü eğitime de başlamayayım. Adım Araştırma Görevlisi olduğu için görevim Araştırma yapmak olsun, o yüzden hiçbir Bölüm/Fakülte işi verilmesin. Derslerde hocalara Asistanlık da yapmayayım çünkü ben Araştırma Görevlisiyim. Tabi bütün bunlar olurken her ayın 15'inde gece yarısı maaşım hesabıma yatsın. Ha bir de "Ben hocayım"

  Bu kafada olan çok ÖYP'li tanıdım, gördüm, biliyorum. Malesef arkalarını topluyoruz "meslektaşlarımızın"

  Yine yukarıdaki gibi; Sözüm meclisten içeri. İsteyen istediği şekilde üzerine alınabilir. Siz bu saydıklarımın hiçbirisini yapmayacaksanız bile sizden güç alarak kendine pay çıkarabilecek kişilere gelsin ,)

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Birincisi ben görev yapmayacağım yeri seçtim diye bir şey yok.Görev yapmak istediğim yer olacakken şimdi istemediğim yere gitmek zorundayım dedim. Gideceğim yani. Anladınız mı?.
  Okuduğumu anlayabiliyorum ama siz başta yazdığınızla ters düşüyorsunuz. Sizin amacınız herhangi bir üniversiteye yerleşip Lisansüstü eğitim için sevdiğiniz insanların yanına dönmek. "Neresi olursa olsun" mantığı yani. Görev yapmak istediğiniz yer olacakken diyerek Marmara'yı kastediyorsunuz. Ama kadrosuna yerleştiğiniz üniversitenin adını herhangi bir yerde dillendirmediniz.

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  İkincisi ben kimsenin lütfuyla atanmadım alnımın teriyle çalıştım çabaladım yüksek puan aldım ve atandım.
  Yazdığım hiçbir cümle sizin birilerinin lütfuyla atandığınızı ima etmiyor. "Allah'la pazarlık mı yaptın da Temmuz'da atansaydın Marmara'ya yerleşeceğini ama ataman Ocak'a kaldığı için Marmara'ya yerleşememenin bir "mağduriyet" olduğunu söylüyorsun" gibi gereksiz samimi bir cümle kurmamak için;

  Alıntı pepsiadam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Atanacağınıza dair pazarlık mı yapmıştınız, size garanti mi verilmişti?
  gibi bir cümle kurdum.

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Benim konum ile kazanamayanların bir alakası yok. Onlar kazanamadı diye benim mağduriyetim yok olmuyor.
  Yine aynı şekilde anlamak istediğiniz şekliyle anlamışsınız. Diyorum ki, "neresi olursa olsun" diyerek "istemediğiniz" bir bölümün kadrosunu 6 yıl boyunca işgal ediyorsunuz. Onların kazanamaması ile aranızdaki ilişki bu. Ayrıca ister kabul edin, ister etmeyini mağduriyet diye bir şey zaten yok. Sizinkisi (Kendini önemseme vol.4)

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yazımı okumuş fakat anlayamamışsınız. ÖYP nin iptal olduğu haberi, KPSS gibi diğer tüm kapılar kapanmışken,bütün hayatımı evimi işimi ailemi ona göre ayarlamışken geldi.
  Bu "kapı" olayı çok saçma yahu. Öğrenci yetiştireceksiniz, bilime katkıda bulunacaksınız. Bu iş bir "kazanç kapısı" değildir. Tabi ki yaptığınız işten para kazanacaksınız ama "kapı" dediğiniz zaman insan bir tuhaf oluyor. Ayrıca KPSS başka bir şey, ÖYP başka.

  Hayatınız, eviniz, işiniz, ailenizi ayarlamışken ÖYP'nin iptal olması akademik kariyer hedefleyen insanlar için dünyanın sonu değil. "Cari usul" denen bir şey var demek istiyorum, cümlenize "Ama torpil" diye başlamanızdan korkuyorum.

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Durum kısaca şu sizin için özetleyeyim; Planlandığı gibi Temmuzda olsaydı ben istediğim üniversiteye gidecektim,fakat iptal olup ertelendiği için istemediğim bir yere GİTMEK durumundayım. Bu mağduriyet midir?
  Daha önce yazdım ama, yazının sonuna gelmişken özet niteliğinde olsun.

  1) Temmuz'da atama olsaydı atanamayabilirdiniz.
  2) Marmara ara dönemde olduğu gibi öğrenci almayabilirdi.
  3) Marmara'ya yerleşemeyebilirdiniz.

  Son olarak, istemediğiniz bir yere gitmek durumunda değilsiniz. Mağduriyet olarak görüyorsanız tepkinizi koyup istifa ederseniz, kimse sizi istemediğiniz bir yere gönderemez...

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bunun üstüne yok kazanamayanlar var yok şudur yok budur demek asıl bir mantıktır? Ne alakası var?
  Ne alakası var sorunuza yeterince anlaşılabilir ve uzun bir cevap oldu diye düşünüyorum.

  Cevap hakkınız tabi ki baki, ama diğer sekmede dönen muhabbeti takip ettiğim kadarıyla kendinizi önemsemeye devam edeceksiniz yine.

  Derken, son mesajınız olduğunu varsayarak;

  Alıntı Vildanhoca Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Tavsiyeye uyup ' Yav hee hee ' diyeceğim son söz olarak. Ben bir hak kazandım. Birilerinin kazanamamış olması bana her mağduriyetin yapılabileceği ve kazandın ya ona şükret denilebileceği anlamına gelmiyor. Hayatım boyunca hep doğru bildiğim yolda yürüdüm,çoğu zaman tek yürüdüm,ama hiç vazgeçmedim. Kuyruk acısından dolayı hakkını aramaya çalışan bir insana bile katlanamayanların akademisyen olamaması isabet olmuş. Umarım öğrencilere ve yeni nesile ulaşamayacakları bir meslekleri olur. Herkese iyi akşamlar.
  Gönül ister ki;

  "Lisansüstü olmayan bir yere atanıp, eğitim için ailemin yanına dönerim. Eğitim bitince ya evlenip eş durumundan, ya da zorunlu hizmeti paraya çevirme hakkından ya da en olmadı istifa ederim" kafasıyla atanıp "ama bu benim hakkım" diye vicdan rahatlatanlar,

  Yeterli dil puanını alamadığı ve usulsüzlük peşine düşmeyi kendilerine yakıştıramadıkları için görevine son verilen meslektaşlarımız varken "Diğer sınava kadar rapor alsam, benim görevimi sonlandırmaya hakları var mı" diye sorabilenler,

  Cari alımda yaptırdığı torpilin ortaya çıkacağından korktuğu için hakkını yediği adayın ismiyle hesap açıp "kanıtlayabilir miyim" diye sorarak içini rahatlatmaya çalışabilenler,

  Özel sektörde bir baltaya sap olamayacağını bildiği için ÖYP'yi bir "fırsat" olarak görebilenler,

  Yaptığı intihali gururla anlatıp sağa sola akıl veren, tepki gördüğünde yazdıklarını silip "ironi yaptık" diye sıyrılabilenler,

  Ve daha onlarca gereksiz tip, öğrencilere ve yeni nesle ulaşamasın ama işte,

  Böyleleri ile meslektaş olduğumuz için mağduruz...
  hicran, marido, qpuro ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

 4. #34
  Akademik Forum
  Misafir

  .

  Temmuzda öyp alımı olmadı peki güz dönemi yüksek lisans başvurusunu neden yapmadınız? Yüksek lisansa istediğiniz üniversitede başlayıp öyp atamasını öyle bekleseydiniz? Şu an atandığınız üniversiteye ben bu üniversitede yüksek lisans yapıyorum zaten diye bir belge verip görevlendirme almanız kadar kolay bir işlem kalacaktı geriye. Siz ise ara dönemde yüksek lisansa öğrenci almadığını bilerek beklediniz şu an çözüm bekliyorsunuz yine deneyin ama insanların söylediklerinden önce kendinizi de eleştirin. Umarım gönlünüzce olur herşey

 5. #35
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  58
  ben ileride sizin gibi hocası olacak olan öğrencilere sadece üzülüyorum çünkü sizin mantığınızdakileri de gördüm üniversite hayatımda allah onlara sabır versin...
  pepsiadam, qpuro ve eekoparan bunu beğendiler.

 6. #36
  Ziyaretci1
  Misafir

  Cevap

  Hakkımı arıyorum yazılmış ama ben ortada kazanılmış bir hak göremedim. Olsaydı kazanacaktım veya kaldirilmasaydi o üniversitede yüksek lisans yapacaktım gibilerinden şeyler yazılmış. Zaten kazanacağım hak diye bir şey de olmaz. Önce hakkı kazanır sonra elinizden alınıyorsa yargı da dahil hakkınızı ararsınız. Bir de öyp için kpss ye girmedim demek kendi sorumluluğunu başkalarının üzerine yüklemek tamamen. Size öyp nin sonsuza kadar varolacağı taahhüt edilmesiyse tabi. Ayrıca cok istiyorsanız yüksek lisansa zaten marmara üniversitesinde kendiniz de basvurabilirdiniz ancak bu konuya cevap vermemissiniz bu konuyu bilmediğinizi tahmin ediyorum.

 7. #37
  Yok artık! !
  Misafir

  Yok artık! !

  Yök planlamalarını size göre yapmalıydı halbuki yanlış yaptılar keratalar)

 8. #38
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Nerden
  Malatya
  Mesaj
  40
  Arkadasım, vaktinde ayın 15 inde açıklanacak sınavlara, 1 gun öncesinde, atanıp da gitmeyenlerin 3 yıl tercih yapamaması ve beraberinde 3. Senesi dolanların ilk atamalarında puanlarında %10 düşmesine karar veren, ve bu verdigi kararı geriye dönük uygulayan bir kurumdan bahsediyorsunuz! Siz dua edin. Temmuz atamasını ocak ayında da olsa yaptılar. Benim ya da arkadaşlarımın dile getirdikleri ters bir cümle yok. Konunun açılış mesajında, hanımefendinin, keyfini düşünerek memlekete gidememesi gibi mağduriyet dışında bir cümle de yok. Donup dese ki, ben yuksek lisansımı su üniversite almak istiyorum. Oranın eğitimi kaliteli. Kimse zaten sesini çıkarmayacak bellide. Ama hanımefendi, ben ailemden esimden dostumdan mahrum kalıyorum. Beni mağdur ettiler derse, kimse akademisyen olmak icin burada oldugunu düşünmez! Herkes hanımefendi icin, oturduğu yerden para kazanıp, cari usulün torpili yerine, oyp de torpilsiz bir sekilde memleketinde uyumak isteyen biri olarak değerlendirir. Ya hanımefendi kendini ifade edemiyor. Ya da art niyetli. O yasadım dediği sıkıntıları, hanımefendiden cok daha fazla yasamış bir insan olarak söylüyorum. Mağduriyet bu sekilde dile getirilirse, kazanamayan arkadaşlarımıza hakaretten baska bir anlam daha taşır. O da akademisyen olmak icin degil, para kazanmak icin bu sisteme dahil olduğudur. Oyle atar gider yaparak, herkese cevap yetiştirerek haklı çıkacağını zannetmesin kimse. Yazdığını bir daha okusun. Bakalım kendi ne anlıyor sözlerinden!..
  pepsiadam ve eekoparan bunu beğendiler.

 9. #39
  Akademik Forum
  Misafir
  Marmara universitesinin ara donemde alim yapmayacagi zaten bilinen bir gercekken, sizin ocak atamalarinda oypden tercih yapmaniz demek zaten bu veriyi kabul ederek hareket etmeniz demektir. Benim bu noktada aklima gelen tek sey su. Marmara'yi bu kadar cok isteyip isini riske atmaya cesaret edemeyen adamlar zaten oyp atamasindan once istedikleri universitelerde yuksek lisansa basvurup, oralarda baslayip, oyp atamalarinda ise direk yuksek lisans yapiyor olmak sartini saglayan universitelere basvuru hakki kazaniyor. Ve atandiktan sonra da onceden basladigi yerde yuksek lisansini bitirmesine izin veriliyor. Ancak benim gozlemim o ki, siz mulakati gecebileceginize guvenmiyorsunuz. Siz direk merkezi atamayla marmara'ya atanip hic bir asamadan gecmeden kimseyle muhatap olmadan "istediginiz" universitede yuksek lisansa baslamak istiyorsunuz. Aksi olsa zaten gectigimiz doneme gelene kadar marmaraya kac kere basvurmus olurdunuz.
  Ayrica mevzuatlar sizin ya da baska sahislarin isteklerine gore hazirlanmaz. Burada kendim de dahil olarak soyluyorum atanan binlerce insanin her birinin kendi istekleri var. Ben de 33le atandim ama atandigim universitede yl programi var diye baska yere gitmem yasak. Bir kere bile bunu maduriyet olarak gormedim cunku bunu kabul ederek geldim. Gonul isterdiki odtude bogazicinde yapayim akademik kariyerimi ama oyp belli kurallari olan bir sistemdi. Hepimiz de bunu kabul ederek tercih yaptik. Eger bununla bir sorununuz varsa buyurun istifa edin, herhangi bir yere cariden atanin sonra da nerede istiyorsaniz orada yl yapin. Bahsettiginiz "probleme" getirilebilecek tek cozum onerisi budur. Ha diyorsaniz ki benim problemim mulakatlarla, onu soyleyin ona gore yorum yapalim.

 10. #40
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  86
  Alıntı pepsiadam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hazırsanız başlayalım...  Temmuzda atanacağınızın garantisi yok. Altı aylık sürecin manevi zararı konusunda haklı olabilirsiniz ama atanmadığınız bir kadrodan alamadığınız altı aylık maaşı zarar olarak YÖK hanesine yazıp, bir de lütufta bulunarak o zararı yok saymışsınız. (Kendini önemseme vol.1)  Hayat planları yapmak tabi ki en doğal hakkınız. Lisansüstü olmayan bir üniversiteye atanıp, 35. madde ile bulunduğunuz şehre gelmenizde de ÖYP'ye göre sakınca yok. Ama bunu planlayarak "neresi olursa olsun, yeter ki olsun" mantığıyla başvuru yapıp, atandığınız taktirde işine yaramadığınız bir bölümün kadrosunu 6 yıl boyunca işgal edeceksiniz. Lisansüstü eğitim sürecinde sevdiği insanları gözönünde bulundurarak hareket eden kişiler, lisansüstü eğitim bittikten sonra zorunlu hizmeti nakde çevirerek kurtulmaya, evlenip eş durumundan faydalanarak geldikleri yere geri dönmeye veya ÖYP'den istifa ederek Yrd. Doç. olarak başka bir üniversiteye yerleşmeye çalışmaktalar.

  Lisansüstü eğitim için planlar yapmak "daha iyi eğitim alabileceğiniz" bir üniversiteye geçmek ise kabul edilebilir. Sevdiğiniz insanlar için yapıyorsanız bu planı, hem ÖYP'ye aykırıdır, hem de dünden beri olduğu gibi göze batarsınız.  Benden önce qpuro yazmıştı, ben bu yazımda ikinci kez tekrar ediyorum. Temmuz'da atanabileceğinizin garantisi yoktu. Diyelim ki atandınız, geçmek istediğiniz üniversiteye geçebileceğinizin de garantisi yoktu.

  Şanslısınız ki, atamaların gecikmesinden dolayı Marmara'ya geçiş yapamıyorsunuz. Çünkü ara dönemde öğrenci almıyor. Merak ediyorum, atanamasaydınız veya Temmuz'da atanmanıza rağmen Marmara'ya yerleşemeseydiniz mağduriyetiniz için kimi suçlayacaktınız?  İki yıldır canınızı dişinize takarak hazırlandığınızı söylediğiniz ÖYP'nin, "2 dönem tercih yapmadan bekleyebilme" kuralı Temmuz'dan Ocak'a mı "tercih yapılmazsa ilişik kesilir" olarak değişti? Bazı şeylerin farkına geç vardıysanız, bunun sorumlusu sizsiniz. Bu size hatırlatıldığında tadını kaçırmanın lüzumu olmasa gerek?  Akıllık, mantıklık, vicdanlık bir şey yok. ÖYP'nin doğası bu. Normal şartlar altında yerleşemeyeceğiniz bir kurumda Lisansüstü eğitim alın ve Öğretim Üyesi olabilmek için kendinizi geliştirin diye sunulmuş bir fırsatı, istediğiniz yere gidemiyor olduğunuz için mağduriyetmiş gibi göstermeniz komik olduğu için bu kadar tepki alıyorsunuz.

  Muhtemelen "Nereden biliyorsun yerleşemeyeceğimi" diyeceksiniz tam da şu anda, o yüzden hatırlatayım. Sözüm meclisten içeri. İsteyen istediği şekilde üzerine alınabilir. Siz yerleşebilecek kapasitedeyseniz bile sizden güç alarak kendine pay çıkarabilecek kişilere gelsin ,)

  Ayrıca yine aynı şey; Temmuz'da atanmanıza rağmen Marmara'ya yerleşemeseydiniz başka bir üniversiteye veya başka bir şehre gidecektiniz. O zaman hangi konuda mağduriyet yaratacaktınız?  (Kendini önemseme vol.2) Varsa yönetmeliğin herhangi bir yerinde "mağduriyet giderilir" şeklinde bir madde veya YÖK tarihinde bir emsal, hak etmeyen hiç kimse mağdur olmasın. Aksi taktirde bu serzenişin "ALES eskiden kolaydı, artık çok zor. Bence sınav iptal edilmeli" zihniyetiyle başlık açanlarınkinden hiçbir farkı yok.  Bkz. ÖYP Usül ve Esaslar Madde 9 - (6) Atandığı tarihte veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinin, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen lisansüstü eğitim programlarından birine başlamamaları durumunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

  Link de göndermeme gerek yok sanırım?  (Kendini önemseme vol.3) Size özel olabilecek bir durum yok. En iyi ihtimalle Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Başvuruları en son atama ile yerleşen adayların atamaları tamamlandıktan sonra yapılır. Ama sizin amacınız Marmara'yı beklemek.

  Bu ne demek biliyor musunuz? Fakültede/Bölümde suya sabuna dokunmayayım, lisansüstü eğitime de başlamayayım. Adım Araştırma Görevlisi olduğu için görevim Araştırma yapmak olsun, o yüzden hiçbir Bölüm/Fakülte işi verilmesin. Derslerde hocalara Asistanlık da yapmayayım çünkü ben Araştırma Görevlisiyim. Tabi bütün bunlar olurken her ayın 15'inde gece yarısı maaşım hesabıma yatsın. Ha bir de "Ben hocayım"

  Bu kafada olan çok ÖYP'li tanıdım, gördüm, biliyorum. Malesef arkalarını topluyoruz "meslektaşlarımızın"

  Yine yukarıdaki gibi; Sözüm meclisten içeri. İsteyen istediği şekilde üzerine alınabilir. Siz bu saydıklarımın hiçbirisini yapmayacaksanız bile sizden güç alarak kendine pay çıkarabilecek kişilere gelsin ,)  Okuduğumu anlayabiliyorum ama siz başta yazdığınızla ters düşüyorsunuz. Sizin amacınız herhangi bir üniversiteye yerleşip Lisansüstü eğitim için sevdiğiniz insanların yanına dönmek. "Neresi olursa olsun" mantığı yani. Görev yapmak istediğiniz yer olacakken diyerek Marmara'yı kastediyorsunuz. Ama kadrosuna yerleştiğiniz üniversitenin adını herhangi bir yerde dillendirmediniz.  Yazdığım hiçbir cümle sizin birilerinin lütfuyla atandığınızı ima etmiyor. "Allah'la pazarlık mı yaptın da Temmuz'da atansaydın Marmara'ya yerleşeceğini ama ataman Ocak'a kaldığı için Marmara'ya yerleşememenin bir "mağduriyet" olduğunu söylüyorsun" gibi gereksiz samimi bir cümle kurmamak için;  gibi bir cümle kurdum.  Yine aynı şekilde anlamak istediğiniz şekliyle anlamışsınız. Diyorum ki, "neresi olursa olsun" diyerek "istemediğiniz" bir bölümün kadrosunu 6 yıl boyunca işgal ediyorsunuz. Onların kazanamaması ile aranızdaki ilişki bu. Ayrıca ister kabul edin, ister etmeyini mağduriyet diye bir şey zaten yok. Sizinkisi (Kendini önemseme vol.4)  Bu "kapı" olayı çok saçma yahu. Öğrenci yetiştireceksiniz, bilime katkıda bulunacaksınız. Bu iş bir "kazanç kapısı" değildir. Tabi ki yaptığınız işten para kazanacaksınız ama "kapı" dediğiniz zaman insan bir tuhaf oluyor. Ayrıca KPSS başka bir şey, ÖYP başka.

  Hayatınız, eviniz, işiniz, ailenizi ayarlamışken ÖYP'nin iptal olması akademik kariyer hedefleyen insanlar için dünyanın sonu değil. "Cari usul" denen bir şey var demek istiyorum, cümlenize "Ama torpil" diye başlamanızdan korkuyorum.  Daha önce yazdım ama, yazının sonuna gelmişken özet niteliğinde olsun.

  1) Temmuz'da atama olsaydı atanamayabilirdiniz.
  2) Marmara ara dönemde olduğu gibi öğrenci almayabilirdi.
  3) Marmara'ya yerleşemeyebilirdiniz.

  Son olarak, istemediğiniz bir yere gitmek durumunda değilsiniz. Mağduriyet olarak görüyorsanız tepkinizi koyup istifa ederseniz, kimse sizi istemediğiniz bir yere gönderemez...  Ne alakası var sorunuza yeterince anlaşılabilir ve uzun bir cevap oldu diye düşünüyorum.

  Cevap hakkınız tabi ki baki, ama diğer sekmede dönen muhabbeti takip ettiğim kadarıyla kendinizi önemsemeye devam edeceksiniz yine.

  Derken, son mesajınız olduğunu varsayarak;  Gönül ister ki;

  "Lisansüstü olmayan bir yere atanıp, eğitim için ailemin yanına dönerim. Eğitim bitince ya evlenip eş durumundan, ya da zorunlu hizmeti paraya çevirme hakkından ya da en olmadı istifa ederim" kafasıyla atanıp "ama bu benim hakkım" diye vicdan rahatlatanlar,

  Yeterli dil puanını alamadığı ve usulsüzlük peşine düşmeyi kendilerine yakıştıramadıkları için görevine son verilen meslektaşlarımız varken "Diğer sınava kadar rapor alsam, benim görevimi sonlandırmaya hakları var mı" diye sorabilenler,

  Cari alımda yaptırdığı torpilin ortaya çıkacağından korktuğu için hakkını yediği adayın ismiyle hesap açıp "kanıtlayabilir miyim" diye sorarak içini rahatlatmaya çalışabilenler,

  Özel sektörde bir baltaya sap olamayacağını bildiği için ÖYP'yi bir "fırsat" olarak görebilenler,

  Yaptığı intihali gururla anlatıp sağa sola akıl veren, tepki gördüğünde yazdıklarını silip "ironi yaptık" diye sıyrılabilenler,

  Ve daha onlarca gereksiz tip, öğrencilere ve yeni nesle ulaşamasın ama işte,

  Böyleleri ile meslektaş olduğumuz için mağduruz...
  Ne gereksiz bir insansin sen öyle ya. Senin baska isin gücün yok mu? Sen kimsin ki insanlari yargiliyosun kücümsüyorsun ve kalplerini kirmaya calisiyorsun. Kim Verdi bu haddi sana hadsiz Adam haddini bil! Konuyla hic alakam yok ama beni bile burda cileden cikardin. Atanamayan biri olarak soyluyorum bunu Vildan hocam soylediklerinde yüzde yüz hakli tabiki hakkini ariyacak haksizliga ugramis cunku.Temmuzda buyuk heveslerle bekledik ama atama yapmadilar ve bir cok insanina 6ayini heba ettiler. Kisi kendinden bilirmis isi. Insanlara gereksiz diyosun ama bir dön de aynaya kendine bak.
  pepsiadam, Tillolu ve Vildanhoca bunu beğendiler.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP'lilerin Eş Durumu Nasıl Olur?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan pinar
  Cevap: 219
  Son Mesaj: 28-01-2016, 14:28
 2. Kendimi Değerlendirmek İçin Soruyorum ?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yaşar korkmaz
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 06-11-2014, 10:56
 3. ÖYP Mağduriyetleri
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan esperelanzo
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08-08-2014, 12:13
 4. Memur Sen Başkanı: Fazla Mesai Sorunu, Birkaç Güne Giderilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-03-2013, 01:04
 5. zor mu ya soruyorum zor mu?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 13-01-2012, 20:25

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git