reklam

Sayfa 3 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 31

Egosu Yüksek Asistanın Asistana Yaptığı Mobbing!

Mobbing ve Çözümleri Forumunda Egosu Yüksek Asistanın Asistana Yaptığı Mobbing! Konusunu İncelemektesiniz

pepsiadam Demiş ki: dişiniz tecrübeniz ise gösterin, aksi taktirde bölüme gelip arıza çıkaran öypli olursunuz. ...


 1. #21
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  973
  Alıntı pepsiadam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  dişiniz tecrübeniz ise gösterin, aksi taktirde bölüme gelip arıza çıkaran öypli olursunuz.
  Genel olarak doğru bir ifade, işi bilmeden fazla atlamamak lazım her şeye ama bu durum biraz farklı.

  Eğer arkadaşın yazdıklarının devamını okursanız mobbing uygulayan araştırma görevlisinin kendisine yapılsın diye verilen işi bile bu arkadaşımıza buyurduğundan bahsettiğini görürsünüz. Hiçbir araştırma görevlisi istediği kadar kendisinin daha kıdemli olduğunu düşünsün yine de başka bir asistana iş buyuramaz, emir veremez.

  İş arkadaşınızın o an yapması gereken farklı bir şey vardır ve zor durumda kalmıştır zaten o istemeden yardım edersiniz, etmelisiniz de. İş yerinde proaktif olmalısınız. Ama kalkıp art niyetli olarak " şunu yapacaksın " dediği zaman elinizi masaya vurup " sen kimsin " diyemiyorsanız ezilmeye mahkumsunuzdur.

  Daha somut örnek vereyim. Geçtim benden daha önce işe başlamış bir asistanı, benden sonra işe başlasın. Hatta ben öğretim üyesi olayım o asistan olsun. Diyelim ki onun çok önemli bir sınavı var ve benim boş vaktim olsun. Arabasının da şans eseri lastiği patlasın veya elektirik faturasını ödemesi gereksin. O rica etmeden ben " kardeşim hallederim ben sen sınavına odaklan " derim, işine ve iş arkadaşlarına sadakati olan kişi de bunu demeli. Çünkü iş hayatında profesyonellik böyle davranmayı gerektirir.

  Kısaca niyet önemli. Art niyetli adam da kendini çok kolay belli eder, saklayamaz fazla içindeki çirkinliği. O tarz insanlara karşı her zaman dik durmak lazım, zayıflığınızı sezdiği an işiniz bitti demektir. Kuklası gibi oynatır sizi.
  Son düzenleyen qpuro, 17-01-2016 saat 00:42. Sebep: İmla
  pepsiadam bunu beğendi.

 2. #22
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  8
  @pepsiadam Hocam her şeyin kişilik meselesi olduğunu düşünüyorum. 2,5 yıl çalıştığım kurum şu an Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri. bölümümüzde arş.gör.dr arkadaşlarımız da vardı, bir tanesinden böyle bir şey görmedim. tez danışmanım kimsenin kendisine hocam demesini istemezdi, ismiyle hitap ederdik. (öyle olmalı demiyorum da böylesi de vardı.) 2,5 yıl bana dolayısıyla egoları kenara atıp işini yapmayı öğretti her şeyden önce. bölüm değişikliği olduğu için tekrar yüksek yapıyorum bu arada, bu arkadaşımın bilgisine, tecrübesine hala saygı duyuyorum; bunu kendisine hissettirdiğimi düşünüyorum zaten ancak olanlardan sonra bu saygıyı maalesef mekanik olarak gösteriyorum, eskisi gibi içimden gelerek olamıyor. üzücü olan da kesinlikle bu, her gün yüz yüze geliyoruz, en önemlisi de İŞ YAPIYORUZ. umarım bir yenisi daha olmaz... bakış açınız için teşekkür ederim hocam.
  pepsiadam ve qpuro bunu beğendiler.

 3. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  121
  Alıntı qpuro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Eğer arkadaşın yazdıklarının devamını okursanız mobbing uygulayan araştırma görevlisinin kendisine yapılsın diye verilen işi bile bu arkadaşımıza buyurduğundan bahsettiğini görürsünüz.
  Kaçırıyorum galiba, göremedim o kısmı. Görmediğim için de bahsettiğim o iki konu için arkadaşın haklı olduğunu düşünüyorum hala

  Alıntı qpuro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hiçbir araştırma görevlisi istediği kadar kendisinin daha kıdemli olduğunu düşünsün yine de başka bir asistan'a iş buyuramaz, emir veremez.
  Kesinlikle katılıyorum...

  Alıntı chaterbox Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bu arkadaşımın bilgisine, tecrübesine hala saygı duyuyorum; bunu kendisine hissettirdiğimi düşünüyorum
  Yanlış anlamışsınız, kendi bilgi ve tecrübenizi hissettirin demek istemiştim.

  Farkındayım biraz arkadaşın tarafındaymışım gibi oluyor ama yazdıklarınız ve anladıklarım kadarıyla yorumluyorum. İş buyurma kısmını atlamışım galiba. Bunlar kabul edemeyeceğim şeyler. Severim kıdemini.. Kimsenin kimseyi ezmesi veya dişini geçirmesi taraftarı değilim. Neyi paylaşamıyorsunuz derler adama
  Son düzenleyen pepsiadam, 17-01-2016 saat 01:01. Sebep: chaterbox'a yanıt
  qpuro ve chaterbox bunu beğendiler.

 4. #24
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  638
  Bence olması gereken örnek diyaloğu yazıyorum ;

  A,B : C hocam isterseniz masa seçimi önce siz yapın

  C : Olur mu arkadaşlar öyle şey kura çekmek en iyisi

  Kuralar çekilir ve herkes mutlu ve adil bir şekilde masasına geçer . Bu mutluluk adaletin uygulanışının getirdiği mutluluktur masanın değil . Zaten o olgunluğa erişen bireyler masanın yerinin çok da önemli olmadığını bilir.

  @qpuro hocam eklemelerine katılıyor ve teşekkür ediyorum
  Son düzenleyen demircan_053, 17-01-2016 saat 01:17.
  pepsiadam, qpuro ve chaterbox bunu beğendiler.
  '' Herşeye Sahip Olmak İsteyen Elindekini de Kaybeder ''

 5. #25
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  973
  @pepsiadam hocam kendisi silmiş o kısmını. Normal görememiş olman

  Kabaca " telefonda hocasıyla konuşurken tamam hocam yaparım deyip, telefonu kapattıktan sonra bana şunu yapacaksın dedi " gibi bir cümleydi.


  @demircan_053 ek olarak güzel köşeyi alan kişinin " arkadaşlar önümüzdeki dönemlerde değişmeli olarak sırayla buraya geçersiniz " demesi de gerekirdi.

  Ayrıca masa, oda gibi şeyler önemli hocam. Tuvaletin yanındaki odayı veya karanlık karamsar köşeyi size verip, 10 sene burada çalışacaksın deseler aynı olgunluğu gösteremeyebilirsiniz. Özellikle Amerikan filmlerinde çok geçer bunun tartışması
  Son düzenleyen qpuro, 17-01-2016 saat 01:07.
  pepsiadam, demircan_053 ve chaterbox bunu beğendiler.

 6. #26
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  3
  Akademide kıdem vs. olmaz, çünkü orası polis akademisi değil. Herkes birbirine saygılı davranmak durumundadır. Ancak, bizim sistemimizde akademik hayat 657 li hayat ile paralel olduğu için insanların kafa karışıklığı yaşaması normal bir durum. Birileri 5 yayın ile ben kıdemliyim diye gezerken 25 yayınlı garipler kidemsizliklerine yanmakta ve bir gün kıdemli olabilme hayalleriyle yanıp tutuşmakta. Benim bu dertli arkadaşa nacizane tavsiyem özgüveni yüksek mobbing yapan kıdemli beyefendi ya da hanımefendiye bir çay söylesin, kendi de canını hiç sıkmasın işine odaklasın. Akademik hayat odalarınızdan, üniversitelerinizden veya ülke sınırlarından daha geniş bir kapsama sahiptir. Odanızdaki adamın sizi nerede gördüğü değil tanımadığınız dünyanın bir ucunda çalışmanızı okuyan adamın ne düşündüğü önemlidir. Basit düşüncelerin ürünü olan mobbing olayları da ancak ve ancak genişletilmiş bir bakış açısıyla alt edilebilir. Kolaylıklar dilerim...
  chaterbox bunu beğendi.

 7. #27
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  2
  Abi baştan ipleri adama vermişsin. Bence pek iyi olmamış. Bundan sonra eşit olduğunuzu adama hissettir.
  Birde "bakabilcen mi" bence de kaba bir ifade olmuş. Uslübunu düzelt bence de.

 8. #28
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  25
  İşte bu tipler yüzünden akademisyenlikten soğuyorum
  chaterbox bunu beğendi.

 9. #29
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  8
  Alıntı antcolony Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Abi baştan ipleri adama vermişsin. Bence pek iyi olmamış. Bundan sonra eşit olduğunuzu adama hissettir.
  Birde "bakabilcen mi" bence de kaba bir ifade olmuş. Uslübunu düzelt bence de.
  Hocam arkadaştan yardım istemez olaydım inan, evet bir bakabilir misin/bakar mısın değil ama ses tonumla rica ettiğimi düşünüyorum. Zaten kendisine 'öğrenciye bak, öğrenciye baksana' tarzı emir kipli konuşmadığımı, gayet düzgün söylediğimi ifade ettiğimde aldığım cevap "zaten konuşamazsın öyle bi kere!" oldu. "konuşamam değil zaten konuşmam" dedim. "Bakabilcen mi" yi bana iyi gözle bakan kime söylersem söyleyim bundan gocunmayacağını düşünüyorum çünkü ne bir ima var ne de kaba bir emir cümlesi. Evet "Bakabilir misin, yardım edebilir misin" desem belki bu kadar uzamazdı kendisiyle bu konu (o zaman da "nasıl yardım istersin, ben yardım etmiyormuşum gibi" derdi eminim ki). Ya da hadi tamam ben tümüyle hatalı olayım, ilk cümleleri "kendi yapmadığın şeyi benden nasıl istersin ve bunu nasıl söyleyeceğini nasıl bilmezsin" olmamalıydı, rica böyle edilmez bana göre. Tamamıyla kibir, kendini üstün görme yatıyor bu olanların altında.. Teşekkür ederim hocam.

 10. #30
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  5
  Alıntı chaterbox Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar bulunduğum bölümde 2 yıllık araştırma görevlisiyim. Bundan önce de 2.5 yıl başka bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştım. Şu an yüksek lisans tez dönemindeyim. Anlatacağım 2 olay var ve sizlerden öneri bekliyorum:

  Yaklaşık 1 ay önce yeni bir ofise taşındık. 3 araştırma görevlisiyiz ofiste. Bir arkadaş benimle aynı anda atandı, diğer arkadaş da bizden 1.5 yıl kadar öncesinden beri orada görev yapıyor, doktora öğrencisi. Yeni ofisi düzenlerken odada bir köşe üçümüzün de hoşuna gitti. Benimle aynı dönem atanan arkadaşla kura çekelim diye bir öneride bulunduk. Ancak doktora yapan arkadaş "Arkadaşlar masaları nereye koyalım diye önce bana sormanızı beklerdim. Kuraya katılıp sizinle eşit şansa sahip olmak istemiyorum, ben en kıdemliyim, eşit değiliz." dedi. Bunun üzerine maalesef bir tartışma yaşadık, konu uzamasın, hocalara kadar gitmesin diye o köşeye onun masasını koyduk. O günden sonra da tabi sadece iş gereği konuştuk, ara ara ukalaca davranışlarına maruz kaldık diğer asistan arkadaşımla ancak pek muhatap olmamaya çalışıyoruz.

  Dün de başımızdan maalesef başka bir tartışma geçti. Biz bilgisayar laboratuvarında öğrencilere uygulama yaptırıyoruz 4'erli gruplarla. Dersi ben anlatıyordum, öğrenciler fazlaca soru sorunca yetişemedim, bu egosu yüksek arkadaşa seslenip öğrenciyi işaret ederek "bi bakabilcen mi" dedim. Dersin sonunda benimle bir şey konuşmak istediğini söyledi. Sen kendi yapmadığın şeyi benden nasıl beklersin ve neyi nasıl söyleyeceğini nasıl bilmezsin dedi ilk başta. O ders anlatırken yetişemediğinde bizden yardım istiyormuş, bize seslenmiyormuş. Üslubum da kendisine adıyla hitap ettiğim (X hoca demediğim) için yanlışmış. Ben de seslenebileceğini ve bundan zerre kadar gocunmayacağımı, kendisinin egolarının yüksek olduğunu söyledim. Lab'tan çıkarken de bana "yürü git!" dedi. Oldukça sudan sebepler ve oldukça da canımı sıkan şeyler bunlar. Aynı ofisteyiz, hoca istediği için birlikte yeri geldiğinde iş yapıyoruz, konuşmamak mümkün değil. Ancak bana ve diğer arkadaşa deyim yerindeyse ayar vermeye çalıştığı için ve bu işte yeni olmadığım için bu durumu sindiremiyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.
  Hocam gülün geçin. Bu tarz egolu insanların tahammül edemeyeceği bir durumdur sizin önemsememeniz. İyi çalışmalar
  chaterbox bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. 4/b'li Yüksek Lisans Yaptığı Yere Tayin İsteyebilir mi?
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2015-2016 Güz Dönemi forum içinde, yazan uzman.fzt
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-10-2015, 14:19
 2. Cari alım yaptığı alanda yüksek lisans/doktora programı olmayan üniversite
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan liganda
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 07-08-2015, 17:17
 3. Sağlık Sektörü Mobbing Şikayetinde Önde, Akademik Mobbing 2. Sırada!
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-03-2013, 13:36
 4. 50d li asistanın öyp ye gecerken vermesi gereken evraklar..
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan skocak
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11-01-2013, 18:01
 5. Cevap: 2
  Son Mesaj: 03-05-2011, 15:58

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git