reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 31 den 45 - Toplam 55

AÖF Görevlerinde Akademisyenlere Budama

ÖSYM-AÖF Sınav Görevlendirme Bilgileri ve Duyuruları Forumunda AÖF Görevlerinde Akademisyenlere Budama Konusunu İncelemektesiniz

Akademik Forum Demiş ki: hocam topicte öğretmen olduğu ahır kokusundan ve konuşma seviyesinin düşüklüğünden hemen ...

 1. #31
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  68
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam topicte öğretmen olduğu ahır kokusundan ve konuşma seviyesinin düşüklüğünden hemen belli oluyor. öğretmenin en büyük vasfı üzerine vazife olmayan herşeye yorum yapıp ülkenin evlatlarının eğitim durumuna beş kuruşluk fayda sağlamamak hatta zarar vermek olduğu için doğal karşıladım
  Böyle düzgün bir argümanla gelene bizim cevabımız da normal olur. Öğretmenler sizin gibi cevap vermiyor ki. Al işte yukarıda da birisi danışmanlıklardan dem vurmuş. O ek gelir kapısı değildir ki. Anabilim dalında yazılan tezlere danışmanlık zaten öğretim "üyesinin" görevleri arasındadır. Kim edecek o etmezse?

  Bu argümana cevap da aşağıda verilmiş. Madem gözetmenlik ve salon başkanlığı herkes tarafından yapılabilecek işler, o halde ehliyet, açık lise, TEOG gibi MEB sınavlarında da pek ala akademisyenler görev alabilir.

  Meslekte yeni arkadaşlar ayrımın pek farkında değiller galiba. Daha eskiden OSYM ve AÖF sınavlarında ekseriyetle akademisyenler görev alırdı. Özellikle 2000'li yıllarda artan öğrenci sayısı ve derslik talebi ile paralel olarak öğretmenlere de görev verilmeye başlandı. Fakat benim anlatmak istediğim şu : Şu anda öğretmenler özellikle gözetmenliklerde arş.gör ve öğr. gör arkadaşlara yakın veya fazla görev alıyor mu? Benim sınav bölgemde bunu gözlemledim. Diğer bölgelerde de varmı diye sormak istedim.

  Seviyeli bir üslup ile herşey tartışılıp görüşülebilir. Fakat hakaret ve konu saptırmalarla bir yere varılmıyor.

 2. #32
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  175
  Ben de danışmanımın ihmalkarlığı, vurdumduymazlığı yüzünden atılma aşamasına geldim. Adam toplantılarda boy gösterip öğrenciyi zarara uğratmayı hocalık sayıyor. Yazık bu adama verilen öğrencilere.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı hocayorgun Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar son zamanlarda AÖF'de öğretmenlerin görev sayıları artıyor, akademisyenlerden budama yapılıyor gibime geliyor. İşe ilk girdiğim senelerde hep 4 görev alırdık. Gözetmenlerimiz de akademik personel olurdu. Şimdi 2 görev gelmiş, 2 sınavda da gözetmenlerim öğretmen. Tüm üniversitede akademik personelimize gelen görev sayısında ciddi düşüş var. Siz de aynı şeyi gözlemliyor musunuz?

  Asistanların, öğretim görevlilerinin bir gelir kapısı daha hafif hafif kurutuluyor. Salon başkanı yapmıyorlar MEB'cileri ama gözetmenlikleri yoğun bir biçimde veriyorlar. Daha geçen seneye kadar asistanlarımız en az 3 gözetmenlik alırdı. Şimdi 2 yi bulan seviniyor. Hep gözetmenler öğretmen ve müdür yardımcısı olarak atanmış. Bence bu konuda pozisyon alınmalı. Biz de ehliyet sınavında, açık lise sınavlarında görev alalım o zaman. Onların da oralardan ek gelirleri var.
  Evet, akademisyen adayları ve akademisyenler itinayla budanıyor. Bu iktidarın tek bildiği budama. Ama işte milletimizin kendini yönetme şekli bu. Bu ülkede daha fazla, iyi bir çalışma yapıp vatana, millete yararlı olacağım diye kendinizi tüketmeyin. Bu ülke Atatürk'ün değerini bilmedi, sizin mi değerinizi bilecek! Açın Feza Gürsey'in hayatını okuyun. Bu iktidarı başa getiren milletin evrimini görün. Feza Gürsey'in hayatının can alıcı kısmı bütün buluşlarını yurt dışında yapması. Eğer ciddi bir akademisyenseniz kaçın.
  hocayorgun bunu beğendi.

 3. #33
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Nerden
  Artvin
  Mesaj
  35
  gerçekten tartışmalar adileşti biri müdahale etsin. 100 lira insan haysiyetinden kıymetli oldu

 4. #34
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  735
  Aakdemik personel sınavda niye görev alır. Normal sıradan herkesin yapacağı iş.
  Bence hiç bir sınavda akademik personel görev almamalı o günü daha verimli işlerle uğraşarak geçirsin.
  Not: Akademik personelim.

 5. #35
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  118
  herkes bu görevi yapabilir tabi. akademik personel öğretmen memur vs. valla bu local bir sorun sanırım çünkü bizim arkadaslara ve bana sürekli 4 görev çıkmakta. şehirden şehire farklılık var demek ki.

 6. #36
  Akademik Forum
  Misafir
  3 kuruş para için bir yanda kıymetli akademisyenler, diğer yanda saygıdeğer öğretmenler. Bu tartışmayı başlatan arkadaşı kınıyorum.

 7. #37
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  175
  Alıntı serden Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  gerçekten tartışmalar adileşti biri müdahale etsin. 100 lira insan haysiyetinden kıymetli oldu
  Mesele para değil. ÖYP lilerin geri çağırılması, ÖYP'nin yanlışlarının düzeltileceğine tamamen kaldırılması, temel bilimlerin öneminin kalmaması... Lütfen kendi iç dünyanızı yansıtmayın.
  mustafa_tr bunu beğendi.

 8. #38
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  598
  tartısşmalar çok alakasız olmuş.. Konu baslığına cevap verecek olursam, şehirle alakalı bir durumdur. Çünkü ben kendi şehrimde 4 görev aldım ve tüm ar.gör arkadaşlarım 4 görev aldılar.

 9. #39
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  561
  Bence başlıkta sorun var, Antalya'dayım ben ve çevremdeki herkese 4 görev çıktı son 3 sınavdır. Bölgesel ya da kişisel bir durum olmalı

 10. #40
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  563
  Bu konunun açıldığı dönemde (12-12-2015) akademisyenlere çok az görev çıkmıştı. Arkadaş o yüzden bu şekilde bir konu açmıştı. Sonrasında zaten sistemde iyileştirmelere gittiler galiba. Görev sayıları tekrar arttı.
  mustafa_tr ve hocayorgun bunu beğendiler.
  Bir kırmızı gül dalı eğilmiş üstüne...

 11. #41
  Akademik Forum
  Misafir
  araştıra araştıra bir şey bulan akademisyen var mı bu ülkede. evet ben öğretmenim meb de. son sınavda salon başkanı yrd. doç idi. ben olmasam sınavı yapamayacaktı. tablet kullanan çocuklar üniversitede kara tahtayı görünce mağaraya düştük sanıyorlar. üniversiteler mebin gerisinde kaldı.

 12. #42
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  42
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  araştıra araştıra bir şey bulan akademisyen var mı bu ülkede. evet ben öğretmenim meb de. son sınavda salon başkanı yrd. doç idi. ben olmasam sınavı yapamayacaktı. tablet kullanan çocuklar üniversitede kara tahtayı görünce mağaraya düştük sanıyorlar. üniversiteler mebin gerisinde kaldı.
  evet 4 işlem yapmayı bilmeyen lise öğrencilerini mezun ettiğiniz için üniversitelerde türev integralle başladığı zaman o kara tahtaya kara kara bakıyorlar ondan mağaraya düştük sanıyorlar.
  Son düzenleyen mustafa_tr, 28-04-2016 saat 19:54.
  smilll, hocayorgun ve finduilas bunu beğendiler.

 13. #43
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  57
  4 işleme ne kadar hakimdir öğrenciler bilmiyorum, sosyal bilimciyim. Konuyla ilgili şunu söyleyebilirim, üniversiteye gelen öğrenci gerçekten çok yetersiz geliyor. Sınav gözetmenliği yaparken arada bakıyorum ne yazıyor bu öğrenciler diye; üç tane kelimeyi yan yana koyup anlamlı bir cümle kuramıyorlar... Tezim için yarı yapılandırılmış görüşme yaptım (daha doğrusu yapmaya çalıştım) konuşmaya çalıştıklarında da durum çok farklı değil... Maalesef durum o kadar vahim ki, lisans 1. sınıfa başlayan öğrencilere ilkokul seviyesinde Türkçe dersi vermek zorunda kalıyoruz, ondan bile kalıyorlar. Bu ne kadar öğretmenin suçudur, ne kadar sistemin suçudur orası tabi ki tartışılır.
  Bu başlığı dün gördüm, tesadüf bu ya dün eşim kendi üniversitesinin tanıtımı için bir okulda görevliydi. Öğrenciler için hazırlanan eşantiyonları öğretmenler avuç avuç alıp götürmeye kalkmış. Eşim "Hocam broşürde verelim öğrencilerinize anlatırsınız" dediğinde ise gerek yok, eşantiyonlardan dahası varsa yeterli cevabını almış. Çantalarını eşantiyonlarla doldurmalarına izin verilmeyince de "O zaman biz de size çay, kahve vermeyiz." diye tehdit edilmişler. Böylesi bir açgözlülük öğretmenlere özgü müdür tartışılır; ancak böylesi insanlar öğretmen yapılmamalı en azından...
  Bir diğer konu; bir arkadaş üniversite hocaları projelerden ek gelir sağlıyor, bir diğer arkadaş da "araştıra araştıra bir şey bulan akademisyen var mı bu ülkede" demiş. Bak güzel kardeşim, sadece sizin alanınızla ilgili konuşuyorum. YÖK tez bankasında eğitim üzerine yüzlerce tez var. Biraz oturur okursun, araştırırsın, orada yazılanları uygular; o konularla ilgili yazan kişilere ulaşır, ortak proje yaparsın. O zaman hem projeden ek gelir sağlarsın, hem de araştıra araştıra bulduğumuz şeylerin ne kadar faydalı olduğunu görürsün. Böylece topluma ve çocuklara da bir faydan olur. İlerleme, öyle tepeden inme teknolojileri yarım yamalak kullanıp, onları geliştiren insanlara laf etmekle olmaz.
  Son olarak tabi ki ülkede işini çok iyi yapan öğretmenler ve çok kötü yapan akademisyenler var. Bunu saygılı bir biçimde her zaman tartışırız ancak "allah gözünüzü doyursun" tarzı söylemler kabul edilebilir değil. Biraz saygı...
  Son düzenleyen tanerk, 29-04-2016 saat 10:12.
  hocayorgun ve finduilas bunu beğendiler.

 14. #44
  Akademik Forum
  Misafir
  100 lira (bkz $35) için akademisyenler öğretmenleri hunharca harcıyor. öğretmenler de akademisyenlere sallıyor=) burada birbirine sallayan insanların eline çocuklarımın düşmemesi temennisiyle...

 15. #45
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  68
  Bu başlığı açtığım dönemde ciddi bir görev sayısında azalma vardı akademisyenlerde. Meslektaşlarımın kazanımlarını savunmak ve meseleyi derinlemesine tartışmak için açtım. Kimseye kinimiz garezimiz yok. Herkes ekmeğinin peşindedir. Öğretmenler de biz de.

  Genç arkadaşlarımız için özellikle büyük şehirlerde bu sınavlar maddi açıdan rahatlatıcı oluyor. Akademisyen görev almamalı demiş birisi. Sen alma araştırma görevlisi kardeşim. Seni zorlayan yok. İnşallah o vakitte daha güzel çalışmalar yaparsın dediğin gibi. Takdir ederim.

  Öğretmenlerin de akademisyenlerin de elbette farklı gelir kapıları vardır. Bunların karıştırılmaması ve kazanımların diğer gruba aktarılmaması gerekir.

  MEB tükenmiş ve bitmiş bir kurumdur. Üniversitelerden ileri falan da değildir. Dört işlem ve Türkçe bilmeyenlerin lise mezunu edildiği şaçma sapan bir ortamdır. Tablet ile akıllı tahta ile olsaydı bu işler büyük ülkeler de geçerlerdi o sisteme. Bir akıllı siz değilsiniz. Öğrencileri sınıfta bırakma yetkisi bile ellerinden alınmış öğretmenlerin. Suç sistemin. MEB ile üniversiteleri karşılaştırmak saçmalıktır. Görevleri ve amaçları başka kurumlar.
  mustafa_tr bunu beğendi.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Akademisyenlere 1 Derece Verilmesi
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan berxwedan
  Cevap: 60
  Son Mesaj: 19-02-2016, 10:24
 2. Davutoğlundan Akademisyenlere Zam Açıklaması!
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 03-10-2014, 20:37
 3. Akademisyenlere Yönelik Bir Anket
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-06-2013, 15:23
 4. Akademisyenlere Zam Orani Belirlendi: En az %15!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan globalerol
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 16-05-2013, 10:18
 5. İngiltere'den Türk Akademisyenlere Vize Kolaylığı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17-04-2012, 21:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git