reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 4 - Toplam 4 İlkİlk ... 234
Bulunan 46 den 48 - Toplam 48

Change.org'tan imza kampanyası başlatalim sınav iptal olsun!

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda Change.org'tan imza kampanyası başlatalim sınav iptal olsun! Konusunu İncelemektesiniz

Özaydın Demiş ki: sınavın zor olduğunu söyleyen arkadaşlar beklentinizin tam olarak ne olduğunu anlayabilmiş değilim. ...

 1. #46
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Özaydın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sınavın zor olduğunu söyleyen arkadaşlar beklentinizin tam olarak ne olduğunu anlayabilmiş değilim. üniversiye çaycı değil akademisyen almanın en etkili koşulu olan bu sınavın kolay olmasını bekleyen arkadaşlar akıllarını yitirmiş olmalılar. ben böyle lakayıp bir başlık görmedim, akademisyenlik gibi üst düzey bir meslek için çok katı bir eleme usulünün olması doğal bir sonuçtur. olması gerekendir. ayırt edici rolünü yüksek olması şarttır. ales akademisyten olmanın tek koşulu değildir ama en önemli koşuludur. ales sınavının, akademisyen olmanın ciddiyetini farkına varmanızı tavsiye ediyorum
  Heyecanını anlıyorum, gençsin. Bizim derdimiz sınavın kolay olması değil. Çok kolay sınavlara girmiş olan insanlarla bu sınava girenlerin aynı dönemde aynı kurumlara başvuracak olmasıdır. Çok açık ve basit, umarım önyargın kırılmıştır.
  zyprexa bunu beğendi.

 2. #47
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Nerden
  b
  Mesaj
  38
  Bu memlekette 12 sorusunun iptal edildigi sinav iptal edilmediyse bu hic sanmiyorumki iptal edilsin. Artik butun kontrol gucu olanin insiyatifinde hic bosuna ugrasmayin. Ahlak yokki artik. 120 sorusundsn 100 sorusu iptal edilse de bunlar kalan 20 sorudan siralama yaparlar. Artik bu memlekete guvenim kalmadi
  zyprexa ve ÖYP MAĞDURU bunu beğendiler.

 3. #48
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  27
  Konu biraz eski ama sürekli olarak belli noktalar üzerinde tartışılmış. Özellikle 2013 kasım öncesi ve sonrası şeklinde aleslerin ayrı olarak değerlendirilmesi gerekliliği konuşulmuş ki kesinlikle doğru. Ancak sınavları birbiri ile yarıştırmak çok doğru değil bence. Çünkü her sınavı yapabilen kişi sayısı ve özelliği farklı oluyor.

  Öncelikle sınav gerçek anlamda ne zaman zorlaştı. Benim gördüğüm, 2013 bahar sınavı, daha öncekilere göre biraz daha ağır bir sınav olmuştur. Süre konusunda yaşanan sıkıntı iyice belirginleşmiştir bu sınavda. Ancak filmin koptuğu yer elbette 2013 kasım alesidir. Bunun üç sebebi vardır bence. İlki, soru tiplerinin değişmiş olmasıdır. Hem sayısalda ama sözelde de soru tipleri değişmiş, bugünkü haline evrilmiştir diyebiliriz. Daha zor anlaşılan, daha uzun sürede cevaplanan sorular sorulmuştur. İkincisi, sözel mantıkta aşırı şekilde zor sorular sorulmuş olması ve ilk kez sözelin tek bölümünde 12 tane mantık sorusu sorulmuş olmasıdır. Hem zor hem de fazla olan mantık soruları yine sınava girenleri ciddi şekilde zora sokmuştur. Son olarak soruların verilmemiş olması 2013 kasım alesini daha zor hale getirmiştir diyebiliriz. Elbette bunun doğrudan bir etkisi yok ama bu sınav, ilk kez soruların açıklanmadığı ales olduğu için bir noktada efsane haline gelmiştir dersek yalan olmaz. Bunu çok rahat şekilde söyleyebiliyorum çünkü sınava çok ciddi bir rahatsızlık hali ile girdiğim halde 79,5 puan almıştım. Kaldı ki o sırada mantık sorularını çözmeyi bilmiyor ve alesin geneline dair de pek bir fikrim yokken bu puanı alabildim. Yani demek istediğim, çok da abartılı bir durum yok aslında 2013 kasım alesinde. Zor mu, evet oldukça zordu ve daha da önemlisi ters köşe yapan bir sınavdı. Ama yine de yapan kişi puanını aldı.

  Şimdi gelelim, esas mevzuya. 2014'te 40 soruluk sisteme geçilmesi birçok kişi tarafından sevinç çığlıklarıyla karşılansa da sınavı gördükten sonra o çığlıkların yerini hıçkırıklar aldı. Ösym, kasımdaki gibi sorular hazırlamış ancak bunları daha da uzatmış ve dahası, süreyi kısaltmış sonuç olarak da sınavı yine zor bir hale getirmişti. 2014 kasım, daha dengeli bir sınav oldu ancak onun da sözelinde ciddi şekilde sorun yaşanan sorular mevcuttu. Yine de mayıstaki ilk 40'lık sınava göre daha insanca bir sınavdı. Tabi soruların verilmiyor olması, artık sınava ciddi şekilde çalışmayı ve daha da önemlisi her alese girmeyi zorunlu hale getirmişti. Çünkü benzer soru hazırlayan yayın yoktu.

  2015'te tabi millet alıştı ne olduğuna. Açıkçası ben de çalışarak gireyim dedim. Ciddi bir çalışma da yaptım. Ancak 2015'le birlikte ösym bambaşka bir işe girişti. Bence esas kaçırılan nokta bu. Artık ales gayet zor bir sınav olup çıktı. Soruların birçoğu tartışmalı. Kimileri tamamen zaman çalma amacıyla hazırlanmış. Artık bunların hepsini biliyor ve bu tip tuzaklara düşmemek için de bazı teknikler geliştiriyoruz. Ama ösym işi artık sınav öncesine veya sınavın bizzat kendisine bırakmıyor. Sınav sonrasında da resmen tokatlamaya devam ediyor. Artık puanlar daha önceki yıllara göre düşük hesaplanıyor. Tabi ben sıralamayı baz alıyorum ancak zaten olması gereken de o. İnsanlar artık sınavda ciddi şekilde zorlanıyor. Özellikle geçtiğimiz 2015 kasım alesinde soruların tamamını gören olduysa tebrik etmek isterim. Ben say-2'de 20 tane soruya bakamadım galiba. Pek bir hazırlığım da yoktu ama yine de biraz daha iyi geçmesini umardım. Ama yok. Ösym gayet zor, gereksiz şekilde uğraştıran, zaman çalan, ne dediği anlaşılmayan sorular hazırlayarak, bu sınavı içinden çıkılmaz bir hale getirmiş. Hepsine eyvallah dedik, belli bir nete ulaştık. Bununla bitmiyor ki, daha önceki yıllarda aynı sıralamada olan kişilerin 3-4 puan yüksek aldığını görüyoruz ve bu bizim tüm planımızı, hesabımızı etkiliyor. 2012 geçersiz diyoruz, ama sorun 2012 değil ki. 2013'te giren de yüksek puan aldı. Yukarıda da söylediğim gibi 2013 kasım da giren bile daha iyi puan aldı. 2014'te girenler daha yüksek puan aldı.

  Durumun vahametini daha iyi anlamak için şu soruyu sormamız gerekiyor: "Ösym 2016'da ne yapacak?" Soruları vermeyerek sınav öncesini etkiledi. Sınavın yapısını değiştirerek bizzat kendisini etkiledi. Puanları düşük hesaplayarak sınav sonrasını etkiledi. Bundan sonra ne kaldı geriye? 2016'da ya daha da garip işlere girişecekler ya da alesi tamamen farklı bir şekle sokacaklar. 2016'da işlerin iyice zıvanadan çıkacağını düşünüyorum. Bu yıl olanlar bile saçmalık düzeyine erişti. Alesi bütünüyle anlamsız bir sınav haline getirmeyi mi amaçlıyorlar bilemiyorum ama gelecek yıl gerçekten alese girmenin pek bir anlamı kalamayacak gibi.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Doçentlik Sınav Yönetmeliği Yayınlandı Hayırlı Olsun
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan keynesyengil
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-02-2015, 12:59
 2. Bir imza yüzünden sınava çağırılmamak
  Atama Sorunları forum içinde, yazan chalayan
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 16-12-2014, 01:11
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-04-2014, 15:24
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-07-2012, 04:27
 5. Enstitunun 8-17 imza attirmasi ve bizi memur olarak gormesi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Voodoo Child
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18-10-2011, 14:54

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git