reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 48

Change.org'tan imza kampanyası başlatalim sınav iptal olsun!

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda Change.org'tan imza kampanyası başlatalim sınav iptal olsun! Konusunu İncelemektesiniz

Ona bakarsak bence "herkez" yazan biri de akademisyen olmamalı ama yukarda boyle biri ayar bile ...

 1. #16
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  307
  Ona bakarsak bence "herkez" yazan biri de akademisyen olmamalı ama yukarda boyle biri ayar bile vermiş .

  Son düzenleyen boşbatarya, 22-11-2015 saat 18:41.
  pepsiadam, Mermaid92, mustafa643 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #17
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  83
  Arkadaşlar boş yere nefesiniZi tüketmeyin. İdealist insan disiplinli çalışma ile hedefine emin adımlarla yürür ve istediğini de büyük oranda elde eder. Sınav sistemi yanlış olabilir, metotlar yöntemler sorular bölümler Vs hersey yanlış olabilir ve tartışılabilir. Önemli olan neticede sizin önünuze konan şey ile en iyi şekilde mücadele etmek, sistemin sizden istediğini verebilmelisiniz. Unutmayın sınav bi tek sizin için yapılmıyor ki sorular ve sistem size özgü olsun ve sizler de kolayca her soruyu doğru cevaplayın. OH ne ala memleket. É peki herkes sizin gibi kendine özgü sınav isterse, zaman konusunda bırakın soruların hepsini cevaplayana kadar yeterli süre olsun derse ne şekilde karşılaştırmalı bir puanlama ve sıralama yapılacaktır ! O yüzdendir ki forum başında Ales kavgası vermenin de anlamı bulunmamaktadır. Herkes bilgisinin bileğinin ve ideallerinin gücünü sınavda göstermesi temennisiyle.
  sinan453 ve Talon bunu beğendiler.

 3. #18
  zyprexa
  Misafir
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bence bu sinavin zor olmasi cok iyi oldu. 2012 ye kadar millet kek aleslerde almis ucuk ucuk puanlar oyp de de caride de puanlar cok yuksek kaliyordu. Simdi o haksizlik giderilmis oldu. Bence bu sinavin 2013 ve sonrasina gore ekstra bir zorlugu yoktu. Belki 3-5 soru daha zordur o da standart sapma ile kapanir zaten. Simdi 2012 puanlari kullanilamayacak. Adalet saglanmis oldu bence. Ben alese 2013 te girme basladim. 2 donem onceki kolay sinavlara girenler haksiz rekabet yaratiyordu bence. İptal edilecekse onlar iptal edilmeliydi. Artik o puanlar 7 aralikta gecerliligini yitirecegine gore artik bir problem kalmadi.
  yazıklar olsun

  - - - Güncellendi - - -

  +++ yerden göğe katılıyorum

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Özaydın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sınavın zor olduğunu söyleyen arkadaşlar beklentinizin tam olarak ne olduğunu anlayabilmiş değilim. üniversiye çaycı değil akademisyen almanın en etkili koşulu olan bu sınavın kolay olmasını bekleyen arkadaşlar akıllarını yitirmiş olmalılar. ben böyle lakayıp bir başlık görmedim, akademisyenlik gibi üst düzey bir meslek için çok katı bir eleme usulünün olması doğal bir sonuçtur. olması gerekendir. ayırt edici rolünü yüksek olması şarttır. ales akademisyten olmanın tek koşulu değildir ama en önemli koşuludur. ales sınavının, akademisyen olmanın ciddiyetini farkına varmanızı tavsiye ediyorum
  sizin tuzunuz kuru büyük ihtimalle sınava da girmemişsinizdir ya da atanmışsınızdır yoksa bu şekilde konuşmanın bir anlamı olamaz bu sınav 150 dk da yetişemez

 4. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  18
  Alıntı Özaydın Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  kitap okumayan, avm-sinema-bar-cafe vs gezmelerinden geri kalmayan, konu çalışmayıp deneme çözmeyen insanlar, alesten yüksek puan alanlardan daha çok akademisyenlik ruhunu taşıdıklarını iddia ediyorlar. Sınavda geçen soruların doğru cevaplanması kişilerin hızlı okuma, hızlı düşünme ve hızlı karar almalarının bir sonucudur. Bu sınavdan yüksek puan almak, muazzam bir mantık işleyişine ve zeka parıltısına sahip olmanın bir kanıtıdır. Tüm bu söylediğim olumlu şeyler doğuştan değil sonradan belki de sınava son bir ay kala bile kazanılabilecek yeteneklerdir. Tüm bunlardan uzak arkadaşlar, sınavda yüksek puan alan insanlara göre kendinin daha fazla akademisyenlik ruhu taşıdıklarını iddia ederek hiç bir çaba harcamadan sırf o ruh vasıtası ile akademisyen olmanın hayalini kurmaktadırlar. Sınavdan yüksek puan alan insanların akademisyen ruhu taşımadıklarını, böyle bir idealİ olmadıklarını, memur zihniyeti yani sırf maaş için bu mesleğe yöneldiklerini söylemek ise önyargının ötesinde tam bir ukalalıktır
  Böylesine bir sınavdan yüksek puan alan bir kişinin zekasında ciddi bir parıltı olduğunu kabul etmek gerekir ancak nedir bu zorluğun ölçütü, kime göre ayarlanmıştır, daha da zor olsa daha iyi akademisyenler mi seçilmiş olacaktır, zorluk üst sınırının bir sonu var mıdır, bu sistemin kalibrasyonunu! kim yapmıştır ve siz bu kalibrasyon yapan kişiye nasıl ve neye göre hak verir oldunuz?

  Bunun dışında okumak ve kendini geliştirmek yerine sadece beynini uyuşturup, kendini eğlendirerek hayatını geçirenler konusunda da ayrıca size katılıyorum, o ayrı.
  Son düzenleyen rocktopeace, 22-11-2015 saat 21:08.

 5. #20
  Akademik Forum
  Misafir
  Ego patlaması yaşanan 2. adres akademikpersonel.org olmuş. Yazık. Ekşi sözlüğe döndürmüşsünüz.
  Hocam sizler bilim insanı olmaya niyetlenmiş kişilersiniz. Saldırmadan önce konuyu açan arkadaşı anlamaya çalışsaydınız keşke.

  yok taşra üniversitesinden gelmiş 3.85 not ortalaması var diye çok özür diliyorum resmen zırvalamış birisi.
  doğuda kadro var şehrin nüfusu 80.000 deseler çift maaş için koşarak gidersiniz oralara.
  bırakın artık insanları hor görmeyi.
  Burası forum. Problemlerin tartışıldığı,mümkünse orta yolun bulunduğu bir yer.

  İnsanlar çoğu başarılarına emek harcayarak, çaba göstererek ulaşırlar.
  Akademisyenlik de böyle bir şeydir. Bazı şeylerden elbette feragat edilecek.
  Gezmekten, sevgiliyle dolaşmaktan, aileye vakit ayırmaktan... Sistemli çalışılacak ki başarı gelsin...
  Buna kimsenin itirazı yok.İtiraz noktaları belli. Neyi ölçüyor? bunu anlamak zor olmasa gerek.

  diğer bir nokta şu.
  alese başvuru esnasında size sorulan bir soru önünüze konan 2 cevap var.
  neden alese giriyorsunuz?
  a)akademik personel olmak için
  b) master / doktora yapmak için.

  bir alanda araştırma yapmak isteyen insanın siz bu sorularla ancak içindeki şevki kırarsınız. Başka bir şey yapmazsınız.

  Ne güzel ahkam kesmesi.
  git özel sektörde mesleğini icra et demesi.
  Talon bunu beğendi.

 6. #21
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  4
  Sınavım beklediğimden iyi geçmedi; ancak şunu
  Son düzenleyen Talon, 22-11-2015 saat 22:29.

 7. #22
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  5
  Seviye olarak GRE'nin yanına yaklaşamayan bir sınavın lisansüstü öğrenci alımlarında GRE ile denkliğinin olması ne saçma! ALES'te Matematik 2'de türev-integral sorulmazken GRE'de sorulmaktadır. Ortaokul seviyesi soruların üniversite mezunu adaylarına lisansüstü eğitime geçiş için sorulması son derece saçma bir durum.
  Son düzenleyen XXV_X_MCMLXXXIX, 23-11-2015 saat 18:01.

 8. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  148
  Siz neyi tartışıyorsunuz ne iptal olması sorular çalınıyor veriliyor bilmem şifreleme oluyor ne sınavlar gördük bu zamana dek de bu sınav zor oldu diye mi iptal olacak biraz mantıklı olun arkadaşlar ki bu sınavın zor olacağı belliydi ve bundan sonraki sınavların da çok zor ve abes olacağı zaten aşikar son yıllarda akamedisyenlik olsun kpss alımları olsun sınavların etkisinin kırılmaya çalışıldığı görülüyor daha çok mülakatta iş kopsun diye kanımca bununda böyle olacağı belliydi o yüzden
  pepsiadam, birdost55 ve zyprexa bunu beğendiler.

 9. #24
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  315
  bu bir sıralama sınavı olduğu için yine (sözel için örnek veriyorum) 500. sıradaki kişi 90'lar da puan alacaktır. sınavın zorluğu ya da kolaylığı buna çok fazla etki etmeyecektir. 1-1.5 puan arası oynayabilir orası ayrı. bu da öyp için baya etki edecektir orası da ayrı (bu bahsettiğim kısım son iki sene için geçerli) asıl sorun her sene zorlaşan ve düşen puanlarla karşılaşıyoruz. ki bunun en büyük haksızlık noktasını 2012 -2013 senesinin yüksek puanlı adaylarıyla aynı kadrolarda yarışarak yaşıyoruz.

  ales belirli bir zorluk sistemine oturtulmalı, 3 sene geçerliliği olan bir sınav için bu sınavın zor olmasının tek haksızlık noktası budur. yoksa sınavın iptal edilmesine falan gerek yoktur. zaten edilmeyecektir. neredeyse herkesin hem fikir olduğu leyla-kemal sorusu bana kalırsa iptal edilmelidir. soru öncüllerindeki en ufak anlam karışıklılığı çözümü etkilediğinden. net olunmalıdır bu tür soru öncüllerinde. ölçme değerlendirme ölçütlerinden nesnel bir maddedir bu.

  buna rağmen mantık sorusunu öncüllere kadar indirgeyip zorlaştırmışlar, siz anlamıyorsunuz demek bana göre cahilliktir. yukarıda bahsettiğim ölçütten dolayı.
  Son düzenleyen Hakan Özyılmaz, 22-11-2015 saat 23:06.
  erdibasak ve enviro bunu beğendiler.

 10. #25
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  388
  Alıntı Hakan Özyılmaz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bu bir sıralama sınavı olduğu için yine (sözel için örnek veriyorum) 500. sıradaki kişi 90'lar da puan alacaktır. sınavın zorluğu ya da kolaylığı buna çok fazla etki etmeyecektir. 1-1.5 puan arası oynayabilir orası ayrı. bu da öyp için baya etki edecektir orası da ayrı (bu bahsettiğim kısım son iki sene için geçerli) asıl sorun her sene zorlaşan ve düşen puanlarla karşılaşıyoruz. ki bunun en büyük haksızlık noktasını 2012 -2013 senesinde yüksek puan adaylarla aynı kadrolarda yarışarak yaşıyoruz.

  ales belirli bir zorluk sistemine oturtulmalı, 3 sene geçerliliği olan bir sınav için bu sınavın zor olmasının tek haksızlık noktası budur. yoksa sınavın iptal edilmesine falan gerek yoktur. zaten edilmeyecektir. neredeyse herkesin hem fikir olduğu leyla-kemal sorusu bana kalırsa iptal edilmelidir. soru öncüllerindeki en ufak anlam karışıklılığı çözümü etkilediğinden. net olunmalıdır bu tür soru öncüllerinde. ölçme değerlendirme ölçütlerinden nesnel bir maddedir bu.

  buna rağmen mantık sorusunu öncüllere kadar indirgeyip zorlaştırmışlar, siz anlamıyorsunuz demek bana göre cahilliktir. yukarı da bahsettiğim ölçütten dolayı.
  Aynen katiliyorum hocam. Bence de 2012 2013 yillarinda kolay sinavlarda yuksek puan alanlarla yarismamiz sorun. Alesin standart bir zorluk seviyesi olmali 3 sene gecerli bir sinavin 2 yil once cok kolay bugun cok zor olmasi cok sacma. Bir sonraki sinav eger kolay olursa bu da sacma ve haksizlik olur. Ayrica bence de leyla kemal sorusu iptal edilmeli.

 11. #26
  Akademik Forum
  Misafir
  2012 kolaydı 2013'e mi çıkardınız şimdi.. 2013 sonbahar ales gelmiş geçmiş en zor sınavdı. ayrıca puanları tek bir faktör etkiler o da kadro sayısı.. yok 2012 bu yıl kulanılamayacak.. geçin efendim bunları.. bu sınavdan da 90-95 alacaklar illa ki olacak! 3-5 kişi açılırsa kodra da o kadrolara onlar atanacak

  - - - Güncellendi - - -

  2013 sonbahar alese de bugünkü sınava da girmiş biri olarak söylüyorum 2013 ile yarışamaz bu alesin zorluğu...
  birdost55 ve zyprexa bunu beğendiler.

 12. #27
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  315
  Şu mesaj sistemi, tüm başlıklarda misafir üyelere kapansa ne kadar güzel olacak.

  yine misafir üyelerin hepsi ortalığı karıştırmak için yemin etmişçesine davranıyor.

  edit; yine bir misafir üyenin, mesajın içeriğini okumadan, kafasına göre laf atmasına şahitlik ediyorum. kaçıncı acaba bu?
  Son düzenleyen Hakan Özyılmaz, 22-11-2015 saat 23:30.
  pepsiadam, mustafa643 ve zyprexa bunu beğendiler.

 13. #28
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı Hakan Özyılmaz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şu mesaj sistemi, tüm başlıklarda misafir üyelere kapansa ne kadar güzel olacak.

  yine misafir üyelerin hepsi ortalığı karıştırmak için yemin etmişçesine davranıyor.
  valla ister ortalık karışsın ister karışmasın zerre umrumda değil.. bir sınav zor diye iptal olmaz. nerde görülmüş böyle bir şey.. ayrıca puanlar hakkında fikrim sabittir puanların düşmesini ya da yükselmesini sadece kadro sayısı belirler... geçiniz efendim bunları..

 14. #29
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  32
  Alan sınavı sistemi gelmediği için Ales' in gerekli olduğuna, bir nevi ehven i şer durumunda olduğuna inanıyorum. Bununla beraber bu sınavı da fazlaca yücelten arkadaşlar olmuş.

  Ben de sınava çalışmayı gereksiz zaman kaybı olarak görüyorum. Bunun yerine kendi alanımla ilgili çalışma yapmam ve yine alanım üzerinden değerlendirilmem daha mantıklı. Daha önce üç defa girdim ve 86-89 arası puanlar aldım, bu sebeple de özel bir hazırlık yapmadım. Sınavda standart olmayışı, sınavın 70tl oluşu ve gülünç sınav kuralları her zaman eleştirilmeli.

  Ales in kendi içinde bir mantığı var. Sınav zeka ölçüyor diyerek söze başlayan ve bir ay çalışsanız halledersiniz diye devam edenlere pek katılmıyorum. Bir ayda zekayı o denli geliştirmek olası değil. Ales lisansüstü adaylarını kendi mantığına göre ölçüyor.

  Bu sınav özelinde eleştiri getirmek bence mantıklı değil ama benzer sınavlardan öğreniminin her aşamasında geçmiş kişilere aynı yoğurdu yine yedirmek yerine alanlara yönelik bir sınav için yoklamalar yapılabilir diye düşünüyorum.

  Yine de şunu da eklemeden edemeyeceğim. Sınavın değil ama Leyla ve Kemal in anketör oldukları soru dizisinin iptal edilmesi şart. Soruları semantik açıdan inceleyemeyen bir kurumun soru hazırlaması da ironik olmuş.
  Son düzenleyen Duke Nukem, 22-11-2015 saat 23:58.
  pepsiadam ve zyprexa bunu beğendiler.

 15. #30
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Mesaj
  7
  ya bendeki şansa bakın ben türkçeleri bitirdikten sonra leyla lı soru ile başladım. 40 dakika ona gitti benim durumum ne olacak ? bundan dolayı sınavın iptali şarttır.
  Merve bunu beğendi.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Doçentlik Sınav Yönetmeliği Yayınlandı Hayırlı Olsun
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan keynesyengil
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-02-2015, 12:59
 2. Bir imza yüzünden sınava çağırılmamak
  Atama Sorunları forum içinde, yazan chalayan
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 16-12-2014, 01:11
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-04-2014, 15:24
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-07-2012, 04:27
 5. Enstitunun 8-17 imza attirmasi ve bizi memur olarak gormesi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Voodoo Child
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18-10-2011, 14:54

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git