reklam
Sayfa 2 - Toplam 5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 63

ÖYP 2015 Hukuk Alan Sınavı Başvuruları

ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Forumunda ÖYP 2015 Hukuk Alan Sınavı Başvuruları Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar alan sınavı branş bazında mı yapılıyor (ceza ayrı, idare ayrı, borçlar ayrı vs. olarak) ...

 1. #16
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  1
  Arkadaşlar alan sınavı branş bazında mı yapılıyor (ceza ayrı, idare ayrı, borçlar ayrı vs. olarak) yoksa kamu hukuku-özel hukuk ayrımına göre mi yapılıyor?

 2. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  44
  Keşke kamu - özel ayrımı olsa... Fakat o da olmaz bence. Genel olur.

 3. #18
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  58
  sistemde hata alan arkadaşlar, YÖK çağrı merkezi öğleden sonraya düzelir dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum.

  - - - Güncellendi - - -

  YÖK çağrı merkezine sordum ama onlara da bilgi verilmemiş. en iyisi bir hakimlik soru bankası devirmek gibi görünüyor.

 4. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  31
  Merhaba,
  ÖYP Alan sınavı ile ilgili aksaklıklar, dikkat edilmesi gereken noktalar, yaşanabilecek mağduriyetler ve çözüm önerilerini okumanızı rica ediyorum. Zira kaldırıldığı açıklanan bir program olan öyp nin bu son alımlarında ciddi mağduriyet yaratabilecek uygulamalar mevcuttur.
  bildiğiniz gibi yök aldığı karar doğrultusunda alan sınavı uygulaması getirdi ve yapılan alan sınavları devam etmekte ve şu an hukuk alan sınavı için ilan verilmiş durumda.

  a)ilana göre alan sınavı başvurusu üç gün içinde yapılacak ancak bunun bir günü neredeyse bitmiş durumda ve hala başvuru ekranı açılmamakta. başvuru ekranı açıldığında yök iletişim merkezinin belirttiğine göre kadroları ve her bir kadronun özel şartını( x alanında ylisans yapıyor olmak yapmış olmak vsvs) görmemiz yine mümkün olmayacak. bu sayede de belki gitmeyeceği ya da şartlarının tutmadığı kadrolara herkes başvuruda bulunacak ve alan sınavına girecek kişilerin elemesi yapılacak. belki de kadrolar açıklansa gidip gitmeyeceği ya da şartının tutup tutmadığını herkes görmüş olacak ve bu sayede bazı kişiler gitmeyeceği yerlere boşa başvuru yapmayacak ve gerçekten gidecek olanlara alan sınavında yer açılabilecektir.
  b)yine ilana göre başvuru 23 ünde açıklanacak ve alan sınavına girecek olanlar duyurulacak. alan sınavı yazılı kısmı ise ayın 25 inde ankarada. yani bütün adayların ankarada bulunmadığını düşüecek olursak ankara dışındaki bir aday alan sınavına girmeye hak kazandığında apar topar yola çıkmak otobüs ya da uçak bileti almak zoırunda. sonucun cuma günü açıklandığını düşündüğümüzde ise haftasonu bilet bulmada yaşayacağı sıkıntı bile ortadadır ki o kadar kısa süre içinde ankaraya gelmesi zaten başlıbaşına zor bir durum olacaktır bilet bulabilse dahi..

  bu hususları belirttikten sonra genel olarak alan sınavlarıile ilgili bilginize sunmak ve dikkatinizi çekmek istediğim hususları aşağıya sıralıyorum,

  1- alan sınavı hakkında bildiğiniz gibi yürütmeyi durdurma istemi ile dava açıldığını basından hep birlikte takip ettik. ve bu dava hakkında muhtemelen karar aşamasında olunmasına rağmen yök alan sınavlarını uygulamaya devam etmektedir. şayet mahkeme alan sınavını iptal eden bir karar alacak olursa hukuken tam bir karmaşa ortaya çıkacak ve büyük mağduriyetler yaşanacaktır.

  2- bilindiği üzere alan sınavının geçerlilik süresi iki yıldır şu an hukuk alan sınavı ilanında da 2 yıl geçerli olduğu yazmaktadır. ancak ne büyük çelişkidir ki 2016 dan sonra öyp alımı olmayacaktır. yani yök kaldırdığı bir program için iki yıl geçerliliği olan bir sınav yapmaktadır.

  3- öyp usul ve esaslarında puan hesaplanmasına ilişkin bölüm şu şekildedir,

  ÖYP puanı

  MADDE 5- (1) Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına araştırma görevlisi olarak atanmak üzere veya alan sınavına girebilmek için ya da program gereğince bir ÖYP Üniversitesinde lisansüstü eğitim-öğretim görmek amacıyla başvuran her bir ÖYP araştırma görevlisi için bir ÖYP puanı hesaplanır. (Değişiklik 14.05.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)
  ÖYP puanının hesaplanmasında lisans not ortalamasının % 35'i, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanın % 50'si ve varsa yabancı dil sınavı puanın % 15'i dikkate alınır. (Değişiklik 25.12.2014 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.) Bu puan en son girilen ALES ve yabancı dil sınav sonuçlarına göre güncellenebilir. Adayların mezun oldukları alanlardaki başvurularında söz konusu puanlar arasında 10 puana kadar yüzdelik oranlarını artırmaya veya eksiltmeye ve ÖYP puanını % 10'a kadar artırmaya YÖK Yürütme Kurulu yetkilidir.
  Alan Sınav Puanı ile ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuracak adayların ÖYP puanının hesaplanmasında lisans not ortalamasının % 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının % 25'i, Alan Sınav Puanının % 40'ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınır. (Değişiklik 14.05.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)
  (4) Yürütme Kurulu, programın nesnel, etkin, verimli ve dengeli bir biçimde yürütülebilmesi için gerekli tedbirleri alır.

  görüldüğü gibi puan hesaplamasında en son girilen ales ve yds sonuçları dikkate alınması gerekir iken yök iletişim merkezi ile yapılan görüşmede alan sınavına başvuran adayların yerleştirmeye esas puanı hesaplanırken son girdikleri ales ve yds nin dikkate alınmayacağına karar verdikleri belirtilmiştir.(mevzuatta güncellenebilir ifadesenin bulunması son yds yi dikkate almama hakkı da var şeklinde yorumlanmamalıdır. bu ifade son sınavda daha düşük bir puan alınması halinde puanın güncellenmemesine yarayacaktır. ancak aday daha yüksek bir puan aldı ise mantık gereği yeni puanın dikkate alınıp güncelleme yapılması gerekir )

  mevzuatta yazmasa bile mantığın gereği olarak bir kişinin bir sınavda puanını yükselterek yeterliliğinin arttığını belgelemesi halinde zaten bu yeni puanın kullanılması gerekir. bu çok basit bir mantıktır. örneğin yds den 60 almış iken bunu 80 e yükselten birini değerlendirir iken sen 60 almıştın ben o puanı esas alırım demek şok edici bir tutumdur. ancak yök ün kararı ne yazık ki bu doğrultudadır. ve bu konuda açılacak bir dava sonucu yerleştirmeler aşamasında ya da yerleştirmlarden sonra gelecek bir karar yüzlerce insanı mağdur edebilecektir. yök bu yıl içinde aldığı kararlar ile öyp sisteminde bir çok tartışmaya yol açmış son kararı ile de öyp yi tümden kaldırmıştır. bütün kararları belki kabul edilebilir ancak kişinin yerleştirmeye esas puanını hesaplarken yeni aldığı puanları dikkate almaması kabul edilmesi mümkün olmayan bir durumdur. kısaca ifade etmek gerekirse alan sınavına girmek için başvuruda hesaplanan puan ayrı bir aşamadır alan sınavından sonra yerleştirme puanının hesaplanması ayrı bir aşamadır ve bu durum mevzuatta da açıkça yer almakta iki aşamanın puan yüzdeleri de ayrı ayrı belirtilmiştir. yani yerleştirme puanı hesaplanırken artık ayrı bir aşamaya geçilmiş olacak ve bu aşamada adayın ales ve yds puanı kaç ise ona göre bir hesaplama yapılması gerekecektir. ancak yökün kararı ne yazık ki tam tersidir.

  4- bilindiği gibi hukuk alan sınavı bittikten sonra da mühendislik ve iletişimde alan sınavı yapılması beklenmektedir. muhtemelen bu sınavlar kasım sonu aralık başı gibi bir tarihe denkgelecektir. dolayısıyla mühendislik ve iletişim alanındaki adaylar kasım ayı içerisindeki ales ve yds puanlarını kullanabileceklerdir. bu yüzden ilanı geç verilen bölümler avantajlı duruma geçecekler ve bir eşitsizlik ortaya çıkacaktır. çünkü yökün uygulamasına göre kasım ayı içinde hukuk mezunlarının alacakları yds ve ales puanları dikkate alınmayacaktır.

  5- esasında yök herşeyi bu kadar aceleye getirmeyip alan sınavlarını kasım sonuna bırakabilir bu sayede de hem alan sınavındaki davanın sonucunu görmüş olur hem de bölümler arasında eşitsizlik yaratmamış olabilirdi.. yada bu kadar acele edecekse bile adayların yeni yds puanlarını ve ales puanlarını mevzuata da uygun şekilde mantığın da bir gereği olarak dikkate alabilirdi. ya da alan sınavı yapmayıp( ki alan sınavı zorunlu değil yökün takdirinde olan bir durumdur yani yapmak zorunda değildir mevzuata göre) zaten kaldırılmış bir programda daha çok tartışmaya sebebiyet vermeyip bütün atamaları aralıkta toplu olarak yapabilirdi. ya da alan sınavını yine yapıp dava sonucunu beklemese bile mağduriyet yaratmayacak bir takvim belirleyebilirdi.. vsvs yani birçok farklı seçenekte hareket edebilirdi... ancak yök alan sınavını hem yapmaya karar vermiş,hem alan sınavının içeriği konusunda adaylara açıklayıcı geniş bilgi vermemiş, hem adil olamayan bir takvim belirlemiş, hem de alan sınavı sonucunda yerleştirme puanı hesaplanır iken adayların yds ve ales ten aldığı son puanları da dikkate almayaya karar vermiştir. yani yök daha adil ve tartışma çıkarmayacak seçenekler var iken hep en zorunu seçmiştir....

  6- içinde bulunduğumuz aşamada çözüm olarak yapılabilecek olanlar şunlardır,
  yök alan sınavını illa yapacak ise bölümler arasında eşitsizlik yaratmamak adına bütün alan sınavlarını gelecek aya erteleyebilir. şayet takvimi değiştirmeyecek ise adayların yeni alacakları ales ve yds puanlarını yerleştirme ve atama yaparken dikkate almalıdır. bu tutumundan vazgeçer ise artık son alımı yapılacak olan öyp de yeni mağduriyetler ortaya çıkmayacaktır. çünkü yökün birçok kararı dava açılması halinde iptal edilebilir ve bu durumda işler hukuken içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

  yökün alan sınavları ile ilgili gecikmeden bir karar almasını diliyorum....
  n21 bunu beğendi.

 5. #20
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  15
  arkadaşlar kadrolar sınavdan sonra mı açıklanıyor?

 6. #21
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  308
  Alıntı hukukmtu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  arkadaşlar kadrolar sınavdan sonra mı açıklanıyor?
  Sınavdan sonra da değil. Sınav sonuclarından sonra.

 7. #22
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  15
  Alıntı chilecAsh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sınavdan sonra da değil. Sınav sonuclarından sonra.
  teşekkürler. önceden bilebilsek çok iyi olurdu. halihazırda yüksek lisans yaptığımız yerde var mı öğrenirdik mesela.

 8. #23
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  31
  kasımdaki eyds ve ales puanlarını da kullanamıyoruz. ayrıca kadroları görmemiz de mümkün değil başvurudan önce.
  ne kadar adil bir sistem...

 9. #24
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  76
  Yök sistemine girişte java.lang. exception diye bir hata veriyor. Bu durumu yaşayan birileri var mı? Başvuru yapamadım bu yüzden.

 10. #25
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  1
  Alıntı serdarkoruk Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yök sistemine girişte java.lang. exception diye bir hata veriyor. Bu durumu yaşayan birileri var mı? Başvuru yapamadım bu yüzden.
  bende de aynı hatayı veriyo yök iletişim merkezini aradım sistem kapalı diye bir bilgi almadık diyolar sistem açıkta biz mi başvuru yapamıyoruz

 11. #26
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  58
  SESSIONFAULT hatasını almayan veya herhangi bir şekilde başvurusunu tamamlayabilen var mı?

  - - - Güncellendi - - -

  az önce yine çağrı merkezini aradım, yine sayfa aktif değil ilerleyen saatlerde deneyin dediler.

 12. #27
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  31
  Sistem açıldı
  Son düzenleyen boateng, 19-10-2015 saat 16:16.

 13. #28
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  58
  Alıntı boateng Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sistem açıldı
  Teşekkürler

  "Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır"
  E hadi hayırlısı (:

 14. #29
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  6
  Alıntı emrys Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Teşekkürler

  "Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır"
  E hadi hayırlısı (:
  Bölüm ve program adını sistemden nasıl seçeceğiz bilginiz var mıdır? Yani, sistem hukuk fakültesi seçtikten sonra, bölüm olarak kamu hukuku vs. bir ayrım getiriyor ve program bilgisinde de bunu iyice daraltıyor. Malum okullar hukuk fakültesi altında böyle bir ayrıma gitmiyor mezun ederken ve mezun olduğumuz alanı giriyoruz diye anlıyorum. Dolayısıyla bu kısımlarda da bir şey seçmeyip, ana sayfada birim bilgisi altındaki bölüm ve program kısımlarına yine hukuk mu yazmak gerekir? Siz nasıl yaptınız?

 15. #30
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Mesaj
  31
  yabancı dil bilgilerini çekmiyor sistem


       
Sayfa 2 - Toplam 5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP 2015 PDR, Felsefe ve Psikoloji Alan Sınavı Başvuruları
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 121
  Son Mesaj: 02-02-2016, 17:57
 2. 2015 PDR Felsefe Psikoloji Alan Sınavı Sonuçları
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Orpheus
  Cevap: 129
  Son Mesaj: 07-10-2015, 20:02
 3. ÖYP 2015 Alan Sınavı Başvuru Kılavuzu
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 07-10-2015, 12:19
 4. ÖYP Hukuk Alan Sınavı Hakkında
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan personannkereta
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-08-2015, 13:17
 5. 2015 Alan Sınavı Adaletsizliği
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan hannibalbarkas
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06-08-2015, 15:04

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git