+ Konuyu Cevapla
Sayfa 80 - Toplam 151 İlkİlk ... 3070787980818290130 ... SonSon
Bulunan 791 den 800 - Toplam 1505

ÖYP'den İstifa Etmek

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'den İstifa Etmek Konusunu İncelemektesiniz

neptün Demiş ki: Ben aradığımda beni de bekleterek cevapladılar hocam.. Cevap aynıydı istifa durumunda bir ...


 1. #791
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  56
  Alıntı neptün Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben aradığımda beni de bekleterek cevapladılar hocam.. Cevap aynıydı istifa durumunda bir sıkıntı yok. Ama haklarımızı bildiğimiz müddetçe sonuna kadar aramalıyız yani aksi bir cevap aldığımızda da 'böyle oluyormuş demek' diyip geri çekilmek bize yakışmaz.
  Size katılıyorum zaten öyle olmasa işin doğrusu nedir iyice öğrenelim diye hiçbirimiz uğraşmayız, biz doğruluğundan emin olduğumuz şeyi yapalım da aksi bir durum oluşursa dava ile çözülüyor zaten Yökte alıştı bu duruma

 2. #792
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  149
  Arkadaşlar istifa sürecinin başındayım. kısaca önce (doğru!!!)bildiklerimi daha sonra ise sorularımı yazacağım. Bildiklerimi düzeltir, sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

  (A: Atandığım Üniversite
  G: Görevlendirildiğim Üniversite)
  1- 35le görevlendirildiğim üniversitede eğitimim devam ettiği için, istifa durumunda zorunlu hizmet yapmıyorum sadece senetten sorumlu tutuluyorum.
  2- Zorunlu hizmetim olmadığı için 35.Maddedeki " zorunlu hizmetini yapmayanlar başka üniversitedeki akademik kadrolara atanamaz" hükmü benim başka bir üniversitedeki araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına başvurmamı/atanmamı engellemiyor.
  3- Dilekçemi G üniversitesine verdim. BUndan sonra G üniversitesi kadromun iadesi için A'dan onay isteyecek. A'dan onay gelirse, kadrom A üniversitesine iade edilecek ve iade işleminden sonra, A üniversitesi benim ilişiğimi kesecek(ben herhangi bir istifa başvurusu yapmadan). Doğru mudur? Yoksa A onay verince istifa işlemim G üniversitesi tarafından mı tamamlanacak?
  4- İstifa sürecinde G üniversitesindeki bir kadroyu kazanırsam G, A'dan muvaffakat mı isteyecek? Yoksa "istifa işlemlerini bitir gel" diyecek mi?

  Teşekkürler

 3. #793
  Akademik Forum
  Misafir
  İstifa süreci görevlendirildiğiniz okula göre değişiyor, fakat ÖYP'de gördüğüm kadarıyla, genel olarak asıl üniversitenizin onayı aranmıyor, YÖK onayı için de benzer bir durum var sanırsam. Bunu en iyi görevlendirildiğiniz üniversitedeki yetkililer bilir.

  Benim istifa sürecinde ikisine de gerek olmadı, YÖK'ün ve atandığım üniversitenin onayı alınmaksınız doğrudan görevlendirildiğim üniversitede ilişiğimi kestiler. Özlük haklarınız şunlarınız bunlarınız görevlendirildiğiniz yerde olduğundan, ilişik de oradan kesiliyor. Kadro iadesi ise boş kadro üzerinden yapılıyor, yani istifanız sebebiyle kadro boşalıyor ve o boş haliyle, sizden bağımsız bir şekilde kadro atandığınız üniversiteye gönderiliyor. İlişik kesilmesinin üzerine atandığınız üniversiteye gerekli işlemleri (taahhütnamenin işleme konması vs.) yapmaları için sadece bir bildirimde bulunuluyor, resmi statünüz üzerinde bir sonuç doğurmuyor bu bildiri.
  sbfreff ve ahmetist1181 bunu beğendiler.

 4. #794
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  149
  yardımınız için teşekkürler hocam. benim üni, atandığım yere yazı yazmaya çok kararlıydı bugün, sanırım kadro iadesi düşünüyorlar(ya da atandığım yer onay verirse işlemleri öyle tamamlayacaklar).

  İstifa süreci yaşamış ya da bilgisi olan diğer arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.
  sbfreff bunu beğendi.

 5. #795
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Mesaj
  1
  iyi günler ben bir dönem önce öyp ile bir üniversiteye yerleştim fakat hakkımdan feragat etmek zorunda kaldım.çünkü dr yptıgım üniversitede kadrom vardı ve öyp ile yerleştiğim üni alındığım kadro benım asıl lisanstan mezun olduğum kadro degıldı bana şikayet olabileceği ve kadromun düşeceği söylendi bundan dolayı yerleştiğim öyp kadrosuna gidemedim simdi çok pişmanım geri dönüş yapamıyorum değil mi herhangi bir af yok mu.

 6. #796
  Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.043
  Alıntı a-b-c Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  iyi günler ben bir dönem önce öyp ile bir üniversiteye yerleştim fakat hakkımdan feragat etmek zorunda kaldım.çünkü dr yptıgım üniversitede kadrom vardı ve öyp ile yerleştiğim üni alındığım kadro benım asıl lisanstan mezun olduğum kadro degıldı bana şikayet olabileceği ve kadromun düşeceği söylendi bundan dolayı yerleştiğim öyp kadrosuna gidemedim simdi çok pişmanım geri dönüş yapamıyorum değil mi herhangi bir af yok mu.
  Hocam siz ilan şartlarını sağlıyorsanız kimse sizi şikayet edemezdi. Malesef kazandıktan sonra kayıt yaptırmayanlar için bir af durumu yok şuanda. Siz 2013 Aralık'ta yerleştiyseniz, üzülerek belirtmeliyim ki 3 yıl boyunca bir daha öyp kadrolarına başvuru yapamazsınız ve 3 yılın sonunda ilk başvuruda da puanınız yüzde 10 kesilecektir hocam.

 7. #797
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı ahmetist1181 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  yardımınız için teşekkürler hocam. benim üni, atandığım yere yazı yazmaya çok kararlıydı bugün, sanırım kadro iadesi düşünüyorlar(ya da atandığım yer onay verirse işlemleri öyle tamamlayacaklar).

  İstifa süreci yaşamış ya da bilgisi olan diğer arkadaşlarda cevap verirse sevinirim.
  Rica ederim Hocam.

  Yanılıyorsam arkadaşlar düzeltsin ama, kadroyu sizinle birlikte iade ettirip istifanızı atandığınız üniversiteden yaptırma gibi bir yetkisi yok görevlendirildiğiniz üniversitenin. İstifanız görevlendirildiğiniz üniversiteye verdiğiniz dilekçeyle başlar ve ilişiğiniz de yine görevlendirildiğiniz üniversite tarafından kesilir.

  Atamanızın olduğu üniversitenin sürece onay vermek yoluyla dahil olması mümkün, bunun dışında bir işlem ile sürece herhangi bir şekilde karışamazlar.

  İstifa dilekçenizi vermeniz üzerine görevlendirmenizin olduğu üniversitenin önünde birkaç ihtimal var. Birincisi, atandığınız üniversitenin onayını almadan dilekçeyi doğrudan işleme koymak ve ilişiğinizi kesmek. İkincisi, atandığınız üniversitenin onayını beklemek. Eğer red cevabı gelir ya da 30 gün içinde hiçbir cevap gelmezse 30 günlük süre dolduktan sonra verdiğiniz dilekçe işleme konulmak zorunda ve böylece ilişiğiniz kesilecektir. İsitfanızı 30 günden fazla geciktiremezler. Üçüncü süreç ise, işinize (yani görevlendirildiğiniz üniversitedeki görevinize) 10 gün boyunca mazeretsiz olarak gitmemeniz halinde müstafi konumuna düşmeniz. Bu durumda da atandığınız üniversitenin onayı alınmadan (bundan tamamen emin değilim) ilişiğiniz kesilir. Fakat görevli olduğunuz üniversite istifa sürecini başlatmak yerine hakkınızda soruşturma da açabilir, bu o üniversiteye bağlı.

 8. #798
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  149
  Hocam görevlendirildiğim üniversitemin yazısını bugün, atamamın olduğu üniye elden götürdüm. Personel daire(atanmış olduğum üninin) onay vereceklerini, senet için ödeme emri çıkaracaklarını, ve bu işleri haftaya kadar halledeceklerini söyledi. Yalnız senedi ödemeden "mecburi hizmet borcu yoktur" yazısını vermeyeceklerini beyan ettiler. Başvurduğum kadronun durumuna göre ya yeni çıkacak yasayı beklyeceğim ya da borcu ödeyip, üstüne soğuk su içeceğim.
  Şu anda beklediğimden iyi gidiyor. Süreç tamamlandığında detaylı bir analiz yazmaya çalışacağım.

  (Müstafi olayını kendi personel dairemle görüşmüştüm bugün. Kendi hakkımda çalıştığım bölüme tutanak tutturursam, bu süreci de başlatabileceklerini söylediler. Soruşturma açmayacaklarını beyan ettiler.)

  Tekrardan teşekkürler

 9. #799
  Akademik Forum
  Misafir
  Yasa tahminimce en geç Eylül ortasında çıkacaktır Hocam, haberleri takip etmeyi ihmal etmeyin, google'da haber arama özelliğini kullanmanızı ve twitter'da "torba yasa" diye düzenli olarak arama yapmanızı tavsiye ederim.

 10. #800
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  149
  Alıntı Çatlak Profesör Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bundan sonra Öyp'li benim bölümüme başvursun notlarının hepsi 100 olsun yine de o bölüme sokmam. Atandığı yerde rahat durmayan adam bu bölümde de rahat durmaz deyip direk elerim, eletirim.

  Madem senin istifa hakkın var benimde seni postalama hakkım var. Hukuki bir problem var mı? -yok Vicdani bir problem var mı -Yok Anlaştık?
  Hocam,
  Sırf öypden istifa etti diye elemeniz keyfi bir uygulama olmaz mı? İsterseniz tabi ki elersiniz(çünkü ülkemizde keyfi uygulamaların sınırı yoktur) ama bunun hukuki ve vicdanı sorun yaratmayacağını söylemeniz bana garip geldi.

  HUkuki olarak, varolan bir kadro için ulusal ve uluslar arası standartlarla belirlenmiş en iyi adayı o kadro için görevlendirmek gerekir, eğer yasal bir engel yoksa. Bunu yapmamak dünyanın her yerinde hukuki bir meseledir. Ülkemizde bu suçun cezasız kalması bu meselenin hukuki olmadığını göstermez.

  Vicdani yönden bakarsak, insanların kendileri ve aileleri için daha iyi bir yaşam arayışlarını hukuksal bir zemin yokken cezalandırmak vicdani midir? hele ki bu insanlar not ortalaması, ales ve dil vb. noktalarda bu iyi yaşam arayışı için ellerinden geleni yapmışlarsa. Bir diğer nokta ise, fakültenizde akademik yeterliliği(ales ve not ortalamasının yeterlilik ölçümü olup olmadığı ayrı bir konu, ama şu anda elimizde bunlar var) daha iyi olan bir akademisyen çalıştırmak varken, yeterliliği daha az olan bir insanı çalıştırarak, meslektaşlarınıza ve öğrencilerinize karşı görevinizi layıkıyla yapmış olacak mısınız?

  Özel sektörde, devlette ve diğer akademik kadrolarda meşru gözüken istifanın öyp söz konusu olduğunda neden yüz kızartıcı suçlarla bir tutulduğunu açıkçası anlamıyorum. Vaktiniz olur anlatırsanız çok sevinirim.

  Saygılarımla

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Atandığın üniversitede göreve başlayıp İstifa etmek
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aslanbjk
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 27-10-2013, 15:48
 2. Diyelim ki Seneti İmzaladık ve İstifa Etmek İstiyoruz
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yassmin
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 22-10-2013, 15:40
 3. Uzmanlıktan istifa etmek
  Uzman forum içinde, yazan lxDeVILxl
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 01-03-2012, 16:11
 4. Bir y.lisansı dondurup diğerine devam etmek?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan apollo2907
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-09-2011, 18:31
 5. Evrakları elden teslim etmek mecburi mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan 33mersin
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 26-07-2011, 11:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git