reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 10 - Toplam 12 İlkİlk ... 89101112 SonSon
Bulunan 136 den 150 - Toplam 167
Ağaç Şeklinde Aç52Beğeni

YLSY 2015 İlk Mülakat Deneyimleri

YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY 2015 İlk Mülakat Deneyimleri Konusunu İncelemektesiniz

Psikoloji için yazıyorum. Arkadaşlarımın mülakatı ortalama 5 dk sürmüş. Sizinde bu civardamıydı ? Beş dakika ...

 1. #136
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  144
  Psikoloji için yazıyorum. Arkadaşlarımın mülakatı ortalama 5 dk sürmüş. Sizinde bu civardamıydı ? Beş dakika da kim neyi nasıl ölçecek ki ?

 2. #137
  Komançero Kazım
  Misafir
  Merhaba bugün 9. komisyondan alan sınavına girdim.. ilk kısımları herkes biliyor zaten bekleme salonu, kartla giriş vs. neyse girdim üç üye ilk başta sıcak bir karşılama oldu.. kendini tanıt dediler herşeyi stajımı çalışmamı vb beni öne çıkaracak herşeyi söyledim. neden ylsy dediler neden akademisyenlik dediler.. kendime göre makul cevaplar vermeme rağmen bu dediklerin için illa akademisyen olman gerekmez ki diyen bir hoca oldu ki bir çok soruyu da o sordu.Ardından alan sınavı kısmına geldiğimizde benm için yıkım oldu çünkü sorulan sorular genellikle meteoroloji üzerine oldu ki bu bize müfredat gereği öğretilen iki kredilik bir dersti.. verilenlere tanım yaparak anlatmaya çalıştım fakat bende daha fazla açmamı süresel olarak özellik bakımından bilgi vermemi istediklerinde bilmedğimi söyledim ki sorulan soruların geneli bu alan üzerineydi. havacılık ve uzay ve sivil hava işletme dahil genelllikle meteoroloji soruları soruldu..Alanım olmadığını ve bu yüzden yüzeysel açıklama yapabildiğimi söylediğimde soru soran hoca bunlar sizin işinize yarayacak bilmen gerekirdi dedi.. Açıkçası tatsız bir sınavdı bnim ve giren diğer tüm arkadaşlarım için. aynı şeylerle karşılaşmışlar çünkü onlarda...Ben herkesten tecrübe beklerken kendi tecrübemi de buradan yazayım belki faydası olur dedim iyi çalışmalar..

 3. #138
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  26
  Başlarda sohbet havası gibi giriş yapıyorlar ancak bir süre sonra bölümle alakalı arka arkaya jet hızında sorular geliyor. Gideceğim bölümle alakalı veya ilgi alanımla alakalı hiç soru gelmedi. Yalnızca hangi bölüm mezunlarını çağırdılar ise o bölümle ilgili sorular geldi. Eğitim için yurtdışına gönderileceğimiz anabilim dalıyla alakalı bile soru gelmedi hiç. Sadece Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset konusunda soruları saydırdılar. Ancak oldukça güler yüzlüler.
  Süre olarak 10-15 dk civarı sürüyor.

 4. #139
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  52
  Alıntı Okeanos Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Psikoloji için yazıyorum. Arkadaşlarımın mülakatı ortalama 5 dk sürmüş. Sizinde bu civardamıydı ? Beş dakika da kim neyi nasıl ölçecek ki ?
  Benim ki 15 dakika civarında sürdü.

 5. #140
  kdmkfrm
  Misafir
  9. komisyon 5 dakika sürdü. pat pat pat sordular 4-5 soru 3 tanesine cevap verdim 2 sine bilmiyorum dedim. teşekkür ederiz dediler. Ne girdiğim alandan ne sosyal alandan soru geldi. Sadece alan.

 6. #141
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  144
  Şimdi bunlar kendinizi tanıtın diyorlar ya, ıvırımızı zıvırımızı söyledikten sonra direk yaptığımız çalışmalara geçelim mi ? Yani size tip tip bakıyorlar mı ''bi sussana be adam'' diye ? Bazı komisyonlar yapılan çalışmalara bakmamışlar çünkü

 7. #142
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  159
  8. Komisyon sabah başlarda girdim. 25 dk surdu.

  G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 8. #143
  Akademik Forum
  Misafir

  http://www.akademikpersonel.org/ylsy-2015-yurtdisina-lisansustu-ogrenim-bursu/41227-ylsy-2015-ilk-mulakat-deneyimleri.ht

  Merhaba arkadaşlar. Ben 13.komisyonda mülakata girdim. Yaklaşık 15-20 dk sürdü. Öncelikle kendimi tanıttım ve daha sonra hobilerim üzerine bayaa konuştuk. Geri kalan zamanda pat pat altı yedi soru falan sordular ve bi anda teşekkür ettiler ve mülakat bitti. Mülakatta genelde spontane sorular geliyor ve eğer iş deneyiminiz varsa bununla ilgili sorular da mülakat sorularının yaklaşık yarısı oluyor. Aday bilgi formuna pek baktıkları yok formdaki hobiler kısmı ilgilerini çekiyor genelde. Ayrıca mülakat olayı doğaçlama olduğundan gidişatını siz belirliyorsunuz. Bana sorulan sorular ise şu şekilde
  - kitap okumayı sevdiğimden bahsetmiştim okuduğum yabancı yazarları sordular
  - bi şiir okudu bakanlıktan gelen kişi kime ait olduğunu sordu (attım ama tutmadı
  - memleketimin önde gelen kişileri
  - ülkemizi ileriye götüren beş önemli şahıs
  - medeni halim
  - neden yurt dışı neden akademisyenlik
  - çalıştığım firmanın imalat sistemi, ürünü oluşturan parçalar ve yapıları derken malzeme bilgisi sordular. Daha sonra da seri bir şekilde altı- yedi alan sorusu vardı.
  15 kişiden dördü mülakata gelmemişti ama hiç kimseyi almamaları da mümkün ve jüri üyeleri her gün değişio. Dolayısıyla ne tür bir soruyla da karşılaşacağınız pek belli olmuyor.

 9. #144
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  1
  Arkadaşlar merhaba, hemen anlatıyorum deneyimimi.

  Salı günü ülke/bölge çalışmalarından girdim. Mülakatım güzel geçti, şöyle ki, mülakat salonunda 3 kişi var, sanıyorum 1'i mebden, 1'i öğretim görevlisi. 1 kişi de sürekli bilgisayarda bir şeylerle ilgileniyordu onunla birebir sohbetimiz olmadı. Sizi küçük beyaz örtülü bir masaya alıyorlar. Kendini tanıt sorusuyla başlıyor biri. Sen anlatırken biri seni dinliyor diğeri de doldurduğun formu inceliyor.

  Komisyonu biraz da siz yönlendiriyorsunuz aslında. Çünkü hangi ülkeyi çalışmak istiyorsun sorusu geldiğinde bilin ki o söylediğiniz ülkeden bir soru gelecek. Örneğin ben Rusya dedim, hemen kırım'ın ilhakını sordular. Bu şekilde istediğiniz soruların gelmesini sağlayabilirsiniz.

  Arada genel kültür soruları da gelebilir, bana 2014 nobel barış ödülünü kimin aldığını sordular mesela.

  Yani mülakatta stratejik hareket edin. Şimdiden herkese başarılar

 10. #145
  Akademik Forum
  Misafir
  merhaba arkadaşlar ben bilgisayar bilimleri alanından 8. komisyonda mulakata girdim.

  öncelikle söylemelyim ki yurtdışına gitmeyi düşünen adaylar hiç korkmasın başvursun. benim komisyon çok iyiydi beni güler yüzle karşıladılar ve doğru bilsemde yanlış bilsemde bişe belli etmediler ve sürekli tebessüm ediyorlardı.
  toplam 15 soru falan sordular yaklaşık 10 una cevap verebildim. onlarıda aşağıda paylaşacağım. bu sene için biraz geç oldu ama seneye girecek adaylar için bir ön kaynak olabilir.

  bana sorulan sorular.

  Distributed program ile centralized program arasindaki fark nedir. Hangisi hangi durumda iidir.
  Multithreading her zaman iimidir. ?
  Yigin
  Oncelikli kuyruk
  Bir websitesine hangi protokol ile baglaniriz.
  Merge sort
  Java virtual machine.
  Dinamik, static ip farki.
  Byte kod.
  Genel kultur sormadilar.
  Nicin yuksek lisans yapmak istiyorsun
  Graphlarda en kisa mesafeyi bulmak icin hangi veri yapisi kuallanilir.
  On2 ile On farki nedir. Cok farkedermi
  port nedir ne işe yarar


  ayrıca komisyon üyelerinden biri en bilmediğin veriyapısı hangisi diye sordu bende Graph lar dedim. Ölümüne soru sordu ordan

  son tavsiyem bilmediğiniz hiçbirseyi söylemeyin direkt bilmiyorum deyin başka sorulara geciyorlar. saçma bir cvb verip kendinizi bilgisiz yerine düsürmeyin daha çok şansınızı zorluyorsunuz.

  benim diyeceklerim bu kadar herkese başarılar dilerim.

  - - - Güncellendi - - -

  İnşaat mühendisliğinin bir bölümünden mülakata girdim alan içi birkaç soru soruldu
  rasat yağmurlarının yeraltı sularına etkisi
  kanal tipleri nelerdir örnek veriniz
  hidrolik döngü nedir. gibi birkaç soru soruldu ancak asıl soruları beni ciddi suretle düşündüren be malesef bu mülakatın ne amaçla yapıldığını sorgulatan cisteydi
  Evet seni şimdi yurtdışına göndereceğiz ülkemizi temsil edeceksin biriyle konuşuyor olsan ve soru şu olsa "Türkiye'de basın özgürlüğü var mı ?" cevabın ne olurdu. Bundan sonrası sorulan sorularda aynı bu şekilde başlayıp devam etmiştir.
  - Karadenizde 80 yaşında teyzenin HES projelerini protesto edip eyleme katılmasını nasıl değerlendiriyorsun? Sence o teyze oraya kendi isteğiyle mi gitmiştir yoksa bazı insanlar tarafından sedyede taşınıp mı getirilmiştir?
  - Gideceğin ülkeden dönmeme gibi birşey düşünüyor musun ?
  - Sence ülkenin içinde bulunduğu durum nasıl sona erdirilir çözüm süreci konusunda düşüncelerin nelerdir? Eğer bu durum sona ererse nasıl biter kim yapar?
  - Bazı sivil toplum örgütlerinin halk için yapılan çalışmaları engellemeye çalışmasını nasıl değerlendiriyorsun? (sanırım ankara bulvarı hakkında soru soruyordu burada)

 11. #146
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  20
  Vee mülakatlar bitti.

 12. #147
  Akademik Forum
  Misafir
  Sonuçlar ne zaman açıklanır arkadaşlar.. Geçen yıl kaç gün sonra açıklanmıştı

  - - - Güncellendi - - -

  Sonuçlar ne zaman açıklanır arkadaşlar.. Geçen yıl kaç gün sonra açıklanmıştı

  - - - Güncellendi - - -

  Evet arkadaşlar, tahmini açıklanma süreleri yönünden bilgisi olan var mıdır?

 13. #148
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  81
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sonuçlar ne zaman açıklanır arkadaşlar.. Geçen yıl kaç gün sonra açıklanmıştı

  - - - Güncellendi - - -

  Sonuçlar ne zaman açıklanır arkadaşlar.. Geçen yıl kaç gün sonra açıklanmıştı

  - - - Güncellendi - - -

  Evet arkadaşlar, tahmini açıklanma süreleri yönünden bilgisi olan var mıdır?
  geçen seneyi baz alırsak, en geç çarşamba.

 14. #149
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  144
  Psikoloji için yazıyorum ;

  BDT hakkında bildikleriniz nelerdir ? Temel varsayımı nedir ? Kullanılan teknikler nelerdir ? ( Tabi ben cevap verdikçe ardı ardına geliyor bu sorular. Hiçbirşey bahsetmezseniz ısrar etmiyorlar aynı soruda ). Ardından örnekler verip otomatik düşünce mi bilişsel çarpıtma mı temel inanç mı yoksa işlevsel olmayan tutum mu sorusu geldi.

  Diyelim ki sınav kaygısı yaşayan öğrenci var elinizde, bu teknikleri kullanarak nasıl yardım etmeye çalışırdınız ?

  Daha sonra Yükleme ve Atıf kuramları soruldu. Safran diye birini sordu fakat bilmiyordum. ( Adının nasıl yazıldığını da bilmiyorum ).

  Fenomenolojik yaklaşım nedir ? Örnek verebilir misiniz ? Peki bu yaklaşımın davranışçılık ile arasındaki fark nedir? Örnek veriniz. ( Çok örnek istediler )

  Diyelimki elimizde yurtdışından çevrilmiş bir ölçek var ve öğrencilere uygulayacağız. Uygulamadan önce ne yapmamız gerekir ?

  Güleryüzlülerdi. Soruların %80ine doğru cevap verdiğime inanıyorum. Yaptığım akademik çalışmalarla ilgili hiç soru gelmedi. Sadece nereli olduğuma biraz takıldılar. ( Nedense... )

  Mülakatın ortasında hangi alana ilgim olduğunu sormalarına rağmen oradan gelmedi sorular. Pek bir ''oradan buradan''dı.

  Umarım yardımcı olmuşumdur.

 15. #150
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar rebusa girebiliyor musunuz? Ben giremiyorum acaba herkeste aynı sıkıntı var mı?


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. YLSY 2015 Bilgisayar Mühendisliği Mülakat
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ---1453---
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 28-10-2015, 23:26
 2. YLSY 2015 Hukuk Mülakat
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan onmazyilmaz
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 25-08-2015, 14:48
 3. YLSY 2015 Makine Mühendisleri Mülakat Tercih Bütün süreçler
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan darkknight
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-08-2015, 17:15
 4. YLSY Mülakat Saati
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan m.fatihgs
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-12-2013, 19:26
 5. IELTS 7 Eylül Sınav Deneyimleri
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan metweekie
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 23-09-2013, 19:49

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git