+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 19 - Toplam 19

YLSY de Mülakatta Sorulan Sorular

YLSY Hakkında Genel Bilgiler Forumunda YLSY de Mülakatta Sorulan Sorular Konusunu İncelemektesiniz

geçen sene 9 farklı komisyon vardı galiba her komisyon 3 kişiden oluşuyor ve hergün komisyon ...


 1. #11
  Akademik Forum
  Misafir
  geçen sene 9 farklı komisyon vardı galiba her komisyon 3 kişiden oluşuyor ve hergün komisyon üyeleri değişiyordu. Odalar kilitli içerden telefon açıp isteklerini söylüyor görevliler ise kartla odaya giriş çıkış yapıyorlardı. Alt kat bekleme salonundan bahsediyorum haliyle gerilimli bir ortam oluyor ben bu kadar takımı çekmiş grubu görmemiştim kendinizi riske atmayın kumaş+ gömlek iyidir kravat ceket olmasa da olur. Benim komiyon 8 idi petrol doğalgaz + polimer + izotop analizleri + kimya müh alanından oluşmakta idi. Komisyon başkanı itü kimyadan ahmet gül hoca idi itü yüksek mülakatından tanımıştım Alan sorularını ben bildikçe sordu da sordu alan dışı memleket kardeş muhabbeti çok kısa sürdü benim . Benim komisyon özelinde gördüğüm alanınız iyiyse siz tıkanıncaya kadar alandan spesifik soruyorlar ama alanınız zayıfsa ya da o an iyi ifade edemezseniz susar kalırsınız adamlar haliyle alan dışı ne alaka şimdi diyeceğiniz sorularını sormaya başlarlar. Ben kimya mezunuydum şanslıydım o yüzden ama dediğim gibi komisyon başkanı petrolcü de olabilirdi????
  form doldurtuyorlar size oraya yazcaklarınıza çok dikkat edin. ben şahsen salsa latin filan yazmıştım hobilere baya sıkıntılı olmuştu her türlü sporla uğraşmayı severim deyiverdim tanımadığım lavuk rugby yaptın mı peki diye atlamıştı sizi bozmaya çalışırlar dikkat!!! Valla aklıma gelenler bunlar orada sohbetler edin adaylarla ve kendinize güvenin çok duyduk absürt komisyon üyelerinin saçma sorularına maruz kalanlarını malesef biraz şans isi gerisi de kısmet )
  fdkbdy ve ozakbilal bunu beğendiler.

 2. #12
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743
  Alıntı Brk07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Geçmiş dönemde YLSY mülakatına giripte, komisyonda kendisine yöneltilen soruları paylaşabilecek olan var mı acaba? Ulu orta paylaşmak istemeyenler en azından özel mesaj atarak beni bilgilendirirse çok sevinirim. @ziraat42 ye özel mesaj atmıştım ancak cevap veremedi.


  Buradan paylaşırsak girecek adaylara da yardımcı olmuş olursunuz hem.

  Özellikle alan dışı olarak neler soruldu onları merak ediyorum. Zaten alan için sorulara herkes çalışacak bir şekilde.
  Özel mesajlara cevap veremiyorum maalesef o kadar çok vaktim yok çünkü çok mesaj geliyor. Bakın buraya açmanız daha faydalı olmuş sadece benden değil daha fazla arkadaştan cevap aldınız

 3. #13
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhabalar ben akademisyenlik için değil de kurumlar adına mühendis olarak gitmek istiyorum.Sizce mülakatta neden akademisyen olacaksın vs sorulara direk ben kurumlar adına gitmek istiyorum falan deyim mi? Ters teper mi acaba ya da olumsuz bir izlenim bırakır mıyım??

 4. #14
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar ben akademisyenlik için değil de kurumlar adına mühendis olarak gitmek istiyorum.Sizce mülakatta neden akademisyen olacaksın vs sorulara direk ben kurumlar adına gitmek istiyorum falan deyim mi? Ters teper mi acaba ya da olumsuz bir izlenim bırakır mıyım??
  Sormadıkça söylemeyin. Akademisyen mi Araştırmacı mı olmak istiyorsun diye bir soru gelirse söylersiniz.

 5. #15
  Akademik Forum
  Misafir
  @ziraat42 neden akademisyenlik diye sorduklarında zaten akademisyenim cevabını versem mi diye düşünüyorum,sizce ters teper mi,zaten akademisyensin seni göndermeyelim derler mi acaba ?

  - - - Güncellendi - - -

  Merhaba,

  Bugun mülakatlar başlıyor, mülakattan çıkan olmadı mı hiç? Durumlar nasıl

  - - - Güncellendi - - -

  TAGEM mülakatları nasıl geçiyor lütfen birisi paylaşsa deneyimini

  - - - Güncellendi - - -

  @ziraat42 neden akademisyenlik diye sorduklarında zaten akademisyenim cevabını versem mi diye düşünüyorum,sizce ters teper mi,zaten akademisyensin seni göndermeyelim derler mi acaba ?

  - - - Güncellendi - - -

  Merhaba,

  Bugun mülakatlar başlıyor, mülakattan çıkan olmadı mı hiç? Durumlar nasıl

  - - - Güncellendi - - -

  TAGEM mülakatları nasıl geçiyor lütfen birisi paylaşsa deneyimini

  - - - Güncellendi - - -

  Hangi universiteyi istiyorsun, dersine girmek icin cok heveslendigin hayran oldugun bir hoca var mi?tabi uslup burada cok onemli! Hangi alanda yl ve dktora yapmak istiyorsun (genel kesmiyor bayaa spesifik istiyorlar) ve bir kac tane de alan sorusu, alandan sikinti yok ya bilirsin ya bilmezsin ama bu hayat standartlarinda boyle asiri idealist tutum beklemek hakkaten senin unide ne verdiginden bihaber oldugunun gostergesidir. Ingiliz dili egitimi benden bu kadar, kalanlara basarilar.

  - - - Güncellendi - - -

  Merhaba, ben geçen yıl girdim ve kazanmıştım. Hayvancılıkta genetikti girdiğim alan. Genom nedir? Prion nedir? Türkiye'nin hayvancılıktaki en önemli sorunu nedir ve nasıl düzeltilebilinir? En son okuduğun kitap? gibi soruları hatırlayabildim. Kolay gelsin

  - - - Güncellendi - - -

  kimya mühendisliğinden giren var mı arkadaşlar neler soruluyor mülakatta?

  - - - Güncellendi - - -

  iç mimarlı kbölümünden öülakata giren var mı_? ne sordualr acaba?

 6. #16
  MisafirENgineer
  Misafir
  Merhaba,
  2014 Aralık'ta girmiştim bende hatırladığım kadarıyla yazmak istiyorum.
  Enerji'nin bi dalından girmiştim.

  İlk önce kendimi tanıtmamı istediler. Zannımca diksiyon veya jest mimiklerimi ölçüyorlardı . Çünkü bitirdikten sonra buraya gelen en rahat aday sizsiniz diye bir yorum aldım. Çünkü halıhazırda kadrom vardı ve kazanamasamda sorun olmaz düşüncesiyle gittiğimden dolayı rahattım.
  Mülakata başlayabiliriz dedikten sonra
  1-İki kitap ismi söylediler. Yazarlarını ve neyi anlattığını sordular . Malesef bilmiyorum dedim.
  2-Fizik nobel ödülünü bu sene hangi konuya verdiler diye bir soru geldi. Cevap malesef bilmiyorum.
  3-Gündemde neler oluyor. Bir iki bahsedermisiniz Cevap= bir iki siyasi, teknolojik, sportif haber.
  4- Neler okursunuz . Cevap = Genelde makale , gazete televizyon izlemem.
  5- Hangi dergileri takip edersiniz. 2 tane hakemli dergi söylermisiniz. Cevap= (Tam hatırlamıyorum) IEEE, bişeyler bişeyler.
  6- En iyi hangi alanı biliyorsunuz. Cevap= Elektrik makinaları, Yenilenebilir Enerji.
  7- Bir çeşit makina sordu basit bişeydi .(Asenkron makina olabilir) Eşdeğer devresini çiz dedi. Cevap= Hatırlamıyorum.
  8- BJT - Fet transistor farkları. Cevap- Kem küm akılda kalan bişeyler.
  9- Bi tarz filtre sormuştu . Bu sadece R-C Alçak geçiren filtreydi galiba. Tahtaya çizermisin dedi. Tahta da baya doluydu.Silmesi zor gelmişti. Cevap= Hocam hatırlamıyorum . Hiç çizmiyim.
  10- Hidroelektrik santralin çıkışına hangi tip trafo koyarsın. Cevap = yüsekltici trafo ve nedenine birkaç bişey söylemiştim.
  11- Hangi üniversiteler olduğunu biliyor musun? ( YLSY kadroları). Cevap= 2 adet vardı zaten söyledim ikisinide.
  12- Peki kazanırsan gidermisin? Cevap= Doğudakine gitmeyi düşünmem.
  13- Kazanırsan yurtdışında nereye gitmek istersin ve neden? Cevap= İngiltere. Daha önce gittiğim yer. İngilizce konuşuluyor. Bide bölümle alakalı yapılan çalışmalardan falan bahsetmiştim.
  14- Peki Bu alanda türkiye ne durumda bahseder misiniz? Cevap= Malesef argemiz olmadığı için bu konuda dışa bağımlı çalışıyoruz. 2023 hedeflerinde şu miktarda olmasını hedefliyoruz ama o yönde bir çalışma yok. Benim yönelmek istediğim konu arge. Hatta döndüğümde Tekno girişim projesiyle şirket kurup bu alanda üretim arge planlıyorum

  Peki teşekkürler.

  Sonuç = 51.25 almışım. 2. olmuşum. Doğudaki üniversiteyi kazanabiliyordum. ama tercih etmedim.

  İşinize yararsa ne mutlu bana.

 7. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  1
  Merhaba arkadaşlar,

  Dün 3. komisyonda hukuk mülakatına girdim . Gerçek anlamda çok uzun süren bir mülakat süreciydi. Saat 1.30 da başlayan mülakatta sıra bana 7.30 civarı geldi ki bu da insanı bir hayli hem manen hem bedenen hem zihnen yoruyor( bizim komisyonda mülakata gircek toplam 17 kişi vardı. ben de 15. sıradaydım). Neyse mülakatta sorulan soruları, mülakatın konseptini kabataslak ifade edeyim. Öncelikle mülakata girdiğinizde her mülakatta olduğu gibi kendinizi tanıtıyorsunuz. Ben kendimi tanıtırken yüksek lisansta hangi dersleri aldığımdan tez konumdan vs. bahsettim. Bu sebepten aldığım derslere ve tez konuma ilişkin bazı sorular sordular. "PMF yaşam tablosu hakkında ne düşünüyorsunuz?", "TİB hakkında ne düşünüyorsunuz", "Türkiye'deki maden kazaları hakkında ne düşünüyorsunuz?" gibi sorular geldi. Sorular çok zorlayıcı değildi diyebilirim ama bilemediğim bazı sorularda oldu. Tabi soruyu sorduktan sonra size düşünmeniz için çok bir mühlet tanımıyorlar hemen başka bir soru soruyorlar ve bu da insanı oldukça yoruyor ve kafanızı toparlamanızı zorlaştırıyor ve neticesinde bildiğin soruyu bile cevaplayamayabiliyorsunuz .

  Bununla birlikte cv de yazdığınız her şey çok önemli. Mesela hobilerinize yazdığınız şeyler gerçekten de büyük önem arz ediyor. Hakim olmadığınız bir alana ilişkin hadi şunu da yazıyım gibisinden bir şey yazarsanız buradan size çok yüklenebiliyorlar. Ben sanat musikisi dinlediğimi musiki makamlarıyla ilgilendiğimi yazmıştım. Bunlara ilişkin en azından 7-8 tane sorular sordular ve soruların bir kısmı çok basit olabilirken çok uç sorular da sorabiliyorlar. Mesela "dini musikisinde en önemli eser nedir?", "makamları birbirinden ayıran unsurlar nelerdir" gibisinden sorular geldi. Bununla birlikte "Sıddık sami onar'ın sanat alanında yazdığı bir eser var o ne?" diye bir soru geldi ki apışıp kaldım. Hasılı sorulardan kimisini cevapladım kimisini bilmiyorum diye es geçtim. Belki kolay belki zor belki göreceli sorulardır ama sonuçta ben hukukçuyum ve bu şekilde soru sormaları çok tuhafıma gitti. Ticaret hukuku hocası ticaret alanında ne kadar bilgin var diye sorunca bende çok iyi değilim üzerinde çalışmadığım bir alan dedim. Öyle olunca o alandan soru sormadılar ve teşekkür ederiz hakkınızda hayırlısı olsun diyerek mülakatı bitirdiler. Ayrıca öğrendiğim kadarıyla bir komisyona her gün farklı hoca geliyormuş. Bu nokta da 3. komisyona giripte farklı durumlarla karşılaşan arkadaşlar olabilir.

  Söyleyeceklerim kabataslak bunlar. Umarım faydalı olur.

 8. #18
  Akademik Forum
  Misafir
  ayın 20 sinde 10. komisyonda hemsirelik alanindan mulakata girdim. Soruların tamamı teorik ve uygulamaya yönelikti. Ne siyasi ne rahatsiz edici ne de demoralize eden bir soru ile karsilasmadim. Ekibin tamami yök ten gelmisti. Meb den kimse yoktu. Torpil konusunda okudugum bazi paylasimlar kafamda soru isareti olurtursada denemk ve gormek istedim. Kendi adima ekibi profesyonel buldum.

 9. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  45
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ayın 20 sinde 10. komisyonda hemsirelik alanindan mulakata girdim. Soruların tamamı teorik ve uygulamaya yönelikti. Ne siyasi ne rahatsiz edici ne de demoralize eden bir soru ile karsilasmadim. Ekibin tamami yök ten gelmisti. Meb den kimse yoktu. Torpil konusunda okudugum bazi paylasimlar kafamda soru isareti olurtursada denemk ve gormek istedim. Kendi adima ekibi profesyonel buldum.
  bende fizyoterapi ve rehabilitasyondan 10. komisyondan gireceğim...size hangi soruları sordular peki? paylaşır mısınız?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. YLSY Sıkça Sorulan Sorular
  YLSY Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 479
  Son Mesaj: 24-05-2018, 04:15
 2. 2015 YLSY Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ziraat42
  Cevap: 349
  Son Mesaj: 22-10-2017, 07:14
 3. YLSY 2014 Sıkça Sorulan Sorular
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 300
  Son Mesaj: 22-12-2015, 23:58
 4. ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1462
  Son Mesaj: 04-05-2015, 13:49
 5. Farklı alandan yüksek lisansta mülakatta sorulan sorular?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan akademinik
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17-01-2015, 23:08

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git