reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 6 - Toplam 7 İlkİlk ... 4567 SonSon
Bulunan 76 den 90 - Toplam 91

Yeni ÖYP Sistemi Uygulanmasın! (Ombudsmana Şikayet)

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda Yeni ÖYP Sistemi Uygulanmasın! (Ombudsmana Şikayet) Konusunu İncelemektesiniz

Kamu Denetçiliği Kurumu (OMBUDSMAN) Şikayet Başvuru Belgesi Konu : Kamu personel rejimi/Personel alımı(Kamu görevlisi olarak ...

 1. #76
  Uzman26
  Misafir
  Kamu Denetçiliği Kurumu (OMBUDSMAN)
  Şikayet Başvuru Belgesi

  Konu :
  Kamu personel rejimi/Personel alımı(Kamu görevlisi olarak atanamamadan kaynaklı sorunlar,kontenjan kısıtlamaları v.b dahil), atama, nakil ve yer değiştirme. Yüksek Öğreitim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programı (ÖYP) atamaları 2015 Mayıs ayı içerisinde alınan kararla değiştirilmiştir. Değişiklik öncesinde Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) puanının %50'si, mezuniyet ortalamasının %35'i, yabancı dil sınavı puanının (YDS) %15'i alınarak ÖYP puanı oluşmaktaydı. Akademik anlamda alanında başarılı olan ve lisans eğitimini başarıyla tamamlayanların ÖYP kadrolarına atanmaları bazı aksaklıklar olsada hakkaniyet içerisinde yapılmaktaydı. Ancak 2015 Mayıs ayı içerisinde yapılan değişiklikle YÖK kurullarının yapacağı (bu kurullar üniversitelerin ilgili bölümlerinde kurulacak) Alan Sınavı (Sözlü ya da yazılı) olarak yapılması kararı alınmıştır. Bu uygulama hakkaniyetle alanında Öğretim Görevlisi Yetiştirmek atamalarda halk dilinde torpil olarak adlandırılan adam kayırma sisteminin üniversitelerde Cari alım ve 50/d li kadro atama şekillerinde uygulandığı gibi uygulanmasına neden olmaktadır. Ayrıca atamalara 1 ay kala bu şekilde yapılan değişiklik ile alınan kararın amacı açıkça (torpil) ortadadır.
  Talebiniz :
  Kamu Denetçiliği Kurumunuzdan isteğim bu adam kayırmak için yapılan torpilin önünü açan karardan dönülmesini sağlayan sistemlere engel olmanızdır. Kamunun hakkını gözetmeniz ve kamu kurumları tarafından herkese eşit mesafede yaklaşılmasını sağlamak amacı ile sözlü ya da yazılı mülakatın olduğu başta ÖYP olmak üzere tüm kamu kurumu kadrolarında yapılan haksızlığı gidermek için hukuki anlamda üzerinize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmenizdir.

 2. #77
  Akademik Forum
  Misafir
  ayrıca bilmelisiniz ki ben bir kamu görevlisiyim şuanda ÖYP ile bir bağlantım olmamasına rağmen yapılan haksızlığı görmezden gelemedim.


  Lütfen UYARLI değil DUYARLI olalım.

 3. 10-06-2015, 15:06

  Misafir

  Sebep
  İçerik tekrarı.

 4. #78
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  115
  [QUOTE=Akademik Forum;375194]
  Alıntı muraddd Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Uslubunuza dikkat edin bende berkes gibi görüşünü bildirdim hem de sizin gibi yuksek puanlarla üç yildir bekliyorum dayım falan da yok ama bu şekilde aralıkla itam etmeye devam ederseniz hakkımızda gereken işlemi yapmaya beni mecbur bırakmış olursunuz yazdığımızı ve yakınını şu birkez daha gözden geçirin beni ve benim gibi düşünenleri aptallıkla itham ettiğiniz için özür dileyin murad d bey
  Bakın ben kimseyi aptallıkla itham etmiyorum.Sizin gibilerin art niyetli olduğuna inanıyorum aptal değil.İyi puanlarınız olduğunu söylüyorsunuz ama 3 senedir atanamamışsınız.İyi puanlarınız olsa 3 senedir -bundan önceki alımların daha fazla olduğunu da göz önüne alırsak- nasıl atanamayacaksınız .
  Ancak şunu da kabul ediyorum hakkımın çiğnenmesi ve bize yapılan bu gibi ''çatlayın zaten. 3 aşamalı alan sınavı getirsinler hatta. yazılı sınavı geçen mülakata girsin onu da geçen alan ile ilgili genel yetenek testlerine girsin, şu bankaların müfettiş sınavlarında yaptığından. beyinsiz askerlere düşünemeyen kara cahillere vermesinler üniversiteleri.'' söylem ve hakaretlerin etkisiyle reaksiyonum haddinden sert olmuş olabilir.Normalde böyle sert konuşan ya da yazan biri değilimdir.Ancak içimizde bulunduğumuz durumun mağduriyeti ve bize edilen hakaretler yüzüne böyle bir yazı yazdım.Yine de yazımdan, size ve başkalarına salak dediğimi çıkardıysanız istediğiniz gibi özür diliyorum.Ben kısır tartışmalar peşinde değilim.Ben sadece hakkımı arıyorum.
  Son düzenleyen muraddd, 10-06-2015 saat 16:42.

 5. #79
  Akademik Forum
  Misafir
  Bende bu uygulamanın atamalara sadece 1 ay kala apar topar hazirlanip bize dayatılmasından duydugum rahatsızlığı yazılı olarak ilgili yerlere bildirdim...

 6. #80
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  115
  Güncel........................

 7. #81
  Akademik Forum
  Misafir
  Bana da cevap geldi, hukuki yollarada başvurun diyor.

 8. #82
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  13
  03.06.2015 tarihinde YÖK tarafından yapılan duyuruyla ÖYP'de çok köklü değişiklikler olmuştur.Temmuz ayında olması öngörülen ÖYP atamalarından yaklaşık bir ay önce yapılmış olan bu sistem değişikliği duyurusu, ÖYP'ye hazırlanan birçok aday mağdur olacaktır. 2010 yılından beri YÖK bünyesinde merkezi yerleştirme ile ataması yapılan ÖYP'nin, yaklaşık 5 yıldır uygulanan puan hesaplanma sisteminde ALES,YDS ve Genel ağırlıklı not ortalaması(GNO) baz alınırken YÖK tarafından 03.06.2015 tarihinde yapılan duyuru ile bu sistem bir anda değişmiş bu sınavlara ek olarak alan önceden öngörmemizin mümkün olmayacağı bir şekilde yazılı ve/veya sözlü sınav olacağı belirtilen bir alan sınavı getirilmiştir.Bu sınavın etkisi de %40 oranında belirlenmiştir.
  Tüm planlarını Temmuz atamalarına göre yapam, ALES ve YDS gibi sınavlara defalarca giren ve hatta Aralık ayında atanma şansı olmasına rağmen daha uygun bir üniversite için bekleyen kişiler için böylesine ani bir değişikliğin birçok vatandaşı çok mağdur edeceği açıktır. ÖYP sisteminde böyle köklü bir değişiklik duyurusunun atamaların bir ay öncesinden değil de bir atama öncesinden yahut da daha uzun bir süre öncesinden yapılması gerektiğini düşünmekteyim.
  Talep:
  Bu yeni ÖYP puan hesaplama sisteminin en azından önümüzdeki ÖYP alımlarında dikkate alınmayarak bir önceki ÖYP puan hesaplama sisteminin önümüzdeki ÖYP atamaları için geçerli olmasını talep etmekteyim. Devletimizin bu hassas durumumuz hakkında duyarlı davranıp kısa zamanda çözeceğine inanmaktayım.


  İletişim adresleri:

  T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu | Ombudsman E-Başvuru

  BİMER

 9. #83
  Canısıkkın
  Misafir
  gerginim ve olabildiğince stresliyim.

  0.4 puanla geçen atama döneminde kadro alamamış biri olarak, ales ve yds'yi yükseltmişim. büyük ihtimalle atanırım diye bekliyordum.

  fakat şimdi bu usulün gelmesi, ve beraberinde bu kadar torpil ve adaletsizlik söylentisini taşıması. acaba? gerçekten objektik olur mu? umudunun da okuduğum onlarca torpil ve referans örneği ile silinip gitmesi...

  bilmiyorum, çoğumuz memnun değiliz ama köprüden önceki son çıkışta olan ben için bu atama dönemi son şanstı.

  şayet bu sistem yürürlükte kalır ve bu şekilde atamalar gerçekleşirse (torpil ve adaletsizlikle), ne yaparım bilmiyorum.

  Ruh sağlığımın da git gide bozulduğunu fark ediyorum. Hoşunuza mı gidiyor? çırpınmamız, debelenmemiz, belirsizlik içinde gün be gün sağlığımızın bozulması? Atamalara bu kadar kısa süre varken, niye yaparsınız bunu? Üniversite öyp istek kadrolarımız verilmiyor derken ne diye üniversiteler kadro istemiyor dersiniz?

  şu ülkede niye bu kadar zor gerçekten sadece çaba ve azimle bir yere gelmek.

  cidden tükendim, öyle böyle değil, fazlasıyla tükendim, akademisyen olup bir şeyleri araştırabilme, keşfedebilme ışığımı yitirdim, alanımla ilgili en ufak gelişmeyi takip ederken, veri tabanlarına kayıtlıyken, bulabildiğim her makaleyi okurken...

  diyorlar, ekmek kapısı mı bu öyp diye? ekmek kapısı evet. 1.500 lira bursla büyük bir şehirde yüksek lisans yapmaya çalışan, ailesinden destek alamayan, part time çalışmak zorunda kalan, yükseği bitirdiğimde ne olacak bana be? dediği için kendisini yaptığı şeye veremeyen biri için gelecek umuduydu.

  bir çokları rahatça konuşabiliyor, fakat ben 1 sene içinde olmama rağmen, akademisyenlik pisliğini fazlasıyla tecrübe ettim, şu halimle mobbing denen azaba uğramaya başladım. öyp'li olmak en azından bu pisliklere karşı benim savunacak bir mekanizma olacaktı.

  ben öyp'liyim hocam, bulaştırmayın beni bu tür işlere diyebilen araştırma görevlisi arkadaşlarımın yaşadığı bir nebze huzuru tatmak istedim.

  sinir harbi geçirmemek için kendimi zor tutuyorum.

  Yine de bu başlık altında, insanları organize etmeye uğraşan, haksızlığa karşı elinden geleni yapmaya çalışan arkadaşların olmasına fazlasıyla memnun oldum. kendi adıma onlar için teşekkür ediyorum.
  a.emre15 bunu beğendi.

 10. #84
  DeliDuru
  Misafir
  gerçekten işe yarayacağını düşünüyor musunuz bu şikayetlerin?

  sanki hiç sallamayacaklarmış gibi geliyor, ama elden de anca bu kadarı geliyor.

  ben de dilekçe doldurmayı düşünüyorum birazdan.
  a.emre15 bunu beğendi.

 11. #85
  Akademik Forum
  Misafir
  öyp kaldırılıp öğretim üyesi ihtiyacı zaten halihazırda yüksek lisans ve doktora yapan insanlar arasından doktora mezuniyeti sonrası adil kriterlere göre karşılansın. Öyp ye ayrılan kaynak ise Yüksek lisans ve doktora yapan/yapacak olan tüm öğrencilere karşılıksız burs olarak dağıltılsın. Böylelikle hem daha geniş yani tüm yüksek lisans doktora yapanları içeren bir havuzdan öğretim üyeleri seçilmiş hemde öğretim üyesi olacak kişi zaten kendisini daha önceki çalışmalarıyla kanıtlamış kişiler olur. Yani en çok hakeden, en üretici en iyi araştırmacı olanlar öğretim ve araştırıcı kadrosunu oluştursun.

 12. #86
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  115
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  öyp kaldırılıp öğretim üyesi ihtiyacı zaten halihazırda yüksek lisans ve doktora yapan insanlar arasından doktora mezuniyeti sonrası adil kriterlere göre karşılansın. Öyp ye ayrılan kaynak ise Yüksek lisans ve doktora yapan/yapacak olan tüm öğrencilere karşılıksız burs olarak dağıltılsın. Böylelikle hem daha geniş yani tüm yüksek lisans doktora yapanları içeren bir havuzdan öğretim üyeleri seçilmiş hemde öğretim üyesi olacak kişi zaten kendisini daha önceki çalışmalarıyla kanıtlamış kişiler olur. Yani en çok hakeden, en üretici en iyi araştırmacı olanlar öğretim ve araştırıcı kadrosunu oluştursun.
  Hocam bu başlık istediğiniz projelerin anlatılacağı bir başlık dğil.Bu başlık yeni ÖYP sisteminden memnun kalmayanların yazmak istediği şeyleri içeren başlık.Senin dediğin şeyler ÜTOPYA.Bende isterim dünyada fakir kalmasın işsizlik olmasın savaş olmasın vs. ama bir de gerçekler var.Bu gerçeklere göre neler yapabiliriz bunları yazmak lazım.ÖYP sistemi çok iyi ve doğrudur demiyoruz ama elimizdekilerin en iyisi bu ,CAri alıma yada mülakatlı memur alımlarına nazaran.

 13. #87
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  115
  Ombudsmandan cevap geldi.öncelikle ilgili kuruma yani yöke başvurmamız gerekiyormuş.onun için de yazımı yöke havale ederek iletmisler.lütfen yökE gerek mail gerek sosyal ağlar vasitasıyla yazı yazalım sesimizi duyuralım.Telefonla da taleplerimizi iletelim
  Son düzenleyen muraddd, 18-06-2015 saat 20:05.

 14. #88
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  132
  Alıntı muraddd Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ombudsmandan cevap geldi.öncelikle ilgili kuruma yani yöke başvurmamız gerekiyormuş.onun için de yazımı yöke havale ederek iletmisler.lütfen yökE gerek mail gerek sosyal ağlar vasitasıyla yazı yazalım sesimizi duyuralım.Telefonla da taleplerimizi iletelim
  Aynı sekilde bana da aynı yazı geldi yazımı yöke havale etmişler.

 15. #89
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  115
  Alıntı muraddd Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ombudsmandan cevap geldi.öncelikle ilgili kuruma yani yöke başvurmamız gerekiyormuş.onun için de yazımı yöke havale ederek iletmisler.lütfen yökE gerek mail gerek sosyal ağlar vasitasıyla yazı yazalım sesimizi duyuralım.Telefonla da taleplerimizi iletelim
  Yöke yök başkanına derdiMizi anlatalım.sessiz kalmayalım.bu başlığı da güncel tutalım.yöke yök başkanına yazı yazan veya telefon açanlar ya da bu konu ile alakalı farklı etkinlikler yapanlar lütfen buraya yazsın

 16. #90
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  87
  Bana da yazı geldi hukuki yollara başvurun diye.Sanırım ombdusman bizi sallamıyor.BİMERe de başvurdum.10 gündür bir cevap gelmedi.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Bimer'e Şikayet Yazmak
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan endeavour
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 16-03-2016, 11:08
 2. ÖSYM'nin Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 11-06-2013, 09:41
 3. Yeni Açıköğretim Sistemi Kolay Mezun Ediyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17-03-2013, 16:17
 4. Üniversite için yeni sınav sistemi 2014'te
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-10-2012, 12:12

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git