+ Konuyu Cevapla
Sayfa 62 - Toplam 105 İlkİlk ... 1252606162636472 ... SonSon
Bulunan 611 den 620 - Toplam 1045

ÖYP'ye Bilim (Alan) Sınavı Geldi! Yorumlarınız?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'ye Bilim (Alan) Sınavı Geldi! Yorumlarınız? Konusunu İncelemektesiniz

merzer Demiş ki: Aslında sözün özü şu iş bulmak amaçlı akademisyen olmak diye bir anlayış ...


 1. #611
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Aslında sözün özü şu iş bulmak amaçlı akademisyen olmak diye bir anlayış olduğu sürece sistem program bir halta yaramayacak.
  İnsanların derdi bilim yapmak değil.
  İnsanların derdi araştırma yapmak değil.
  İş bulmak.

  Hiç makale yazdım bende çalıştım demesin büyük çoğunluk , çünkü bunları da zaten işte kalmak için yaptınız

  Ne zaman ki akademi iş bulmanın temel amaç olmasından kurtulur o zaman sisteme falan gerek kalmaz. Bazen keşke en az 10 yıllık alan deneyimi olanlar sadece akademisyen olsa diye düşünüyorum ... İşsizlere iş kapısı akademi olmamalı. Ne yazık ki buradaki bir çok yorumda da bu görülebiliyor... O yüzden sistem ha öyp olmuş ha ylsy ha mülakat ha öbürü...
  Kalite gelmeyecek böylece dönmeye devam...
  işsizim 2 makalem var 3.sü yolda daha tezimi bitirmedim ama yinede iş yok hocam sistem kitlendi

  sürekli cari sınavlara giriyorum kimsede gel seni işe alalım demiyor hep 2. yim hep yedek oyuncuyum
  Son düzenleyen bigthunder, 05-06-2015 saat 22:46.
  a.emre15 bunu beğendi.
  Konu hayaller olunca insan bocalayabilir ama başarısız olmanın tek yolu hayallerinden vazgeçmektir.

 2. #612
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Aslında sözün özü şu iş bulmak amaçlı akademisyen olmak diye bir anlayış olduğu sürece sistem program bir halta yaramayacak.
  İnsanların derdi bilim yapmak değil.
  İnsanların derdi araştırma yapmak değil.
  İş bulmak.

  Hiç makale yazdım bende çalıştım demesin büyük çoğunluk , çünkü bunları da zaten işte kalmak için yaptınız

  Ne zaman ki akademi iş bulmanın temel amaç olmasından kurtulur o zaman sisteme falan gerek kalmaz. Bazen keşke en az 10 yıllık alan deneyimi olanlar sadece akademisyen olsa diye düşünüyorum ... İşsizlere iş kapısı akademi olmamalı. Ne yazık ki buradaki bir çok yorumda da bu görülebiliyor... O yüzden sistem ha öyp olmuş ha ylsy ha mülakat ha öbürü...
  Kalite gelmeyecek böylece dönmeye devam...
  Bugün gelişmiş ülkelerde yıllık asgari ücret araştırma görevlisine ödenen burstan daha fazla veya eşit.

  Avustralya'da 36000 dolar yıllık asgari ücret var ama araştırma görevlisi 24000 dolar burs alıyor.
  Amerika'da 10 dolar saatlik asgari ücret var. 160 saat çalışsan 1600 dolar alırsın ki araştırma görevlisi de aynı parayı alıyor.

  Ülkede iş olsa zaten insanlar devletin kapısını bu kadar aşındırmayacak. Burada suçlu devlete kapağı atmaya çalışan halk değil, mezunlara iş olanağı sağlayamayan devlet. Önce bu ayrımın farkına varalım.

  Bu arada yanlış anlaşılmasın ABD'de 1 senelik asgari ücret ile 0KM mercedese binebilirsin ama Türkiye'de 2 senelik profesör maaşınla bile o arabayı zor alırsın...

  Türkiye'de özel sektörde çalışan insanlar yoksulluk sınırının altında çalışıyor. Devlet sektörünün verdiği para insan gibi yaşamaya ancak yettiği için insanlar devlete girmenin peşinde. Bugün 4 kişilik aile için yoksulluk sınırı en az 4000 TL'dir ki o paraya ne güzel bir ev ne de güzel bir araba alırsın. Ancak karnın doyar ve üstüne başına para harcayabilirsin.

  Durum çok kötü aslında da kimse farkında değil. Hala büyük Türkiye diye naralar atıyoruz...


  Ayrıca az önce inceliyordum ABD'de yeni işe başlayan mühendis maaşlarını.
  http://www.mtu.edu/engineering/outreach/welcome/salary/

  Gördüğünüz üzere 50-60 bin dolar ile yeni işe başlayan kişi araştırma görevlisinden çok daha yüksek ücret alıyor. Kariyer ortası kazandığı para da Amerika'da profesör maaşına denk.

  Bugün Amerika'dan tarım dışı istihdam verisi geldi ve artış var. Gelişmiş ülke dediğin işte tam olarak böyle olur. Nüfus planlaması yapar, maaşları korur, ücretleri ayarlar. Halkın refahını bozmaz.

  Biz ise tam bir Ortadoğu, tipik bir 3. dünya ülkesiyiz.
  Son düzenleyen qpuro, 05-06-2015 saat 22:56.

 3. #613
  Peçorin
  Misafir
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Tabi Tabi Ekran Gerisinden Herkes ODTÜLÜ zaten. Forumda kim var kim yok hep ODTÜLÜ. Saldırgan tavırlarınla bence bir akademisyen olmayı değil daha farklı şeyleri vadediyorsun. Oyun bu kurallar bu iyi oynayan kazanır Bol Şans.
  Misafir koduyla perde arkasından yumruk atacağına insan bir nick edinir,hiç olmazsa kime hitap ettiğimi bilirdim.Gölgesi var kendi yok,yoksa tersi miydi? Siz istiyorsunuz ki paşa paşa yan gelip yatalım turnayı vuralım,kimse de çomak sokmasın tekere.Benim ne olacağımla ilgili de fikir yürütemezsin,karşılaştık mı daha evvel bir yerlerde?Haklı yere saldırgan olmayı hakkım olmayanı almamaya tercih ederim.Keşke siz de müslüman ülkenin "kul hakkı" lafını ağzından düşürmeyen insanlarının da birazcık bu duyarlığa sahip olsaydınız.Her neyse,asılsız güdük suçlamana cevap mahiyetinde alttaki fotoğrafa bakarsan bu boktan ülkede herkesin senin kadar fasarya Eklenti 4804olmadığını görürsün.

 4. #614
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  İşte sorun bu .
  Akademi iş kapısı olarak görüldükçe sen 2. kalmaya devam edeceksin hocam büyük olasılıkla. Çünkü gözlemlediğim öğrenciler tamamen ortalama yükseltme derdine düşmüş , neden ee hocam üniversitede çalışmak istiyorum. Akademsyen mi olmak istiyorsun. Bizim bölümde KPSS çok zor hocam alım olmuyor ki Hal böyle iken ülkede lisansı tamamlamak bile zor gelen insanlar iş bulacağım diye ALES DİL kurslarına giderken gerçekten isteyen kişiler hep 2. kalacaklar. Kastım aslında bu. Mezuniyet sonrası en az 5 yıl geçmiş bu süre içerisinde makale yayınlamış (Her dergi kabul görmemeli hatta) , yüksek lisansı tamamlamış kişiler arasından seçmeli bence akademik personeli.

  ÖYP de işe yerleştirmenin merkezi hali. Akıl mantık sahibi herkes kendine şunu sorsun AKADEMİ'ye personel böyle mi alınmalı ? ÖYP ile dil bilmeyen adamı al dil kursuna gönder, Normalde giremeyeceği X üniversitesi mülakatla adam alırken tepeden inme oraya gönder. Eee gönderdin mecbur bitecek (hoca ne yapatım 200bin senet yapmış benden gitsin de nereye giderse gitsin modunda zaten) en fazla bir yıl uzar sonuçta ultra yüksek zeka gerektirmiyor tez yazmak... Eee zaten mecburiyetten gelen mecburiyetten okulu bitiren adama bir de mecburiyetten çalıştır. Yaşı o ara 40 olsun bu yaştan sonra iş mi değiştireceğiz lan deyip mecburiyetten doç. mecburiyetten prof. olsun devran böyle dönmeye devam etsin.

  Bunun yerine gelecek sistemin başında sınav vs olmamalıdır. Akademisyenlik ölçütleri net tanımlanmalı bu şartları yerine getiren kişiler sisteme dahil edilmelidir. Bu sitede ÖYP 'ya başvurduktan sonra ÖYP ne diye soran, ÖYP kazanıp ohooooo 6 sene okuyacak mısım sonra da 6 yıl çalışacakmışım bana uymaz diyen (ÖYP kazanınca direkt doçent yapacaklar sandım garibim) insanları gördü bu gözler O yüzden ÖYP iyidir diyen bence bu işten anlamıyordur Varsa sizin gibi (iş bulamamış olabilir ülkenin hali belli) ama bir şekilde YL'sini tamamlamış (bakın YÖK gibi yapmakta olan demiyorum ben ) , akademik çalışmalar yapmış ben bu işi yapabilirim göstergeleri göstermiş kişiler işte bunlar arasında geçmeli yarışma sınavı. Dersanelerin deneme sınavına başvurur gibi bir sistem üzerinden akademisyen olunmamlı... He ne desek boş olanlar da ortada

  Not: Arş. görevlisi olmak istemeyen, hali hazırda üniversitede çalışan bir DR öğrencisiyim, yani bu gün seni ÖYP 'Li yapacaz deseler atlamam hangi üni. diye sorarım Bende daha önceleri bir çok kez başvurdum olmadı ancak olmama sebebi diploma notumdu ve bunu geriye çevirmem mümkün değildi. O zaman da bir işim vardı ve yine bu düşüncelere sahiptim ÖYP için. Kimse bak kazanamıyor .ok atıyor demesin diye yazayım istedim
  Son düzenleyen merzer, 05-06-2015 saat 23:02.
  Sofya bunu beğendi.

 5. #615
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  @merzer

  Hayatın gerçeklerinin daha farkında değilsin ama konuşuyorsun. Baban çok zengin herhalde hala kendi cebinden doktora yapıyorsun.

  Arkadaşım evleneceğiz. Çoluk çocuk sahibi olacağız. Evimiz yok ev alacağız. Araba alacağız. Tatile gidemedik tatile gideceğiz.

  Kolumda 2 tane altın bileziğim var. 9-10 yaşından beri özel sektörün içindeyim. 3 katlı toptan 600 metrekarelik atöyle 20 tane işçisiyle birlikte şuan çalışıyor eve giren para belli. Ayakkabı sayacısıyım. 5 sene önce 2000 TL'ye yaptığımız işi sürekli gelen Suriyeli göçmenler ve bitmek bilmeyen Kürtlerin 10 çocuk sevdası yüzünden halen 2000 TL'ye yapıyoruz. Emeğin değeri sürekli eriyor. İnsanlar zam alamıyor ama fiyatlar sürekli artıyor.

  Emeğin değeri 0. Ege, Dokuz Eylül gibi okullardan iibf mezunu arkadaşlarım İzmir'in en büyük şirketlerinde 1500-2000 TL gibi komik paralara çalışıyor. Yüksek kimya mühendisi arkadaşım 1800 TL'ye 6 gün çalışıyor.

  KARNIMIZ AÇ KARNIMIZ.

  Senin tok olabilir baba parasıyla doktora yapıp keyfine göre atanmayı bekleyebilirsin. Bizim öyle bir lüksümüz yok. Gariban çocuğuz diye uyduruk işlerde çalışmak zorunda mıyız? Kariyer yapmak sadece belli zumrelerin mi hakkı?

  Nolacak bu kadar Anadolu üniversitesinden mezun genç. HEpsine şimdi kariyerin önü kapandı. Herkes Boğaziçi ODTÜ mezunu olmak zorunda mı?

  Ayrıca bugün doktorların hepsi hipokrat yemini eder ama TUS'ta nedense göz, estetik gibi bölümler tavan puanı yapar. Neden estetik yaparak mı hipokrat yeminini yerine getirecek? Neden Beyin Kalp Cerrahi bölümlerinin puanları düşük?

  Önce hayatın gerçeklerinin farkına var... İş bul kendine de para kazan, evlen de sonra düşünürsün bilimin gelişmesini.


  Ayrıca şu bilim böyle mi gelişecek diyenler nedense cayır cayır açılan ilahiyat kadrolarına gelince sesleri çıkmaz. İlahiyata 100 kadro verip kimyaya 1 kadro vererek gelişecek bilim çünkü.

  Patent başvurusunda dünyada adımız geçmiyor ama cayır cayır ilahiyat mezunu alıyoruz. Sonra bu vatanın gariban evlatları kadro açın sosyal bilimlere yerleşelim, mühendisliğe yerleşelim çalışalım işimiz olsun dediğinde yap doktora hocanın gözüne gir gel 28 yaşına belki veririz iş diyoruz..

  Sonra neden insanlar bu ülkeden gidiyor. Neden ülke gelişmiyor. Neden milli gelir artmıyor. Neden makale sayımız artmıyor diye sanki cevabını bilmediğimiz sorularla boğuşuyoruz.

  Katma değer yaratmanın ilk koşulu insana değer vermektir. İnsanı değersiz olan ülkelerde katma değerli ürün üretilmez.
  Son düzenleyen qpuro, 05-06-2015 saat 23:26.
  bdnzeses, bigthunder ve arkeolog_52 bunu beğendiler.

 6. #616
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  20
  Cari alim dediginiz unilerin yuksek lisanslarina kendini başvurup kabul edilme olayi değil mi. Size bi maas da verilmiyo bildigim kadariyla oyp deki gibi. Cari alimin nesi iyi anlamadim ben

 7. #617
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Nerden
  Erzincan
  Mesaj
  231
  Kadrosu 3-5 öğretîm görevlisinden oluşan ki bunların çoğu akraba kontenjanından gelmiştir, taşra üniversitelerinden nasıl bir ölçme tarafsızlığı beklenecek ve sözüm ona nasıl objektif ölçütler hazırlamış YÖK çok merak ediyorum.

 8. #618
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Alıntı Peçorin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Misafir koduyla perde arkasından yumruk atacağına insan bir nick edinir,hiç olmazsa kime hitap ettiğimi bilirdim.Gölgesi var kendi yok,yoksa tersi miydi? Siz istiyorsunuz ki paşa paşa yan gelip yatalım turnayı vuralım,kimse de çomak sokmasın tekere.Benim ne olacağımla ilgili de fikir yürütemezsin,karşılaştık mı daha evvel bir yerlerde?Haklı yere saldırgan olmayı hakkım olmayanı almamaya tercih ederim.Keşke siz de müslüman ülkenin "kul hakkı" lafını ağzından düşürmeyen insanlarının da birazcık bu duyarlığa sahip olsaydınız.Her neyse,asılsız güdük suçlamana cevap mahiyetinde alttaki fotoğrafa bakarsan bu boktan ülkede herkesin senin kadar fasarya Eklenti 4804olmadığını görürsün.
  Ya sen de bir sus allah rızası için.

  -odtu.png-5555.png

  3.00 önlisans ortalamasına sahip olup 30ar net yapan adam bütün İİBF bölümlerine yerleşir ODTÜ'nün.

  Gören de sanacak IQ testi ile girdin okula.

  Not : O misafir yazılarını yazan ben değilim. Sadece bıktım sabahtan beri ODTÜ şöyle AÖF böyle diye sallamandan.
  Son düzenleyen qpuro, 05-06-2015 saat 23:39.

 9. #619
  ...
  Misafir
  Arkadaşlar ben bu dava işini prof bi hocamıza sordum. Büyük ihtimalle yürütmeyi durdurma kararı çıkar dedi. Hemen dava açıldıysa 10 günden sonuçlanırmış ☺️
  qpuro ve cznne bunu beğendiler.

 10. #620
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  Alıntı qpuro Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ya sen de bir sus allah rızası için.

  Resmin gerçek boyutunu görmek için tıklayın. 

Resmin Adı:	odtü.png 
Görüntülenme:	46 
Büyüklüğü:	73,0 KB 
ID:	4805Resmin gerçek boyutunu görmek için tıklayın. 

Resmin Adı:	5555.png 
Görüntülenme:	16 
Büyüklüğü:	11,6 KB 
ID:	4806

  3.00 önlisans ortalamasına sahip olup 30ar net yapan adam bütün İİBF bölümlerine yerleşir ODTÜ'nün.

  Gören de sanacak IQ testi ile girdin okula.

  Not : O misafir yazılarını yazan ben değilim. Sadece bıktım sabahtan beri ODTÜ şöyle AÖF böyle diye sallamandan.
  sözelci olmama rağmen şansımı denesem girermişim ilginç baya düşükmüş puanlar
  Konu hayaller olunca insan bocalayabilir ama başarısız olmanın tek yolu hayallerinden vazgeçmektir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 50/d Kadro Bilim Sınavı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mmuhh
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-11-2013, 11:44
 2. ALES + Bilim Sınavı +İngilizce mi Olucak Yoksa Bilim Sınavı+AGNO+ALES+İngilizce mi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 12-08-2013, 15:58
 3. ÜDS Kursu Hakkında Yorumlarınız
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan master07
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:35
 4. KPSS Öğretmen Adayları İçin Alan Sınavı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan ekara
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-06-2012, 13:06
 5. bilim sınavı/ mülakat
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sermin
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-08-2011, 00:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git