+ Konuyu Cevapla
Sayfa 61 - Toplam 105 İlkİlk ... 1151596061626371 ... SonSon
Bulunan 601 den 610 - Toplam 1045

ÖYP'ye Bilim (Alan) Sınavı Geldi! Yorumlarınız?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'ye Bilim (Alan) Sınavı Geldi! Yorumlarınız? Konusunu İncelemektesiniz

Bu yeni uygulama ile paralelcilerin kadroya girmesi engellenmek istenmiş olabilir....


 1. #601
  Akademik Forum
  Misafir
  Bu yeni uygulama ile paralelcilerin kadroya girmesi engellenmek istenmiş olabilir.

 2. 05-06-2015, 20:23

  Yeni Üye


 3. #602
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  20
  Ben ingilizce ogretmenliginden mezun oldum bu sene haziran atamalarinda sansimi deniyecegim. Malumunuz bizim bolumdeki puanlar baya yuksek oldugundan sansimi egitim bilimlerinde denicem. Benim alan sinavi sorularim İngilizceden mi olur yoksa egitim bilimlerinden mi olur. Ingilizceden olacaksa zaten alan sinavimiz yds ile yapilmis olmuyor mu? Ingilizceden basvuru sansim da artmis olmayacak mi dolayisiyla cunku yds puani dikkate alinir buyuk oranda.

 4. #603
  ...
  Misafir
  Alıntı Merve Ergüden Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben ingilizce ogretmenliginden mezun oldum bu sene haziran atamalarinda sansimi deniyecegim. Malumunuz bizim bolumdeki puanlar baya yuksek oldugundan sansimi egitim bilimlerinde denicem. Benim alan sinavi sorularim İngilizceden mi olur yoksa egitim bilimlerinden mi olur. Ingilizceden olacaksa zaten alan sinavimiz yds ile yapilmis olmuyor mu? Ingilizceden basvuru sansim da artmis olmayacak mi dolayisiyla cunku yds puani dikkate alinir buyuk oranda.
  Valla ne desek yalan yektaya soruver.

 5. #604
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2015
  Mesaj
  20
  Alıntı ... Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Valla ne desek yalan yektaya soruver.
  Yektanin da bildiğini sanmıyorum da hadi hayırlısı. Hayirlisi neyse o olsun arkadaşlar azıcık inanciniz olsun ilahi adalete [emoji5]

 6. 05-06-2015, 21:22

  Misafir


 7. 05-06-2015, 21:25

  Misafir


 8. 05-06-2015, 21:33

  Yeni Üye


 9. #605
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  471
  Sizce alan sınavı hangi bölümlere gelir.mühendislik Fakültesine kesinlikle geleceğini düşünüyorum

 10. 05-06-2015, 22:05
  ...

  Misafir


 11. #606
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  223
  Alan sınavı ÖYP nin geçerliliğini gittikçe azaltmaya devam edecektir. Ales, mezuniyet ortalaması ve dil puanı ile merkezi atama gerçekten çok iyi bir düzenleme ve torpili neredeyse sıfıra indirmiş bir düzenlemeydi. Tabi burada da not ortalaması düzenlemesi yapılabilirdi mesela şöyle: ODTü-Hacette-İTü v.b. gibi ünilerden mezun bir kişinin not ortalaması 3.00 ise, bu arkadaşın yüzlük değere eşitliği; daha küçük ve yeni kurulmuş, etki alanı diğer üniler gibi olmayan ve girişte sıralaması düşük olan ünilerdeki 3.50 not ortalamasına denk gelebilirdi. Yani Hacettepe Elektrikten 3.00 ile mezun olan biri 100 lük sistemde 75 e denk geliyorsa; mersin, sivas v.b. ünilerden 3.00 ile mezun olmuş birinin 100 lük sistemde karşılığı 70 gibi bir rakam olur ve böylece adaletsizlik giderilebilirdi. Tübitak, etki sıralamasına göre puan verip bursiyerlerini o şekilde sıralamaya koyuyor.

  Yani, alan sınavı BİR ÖYP li olarak, tamamıyla yanlış ve adaletsizliğe gebe bir uygulama. Çok kişinin canını daha da yakacak bir uygulama.

 12. #607
  Akademik Forum
  Misafir
  arkadaşlar sizce temmuzda yapılacak mı bu sınav?şurda bir ay kalmış 4 seneye nasıl çalışılcak geç bir duyuru oldu yeni mezunlar bize nazaran daha şanslı umarım dava adaletli bir şekilde sonuçlanır ve bu sözde bilim sınavı uygulanmaz

 13. #608
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Daha önce yazmıştım okuyanlar bilir. ALES ve YDS sınavının sistematik bir şekilde her sene zorlaştırılmasının tek sebebi akademik camiadaki işsizlik enflasyonunun artmasının engellenmesiydi. Şöyle ki eskiden ALES'e ve KPDS'ye girenler daha şanslı oluyordu. Dolayısıyla yüksek lisans yapan veya doktora öğrencisi olup kadrosu olmayan kişilerin puanları eski olduğu için şansı artıyordu. Bknz : 2010-2011 puanları 2013-2014'ten daha yüksek..

  Diyelim ki hakikaten bu sözlü objektif olacak. İhtimal yok da hadi diyelim gerçekten objektif. Lisanstan yeni mezun olmuş birisi ile doktora tezini yazan birisi arasında dağlar kadar bilgi ve yetkinlik farkı olmuş olacak. Lisanstan yeni mezun olan kişi genel hatlarıyla konuya hakimken yüksek lisans veya doktora öğrencisi spesifik konularda kendisini daha fazla gösterebilecek.

  İşveren siz olsanız hangisini seçerdiniz? Lisanstan yeni mezun olmuş akademik çalışma adına hiç bir şey bilmeyeni mi yoksa zaten yıllardır elinizin altında ücretsiz olarak çalışan ve hali hazırda yetişmiş doktora öğrencisini mi?

  Yani sözlü gerçekten objektif işlese bile lisansı bitirdim kadroyu kaptım olayları daha az hatta işsiz doktoralılar sayesinde hiç görülemeyecek.

  Devletin işveren pozisyonunda olduğunu göz önünde bulundurarak ekonomiklik perspektifinden konuya baktığımızda devlet için doktora öğrencilerinin kadroya alınması daha avantajlı. Çünkü bu insanlar zaten 3-4 yıldır herhangi bir para almadan çalışıyor ve kısa yoldan doktorası biterek öğretim üyesi olacak kıvama gelecek. Yani öğretim üyesi yetiştirmek için her ay 3400 lira para vermemiş olacak...

  Ama halk açısından baktığımızda da olay tam bir sömürü düzeninden ibaret. Kısaca senin lisans okuduğun yetmez, cebinden harca 30-40 bin TL daha para da bir yüksek lisans bitir, doktora yeterliliği al öyle kadro alırsın diyor devlet. Bildiğin açık açık kölelik düzeni...

  Şimdi bu yazımdan doktora öğrencisi olup kadrosuz olan arkadaşlar kırılıp üzülebilir. Bizim kadro almaya hakkımız yok mu diyebilirler veya ALES ile YDS ile akademisyen olunmuyor, biz o kadar emek verdik kadro bizim hakkımız diyebilirler. Onlarda bir nebze haklılar ama zaten sistemin yapmaya çalıştığı da şuan işsiz olan doktoralıların düştüğü pozisyona biz yeni mezunları da sürüklemek.

  Bakın bugün Amerika'da adam burs sağlayamadığı zaman öğrenciyi doktoraya kabul etmiyor. Kimseye boşu yere mavi boncuk dağıtmıyor. İnsanlar vakitlerini kadro almak uğruna heba etmiyor ve önlerine bakabiliyor.

  Şuan yerleştirdikleri bu sistem sayesinde öğrenciler hocanın gözüne daha çok girebilmek için sömürülmeye müsait pozisyona gelecekler. İnsanlar YDS ALES GNO önemsiz, %40 sözlü notu var deyip hocalarının kendilerini seçeceği ümidiyle ücretsiz köle durumuna düşecek. Veya daha da beteri olacak ve nereden torpil buluruz diye uğraşacaklar...

  Uzun oldu biraz ama işin bu boyutunu da görelim.
  Son düzenleyen qpuro, 05-06-2015 saat 22:42.
  bigthunder ve f_rhythm bunu beğendiler.

 14. #609
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Aslında sözün özü şu iş bulmak amaçlı akademisyen olmak diye bir anlayış olduğu sürece sistem program bir halta yaramayacak.
  İnsanların derdi bilim yapmak değil.
  İnsanların derdi araştırma yapmak değil.
  İş bulmak.

  Hiç makale yazdım bende çalıştım demesin büyük çoğunluk , çünkü bunları da zaten işte kalmak için yaptınız

  Ne zaman ki akademi iş bulmanın temel amaç olmasından kurtulur o zaman sisteme falan gerek kalmaz. Bazen keşke en az 10 yıllık alan deneyimi olanlar sadece akademisyen olsa diye düşünüyorum ... İşsizlere iş kapısı akademi olmamalı. Ne yazık ki buradaki bir çok yorumda da bu görülebiliyor... O yüzden sistem ha öyp olmuş ha ylsy ha mülakat ha öbürü...
  Kalite gelmeyecek böylece dönmeye devam...

 15. #610
  Akademik Forum
  Misafir
  ayrıca lısans mezununu hangı sınava tabı tutacaksın tamam alan sınavı dıyorsun ama ya alanın alt dalları onlar ne olacak. ılanlarda lısans mezunu olmak yetecek mı yoksa herkes kendı abd'mına basvuracak . bence oncelıklı olarak bunları acıklamaları gerekır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 50/d Kadro Bilim Sınavı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mmuhh
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-11-2013, 11:44
 2. ALES + Bilim Sınavı +İngilizce mi Olucak Yoksa Bilim Sınavı+AGNO+ALES+İngilizce mi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kitokito
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 12-08-2013, 15:58
 3. ÜDS Kursu Hakkında Yorumlarınız
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan master07
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:35
 4. KPSS Öğretmen Adayları İçin Alan Sınavı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan ekara
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-06-2012, 13:06
 5. bilim sınavı/ mülakat
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sermin
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-08-2011, 00:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git