reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 19 - Toplam 19

Makalelede Geçen Cümleleri Rewrite Yapan Program

Akademik Makaleler Forumunda Makalelede Geçen Cümleleri Rewrite Yapan Program Konusunu İncelemektesiniz

chemeng85 Demiş ki: Hocam bunun kümülatif bilimle alakası nerde peki? Yani tezi yazan arkadaşın yanlış ...

 1. #16
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  850
  Alıntı chemeng85 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam bunun kümülatif bilimle alakası nerde peki? Yani tezi yazan arkadaşın yanlış çıkardığı sonuç onun tez jürisi tarafından kabul edilmiş sonuçta, dolayısı ile YÖK tarafındanda kabul edilmiş bir tez oluşmuş. Ozaman hiçbir şeye güvenmeden her bir şeyi denememiz gerekecek. Paragrafını paylaştığım titania nano crystals ler 1791 de Fujishima denen bilimadamı tarafından keşfedilmiş. Fotokatalitik çalışma için uygun denilmiş. Bu adamada güvenmeyip yaptığı deneyleride baştan aşağı tekrar etmemiz lazım bu mantıkla.
  hocam zaten apriori ya da ilk kaynaktan aldığınız bilginin doğruluğunu teyit etmenize gerek yok lakin ikinci kaynaktan aldığınız bilgiyi doğrulatmadan kullanırsanız orada yanılgı tezi yazana değil size ait olur. Ulaşmadığınız kaynakları kullanmak dediğim gibi etik ihlalidir. Savunmada bir hoca şu kaynakta şöyle de bir şey vardı dediğinde ben o kaynağı okumadım, okuyandan aldım diyemezsiniz haliyle.

  velhasıl burada ideal olandan bahsediyoruz, siz bunları gözardı edebilirsiniz elbette, lakin teamül budur.
  Galenos bunu beğendi.
  2012/2 ÖYP Araştırma Görevlisi

 2. #17
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  111
  Peki hocam teşekkür ederim. Her bir tarafı yalan dolan olan bilimsel mekale ve tezlerde dediğiniz gibi titizliği biz gösterelim bakalım el üstünde tutulur birşey ortaya çıkaracakmıyız. Sağlıcakla kalın.

 3. #18
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2015
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  2
  Sayın chemeng85,

  Aslında yapmak istediğiniz şey son derece normal görünse de mantık açısından hataya düşmeniz olası. Ben size yaşanmış bir tecrübe ile aktarayım.

  Bir müşterimizin tezinin hazırlık aşaması için birkaç makale çevirisini sunduk kendisine. Daha sonra tez danışmanı bu sayıda makalenin yeterli olmadığını ve daha fazla makale incelemesi gerektiğini, vizyonu daha genişletmesinin çalışmasını zenginleştireceğini kendisine iletmiş. Müşterimiz de bizim çevirdiğimiz makalelerin referanslar kısmından bazı makaleler seçerek onlara ulaşmış ve orijinal dillerinde ilgili makaleleri incelemeye başlamış. Daha sonra ilgili makalelerden aldığı parçaları kendi tezine eklemiş ve bu hali ile danışmanı ile paylaşmış. Buraya kadar sorun yok, mantık silsilesi doğru yürütülmüş, etik olarak da bir sorun yok. Ancak sorun şu ki müşterimiz bu İngilizce makaleleri hızlıca okurken bazı yerlerde cümle içindeki olumsuz ifadeleri olumlu olarak anlamış ve metnine de bu şekilde yansıtmış. Örneğin; "X aktivitesinin Y sonucu üzerindeki etkisinin olumsuz olmadığını söylemek mümkün değildir" şeklindeki betimleme "X aktivitesinin Y sonucu üzerindeki etkisi olumludur" şeklinde eklenmiş tez taslağı metne. Tez danışmanının ilgili metni daha önce okumuş olması sayesinde bu hata fark edilmiş. Bizim konuyu bilmemizin sebebi de ilgili metnin çevirisini bizim yapmış olduğumuzu sanmasından dolayı bize konuyu iletmesi idi.

  Göreceğiniz üzere her okuyucu bazı yorumlamalarda hatalara düşebilir. Bence de ilgili metinlere ulaşmanız sizin açınızdan faydalıdır. Bir başkasının hatasının sizin çalışmanızı mahvetmesini bu şekilde engelleyebilirsiniz ancak.

  Not: Bilim kümülatif ilerler, ancak bu eskiden gelen bilgilerin doğruluğunu sorgulanmamalı demek değildir. Nitekim eskiden gelen bilgileri doğru kabul edecek olur ise dünyanın da düz olduğuna inanmamız gerekir. Bir zamanlar dünyanın yuvarlak olduğu otoriterlerin genel kabulü idi.
  Çeviri Ofisi İşletmecisi - Yazar - Müstakbel MBA Öğrencisi

 4. #19
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  111
  Teşekkürler Volkanizmir hocam. Açıklamalarınız yerinde oldu.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Program-Alt Program Karmaşası
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan cevita
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-07-2013, 08:47
 2. Geçen Seneden Kalan Boş Lisansüstü Kontenjanları
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan sTigmaTa
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-12-2012, 10:19
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-07-2012, 13:04
 4. Geçen yılki öyp başvuruları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Selda Stbk
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13-04-2012, 13:12
 5. Öyp tercihlerinin geçen seneden farklı olması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mechanical86
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 20-06-2011, 12:05

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git