reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 48

YLSY Kapsamında Master Yapıp Doktora Yapmadan Dönmek Hakkında Önemli Tartışma ve Uyarı

YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY Kapsamında Master Yapıp Doktora Yapmadan Dönmek Hakkında Önemli Tartışma ve Uyarı Konusunu İncelemektesiniz

Tekrardan teşekkürler katkılarınız için. Sizlerin sayesinde farklı bir bakış açısıyla değerlendirme şansı bulduk. Öncelikle, sizin ...


 1. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Tekrardan teşekkürler katkılarınız için. Sizlerin sayesinde farklı bir bakış açısıyla değerlendirme şansı bulduk.

  Öncelikle, sizin de belirttiğiniz gibi ben biraz farklı düşünerek 1.7/a madddesindeki o "Yurt içinde resmi burslu statüde öğrenim görmek" ifadesini direkt olarak "(sadece ve sadece) yurtiçinde dil kursuna gitmek" olarak algılamıştım, zira MEB'in daha en baştan size yurtiçinde doktora yapmaya imkanını vererek böyle bir rahatlık sağlayacağını hem ummadığım gibi, hem de bunu programın amacıyla bağdaştıramıyorum. Tabi yine de bu maddede de bir muğlaklık söz konusu. Ancak benim şahsi kanaatim bu maddenin büyük olasılıkla(!) "yurtiçi dil kursunu" ifade ettiğidir. Yani bu maddenin tek başına, "yurtdışı master + yurtiçi doktora"ya zemin hazırlayacak kadar kesin bir dayanağı yok bence ve buna güvenilmemelidir. Ama yine de muğlaklık mevcut.

  İkinci olarak, aynen dediğiniz gibi Taahhüt/Yüklenme Senedi ile ilgili maddeye değinen arkadaş çok iyi bir noktayı yakalamış ve ayrıca benim kılavuzu okurken "doktora demek yurtdışı doktora demektir (diye düşünüyorum)" tezimi çok destekleyen bir şey sözkonusu orada. Kılavuzun 16. sayfasının e)Taahhüt/YüklenmeSenedi bendinin 3. maddesinde şöyle diyor:
  "3. Boşluğa yurt dışında görülecek öğrenimin seviyesi yazılacaktır (yüksek lisans, doktora veya yüksek lisans ve doktora).
  Milli Eğitim Bakanlığı ve yükseköğretim kurumları kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilerden yüksek lisans ve doktora öğrenimi görecekler, Yüksek Lisans ve Doktora ibaresini kullanacaklardır."


  Dikkat ederseniz, önce "yurt dışında görülecek eğitimin seviyesi" denmiş, sonra aşağıdaki cümlede MEB ve Üniversite kontenjanına yerleşenlerden "yüksek lisans ve doktora eğitimi görecekler" ifadesi kullanılmış ve tekrar tekrar "yurt dışı" denmemiş ancak bu yüksek lisans ve doktoranın "yurt dışında" yapılacağını zaten en baştaki cümlede çok açık bir şekilde yazmışlar.

  Taahhüt senedinin ya "master + doktora" ya da "doktora" şeklinde düzenlenerek "sadece master"a yer bırakmaması ise ayrı bir destekleyici noktadır tabi.

  Bu konuyu umarım ki MEB vasıtasıyla netliğe kavuştururuz. Ancak bu soruya cevap verecek MEB yetkilisinin YLSY konusuna çok hakim, yönetmeliği ve nasıl uygulanacağını çok iyi bilen birisi olması lazım. Bu konu hakkında bizim kadar dahi kafa yormamış ve detaylara bakmamış, rastgele bir yetkilinin vereceği cevap da sağlıklı olmayacaktır.
  Son düzenleyen vooblier, 09-12-2014 saat 22:35.

 2. #17
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı vooblier Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Taahhüt senedinin ya "master + doktora" ya da "doktora" şeklinde düzenlenerek "sadece master"a yer bırakmaması ise ayrı bir destekleyici noktadır tabi.
  Bu konuda kesinlikle size katılıyorum, kılavuzda doktoranın yurt dışında yapılmasının mecburi olduğu kanısını en kuvvetli veren nokta da bu zannımca.

 3. #18
  shelby
  Misafir
  Arkadaşlar bugün sitedeki numarayı aradım ve bu durumu sordum. Üniversite için başvurduğumu söyledim. Bu uygulamanın bu sene geldiğini ve hem yüksek lisansı hem doktorayı yurt dışında yapmam gerektiğini söyledi.
  vooblier bunu beğendi.

 4. #19
  Akademik Forum
  Misafir

  Post ylsy başarı sırası

  ya bu başarı sırası ne oluyor bilen var mı arkadaşlaaaarr?

 5. #20
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  44
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ya bu başarı sırası ne oluyor bilen var mı arkadaşlaaaarr?
  Adayların YLSY puanlarına göre yapılan sıralamadaki yeriniz.

 6. #21
  Akademik Forum
  Misafir
  master ve doktora yapmak üniversite kurumlarında zorunlu fakat ben direkt doktoraya kabul alırsam o zaman süreç nasıl işliyor?

 7. #22
  Dertli
  Misafir
  Arkadaşlar merhaba,

  benim de sorum yuakrıdaki arkadaşım gibi. Önümüzdeki ay yl tezimi vermiş olacağım. Direk doktoradan başlayabiliyorum değil mi?

  Teşekkürler

 8. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Alıntı shelby Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar bugün sitedeki numarayı aradım ve bu durumu sordum. Üniversite için başvurduğumu söyledim. Bu uygulamanın bu sene geldiğini ve hem yüksek lisansı hem doktorayı yurt dışında yapmam gerektiğini söyledi.
  Ve böylelikle konu açıklığa kavuşmuş oldu. Bilgi için teşekkürler.

  Böylelikle çok doğru bir düzenleme yapılmış oldu çünkü geçtiğimiz senelerde "master'ımı yurtdışında yapar gelirim doktoramı burada yaparım" düşüncesindeki insanlar YLSY kadrolarını işgal ediyorlardı. Ve gerçekten yurt dışında doktora yapma hayali olan insanlar açıkta kalıyorlardı. Artık gerçekten doktorasını yurt dışında yapmak isteyenlerin yararlanabileceği bir program olacak YLSY. (Tabi bu konuştuklarımız üniversite kadroları için). Doktorasını yurt içinde yapmak isteyenlerin yararlanacağı programlar zaten bellidir, YLSY artık suistimal edilemeyecek ve amacına daha uygun bir program olacak.

 9. #24
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Ve bugün yapılan duyuruda (Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü) da konu kesin olarak netliğe kavuşturulmuş:

  2. Millî Eğitim Bakanlığında çalıştırılmak üzere M.E.B. adına ilan edilen kontenjanlar ile üniversiteler adına ilan edilen kontenjanları tercih edecek adayların yurt dışında doktora yapmaları zorunludur. Doktora öğrenimlerini tamamlamadan dönenler öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır. Bu yüzden yurt dışında sadece yüksek lisans yapmak isteyen adayların M.E.B. ve üniversiteler adına ilan edilen kontenjanlara başvurmamaları gerekmektedir.

  Sizlere son uyarım, hala etrafta 2013 ve öncesi burslusu olup bu yeni uygulamadan haberi olmayan insanlardan aldığınız yanlış duyumlara itibar etmeyin, her ne kadar onlar kötü niyetli olmadan ve bilmeden yanlış bilgi veriyorlarsa da.
  Son düzenleyen vooblier, 27-12-2014 saat 13:16.

 10. #25
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  15
  buradaki kazanılan alanla ilgili yada farklı bir alandan yurt dışına çıkmadan önce yüksek lisans bitirme durumu olanlar yurt dışından kazanılan alanda doktoraya kabul aldıkları taktirde Meb herhangi bir sorun çıkartmaz dimi arkadaşlar. çünkü bununla ilgili kesinlikle kazanılan alanda yüksek yapılması gerekir diye bir ifadeye mevzuatta rastlamadım. gözümden kaçmış da olabilir ama başka bir ifade vb var mı bununla ilgili???

 11. #26
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  6
  Merhaba arkadaslar,

  Ben YLSY ile yurtdisinda sadece yuksek lisans yaptim ve yurda dondum. Daha sonra zorunlu gorev yapacagim universiteye ogretim gorevlisi olarak atandim ve kararnamede 1 yil sureyle atanmistir yaziyordu. Ogretim gorevlisi olarak atanmamiz durumunda doktora konusunda sikinti yasaniyor. Milli Egitim Bakanligina sordum bisi yapamaycaklarini soylediler; cunku YLSY'ye kilavuzunda ogretim elemani (arastirma gorevlisi, ogretim gorevlisi okutman, vs vs) olarak atanacagimiz yaziyormus!!!

  Bilgidigim kadariyla YLSY bursunu kazananlarin cogu arastirma gorevlisi olarak ataniyorlardi; veya, malum, gorev verilinceye kadar bir il milli egitim mudurlugunde memurluk yapiyorlardi.

 12. #27
  Akademik Forum
  Misafir
  O zaman doktoranı da bitirince direkt öğretim üyesi olarak atanırsın gayet güzel bir sıkıntı yaşamamışsın ben kılavuzu okudum gözümden kaçırmadıysam hiç görmedim öyle bir şey

 13. #28
  Akademik Forum
  Misafir
  Peki doktora yaparken sorun yasayip Turkiye'de doktorasini tamamlamak isteyenler icin durum nedir?

 14. #29
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  741
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Peki doktora yaparken sorun yasayip Turkiye'de doktorasini tamamlamak isteyenler icin durum nedir?
  2014 ylsy Kılavuzu'na göre doktorayı bırakırsanız tazminata düşersiniz.

 15. #30
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  19
  Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü arkasaslar su duyuruyu dikkatlice okuyum bence bu tartismayi kesin olarak kapaticak bi duyuru cunku ben su duyurudan sunu anladim

  sadece yuksek lisansi yapip donsek atamamoz yapilacak ama diyelim ki 1 yil doktora yaptik ve basarisiz olduk o zaman calisirken bi 1 yilin tazminatini odeyecegiz. Ama diyelim ki doktoradan kabul alamadik ve sadece yuksek lisansi yapip yurda donduk atamamiz yapilacak ve doktora icin bize herhangi bi masraf yapilmadigi icin herhangi bi tazminat odememiz gerekmeyecek. Bi yuzden benim anladigim yuksek lisans yapip doktora yapmadan donmek mumkun.....

  Ancak unutmayin ki atamaniz da sadece yuksek lisans yapmis olmaniza gore yapilacak mesela ben mebi kazandim sadece yuksek lisans yapip donersem uzman degil uzman yardimcisi olarak atanirim diye tahmin ediyorum...

  Butun aksiliklere karsi benim dusundugum b plani bu... hepimiz zeki insanlarin hadi bakalim bi yorum yapin??
  elamigo bunu beğendi.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. YLSY ( Üniversite Kadrolu ) Yüksek Lisans Yapıp Doktora Yapmamak
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan alperendogubey
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 13-12-2014, 02:45
 2. ylsy den sadece master yapıp donmek
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ferhat.dpu
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 28-08-2014, 09:39
 3. YLSY ile ABD'de Yüksek Lisans yapmadan Doktora yapmak hakkında
  YLSY Hakkında Sorularınız ve Cevapları forum içinde, yazan vooblier
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04-07-2013, 09:38
 4. MEB'den YLSY Hakkında Önemli Bir Bilgilendirme Mesajı Aldım
  YLSY - 2013 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan everest
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-05-2013, 15:18
 5. öyp kapsamında master ya da doktora programını tamamlayabilir miyiz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan canancan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-09-2011, 17:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git