+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 11 den 17 - Toplam 17

YLSY Görevlendirme

YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY Görevlendirme Konusunu İncelemektesiniz

geçici görev yaparken maaşınızı alıyorsunuz sigortanız yatıyor ve büyükşehirdesiniz değil mi?...


 1. #11
  Akademik Forum
  Misafir
  geçici görev yaparken maaşınızı alıyorsunuz sigortanız yatıyor ve büyükşehirdesiniz değil mi?

 2. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  69
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  geçici görev yaparken maaşınızı alıyorsunuz sigortanız yatıyor ve büyükşehirdesiniz değil mi?
  Evet ama bütün derdim bu olsaydı yurt dışında tüm ailem ve sevdiklerimden uzakta ve herkesin malum olduğu ylsy şartlarında 200 sayfalık bir tez, üstelik bunu türkçe olarak bile yazmak çok zorken yabancı bir dilde, yazmak yerine evimin rahatında kpss'ye hazırlanırdım. En azından o zaman uzmanlık alanımla bu kadar alakasız bir birimde çalışmazdım. Üstelik bırakın yüksek lisans bitirmeyi bunun için ön lisans mezunu olmam dahi yeterliydi. Bu asla o insanların yaptığı işi küçümsemek değil hakkını savunmaktır. Ben sadece kendi işimi yapmak derdindeyim.

 3. #13
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  356
  Alıntı gulmus Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet ama bütün derdim bu olsaydý yurt dýþýnda tüm ailem ve sevdiklerimden uzakta ve herkesin malum olduðu ylsy þartlarýnda 200 sayfalýk bir tez, üstelik bunu türkçe olarak bile yazmak çok zorken yabancý bir dilde, yazmak yerine evimin rahatýnda kpss'ye hazýrlanýrdým. En azýndan o zaman uzmanlýk alanýmla bu kadar alakasýz bir birimde çalýþmazdým. Üstelik býrakýn yüksek lisans bitirmeyi bunun için ön lisans mezunu olmam dahi yeterliydi. Bu asla o insanlarýn yaptýðý iþi küçümsemek deðil hakkýný savunmaktýr. Ben sadece kendi iþimi yapmak derdindeyim.
  Cok haklisiniz hocam, sizin durumunuz benim gibi ylsy tercihi yapmayi dusunenleri de korkutuyor. Yalniz benim anlamadigim su, siz zaten mevcut bir kadro uzerinden yurt disina cikmamis miydiniz? Simdi nasil yeni bir kadro araniyor, sizin durumunuz bir istisna mi?

 4. #14
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  69
  Evet ben ylsy bursunu belli bir üniversite için kazandım. Yani hangi üniversitede görev yapacağım belliydi. Fakat görev yapacağım üniversitede bölümüm açık olmadığı için görev talebim geri çevrildi. Dolayısıyla Yök bana görev yapacağım, beni kadrosuna dahil etmeyi kabul edecek bir üniversite araştırıyor. Benim bölümümün olduğu okullara yazı yazıp görüşlerini alıyor. Umarım beni reddeden okuldan çok daha iyi bir üniversite beni kabul eder.
  Benim durumumun istisna olduğunu sanmıyorum çünkü sadece master yapıp dönen bursiyerlerin genellikle böyle problemlerle karşılaştığını duydum. Doktora yapıp dönünce böyle problemler yaşandığını duymadım.
  Ben yine de korkmamanızı öneririm çünkü bir şekilde hallolacaktır diye düşünüyorum. Umarım herkes için en hayırlısı olur.

 5. #15
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  43
  Alıntı gulmus Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Okul ücretini siz kendiniz yatırıyorsunuz. Sonra makbuzu bağlı bulunduğunuz eğitim müşavirliğine veriyorsunuz. Daha sonra sizin hesabınıza yatırılıyor. Yani dolaylı olarak bursumuz karşılamış oluyor.
  Kefil konusunu da şöyle açıklayayım; Burs geri ödemesiz evet ama karşılıksız değil. Yani bursun karşılığında adına öğrenim göreceğiniz kurumda hizmet zorunluluğunuz var. Bu da 1'e 2. Yani Yurt dışında kaldığınız sürenin iki katı kadar mecburi hizmetlisiniz. Bunun da sebebi şu: siz yurtdışında muhtemelen iyi bir okulda lisansüstü eğitim yapıp dil bilen kalifiye bir eleman olarak Türkiye'ye döndüğünüzde daha iyi bir iş teklifle karşılaşıp devlete hizmet etmek hatta belki de Türkiye'ye hiç geri dönmek dahi istemeyebilirsiniz. İşte devlet bu durumda size onca harcamayı boşuna yapmış oluyor. Bunun önüne geçmek için size bir takım kefaletnameler ve taahhütnameler imzalatıyorlar kendilerini garanti altına almak için. Siz ancak bu zorunlu hizmetinizi yapmak istemezseniz ya da keyfi olarak burstan ayrılmak isterseniz ya da size verilen yasal süre zarfında eğitiminizi tamamlayamazsanız (ki bu konuda size oldukça esneklik gösterilir) imzaladığınız senet devreye girer ve size yapılan masraflar faiziyle sizden ya da kefillerinizden geri alınır.

  Kefiller işte bunun için. Yani siz sorunsuz bir şekilde gidip eğitiminizi tamamlayıp görevinize başlarsanız hiç bir geri ödeme yapmaz ve bir sorun yaşamazsınız. Bu durum sizi ya da kefil olacak kişileri korkutmasın.
  merhabalar,

  örneğin amerikada bir üniversiteye başvurdum ve yıllık ücreti $55000. benim bu ücreti ödeyecek gücüm yok. nasıl olacakta başvuruda bulunacağım? bu ücretin bana 2 ay sonra verilmesinin bi anlamı yok çünkü benim zaten böyle bir ücreti karşılayacak gücüm yok.
  Mücinho bunu beğendi.

 6. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  69
  Merhabalar,

  Çok haklısınız. Ben Fransa'da öğrenim gördüm ve orada okul ücretleri 500 euro civarında olduğu için benim açımdan pek bir sorun olmadı. Fakat sizin durumunuz için farklı bir uygulama olacaktır diye düşünüyorum. Amerika'ya giden bir arkadaştan yardım almanızı tavsiye ederim.

 7. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  14
  Hocam YOK ten gorev yazinizin cikmasi ne kadar surdu? Benim de gorev yazim gecen hafta universitemden YOK e gitti? Ne kadar surer YOK ten karar cikmasi? Tesekkurler

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. öyp de görevlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ketheren
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-08-2014, 08:49
 2. ÖYP'de Görevlendirme İstememe
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan erola
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-01-2014, 13:42
 3. Görevlendirme
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan yasirarmagan
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13-06-2013, 21:18
 4. Görevlendirme
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan yensari
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-01-2013, 08:21
 5. 35. Madde ve Görevlendirme
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan sungur
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-09-2011, 09:31

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git