reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 11 - Toplam 12 İlkİlk ... 9101112 SonSon
Bulunan 151 den 165 - Toplam 168

ÖYP 3 Yıl Başvurmama Kararı Geriye Yönelik İptal Edildi!

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP 3 Yıl Başvurmama Kararı Geriye Yönelik İptal Edildi! Konusunu İncelemektesiniz

Ink Bottle Demiş ki: Hocam öyle bir yazmışsınız ki yaşadığınız her bir olay kare kare ...

 1. #151
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Nerden
  samsun
  Mesaj
  105
  Alıntı Ink Bottle Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam öyle bir yazmışsınız ki yaşadığınız her bir olay kare kare gözlerimde canlandı yemin ederim.

  Öncelikle şunu belirteyim yalnız değilsiniz. Bizler varız. Bakın bir şeyler paylaştınız ve bizler okuduk, bunu her zaman yapın.

  Ikincisi de her işte bir hayır vardır. Senet ve zorunlu hizmete karşı olan biri olarak ben de aylar öncesinden araştırmalar yaptım. Batıda olsun büyük üniversite olsun başka yere gitmeyeyim gibi beklentilerim vardı ve neyse ki öyle bir yerde çalışıyorum. İşe bu açıdan bakın. Zorunlu hizmetiniz ve senet derdiniz yok. Bu süreçte iyi çalışır güzel yayınlar yaparsınız doktoradan sonra annenizin önerdiği yere başvurursunuz yard. doç. luk için veya biraz para biriktirip yüksek lisanstan sonra istifa edip büyük bir üniversitede doktoraya başlarsınız, Dediğiniz gibi yl bile yeni açıldıysa belki zaten orada doktora açılmaz büyük bir üni'ye görevlendirilirsiniz.

  Kısacası umutsuzluğu gerektirecek bir durum yok ortada hocam. Sadece sabretmek ve çalışmak gerekiyor. Dedim ya her işte bir hayır vardır. Kızgınlıkla "bunun ne hayrı olacak" diye düşünmeyin. Onu Allah bilir. Hiç bir şey tepetaklak olmadı. Dünya'da ölüm dışında her şeyin bir çaresi vardır. Şu anda belki de hayatınıza küsmenize sebep olan bu olayı 15-20 yıl sonra hatırladığınızda buna mı üzülmüşüm diyeceksiniz.
  Bizim şer olarak gördüğümüz her şeyin altında bir hayır, hayır olarak gördüğümüzden de şer doğabiliyor Allah-u Teala öyle buyurmuş. Ben de o açıdan bakmaya çalışıyorum hocam. Dediğiniz gibi senet imzalamamak en büyük tesellim. Tek ümidim doktora açılmaması ve aynı şekilde açılırsa da para biriktirdikten sonra da yüksek lisans bitince istifa edip doktoraya başka bir yerde devam etmek. 3 yıl kuralındaki süre yerleştiğimiz dönemden itibaren başlıyor değil mi? Aleslere de şimdiden girmek lazım. Hayırlısı deyip kabulleneceğim başka çaresi yok...

 2. #152
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  554
  Alıntı legen...dary Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  3 yıl kuralındaki süre yerleştiğimiz dönemden itibaren başlıyor değil mi?
  Usul ve Esaslar Madde 6
  ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, 10 uncu madde uyarınca kurumlarınca ilişikleri kesilenler ile ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar üç yıl süre geçmeden yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuramazlar, bu süre geçtikten sonra yapılacak ilk başvuruda ÖYP puanı % 10 oranında düşürülür.

  buradaki "bulunanlar" sözünden anlıyoruz ki yerleştirmeden sonraki 3 yıl. Aksi takdirde halihazırda öyp araş. gör. olanlar istifa edip 3 yıl beklemek zorundaydı.
  2013 Temmuz Dönemi ÖYP Araştırma Görevlisi - 2015 Kasım Dönemi Doğrudan TÜBİTAK Doktora Bursiyeri
  Özel mesajlara cevap veremiyorum. Foruma sorarsanız daha hızlı bilgi edinebilirsiniz.

 3. #153
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  120
  Alıntı legen...dary Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öyp ile tercih döneminde çok araştırdım. Tercihlerimi belki on kere yirmi kere değiştirdim. Günlerce bu forumdan çıkmadım. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüdüm öncelikle bunu belirteyim...

  Annem- babam memleketime yakın olmam açısından oraya yakın ama küçük bir üniversitede açılan kontenjanı yazmamı istedi. İstediğim anabilim dalı istediğim kadro vardı. Hatta ekim ayı tercihlerinde aynı üniversite yine aynı kadroyu açmıştı. Ales puanım düşük kaldığı için kazanamadım. 2013 sonbaharda ales puanımı yükselttim. Her şey gayet iyi gidiyordu benim için...

  2013 aralıkta açılan diğer kadroları görünce öncesinde istediğim küçük üniversite cazip gelmedi ve burun kıvırdım. Çünkü o okulda çok yeni açılmış olsa da yüksek lisans ve doktora eğitimi vardı. Ben de güya idealisttim ya(!) ne yapacaktım küçücük üniversitede?

  Göz yükseklerde. Büyük bir üniversitede yl ve doktora eğitimi alıp, sonra kadromun bulunduğu üniversiteye gidip mecburi hizmet yapacaktım. Kadromun bulunacağı üniversitede herkesin çok beğendiği bir şehirde. Üniversite köklü ama fakültesi yeni. Olsun canım gelişirdi elbette. Senet imzalayacak olsam da sıkıntı yok ne de olsa o şehir güzel(!) ünivertsite gelişime açık(!) e o zamana evlenmiş de olurum (herhalde) çoluk çocuk geri döneriz mecburi hizmetim bitene kadar yaşarız. Ne de olsa eğitimi iyi bir yerde alıcam değil mi? (oh on senenin planını kurmuşum her şey güllük gülistanlık olacak)

  Neyse annemleri dinlemedim. Tercihlerimi belki abartısız on kere değiştirdim. O sistem kapanmadan yarım saat önce. Belki hayatımı değiştiren o son yarım saat.. Yazdım hiç bilmediğim o şehirdeki o malum kadroyu. Sildim acımasızca aNNEMİN YAZ YAZ dediği o küçük üniversiteyi. Atandığım okulda yl eğitimi yok, yökün açtığı kontenjanlardan girdim köklü bir üniversteye lisanseğitimi için.

  İlk şoku atandığım fakültede yaşadım. Üniversitenin koskoca mis gibi deniz manzaralı kampüsünde yer kalmamış gibi küçük bir ilçenin köhne bir yerleşkesine (etrafında hayata dair hiçbir emare bulunmayan bir alan) yollanmış bir fakülte. Daha doğru düzgün lisans eğitimi veremezlerken bana bir ay sonra yüksek lisans eğitimi açacaklarını müjdeleyen(!) bir dekan

  Başımdan aşağı kaynar sular döküldü.Yl eğitimi kazandığım büyük üniversitede 1 ay durdum durmadım. Atandığım okula çağırıldım yüksek lisansı açtık hadi geliyorsun diye. Dönüp dönmemek konusunda insiyatifim vardı. Durdurmadılar öyle bir tercihin yok bizim nezdimizde dediler.

  Yaklaşık 8 aydır emrivakiyle çağırıldığım yerdeyim. Hiçkimsem yok. Üniversite büyük eğitimi güzel desem değil. Memleketime yakın ailemi rahatça görebiliyorum desem o hiç değil. Yani ne hayal ettiğim eğitimi alabildim ne de elime başka bir şey geçti. Avunacak tek bir yanımda yok senet imzalamadığım gerçeği dışında.

  Öte yandan şu anda annemin sözünü dinlemiş olsaydım hem aileme yakın hem de küçük bir üniversitede yine senetsiz sorunsuz işlere bulaşmadan şu anda kadromun bulunduğu üniversiteye göre daha köklü olan o fakültede olacaktım.

  Sonuç olarak suçlayacak hiçkimsem yok. Ben her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplarken atandığım okulun yl eğitimi açacağını hesap edemedim. Hayallerim bu değildi. VE BUNUN TÜM SORUMLUSU BENİM dert yanabileceğim kimsem yok. yapayalnızım. akademisyen olmak en büyük dileğimdi. hiçbir seçeneğim yok gibi şimdi. atandığım tarihte yüksek lisans eğitimi olmadğı için sonrasında dönüp dönmemek kendi insityatifimdeyken BU TERCİH HAKKINI BANA KULLANDIRMADILAR.

  öyp sistmini hiçbir yönetici akademisyen bilmiyor. kimse usul ve esaslarda yazana riayet etmiyor. herkes kafasına göre davranıyor. enstitüsünden fakülte sekreterine kadar hiçkimse hiçbir kuraldan haberdar değil. AMA HER NASILSA USUL VE ESASLARDAKİ 3 SENE TERCİH YAPAMAMA KURALIgayet güzel ve net işliyor. Elim kolum bağlı. Hiçkimsem yok bu şehirde, fakültede aldığım yüksek lisans eğitimi yeterli değil.

  O son yarım saat hayatımı tepetaklak etti. bir çıkmazın içinde nereye kaybolduğumu bilmiyorum.
  olaya iyi tarafından bakın.senet imzalamamışsınız.yüklü borç altına girmemişsiniz.kısaca özgürsünüz.bu çok önemli.mesela ben büyük şehirde senet zinciriyle borç yüküyle yaşamaktansa küçük şehirde özgürce yaşamayı tercih ederim.

 4. #154
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  149

  ÖYP'de 3 Yıl İçinde Tekrar Başvuramama

  Merhaba arkadaşlar,

  ÖYP usul ve esasları 6. maddesinin 4. fıkrası :
  "ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, reve başladıktan sonra istifa edenler, 10 uncu madde uyarınca kurumlarınca ilişikleri kesilenler ile ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar üç yıl süre geçmeden yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuramazlar, bu süre geçtikten sonra yapılacak ilk başvuruda ÖYP puanı % 10 oranında düşürülür." ifadesini içeriyor.

  Bu madde hakkında dava açıldığı söyleniyor. Bu madde halihazırda geçerli ve yürürlükte midir? Herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı verildi mi bunun hakkında?

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

 5. #155
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.700
  Geriye dönük iptal edildi ama 2013 aralık ve sonrası için geçerli. Bu da ilgili konu: http://www.akademikpersonel.org/oyp-...al-edildi.html
  Nazmi bunu beğendi.

 6. #156
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  149
  Alıntı Merve Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Geriye dönük iptal edildi ama 2013 aralık ve sonrası için geçerli. Bu da ilgili konu: http://www.akademikpersonel.org/oyp-...al-edildi.html
  teşekkür ederim

 7. #157
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2014
  Mesaj
  315
  işin komik yanı,

  herkesin kendi işine gelen yeniliği ''Adalet'' olarak algılıyor olması.

  Benimse hoşuma gitmedi bu durum. Çünkü işime gelmiyor. ''Adaletsizlik.'' olarak göreyim o zaman bu durumu.
  Son düzenleyen Hakan Özyılmaz, 28-11-2014 saat 01:07.

 8. #158
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Nerden
  samsun
  Mesaj
  2
  Çok teşekkürler Nazmi Hocam, hak yiyen yine her zaman ki gibi YÖK oldu. Adelet geç de olsa yerini buldu.

 9. #159
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhaba,
  öncelikle Nazmi hocamın yazdıkalrını okudum ancak hala daha net sonuca ulaşamadım. Daha önce atanan kazanan 2 yıl çalışan ve istifa eden biri aralık atamalarında %10 kesılmeden oyp ye basvurabılıyor mu?

  Teşekkürler

 10. #160
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba,
  öncelikle Nazmi hocamın yazdıkalrını okudum ancak hala daha net sonuca ulaşamadım. Daha önce atanan kazanan 2 yıl çalışan ve istifa eden biri aralık atamalarında %10 kesılmeden oyp ye basvurabılıyor mu?

  Teşekkürler
  Ne zaman atandınız? 2 yıl önce atandıysanız şu anda sizin için bir kesinti olmayacak ama bundan sonrakiler için olacak ayrıca 3 yıl da başvuramayacaklar.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 11. #161
  Akademik Forum
  Misafir
  2012 yılında hocam. Peki bu sene atandım ve seneye puanım kesilmeden tekrar başvuru yapabiliyor muyum?

  Teşekkürler

 12. #162
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.700
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  2012 yılında hocam. Peki bu sene atandım ve seneye puanım kesilmeden tekrar başvuru yapabiliyor muyum?

  Teşekkürler
  Şu an kesintisiz tercih yapabilirsiniz. Yerleşirseniz tekrar 3 yıl boyunca tercih yapamazsınız. 4.yıl %10 puan kesintisiyle yaparsınız.

 13. #163
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  33
  Alıntı Merve Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şu an kesintisiz tercih yapabilirsiniz. Yerleşirseniz tekrar 3 yıl boyunca tercih yapamazsınız. 4.yıl %10 puan kesintisiyle yaparsınız.
  Hocam merak ettiğim için sormak istiyorum şu an öyp cezası devam edenler başvurular için tercih sistemine giremiyor mu yoksa sisteme giriyorlar da en sonki aşamada tercihlerini mi onaylayamıyorlar acaba ?

 14. #164
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  60
  bu durumu nasıl adalet olarak düşünüyorlar anlamıyorum. Adam atanıyor gidiyor öypnin imkanlarını kullanarak dil puanını yükseltiyor sonra tekrar canının istediği kadroya başvuruyor. Peki işsiz güçsüz kendi kendine çabalayan insana haksızlık değil mi? Öyp ile bir kere atanan bir daha başvuru yapamamalı bence. Haaa şartlar olumsuzdur, özel sıkıntılar vs. olur. O zaman cari ile yer değiştirsin.

 15. #165
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.700
  Alıntı spectacula Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam merak ettiğim için sormak istiyorum şu an öyp cezası devam edenler başvurular için tercih sistemine giremiyor mu yoksa sisteme giriyorlar da en sonki aşamada tercihlerini mi onaylayamıyorlar acaba ?
  Sisteme giriyorlar ama tercihler onaylanmıyor sanırım. Tercihin ilk günlerinde yazılmıştı foruma.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Atamam İptal Edildi, Ne Yapmam Lazım?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan rahmeli
  Cevap: 90
  Son Mesaj: 01-01-2016, 15:52
 2. ÖYP 18 Mart Kararı İptal Oldu mu?
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan matematk
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13-01-2014, 23:46
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-08-2013, 09:14
 4. Cevap: 10
  Son Mesaj: 04-06-2013, 20:31
 5. Uzman Olarak Atandım Ama Atamam İptal Edildi!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sunegida
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-01-2013, 19:07

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git