+ Konuyu Cevapla
Sayfa 39 - Toplam 100 İlkİlk ... 2937383940414989 ... SonSon
Bulunan 381 den 390 - Toplam 999

11 Mayıs 2014 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 11 Mayıs 2014 ALES İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Konusunu İncelemektesiniz

analitik sorusunu hatırlayan yok mu ?...


 1. #381
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  14
  analitik sorusunu hatırlayan yok mu ?

 2. #382
  Akademik Forum
  Misafir

  dikdörtgen _benzerlik

  46 ya 53 99 yani.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı mrbah Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  dikdörtgen sorusu vardı ıkı tanesı bırbırıne benzerdır fılan dıyordu buyuk dıkdortgenın alanını sormus ne olcaktı hatırlayan varmı? bırde analıtık sorusu ne olacaktı?
  ben şöyle yaptım
  2/(2+x)=x/2 den x=(kök5)-1 çıkar.
  alan= 2*(2+x)=(2kök5)+2 buldum.

 3. #383
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  10
  Alıntı arsgor.esra Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ozaman sevındım mantıkları yapmadım cunku tskler
  ama standart sapması var diye biliyorum hemen sevinme
  çoğunluğun yapamadığı sorunun katsayısı fazla oluyor
  sadece sözel1 ve sözel2 yi toplam da 2 yanlış ile 92 alan var
  ona göre değerlendir

 4. #384
  Akademik Forum
  Misafir
  - - - Güncellendi - - -
  Sınavı genel olarak değerlendirecek olursam iyi bir sınav değildi. Bunu söyleme nedenim çok zor, ya da vakit alan soruların olması ya da benim sınavımın istediğim gibi geçmiş olmaması değil. İyi, kaliteli bir sınav nasıl olur peki. Bence bunun için gerekli birkaç şey ve ösym nin bu konuda yetersiz kaldığı kısımlar şunlar:
  Soruların konu dağılımı düzgün olur örneğin bu kadar olasılık, kombinasyon vs sorulmamalı
  Matematikte genel olarak mantık soruları diye bahsi geçen sorular mantık sorusu falan değil bence. Sözel kısımların sonlarındaki sorular tamam mantık soruları ama matematiktekiler ayrı bir olay. Mantık sorularında bize bilgiler verilir ve bazı bilgiler eksiktir, olasılıklar vardır, bizden verilen bilgilerle olabilecek senaryoyu canlandırarak çıkarımlar yapmamız istenir. Bu çıkarımlar bilgiye soruya göre bazen kesinlik kazanır bazen de tahmin olarak kalır. Aynen soru kalıplarında olduğu gibi: hangisi kesinlikle doğrudur/yanlıştır hangisi olabilir. Matematikte bize uzunca bir paragraf veriliyor ve genellikle de gereksiz hikayelerden oluşuyor. Çözümü ise genellikle denklem kurmaya ya da çokça vaktimizi alan olasılıkları düşünüp hesap yapmamıza dayanıyor. Ben bu soruları ölçme kalitesi bakımından doğru bulmuyorum. Bir adayın sayısal yeteneğini ölçmek için denklem kurup
  kuramadığı daha kısa bir soruyla da pekala sınanabilir. Daha kısa ve daha zor sorular da sorulabilir. Böylece aday soruyu okumak ve anlamak için harcadığı zamanı hiç olmazsa çözüm yolu üretmek için harcar. Sorunun uzunluğu ile doğru orantılı olarak konsantrasyon gücü, zaman yetişmeyecek kaygısına rağmen soğukkanlı kalabilme becerilerimiz ölçülüyor ne yazık ki. İnsan düşük bir moralle ve aceleyle soruyu okuduğunda, o soruyu doğru
  algılayamıyor ki zaten.
  Soru kalitesi, zorluk seviyesinde de bir dağılım olmalı. Örneğin 40 sorudan 15 ini kolay, 15 ini orta seviyede, 10 unu da zor sor. Bu arada benim kolay zor ayrımım soruya göre değil. Çünkü şöyle bir değerlendirmeyi doğru bulmuyorum: "Sorular kolaydı fakat süre yetmedi" Eğer o soruyu sizden ortalama 1-1.5 dakikada çözmeniz bekleniyorsa ve siz çözemiyorsanız o soru sizi zorlamış demektir ve o soru o sınav için zor sorudur. Abartılı bir şekilde uzun zaman alan sorulardan en az 20 25 tane çıkıyor. Bunların 10 15 i de ayrıca nitelik bakımından zor oluyor. Dolayısıyla sınava giren adayın psikolojisini bozmayacak düzgün bir dağılım burda da yok ne yazık ki.
  Daha çok sayısal kısımla ilgili konuştum sözel kısımda da diğer sınavlara nazaran daha uzun, dili daha karmaşık ve birbirine yakın ve tam da sorunun cevabı olmayan şıklardan oluşan sorular vardı.
  Sayısalda çok güzel kaliteli sorular vardı. Fakat bu sorular sayıca dengelenmeli ve uzun paragraflardan oluşan sayısal soru grupları kaldırılmalı ya da azaltılmalı diye düşünüyorum.
  Eğer sorun formasyon nedeniyle sınava girecek aday sayısının artması ve daha seçici olmaları gerektiğiyse bu böyle olmamalı bence. 4-5 dönem
  öncesindeki sınavlar daha kalitesiz sorulardan oluşmasına rağmen daha doğru sınanıyorduk diye düşünüyorum.
  Ayrıca 50 tl gibi hiç de az olmayan bir ücret karşılığında sınav sorularını dahi göremiyoruz. Kendimizi değerlendiremiyoruz. Sorulan soruları yeterince değerlendiremiyoruz. Bu ücretlerden elde edilen para ile kaç sınav sorusu hazırlanır.
  sebatist ve starbreeze bunu beğendiler.

 5. #385
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Mesaj
  220
  Alıntı Akademik prs Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar.
  Arkadaşlar say da 9009 sayısı geçen bir soru vardı. ardışık 4 tek sayı diyordu.
  bence bu soru hatalı idi?
  sizler ne düşünüyorsunuz?
  Hatalı değildi hocam.
  SAyılar 7 9 11 ve 13 tü. Dolayısıyla cevap 7+13= 20 olması lazım.

 6. #386
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2014
  Mesaj
  3
  Merhaba arkadaşlar, inşAllah beklediğiniz puanların üstünde alırsınız. (metin09) arkadaşım gibi bende araştırma görevlisi olarak görev yapmaktayım. Sadece yeni sistemi ve sınav psikolojisini elden bırakmamak için girdim, Metin arkadaşım gibi bende bi an kafamı kaldırdım, sınava baktım diğer giren arkadaşlara baktım ve bi an düşündüm bu şekilde mi akademisyenlik olacak, master vs yapılacak, tamam sınav olur fakat bu şekilde olmaz sayısal yetenekleri inceleyen say 1 de say 2 de %50-60 oranında soru vardı,sözel zaten ayrı başına bir bölüm sözelci olmadığım için soru tipleri hakkında yorum yapamıyacam ama şunu diyebilirim akademik makale tarzı anlama ölçme yeteneği %30 u geçmez.sınav genel olarak sayısallarda çok kolay ve çok zor diyebiliriz ortası yok gibiydi,bazı sorular 5 sn ye de bile yapılıyordu.bazılarında gerçekten ince düşünmek gerekiyordu.Ayrıca o bahattin ekmek sorusunda çok güldüm teori müthiş .tespit müthiş.uyguluma müthiş . Rabbim tüm giren arkadaşlarımızın yardımcısı olsun. İyi akşamlar.

 7. #387
  Akademik Forum
  Misafir

  analitik_sorusu

  Alıntı mrbah Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  analitik sorusunu hatırlayan yok mu ?
  analitikte A saatin tersi yönüne 270 derece dönüyor.
  B yi de aynı şekilde 270 derece döndür
  II. bölgede çıkıor cevabını (-2kök3,2 )
  yanlışsa düzeltin...

 8. #388
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Değerli arkadaşlar,

  Anketteki 5 tane soru, yeni ALES sistemi hakkındaki görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Sınavın nabzını ölçen bu anketin sonuçları en kısa sürede sitemizde yayınlanacaktır. Katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz.

  Akademikpersonel.org ailesi,

  Akademik Personel ALES Yeni Sistem Değerlendirme Anketi
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 9. #389
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  30
  Arkadaşlar alese ilk kez girdim bu yıl 3.sınıf öğrencisiyim.Bir soru sormak istiyorum cahilliğime verin. Her sonbahar ve ilkbahar döneminde yapılan sınavlarda puanların hesaplanması standart mı ? Yani atıyorum 2 yıl önce çok kolay bir sınavdan 60 netle 70 puan alınıyorsa,bu sınav için de aynı netler aynı puana mı tekabül ediyor yoksa türkiye ortalamaları göz önüne alınarak mı bi hesaplama yapılıyor.Sonuçta bir sıralama sınavı değil alınan puan önemli ve adaletsiz olabilir gibi geldi bana biraz.

 10. #390
  Akademik Forum
  Misafir
  sınav oldukça zordu. sözel bölümde işi iyice zorlaştırmak için elllerinden geleni yapmışlar. bolca terim kullanmaları ve karmaşık paragraf yapıları illallah dedirtti. soru kökünde ve paragrafta eledikleri kalmazmış gibi artık şıkların da içine edip oralardan da elemeye başlamaları hepten sinir edici. bu ülkede olduğuma lanet ettiğim bir sınavdı.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 6 Nisan 2014 YDS İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 858
  Son Mesaj: 18-04-2014, 21:14
 2. 12 Mayıs ALES 2013 İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 218
  Son Mesaj: 23-05-2013, 18:35
 3. 2012 ÜDS İlkbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 53
  Son Mesaj: 23-03-2012, 00:48
 4. 2011 KPDS İlkbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 23-05-2011, 14:00
 5. 2011 ALES İlkbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 82
  Son Mesaj: 22-05-2011, 16:14

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git