Alıntı resurrection Demiş ki: Mesajı Görüntüle
Mevlana Üniversitesi'nde çalışan biri, arkadaşın bu yazdıklarına cevap verme ihtiyacı hissettim. Yazdıklarımı sonuna kadar okursanız tarafsız yaklaşmaya çalıştığımı göreceksiniz. Yazıyı okumadan önce vicdan kapılarınızı da açmanızı rica ediyorum.

iddia 1: 1- "cemaat üniversitesi olduğu için baştan hatadır aslında. Çünkü sanki siz kendi mallarıymış gibi yönetmeye çalışırlar, burs, sızıntı , gazete gibi aboneliklerle uğraşırsınız.". Gazete aboneliğim var. Fakat zorla değil. Aynı odadaki arkadaşıma bu yazıyı gösterdiğimde, sana böyle bir şey dikte ettiler mi diye sorduğumda hayır cevabını aldım. Üniversitede zaman zaman gazete aboneliği, hatta öğrenci kulüpleri vasıtasıyla dergi aboneliği sorulduğu olur. Fakat bu konuda kesinlikle zorlama olduğuna şahit olmadım. yaşayan arkadaşın bireysel tecrübesi.

iddia 2: Maaşlar az. Evet az. Ama vakıf üniversitelerinde bu gerçek bilinerek başlanır. Sabancı, bilgi,koç gibi üniversitelerde tanıdıklarım var. Onlarda durum istanbul şarlatını düşündüğümüzde daha vahim. Maalesef iç anadolunun akademisyenlerinde de iç anadolu zihniyeti var. biraraştırma görevlisi işe başladığında, evlenmeyi, araba almayı hayal ediyor. bu da akademikçalışmalarını geriye itiyor. hayal ettiğiparayı da kazanamadıkça bir yerlerde suç arıyor. ama arkadaşım bu işe girerken ne kadar maaş alacağını biliyordu. maaşların az olması bir sorun demişken arş görüm ve 2.800 alıyorum. doktora öğrencisiyim. devlettekiler de 3.300 alacak. arada ufak bir fark var gibi ama objektif olarak baktığımda bu farkın devlet'in gereksiz brokratik baskılarından kaynaklandığını görebiliyorum. örneğin konya'nın en büyük hastanesiniaçmayı planlayan üniversite 2 yıldır saçmasapan bürokratik engellerle karşılaşıyor. aynı şey kurulması planlanan üniversite kampüsü için de geçerli. sorunun daha derin ve sadece üniversiteden kaynaklı olmadığını görmeyip, şark kurnazlığıyla suçu cemaate atmak çok basit ve günümüzde de çok popüler olan bir yol. 3.ve 4. maddelere yukarda verdiğim cevap kafi gelecektir.

arkadaşın bahsettiği sorunlar "geçn vertherin" acılarından kyanklanıyor. üniversitenin sistematik problemleri değil. ben size üniversitenin sistematik problemlerinden de bahsedeyim isterseniz:

1- hocaların çok fazla ders yükü var. bu makale üretimini engelliyor.
2- derslikler ve çalışan odalarında pencere yok. bu ciddi bi sorun
3- anadolu insanının samimiyetinin yanında "paramınnan değil mi" şeklinde bi tutumu da olabiliyor. öğrenci size paramla okuyorum beni mezun etmek zorundasın şeklinde yaklaşabiliyor.
4- hem zengin hem de derse ilgisiz öğrenciler meslek motivasyonunuzu düşürebiliyor.
5- bireysel anlamda problemli hocalar var. iç anadolu akademisyen prototipi. adam bilmem ne lisesinden mezun olup es kaza akademisyen olmuştur ama bu üniversitede bilimibir tek ben yapıoyum edalarıyla kasılır.

ama bu sorunlar, lokaldir. bazıları maalesef bürokratik kaynaklıdır. bazıları da şahsi kaynaklıdır. tutup da bir cemaati kötülemek gerçekten çirkin. hangi ideoloji olursa olsun bir akademisyenin olaylara bu akdar sığ yaklaşmamsı gerektiğini düşünüyorum. işten 7 kez uyarı aldıktan sonra çıkartılan arkadaşların konya gazetelerine mevlana üniversitesi kurban vermedim diye beni çıkarttı diyen adamları tanıyorum. millet olarak bizi hiçbir zaman suçumuz yoktur bilirsiniz.


Sana çoğu noktada katılsamda bazı noktalarda itirazım var. Bende bir vakıf üniversitesinde doktorasını yapmakta olan bir arş gör.lisiyim. Öncelikle hangi cemaat hangi grup vs. ne olursa olsun; bir akademisyenin ideolojik düşünmesini kesinlikle anlamıyorum; anlamak istemiyorum. Bu yüzden üniversitelerin herhangi bir gruba ya da cemaate bağlı olması akademisyenliğin ruhu ile örtüşen birşey değil. Ancak ne yazıkki ülkemde geçmişte de olduğu gibi bugünde hala ideolojik kaygılarla yürütülüyor işler.

Maaş konusuna gelince devletteki bir arş. gör. den az almanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü senin de çok iyi iyi bildiğin üzere yrd. doç doç prof vb. kadrodakiler devlettekilerden iki kat ve hatta bazen daha fazla aldıkları halde, arş. gör.e daha az maaş verilmesinin emek sömürüsü olduğunu düşünüyorum.

Her türlü negatif yönü geçersek; vakıf üniversitelerinde çalışmanın bana göre en büyük eksisi gelecekte orada olup olmayacağınızı bilmemenizdir. Bölüm kapanabilir, hocalarla aranız bozulabilir, dekan ile ters düşersiniz vs vs. Devlette bu gibi sıkıntılar olmaz mı elbette olur; ancak işinize bir şekilde devam edersiniz. Fakat buralarda ilk fırsatta size kapı gösterilebilir.

Benim yeni başlayacaklara tavsiyem doktoralarını bitirip yrd. doç. kadrosu alabilecek seviyeye gelmeden hangi özel üniversite hangi cemaat üniversitesi olursa olsun mecbur kalmadıkça uzak durmalarıdır. Aksi takdirde akademiden bile soğuyabilirler.

Güzelce bitirin doktoranızı gidin ve yrd doç olarak başvurun.

Diğer türlüsü angarya ve idealizm türküsünden ibaret...