reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 24 - Toplam 24

Yüksek Lisans Azami Süre

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Yüksek Lisans Azami Süre Konusunu İncelemektesiniz

Konuya dalmış olacağım ama, ben de bu dönem ÖYP ile atandım. Atanadığım üniversitede yüksek lisans ...

 1. #16
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  11
  Konuya dalmış olacağım ama, ben de bu dönem ÖYP ile atandım. Atanadığım üniversitede yüksek lisans yapıyorum zaten. Üniversitem de ÖYP üniversitesi. Yani 35. madde olmayayacak.

  Şuan 2. seneye gireceğim yüksek lisansta ve geçen sene bir dönem derslere girememiştim. Yani çok büyük ihtimalle en az 1 dönem uzayacak.

  Benim sorum şu: Eğer ki 3. sene sonunda da bitiremezsem ne olacak? 3. senede bitiremezsem herşey baştan mı başlayacak?

 2. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Mesaj
  3
  Merhaba arkadaşlar.

  Ben 2012 eylülde Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisansa başladım. 2014 Temmuz alımlarında da öyp ile Ankara Üniversitesi'nde aynı anabilimdalına araştırma görevlisi olarak atandım. (Dilim 65 üzeriydi ve dolayısıyla dil kursu gibi bir durumum da yok.) 35. madde ile Marmara Üniveritesi'ne görevlendirileceğim ve işlemlerim hala sürüyor. Tahminen Şubat ayı gibi görevlendirmem çıkacak. Yeni usul ve esaslara göre 3 yıl içinde yüksek lisans bitmezse kadroyla ilişik kesilip senet tahsili yapılıyormuş. Ben tahminen şubat ayı gibi yüksek lisans yaptığım üniversiteye görevlendirilmiş olacağım ve bu sırada yüksek lisans 6. döneme de girmiş oluyorum. Yani haziran sonunda yüksek lisansımın 6. dönemi dolmuş olacak.

  Sorum şu ki benim yüksek lisansa kayıt tarihim 23 Temmuz 2012, peki ben tezimi haziran sonuna kadar mı bitirmiş olmalıyım yoksa Temmuz 23'e kadar mı, yani 3. yılımın dolduğu tarih olarak programa kayıt tarihim mi esas alınır?

  Diğer bir sorum da tezimi savunduğum tarih ile yüksek lisanstan mezun olduğum tarih farklı olacak. Çünkü tezi savunduktan sonra mezun olma işlemleri için 20 gün gibi süre geçiyormuş. Bu 20 gün içinde 3 yılım dolarsa bir sorun teşkil eder mi yoksa tezimi savunduğum tarih mi önemlidir 3 yıl şartı için?

  Bu konuda bilgisi olan ve yardımcı olabilecek olanlar varsa çok makbule geçer arkadaşlar, selamlar..

 3. #18
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  22 Temmuzda teslim etmiş olmalısınız. En azından bizim enstitü öyle çalışıyor. Tezi verdikten sonra mezuniyet tarihinin 15 - 20 gün daha sonra olması fark etmez.

 4. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2014
  Mesaj
  3
  Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Yoğunluktan ilgilenemedim kusura bakmayın.

  Ben şu an görevlendirme işlemlerim için senet imzalayacağım ve bir aksilik çıkmazsa temmuz ayı ortası gibi (23 temmuzdan önce) tezimi teslim etmiş olacağım inşallah. 3 yıl şartı için önemli olanın tezi teslim etmek olduğunu söylediniz. Ama savunma ve mezuniyet işlemleri bitene kadar 3 yılım dolmuş oluyor tabi. Ancak benim atandığım Ankara Üniversitesi'nde doktora programı yok ve ben doktoraya da Marmara'da devam etmek istiyorum. Senedim yüksek lisansı kapsıyor doktorayı dahil ederler mi bilmiyorum. Doktora için Marmara'ya yüksek lisans bittikten sonra dilekçe verip senedi uzatabilirim diye öğrendim ancak 3 yıl bitmeden tezimi teslim etsem de mezun olana kadar 3 yılım dolacak bu durumda doktora dilekçesini yüksek lisanstan mezun olmadan verebilir miyim, bu şartlarda kadro iademi yaparlar mı Ankara'ya. Çünkü bu süreçte 3 yılım doluyor fakat ben doktoraya da Marmara'da devam etmek istiyorum kadro iadem yapılmadan.
  Teşekkür ediyorum hocam ilgilendiğiniz için, kolaylıklar dilerim.

 5. #20
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2015
  Mesaj
  2
  Merhaba Nazmi hocam,
  ben 2011 güz döneminde yüksek lisansa başladım.2014 temmuz öypsinde üniversiteye araştırma görevlisi olarak atandım.ve eylülde göreve başladım.

  sitenizde bu başlık altında bir yazı çıktı: YÖK, 2547 sayılı Kanunun geçici maddesinde yer alan düzenlemenin araştırma görevlileri için uygulanamayacağını karara bağladı.

  bu yazıya göre ben yüksek lisansımda 4 yılımda olduğum için ilişiğim mi kesilecek.yoksa bize tanınan 3 yıl yüksek lisans süresi öypli olarak atandığımız tarihten sonra mı başlayacak.cevap verirseniz mutlu olurum.

 6. #21
  Akademik Forum
  Misafir
  Delinin teki kuyuya bi taş attı biz burada bin kişi çözemeyiz bunu. O kadar varyasyon var ki saçmalık da saçmalık. Şu anda yüksek lisans yapıyorum. Lisans ile alım yapan Öyp ile farklı üniversiteye atandığımda önceki üniversitedeki yüksek lisansımın olayla alakası ne? Sildiririm kaydımı. Gider yeniden yüksek lisansa girerim. Ben öteki üniversiteyi bitirmek zorunda mıyım?

 7. #22
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  Bu sadece yüksek lisansıyla aynı yerde öyp yapanlar içindir. Diğer türlüsü herkesin başlayıp bıraktığı üniversiteler var zaten. Ama Nazmi Hocam daha iyisini bilir. Yine de muallakta gibi herkes. Bi belirsizlik olduğundan konuya ait yeteri kadar cevap da yok.

 8. #23
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2015
  Mesaj
  36
  hali hazırda 3 seneyi geçiren ve lisanüstü eğitimi devam eden adayların atamalarında:
  1-öyp söz konusu olduğunda
  2-cari alımlarda(50/d,35.)
  her iki durum için yukarıdaki belirtilen vasıfa sahip adayların atamalarının akibetinin ne olacağı hakkında kesin bir bilgisi olan var mı?

  forumun değişik konu başlıklarında öyp için sadece lisans mezunu şartı olan kadroya başvurulabileceği, yuksek lisans yapıyor şartına sahip kadroya başvurulduğu taktirde yanlış beyan vermekten kadronun iptal olacağı belirtilmiş. öyp için belirtilen bu durum cari alım atamaları için de geçerli mi?

 9. #24
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2011
  Mesaj
  31
  Alıntı ferhatyılmaz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba Nazmi hocam,
  ben 2011 güz döneminde yüksek lisansa başladım.2014 temmuz öypsinde üniversiteye araştırma görevlisi olarak atandım.ve eylülde göreve başladım.

  sitenizde bu başlık altında bir yazı çıktı: YÖK, 2547 sayılı Kanunun geçici maddesinde yer alan düzenlemenin araştırma görevlileri için uygulanamayacağını karara bağladı.

  bu yazıya göre ben yüksek lisansımda 4 yılımda olduğum için ilişiğim mi kesilecek.yoksa bize tanınan 3 yıl yüksek lisans süresi öypli olarak atandığımız tarihten sonra mı başlayacak.cevap verirseniz mutlu olurum.
  Benim anladığım 2014 Kasım'da atılma geldikten sonra öğrencilere tanınan dönem/yıl sıfırlanma işleminin (2547 geçici madde düzenlemesi) asistanlara uygulanmayacağı. Bu kulak kulaktan kulağa yayılırken YÖK ilk defa bu konuda karar aldı ve ÖYP, 50/d ve 35. madde asistanlarını öğrencilerin bu hakkından mahrum tuttu.

  Bence bir an önce savunmanızı verin derim. Çünkü artık Anadoludaki üniversiteler seri bir şekilde göreve son vermelere başlayabilir.

  Şubat 2015'te "akademik kadro ile ilişkisi kesilirse öğrenimi son bulur" kararı hakkında dava açılmıştı. Bence bu geçici düzenlemenin de iptali için hemen dava açılmalı. Eğitimsen bu konularda öncü rol oynuyor.

  Açıkçası benim yorumum eğer öyp ile kendi üniversitenizde master yapıorsanız en azından konuşarak süre isteyebilirsiniz ama 35 ile başka bir ünv de asistansanız 3 yıl geçince iade edilior ve savunma yapılmamışsa ilişik kesme yoluna gidilebilir.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Yüksek Lisans Azami Süresi
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan ahvaran
  Cevap: 248
  Son Mesaj: 21-12-2015, 20:51
 2. yüksek lisans süre sınırı
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan ermes marana
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04-08-2013, 17:04
 3. Yüksek lisans ve doktora için süre kısıtlaması var mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 19-07-2013, 13:44
 4. doktora azami sure
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan aykan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-06-2013, 14:00
 5. Yüksek Lisans Azami Süre Askerlik Tecili
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan netra
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-11-2012, 11:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git