reklam
Sayfa 3 - Toplam 3 İlkİlk 123
Bulunan 31 den 32 - Toplam 32

Akademik Kadrolara Alım Yönetmeliğinde Değişiklik

Genel Güncel Olaylar Forumunda Akademik Kadrolara Alım Yönetmeliğinde Değişiklik Konusunu İncelemektesiniz

Selamlar, Burayı okuyup da cari alım şansını yitirdiğini düşünen arkadaşlara anlatmak istediğim bir olay var. ...

 1. #31
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  62
  Selamlar,

  Burayı okuyup da cari alım şansını yitirdiğini düşünen arkadaşlara anlatmak istediğim bir olay var. Anlatayım ki çok da kendilerini üzmesinler.

  Bundan birkaç ay önce Ankara Üniversitesi'nde (çok merak eden olursa bölüm ve kürsü ismini de açıklayabilirim) araştırma görevlisi alımı yapılacaktı. Ben başvurmadım zira zaten ÖYP ile yerleşmiştim fakat iki arkadaşım başvurdu. Puanları da çok yüksekti (tamamı 90 üstü). İlk 4'e giremediklerini duyduğumda çok şaşırdım.

  Arkadaşlarımdan biriyle konuştum meseleyi. Kendiliğinden mi anlattı yoksa ben mi sordum bilmiyorum ama bana ilk dörde giren adayların puanlarının kendi puanlarından çok daha düşük olduğunu söyledi. (İnternetten birlikte de baktık, başka yerlere de başvurmuş oldukları için puanları gözüküyordu.) Nitekim okulun sitesinde de sadece isimler yazılmış, kimsenin puanları belirtilmemişti. Yani merak edip araştırmazsanız, yapılan usulsüzlüğün farkına bile varmamanız amaçlanmış.

  ''Hemen sonuçlara itiraz et ve mutlaka ağırlıklı başarı ortalamasının nasıl hesaplandığını öğren, nasıl olsa sana doğru dürüst bir cevap veremeyecekler. Dava açıp iptal kararı çıkartırız'' dedim. Arkadaşım itiraz etti, durumu da sordu, ''vallahi onları hocalar bilir'' diyip geçiştirmişler. İtirazı da haliyle reddedildi, hatta öyle sanıyorum cevap dahi verilmedi.

  Oturup durumu yeniden değerlendirdik. ''Dava açtık'' diyebilmeyi çok isterdim ama yapamadık. Arkadaşım eğitimine devam etmek ve akademisyen olarak çalışmak istiyordu. Bu namussuzlar doktora jürisinde, olmadı doçentlikte er geç karşısına çıkacak ve kendilerine dava açılmasının ''intikamını'' alacaklardı. Dava açamadık; onları cümle aleme rezil edebilirdik, edemedik. Memlekette akademisyenlik böyle kokuşmuş, böyle rezil bir düzenle işlemekte işte.

  Zamanında mülakatta ön başarıda açık ara 1. sıradan sınava girdiğim, 4. sıradaki aday kazansın diye onun sözlü mülakatına 100 puan, bana 15 puan verildiği oldu. (İşin garibi sözlü mülakatta sadece sohbet edilmişti) Bunu bile anlayabiliyorum da, hiç utanmadan sıkılmadan insanların ALES, YDS ve diploma notlarını dikkate almaksızın ilk dördü belirlemeyi aklım havsalam almıyor.

  Diyeceğim o ki, cari alımları unutun zaten. Akıllarında biri varsa gerekirse o kadroyu boş bırakırlar, ihtiyaçları olsa bile halihazırda çalışan araştırma görevlilerine daha çok iş yükleyip durumu kurtarırlar. Araştırma görevlisinin canı çıksın zaten, kimin umrunda? Sadece unutmayın, unutup da yarın bir gün bu ahlak ve şereften yoksun insanlara benzemeyin. Bu zulümler aklınızın bir köşesinde hep kalsın ki, yarın bunları biz değiştirelim.

  Ek: Bir hususu belirtmek istiyorum. Aslında ÖGEDER, bu tarz olayların takipçisi olmalı diyebilmek isterdim ancak hukuken elimiz kolumuz bağlı. Bu tarz davaları yalnızca o kadroya başvurmuş şahıslar açabiliyor. Başkaları ''hukuki menfaatinin bulunmaması'' sebebiyle mahkemeye başvuramıyor. Keşke önümüzde böyle engeller olmasa da, usulsüzlük yapıldığını tespit ettiğimiz sınavlarda davaları kimsenin istikbaline halel getirmeden ÖGEDER olarak açabilsek. Bu konuyu da milletvekilleri ve bakanlarla görüşme salahiyetine sahip forum kullanıcılarının, Vahdet hoca başta olmak üzere dikkatine sunmak isterim.
  Son düzenleyen Cicero, 05-03-2014 saat 21:40.
  bigthunder bunu beğendi.

 2. #32
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  1.345
  Bazı durumlarda önceden düşünülen kişinin ilk 4'e girememesi durumları söz konusu oluyordu, artık öyle bir ihtimal de yok) Cari alımları zaten unutmuştuk, ama ilk 10 uygulaması sadece ve sadece daha fazla kişinin daha fazla masrafla Türkiye turuna çıkmasına neden olacak) Cari kadrolara başvurmayı düşünen arkadaşlara da bilim sınavına çalışmaya harcayacakları zamanı bağlantı bulmaya harcamalarını tavsiye ederim. Kendi deneyimlerime dayanarak bilim sınavı kağıtlarının genelde okunmadığını söyleyebilirim. Istisnalar olabilir, ama böyle bir kadroyu denk getirme ihtimaliniz çok düşük. Iyi bağlantılar herkese

  MT15i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
  calypso bunu beğendi.
  "In a completely sane world, madness is the only freedom!" J.G.B.


       
Sayfa 3 - Toplam 3 İlkİlk 123

Benzer Konular

 1. YÖK'ün 'döner sermaye' yönetmeliğinde değişiklik
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-07-2014, 18:08
 2. Yükseköğretim Kurumları Memur Disiplin Yönetmeliğinde Değişiklik
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 31-01-2014, 17:23
 3. Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 21-07-2013, 19:14
 4. Emniyet Personeli Rütbe ve Terfi Yönetmeliğinde Değişiklik
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-06-2013, 08:39
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-03-2013, 09:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git