reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 9 - Toplam 24 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon
Bulunan 121 den 135 - Toplam 351

2013/3 Tıp Fakültelerini Tercih Edecekler Buyursun....

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı Forumunda 2013/3 Tıp Fakültelerini Tercih Edecekler Buyursun.... Konusunu İncelemektesiniz

komik...kimseyi bu cümlelerle vazgeçiremezsin )) karşındakiler kreş çocuğu değil ki... ben de hekim arkadaşlara sesleniyorum ...

 1. #121
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  13
  komik...kimseyi bu cümlelerle vazgeçiremezsin )) karşındakiler kreş çocuğu değil ki...

  ben de hekim arkadaşlara sesleniyorum temel tıbbın sizin gibi idealist bilim insanlarına çok ihtiyacı var. ne olursa olsun bu hedefinizden vazgeçmeyin.temel tıbbı tıp fakültesi öğrencileri için zevkli hale getirin ki klinik bilimlerden daha çok zevk alsınlar ilk basamak önemli çünkü.artık tıp dışı hoca devri yavaş yavaş kapansın emekli olup gitsinler ve devamı da gelmesin mümkünse..bunu sadece ve sadece ülkem için istiyorum..
  serkanbastemir ve dr-rt-dt bunu beğendiler.

 2. #122
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  27
  Benim anlamadığım madem boyle birsey yapacaklar ilana cıkarken neden diğer bolumlere yer verdiler. Doğrudan o bolumlerı yazmasalardı ilana... Ben boyle sacmalık duymadım. Tıpçı arkadaslar kendine gore haklı, diğer bolumlerden olan bizler kendimize gore haklıyız. Adamlar bizi birbirimize dusuruyor. Bu puan arttırımı hikayesi tamamen mantıksız bir uygulama... Şimdi herkes diyor ki benim alanımdan 30 küsur ilan var, göz boyanıyor, sonuc yine aynı...İstedikleri tek şey benim alanımdan ilan yok veya az demesin kimse...
  GaLiLEo ve ÜNLÜ-DÜŞÜNÜR bunu beğendiler.

 3. #123
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  A, A
  Mesaj
  120
  Alıntı william wallace Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  - - - Güncellendi - - -  Haksızlar kardeşim, kimse müneccim değil, ben 2006 girişliyim ve 2011 yılına kadar cayır cayır alım vardı. birde yök'ün bu kadar cahil tarafından yönetildiğini ve Tıpçılardan bu kadar etkilendiğini bilmiyordum.
  birazcik kendine, meslegine saygin olsun. bu kadar ezme kendini !!

  biraz maco tavir takindin ve haklisin simdi oyle mi ? oyle olsun. sende haklisin.[/QUOTE]

  1 sayfa yazı yazdım, verebildiğin cevap bu. Bulunduğun mesleği sadece kendi pencerenden savunabildiğini de anladık. Maço tavır takınmıyorum doğruları söylüyorum. Bedavadan puan almaya hak yemek değildir demiyorum en azından. Benim mesleğime saygımla bunun ne alakası var. Düzey yerlerde maşallah.

 4. #124
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  36
  Alıntı vildannn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  komik...kimseyi bu cümlelerle vazgeçiremezsin )) karşındakiler kreş çocuğu değil ki...

  ben de hekim arkadaşlara sesleniyorum temel tıbbın sizin gibi idealist bilim insanlarına çok ihtiyacı var. ne olursa olsun bu hedefinizden vazgeçmeyin.temel tıbbı tıp fakültesi öğrencileri için zevkli hale getirin ki klinik bilimlerden daha çok zevk alsınlar ilk basamak önemli çünkü.artık tıp dışı hoca devri yavaş yavaş kapansın emekli olup gitsinler ve devamı da gelmesin mümkünse..bunu sadece ve sadece ülkem için istiyorum..
  Sevgili kreş çocuğu olmayan arkadaşlar Tekrar söylüyorum..Öyp ile temel bilimleri kazanmış doktor bulun, söylediklerimin aksini iddia edemez.İdeailstseniz o başka ben razıyım bu uğurda yükselmeye,ülkem vatan millet.. falan diye başlayan konuşmalar kadroya girince: sen ne kadar döner aldın ya diye devam eder...Bilginize

 5. #125
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Mesaj
  77
  Alıntı Mefk Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  birazcik kendine, meslegine saygin olsun. bu kadar ezme kendini !!

  biraz maco tavir takindin ve haklisin simdi oyle mi ? oyle olsun. sende haklisin.
  1 sayfa yazı yazdım, verebildiğin cevap bu. Bulunduğun mesleği sadece kendi pencerenden savunabildiğini de anladık. Maço tavır takınmıyorum doğruları söylüyorum. Bedavadan puan almaya hak yemek değildir demiyorum en azından. Benim mesleğime saygımla bunun ne alakası var. Düzey yerlerde maşallah.[/QUOTE]

  bi sayfa yazı yazdınız ama hepsi anlamsız. kızgınlığınız muhakeme yeteneğinizi perdelemiş. sadece kendi pencerenizden değerlendiriyorsunuz derken çok ironik bir yaklaşım sergiliyorsunuz. işte tıpçılar böyle demek ne demektir. bu kadar gereksiz bir açıklama olamaz.

  puan artırımı anlamsız çünkü baştan başvuru hakkı verilmemeli diyorum ben zaten. bu artırımın ve artırıma rağmen diğer bölümlere kadro verilmesinin sebebini söyledim zaten. kadrolar tıpçılar başvurmasa bile boş kalsın istemiyorlar. ben burda yökü savunmuyorum. yök verdiyse hakkımızdı demek ki de demiyorum.

  .tıp fakültesinde multidisipliner çalışmadan bahsediyosunuz ama içinde bulundunuz mu hiç. mesleğinize saygınız olsa herhangi bi meslekle karşılaştırma gafilliğine düşmezsiniz.

  kimse burda tıp mezunlarının yaptığı işi yüceltmeye yada üstün göstermeye çalışmıyor. meslek gruplarının oluşmasıdır olay. kompleksleriniz olduğu için söylenen herşeyi şahsınıza ve mesleğinize hakaret olarak algılayıp söylenenin dışına çıkıyorsunuz. yıllar öncesinin bilinçaltı komplekslerini ortaya döküp öss megolamanlığı , toplum pohpohlanması gibi saçma argümanlarla kendinizi eziyorsunuz. ne alakası var bunlarla ne ilgisi var. kim size bunlar bahsetti de hemen bunları ortaya döküyorsunuz. bu ne alakasızlıktır.


  seviyesizlikte sınır tanımayıp sonra seviye yerlerde demeniz de tabi ayrı bi muaamma. siz ne hakla bilime uygun ya da değil diye bir sınıflama yapma hakkını kendinizde buluyorsunuz. düşüncenizi söylersiniz ama saygısızlık başka bi şey. sizin yaptığınız saygısızlık.

  fen edebiyat mezunlarının kuruluş amacına uygun istihdam edilmediği ortada. fen edebiyat fakültesinin ülkemizde olup olmaması bile bence tartışmaya açık. eğer varsa amacına uygun istihdam yoksa yani bilim insanı yetiştirmiyor ya da yetiştiremiyorsa bunun mücadelesini diğer meslek guruplarına hakaret ederek tehdit ederek ( doktor dövmek gibi şahsiyetsiz bir davranışı haklı göstermek gibi ) yapmamalısınız. sizi magdur eden yönetim neyse onla mücadele vermelisiniz. benim fen edebiyat mezunu olup dersanelerde acımasızca olması gereken saatin çok çok üzerinde çalıştırılıp ömür çürüten bir sürü arkadaşım var ve pişmanlar bu fakülteye gittikleri için.
  bilim e layık görmemiş siniz beni ama ülkemin fen edebiyat fakültesiyle cern ü bir tutmak konusunda yaptığınız bu karşılaştırmanız bilime dünyasına ne kadar yakın olduğunuzu gösteriyor zaten.

  hele ki doktor olmakla ilgili o tez savunması bahsinden hiç söz etmiyorum bile. mesleğinize saygınız olsun derken burdaki meseleden bahsediyordum. nasıl bi düşünce tarzı bu karşılaştırmayı yaptırabilir size anlamıyorum.

  emin olun siz eğer doktor olsaydınız burda ki diğer meslek gruplarına en çok hakaret eden bahsettiğiniz megalomanlığı yapan siz olurdunuz. çünkü söylemleriniz kendinizi ele veriyor. tüm hareketleriniz aslında bencil olduğunuzun göstergesi.

  tıp fakültesinde tıp dışı hocaları birinci sınıf öğrencisi bile tanır. çünkü bu bir nosyondur ve tıp dışı bıranşlar eğitim kısmında olmamalılar. lab kısmında elbette olmalılar. bu hocaları ya da bölümlerini küçültmez. bu uyumsuzluktur. olmaması gerekendir. bu kadar basit. bunun kabul edilmeyecek tarafı nedir anlamış değilim.

  tabiki multidisipliner çalışılmalı ama şu an ki düzen bunu desteklemiyor diye burdan koskoca bir meslek gurubuna kakaret etme hakkını size kim veriyor. bu cesaretiniz nerden geliyor.
  drnfc ve dr-rt-dt bunu beğendiler.

 6. #126
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Trabzon
  Mesaj
  242
  Arkadaşlar kimseyi kimsenin yükselttiği falan yok. ne yaparsanız yapın önce kendinize yapıyorsunuz mesleğiniz bu çünkü.. Arkadaşlar temel tıbbı kliniğe hazırlamaktan bahsetmiş evet bu da işinizin bir parçası ama kimse temel bilimlere öğrencileri kliniğe hazırlamak için asistan olmuyor.. Öğrenciler asıl eğitimi doktor olarak bakış açısı kazandıkları klinik bilimlerde alıyorlar ve yogun klinik stajlarında çokca hasta muayene ederek doktor olmayı öğreniyorlar.. Tıpkı temel bilimlerden gelenlerin araştırma yapmak için yoğun laboratuvar eğitimi alması gibi.. Bu sans herkese verilebilir doktor temel bilimlere girmesin ya da biyolog tıpa gelmesin gibi bir misyon olamaz. Ancak temel bilimler araştırmanın yogun seviyede yapılması gereken ve kaç kişiye tahlil verirsem de performans alırım şu kitle su kadar hastayı tararım bı de bunu çalışma yaparım bi yerde de yayınlarım mantıgı ile çalışılacak bir yer değil.. Tıbbi biyolojide çok fazla rutin olacagını da sanmıyorum çünkü doktor biyolog kavgasından tıbbı biyoloji ve tıbbi genetik olarak zaten ayrılmış bulunmaktayız belki birkaç yerde uygulama devam edıyordur.. baktığınız açı araştırma yönünde olmuyorsa öyp yi de kazansanız sistemden bi şekilde elenirsiniz..kimse sizi yrd doc yapmaz.. Ya da kendiniz gibi bakanlarla aynı suda bogulmaya devam edersiniz.. Dunya da dönmeye devam eder kimseye de bişi olmaz..

 7. #127
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  122
  Arkadaşlar lütfen sakin olun herkese yer var, yeter ki birbirimize olan saygımızı yitirmeyelim..Ben biyoloji mezunuyum ve öyp ile tıp fakültesinde asistanım bölümde tus ile gelen tıp kökenli bir asistan arkadaşım daha var... Kabul edilmeli ki tıp mezunu birisi temel tıp konusunda daha bilgili ama bende gece gündüz çalışıp aradaki farkı kapatıyorum ve şuan tıp kökenli asistan arkadaşımla birlikte omuz omuza pratik uygulamalarıda yürütüyoruz birlikte çalışma yayın da yapıyoruz..Arkadaşım tıp dışısın diye beni küçük görmedi ve aksine yol gösterdi,,işte böyle olmalıyız ayrımcılığa gitmeden omuz omuza çok çalışarak ilerleriz...Hak eden kazansın
  biobiobio59, drnfc ve statis bunu beğendiler.

 8. #128
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  109
  Alıntı GoncaÜ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle merhaba Forumu ziyaretçi olarak takip ediyordum ama bu başlığı görünce üye olmadan duramadım. Ben kimyagerler TUS'a girebilirken giremeyen, formasyon alıp biyoloji öğretmeni olayım deyip ataması olmadığı için atanamayan, yüksek lisans yapayım deyip başvurduğu okullarda senin bilmem şuradan torpilin var mı bakayım kızım diye şutlanan, en son çare ÖYP'e yükleneyim orada bari torpil saçmalığı yok diyen ama şu %10 puan arttırma işini duyup cinnet geçiren bir biyoloğum ve evet gerçekten dünya özellikle Türkiye çok adil bir yer. Yahu zaten adamlar bize Fen Edebiyat Fak. Kadro vermiyorlar, TIP'da verdikleri kadrolara da tıpçılara %10 puan ekliyolar, oh ne güzel iş. Tıp okusaydın kardeşim diyenlerde olabilir, öncelikle bu saçmalıklar olmasa ben mesleğimden gayet memnunum ve bu ülkede her ne kadar dış kapının mandalı muamelesi görsek de gurur duyuyorum ama Tıp Fakültesini kazanan, girse çok büyük ihtimal TUS'u kazanma potansiyeli olan bir insan %10'luk puan artışına ihtiyaç duyuyosa bence oturup biraz sorgulamak lazım. Aynı şartlarda yarışıyoruz, aynı sınavlara giriyoruz ve neden Tıpçılara %10 fazla veriliyormuş? Asıl bize fazladan puan vermeliler, sonuçta o bölümden değiliz ama onlarla yarışıyoruz, bi yerlerde adalet kaldıysa eğer umarım bu saçmalığa bir son verirler, ya da zaten gitsinler adam gibi biyoloji bölümlerine kadro versinler tıpçılarda artı puana ihtiyaç duymasın ve zahmet olmazsa eğer biyologların Tıp Fak. hangi bölümlerde öyp kadrolarına başvurduğunu söyleyebilirseniz çok sevinirim, tahminen tıbbi biyoloji, parazitoloji, biyofizik ve fizylojidir diye düşünüyorum. Mağdur ediliyoruz ve hiç kimsenin sesi çıkmıyor, gerçekten acınası bi haldeyiz. bu yazdıklarımı okuyan Tıp mezunu arkadaşlarda kızmasın, bizim kadar mağdur edilseler aynı tepkiyi verirlerdi eminim.
  bu ihtiyaç meselesi değil.bizlerin sizin gibi ales ve yds çalışmaya zamanımız olmadı hiç. acilde 300 hasta bakıp da geceleri uykusuz geçirmeyen bilmez bunu.puanlar tıp dışı branşlar nedeniyle yükseliyor ve temel bilim isteyen bir doktor giremiyor. malesef tusta da kadro açılmıyor. mağduriyet kelimesinin anlamını çok iyi bilirim zira gecenin bir vakti elimde direk grafiden başka bir yöntemim olmadığı halde hakarete maruz kalmış biriyim.yaşamayan bilmez. tabi ki siz de zorluklar yaşamışsınız ondan şüphem yok ancak zamanında kazanmak için büyük emek verdiğimiz ve fakültede ağır bir ders yükünden geçmiş kişilere haksızlık ediyorsunuz.
  dr-rt-dt ve vildannn bunu beğendiler.

 9. #129
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  13
  Arkadasimiz kesinlikle hakli.tip fakultesini kazanmakta bitirmekte cok zor biz bunu demeye calisiyoruz.hatta bitirdikten sonrasi da zor.burda kimsenin meslegine hakaret edilmiyor yada kucuk gorulmuyor lutfen yanlis anlamayalim.sadece ortada gercekten buyuk bir uyumsuzluk sozkonusu.aslina bakilirsa tus taki tip disi brans problemi nasil cozulduyse muhtemelen bu konuda yakinda cozulur diye dusunuyorum..sahsi kanaatim tip fakultesinde akademisyenlik hakki ilk olarak ve dogal olarak tip fakultesi mezunlarinin hakkidir..bu mezunlara avantaj saglanmasi da cok normal hatta olmasi da gereken bir durumdur cunku alese esit sartlarda girilmemistir..

 10. #130
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  36
  Sevgili hekim arkadaşlar burdaki biyolog arkadaşlar size yazmayın demiyoruz.yazın girin de ..lakin Defalarca söyleyeceğim ki hala işin içinde olmadığınız için dışarıdan gördüğünüz kadarıyla hayal kuruyorsunuz..
  Sizde Asistan maaşı değil normal ar.gör maaşı alıyorsunuz.yani 2300 tl .Biz para düşünmüyoruz bu hak tıpçılarındır diyenler sizde haklısınız..elbette sizin de hakkınız iyi bir yere gelmek.ama sonra PİŞMAN oluyorsunuz. kendinizi doğal olarak diğer tusla kazanan hekim arkadaşlarla kıyaslıyorsunuz. Geri dönüşü de olmayacağı için sıkıntıya düşüyorusnz. Bu hak bizim deyi kadroyu kazanacaklara sesleniyorum.sonra biz niye bu kadar alıyoruz hakkımız hukukumuz hekimliğimiz diye grup kuru hak diyorsunuz..Kendi elinizle girip pişman olmayaın.Herkes emekle geliyor bu kadrolara..
  Zaten biyologların hiç şansı yok merak etmeyin
  Açılan Tıp fakültelerine Biyoloji Bölümü yazmayacaklardı bence.Yök biyolojiye yazmadık demeyelim onlara imkan tanımdık denmesin diye öylesine yazılmışız.
  Bence bu da yetmez başvuran biyologların puanı da yüzde on düşürülsün
  Buna rağmen kazanan biyologlar halkın önünde yuhalansın,aç bırakılsın
  Hala terbiyesizce bilim için uğraşan biyologlar ülkeden ihraç edilsin, suriyeye gönderilsin..cokgüzel ya bunu yapın bence..

 11. #131
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Arkadaslar tartismaya girmek niyetinde degildim ancak burada hic kimse yan gelip yatip da rahat rahat alese ya da ydsye calismiyor. Sadece hekimler zorlu sartlar altinda alese hazirlaniyormus da digerleri cok rahatmis tarzi yorumlariniz hos degil. Lutfen bunlara dikkat edin, sizi haksiz ve antipatik duruma sokuyor. (Yazdigimdan taraf tuttugum anlasilmasin, ne hekim ne de biyolig oldugumdan konuya tarafsizim, sadece gordugumu dile getiriyorum)

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 12. #132
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Nerden
  Afyon
  Mesaj
  20
  Alıntı ÜNLÜ-DÜŞÜNÜR Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sevgili kreş çocuğu olmayan arkadaşlar Tekrar söylüyorum..Öyp ile temel bilimleri kazanmış doktor bulun, söylediklerimin aksini iddia edemez.İdeailstseniz o başka ben razıyım bu uğurda yükselmeye,ülkem vatan millet.. falan diye başlayan konuşmalar kadroya girince: sen ne kadar döner aldın ya diye devam eder...Bilginize
  Öncelikle herkese merhaba, her dönem en yoğun tartışmaların yaşandığı ana konu tekrar gündeme gelmiş ve sinirler yine gerilmiş... Maalesef ki ortalık savaş alanına dönmüş yine yeni yeniden...
  Arkadaşım ÖYP ile kadroya girmiş doktor bulun demiş, gelsin bulsun bizi Afyon Kocatepe Üniversitesinde 2012 Temmuz atamalarında Fizyoloji ve Anatomide 2 asistan olarak 1,5 yılımızı mutlu mesut, kimi zaman kolay kimi zaman yoğun bir şekilde doldurduk vede çokta mutluyuz. İsteyenlerin sorularını yanıtlayabilirim zira bu konularda daha önceden de konuşulanların hepsini takip etmiş ve nişanlımın Biyoloji mezunu ÖYP ataması bekleyen birisi olduğunu vede daha önceki atamalarda da hep işin en içinde olduğumu rahatça söyleyebilirim.
  Daha önceki atamalarda atanan yahut tercih yapan biyolog arkadaşların rahatça - göğüslerini gere gere bu kadrolar bize verildiyse hakkımız olanı alırız, kimse buna karışamaz tarzda yazılanları da doğru bulmadığımı, eğer onları söyleyen zihniyetlerin şimdi hala tartışmalarda yazışıyorlarsa % 10 luk Tıp puan artışını da hak olarak görmelerinin en doğal şey olması gerektiğini, değil diyorlarsa kendi kendileriyle tam tezat düştüklerini farketmelerini söylemekten kendimi alamayacağım...
  Bunun dışında asistanlığım döneminde tanıdığım her türden asistan arkadaşım olduğunu kimin neler yaşadığını en ince ayrıntısına kadar yazabilirim lakin bazen sinirler gerilince ne desem fayda vermeyeceğini gördüğüm için lüzum halinde bunları dile getireceğim.
  Biyologların çoğunun bu kadroları atanmalarını önceden yüksek ihtimalleri olduğunu ve geçim konusunda - maaş alma konusunda çok sıkıntılı oldukları için yazdığını herkesin kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum. - BİYOLOGLARIN ÇOĞU - Hepsi değil... Amma ve lakin Tıpçı arkadaşların temel tıbbı seçmelerine mantıksız - çok sıkıntılar çekersiniz - daha az maaş alırsınız - niye doktorluk yapmıyorsunuz diyen arkadaşların çoğununda bu bölümlere girme isteğinden dolayı böyle yazdıklarının da çok açık olduğunu söylemeye gerek duyuyorum maalesef...
  Biyolog yahut diğer arkadaşların Tıp fakültesinde asistanlık yapabileceğini ama hakikaten çok zorlandıklarını ama çok çalışarak bu sıkıntılarla başedebildiklerini ayrıca da bitirdiklerinde atanma ihtimallerinin Doktorlara göre daha düşük ihtimal olduğunu tüm kongrelerde - asistan toplantılarında açıkça dile geldiğini de belitmiş olayım.
  Son olarak konuşulan ve tartışılan herşeyin alım şartları değişmedikçe ve insanlar KENDİ KENDİLERİNE FİKİRLERİNİ DEĞİŞTİRMEDİKÇE tamamen etkisiz, sadece insanların birbirlerini kırdıkları zamanlar olarak geçeceğini ve sonuçların hiç değişmeyeceğini söylemek istiyorum. Keşke herkese kadro açılsa vs vs vs ... Umarım sonuçlar insanları - hakedenleri (artık nasıl hakediliyorsa) - sevindirecek tipte olur... İyi tartışmalar yalnız - Saygıyla devam eden tartışmalar dlerim...
  matblog bunu beğendi.

 13. #133
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  38
  Öncelikle, tıp mezunlarına ek puan verilmesinin, fen fakültesi mezunlarının hem giriş sınavında daha düşük puanlar alarak gelen daha yeteneksiz öğrenciler olarak algılanmasının hem de daha yeteneksiz/tembel öğrencilerin olduğu bu fakültede derslerin yeterince zorlayıcı olmayacak şekilde yapıldığının düşünülmesinin sonucu olduğunu düşünüyorum. belli ki tıp fakültesi hocaları, burası ciddi yerdir daha yetenekli/çalışkan öğrenci gönderin diyor ve yök tarafından bir fen öğrencisinin 10 puan fazlası varsa tıp öğrencisiyle boy ölçüşebileceği konusunda ikna ediliyor.
  Bu çok ilkesiz bir duruştur ve bu yaklaşım akademik sorunlara ileriye yönelik herhangi bir çözüm sunmuyor. Ama en azından fen fakültelerinde derslerin çok düşük seviyede işlendiğine tanık oldum, o yüzden bizim tıp mezunlarından ne eksiğimiz var diye yaklaşmanın gerçekçi olmadığını düşünüyorum.
  Lafın özü şu anki uygulamayı normal buluyorum, ortada büyük sorunlar var (temel bilimlerin önemsenmemesi, eğitim standartlarının düşüklüğü, doğru düzgün kadro açılmaması, vb.) ama bunları çözmeye niyetli yönetim yok, böyle günübirlik ilkesiz plansız uygulamalarla günü kurtarmaya çalışıyorlar.

  Öte yandan tıp mezunu arkadaşların vurguladığı tıbbi/klinik nosyonu yersiz buluyorum. Kalite standardı sağlanmış fen fakültesi mezunlarının temel bilim konularını en az tıp fakültesi mezunları kadar iyi öğretebileceğini düşünüyorum.
  Açık konuşmak gerekirse teorik/temel konuların öğrenilirken/çalışılırken anında ne işe yarayacağının sorgulanması ve uygulamasıyla birlikte verilmesi gerektiği düşüncesini son derece ahmakça buluyorum.
  Matematik/istatistik/fizik/kimya/biyoloji fark etmez, öncelikle ne işe yaradıklarından bağımsız olarak içerdikleri temel bilgiler nedeniyle değerlidirler. Taşıdıkları değer evreni anlamamızı sağlamalarından dolayıdır. Evreni anlayışımızın/bilmemizin eksik olması (biz derken bütün insanlık olarak) hatta belki hiçbir zaman tamamlanamayacak olması da bu değeri azaltmaz. Sanırım zaten kimse temel bilimler değersiz demiyordur, gelmek istediğim yer şu ki, uygulama alanı bulma kaygısıyla yapılan temel bilim araştırmaları yüzeysel olur ve temel bilgi üretme açısından başarısız olacağı gibi, uygulamaya dönük olarak da uzun vadede başarısız olur, çünkü teknolojik sıçramalara neden olan buluşlar genellikle
  doğayı anlama çabasıyla verilen emeklerin sonucu olarak doğanın daha önce fark edilmemiş yönlerinin keşfedilmesine dayanır. Bu keşifleri temel bilimcilerin mi uygulamalı bilimcilerin mi yapması gerektiği ya da daha iyi yapabileceği konusuna girmek istemiyorum, bu şu an için önemsiz, fakat gelmek istediğim noktaya sanırım geldim. Uygulamada kullanmak için öğreniliyor bile olsa temel bilimler esas olarak o bilimin/disiplinin prensipleri üzerinde kafa yormayı emek harcamayı gerektirir. Diğer türlü yaklaşımlar yüzeysellikten ezberciliğe birçok yakışıksız sıfatla itham edilebilir. Uygulamalı bilim öğrencilerinin temel bilgiler ile ilgilendikleri uygulama alanını bağlayacak olan, kendileri de başlı başına birer bilim disiplini olan dersleri muhakkak vardır, ve eğer bu dersler yeterli olmuyorsa, bunun çözümünü temel bilim derslerini uygulamalılaştırmakta aramak sorunu büyütür.

  Bu meseleye bu kadar genel yaklaşmamın nedeni, bana daha önceleri yapılmış olan, mühendislik fakültelerinin kendi öğrencilerine matematik ve fizik derslerini kendi hocalarının vermesi tartışmalarını hatırlatmış olması. Bu konuyla paralel olduğunu düşünüyorum. Bir uygulamalı bölüm hocasının kendi bölüm öğrencilerinin temel derslerine girdiğinde kendi profesyonel anılarından/tecrübelerinden bahsetmesinin getirdiği hoşluk ya da fayda, aynı derste bir öğrencinin belki o ders ve o bölüm için gereğinden fazla teorik sorusunu hocanın kemküm edip bu bizim uzmanlık
  alanımız değil diyerek geçiştirdiği anda fazlasıyla gider bence.

 14. #134
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  15
  Alıntı william wallace Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  fen edebiyatlara ogrenci aliniyor mu su an lisans icin ?
  Alınıyor. hocam açık konuşmak gerekirse düşünen adam istemedikleri koyun istedikleri için temel bilimleri yok sayıyorlar her üniversite normal ve ikinci öğretim olmak üzere en az her yıl 90 öğrenci alıyor ve hala öğretim elemanı ihtiyacı yok deniliyor, sonra bizde tıp fakültesi öğrencilerinin ve hocalarının hakaretlerine maruz bırakılıyoruz.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı vildannn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  temel tıp bilimlerinde her şey yolunda gitseydi şuan bu tartışmalar olmazdı. amacım kimsenin mesleğini filan aşağılamak değil.öss puanıyla da bu konunun bi alakası yok.bir meslek düşünün ki hem bitki hem hayvan hem de insanı çok iyi bilsin ...böyle bişey mümkün mü nerde görülmüş?

  bu konu başlı başına bir sıkıntı olduğu için zaten 80 li yıllarda bikaç hekim biraraya gelip tıp fakültesi bünyesi içinde tıbbi biyolojik bilimler bölümünü açtılar.hem temel tıp eğitimini hemde insan genetiği moleküler genetik ve klinik genetik eğitimini eklediler üstüne...böylelikle burdan çıkan mezunlar hekimler temel tıbbı tercih etsin yada etmesin akademisyen kadrolarında enazından bu eğitimi tıp fakultesinde almış kaliteli akademisyenler bulunsun diye açtılar..

  ama noldu bölüm niyeyse kapatıldı.belkide bu kadar veteriner kimyager biyolog giremicekti bu bölüm halen daha mezun veriyor olsaydı..

  herneyse tıp fakültesinde hiç bir tıp dışı asistanın tıpçı bir asistana kök söktürdüğü bir duruma şahit olmadım şuana kadar.mümkün de değil.ha botanik yada zooloji söz konusu olursa durum değişir tabi.tıp fakültelerine bırak öyp ile gelenleri yıllar önce tusu kazanan hastanelerde biyokimya ve mikrop asistanı olanların bile hala çokta bişe bilmediğini gittiğim tus dersanesinde ders anlatan hekim uzmanlardan duydum.zaten biz demiyoruz ki biyoloji anlatamazsınız diye..histo fizyo pato farma anatomi tıbbi genetik............bunları anlatamazsınız diyoruz.bu da sizin suçunuz değil.fen edebiyatta bu tarz şeylerin klinik bağlantısıyla anlatılmaması çok normal.anormal olan sizlerin en iyi ben bilirim (!)ben anlatırm filan demesi.gerçekleri kabullenmemeniz.fen edebiyat çıkışlıların ne yapacakları beni ilgilendiren bir durum değildir. ama tıp fakültesi bizim mekanımızdır öyle de kalacaktır.
  Her şeyi biz biliriz demiyoruz, alanımız bizden iyi kim bilebilir diyoruz. İkisi çok farklı şeyler farkındaysanız. Ne çeşit biyologlarla karşılaştınız bilmiyorum ama her mesleğin içinde çürük elmalar olur, eminim doktorlar içinde de bu da buraya nasıl gelmiş dedikleriniz vardır. Mesele kendini geliştirmekte, ayrıca fen edebiyatta kimseyi yatırmıyolar, bi gün zamanınız olursa gidin ve sadece bir tane lab. dersine girin ne demek istediğimi anlarsınız, bizim hocalarımızda zamanında çok ezildiği için amiyane tabirle bizim anamızı ağlatıyorlar ve arkadaşlık diye bişey söz konusu değil fen edebiyatta herkes rakiptir çünkü iş sahamız yok. İşte bu şartlarda 3,5 kadro buluyoruz ve ondan sonra tıp hocalarının ambargosuyla karşılaşıyoruz. bu ne demektir yahu, ben biyolog istemiyorum kimyager istemiyorum, sen orda profsundur, doçsundur, ne hakla bi meslek gurubunu küçük görüp öğrencilerinin önüne küçük düşürürsün. Bu hem bize hem bizim hocalarımıza hakarettir, zaten biz mesleğimize yeterince sahip çıkmadığımız için bu ülkede bu muameleyi görüyoruz, beğenmediğimiz ülkelerde bile el üstünde tutuluyoruz ama lanet olsun ki para olmayınca yurt dışında yüksek lisans işi hayal. tıp dışı bir asistan tıpçılara gayet kök söktüre bilir, dediğim bu da kişinin kendini geliştirmesiyle alakalı, azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Her neyse bahar döneminde ales ve yds sınavından sonra buraya puanımı yazarım temmuz atamalarından sonra da tıpçılara nasıl kök söktürdüğümü yazarım, allah büyük bekleyelim görelim. Sizde %20 puan artışı istiyoruz diye eylem yapın, hatta bide özellikle biyologların puanı %20 azaltılsın diye yapın, kapı gibi hocalarınız var önümüzü kapatmaya çok meraklılar eminim çalışırlar bunun için.

 15. #135
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  36
  Alıntı drnfc Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle herkese merhaba, her dönem en yoğun tartışmaların yaşandığı ana konu tekrar gündeme gelmiş ve sinirler yine gerilmiş... Maalesef ki ortalık savaş alanına dönmüş yine yeni yeniden...
  Arkadaşım ÖYP ile kadroya girmiş doktor bulun demiş, gelsin bulsun bizi Afyon Kocatepe Üniversitesinde 2012 Temmuz atamalarında Fizyoloji ve Anatomide 2 asistan olarak 1,5 yılımızı mutlu mesut, kimi zaman kolay kimi zaman yoğun bir şekilde doldurduk vede çokta mutluyuz. İsteyenlerin sorularını yanıtlayabilirim zira bu konularda daha önceden de konuşulanların hepsini takip etmiş ve nişanlımın Biyoloji mezunu ÖYP ataması bekleyen birisi olduğunu vede daha önceki atamalarda da hep işin en içinde olduğumu rahatça söyleyebilirim.
  Daha önceki atamalarda atanan yahut tercih yapan biyolog arkadaşların rahatça - göğüslerini gere gere bu kadrolar bize verildiyse hakkımız olanı alırız, kimse buna karışamaz tarzda yazılanları da doğru bulmadığımı, eğer onları söyleyen zihniyetlerin şimdi hala tartışmalarda yazışıyorlarsa % 10 luk Tıp puan artışını da hak olarak görmelerinin en doğal şey olması gerektiğini, değil diyorlarsa kendi kendileriyle tam tezat düştüklerini farketmelerini söylemekten kendimi alamayacağım...
  Bunun dışında asistanlığım döneminde tanıdığım her türden asistan arkadaşım olduğunu kimin neler yaşadığını en ince ayrıntısına kadar yazabilirim lakin bazen sinirler gerilince ne desem fayda vermeyeceğini gördüğüm için lüzum halinde bunları dile getireceğim.
  Biyologların çoğunun bu kadroları atanmalarını önceden yüksek ihtimalleri olduğunu ve geçim konusunda - maaş alma konusunda çok sıkıntılı oldukları için yazdığını herkesin kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum. - BİYOLOGLARIN ÇOĞU - Hepsi değil... Amma ve lakin Tıpçı arkadaşların temel tıbbı seçmelerine mantıksız - çok sıkıntılar çekersiniz - daha az maaş alırsınız - niye doktorluk yapmıyorsunuz diyen arkadaşların çoğununda bu bölümlere girme isteğinden dolayı böyle yazdıklarının da çok açık olduğunu söylemeye gerek duyuyorum maalesef...
  Biyolog yahut diğer arkadaşların Tıp fakültesinde asistanlık yapabileceğini ama hakikaten çok zorlandıklarını ama çok çalışarak bu sıkıntılarla başedebildiklerini ayrıca da bitirdiklerinde atanma ihtimallerinin Doktorlara göre daha düşük ihtimal olduğunu tüm kongrelerde - asistan toplantılarında açıkça dile geldiğini de belitmiş olayım.
  Son olarak konuşulan ve tartışılan herşeyin alım şartları değişmedikçe ve insanlar KENDİ KENDİLERİNE FİKİRLERİNİ DEĞİŞTİRMEDİKÇE tamamen etkisiz, sadece insanların birbirlerini kırdıkları zamanlar olarak geçeceğini ve sonuçların hiç değişmeyeceğini söylemek istiyorum. Keşke herkese kadro açılsa vs vs vs ... Umarım sonuçlar insanları - hakedenleri (artık nasıl hakediliyorsa) - sevindirecek tipte olur... İyi tartışmalar yalnız - Saygıyla devam eden tartışmalar dlerim...
  Hocam kadronuzun avantajları ve dezavantajları nedir ?maaşınız nedir? paylaşırmısınız..Sizde işin içinde olduğunuz için cok iyibiliyorsunuz ki sıkıntıları çok emeğin karşılığı maaşı az..Bu durumda diğerlerinin aksine memnuniyetinizi neye borclusunuz.Daha iyi bilgilendirmek adına.Bu arada bu tartışma yıllardır sürüyor ve bitmeyecek elbette sizde bilirsiniz bu kadroda çok sık karşılaştığınız bir kıyaslamadır (biyolog-doktor) zaten.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. YLSY 2013 Tercih Sorunu
  YLSY - 2013 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan DidemSerbetci
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 29-12-2014, 21:39
 2. 2012/2 ÖYP Ölçme ve Değerlendirme Tercih Edecekler Puan Paylaşımı
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan sibeld
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 30-10-2013, 15:19
 3. ÖYP 2013 - Ekim / Endüstri Mühendisliği Tercih Edecekler
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan somebodyelse
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 30-10-2013, 15:18
 4. ÖYP 2013 / 1 Fen Bilgisi Öğretmenliği tercih edecekler
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan mhmtnl
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13-07-2013, 13:33
 5. YÖK'ten Eğitim Fakültelerini Şok Eden Genelge
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Gamze
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 27-05-2013, 21:20

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git