reklam
Konu Kapalı
Sayfa 2 - Toplam 2 İlkİlk 12
Bulunan 16 den 24 - Toplam 24

ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da!

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da! Konusunu İncelemektesiniz

bir öypli olarak adamın yazısından çok burada dönen karşılıklı suçlamalar canımı sıktı....

 1. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  66
  bir öypli olarak adamın yazısından çok burada dönen karşılıklı suçlamalar canımı sıktı.

 2. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  44
  Sayın Meriç;

  23.11.2013 tarihinde Radikal Blog'da yayınlanan yazınızı okudum. Katıldığım noktalar olmakla birlikte özellikle yazınızda ÖYP ile akademik kadrolara atanan ve bu kanal aracılığıyla lisanüstü eğitimine devam edenlerin yazmış olduğu tezlerdeki intihal ve akademik geleneğe/ahlaka uygun olmayan tezleriyle ilgili yorumunuzun son derece problemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir ÖYP'li olarak aşağıdaki görüşlerimi size iletme ihtiyacı hissettim.

  Öncelikle ÖYP programı KPSS'den sonra bu ülkenin başına gelmiş en iyi şeylerden bir tanesidir. Bu program sayesinde yıllarca fakülte/enstitü kapılarında bekletilmiş, akademik titri bakımından etki alanı hacimli hocalarla "yakın" diyalog kuramamış binlerce genç beyin akademik yaşantıya başlama şansı bulmuştur. Ales sınavının bir bireyin akademik eğilimlerini ölçmede son derece yetersiz olduğunu kabul etmekle birlikte, ÖYP'nineski usül alımlara göre kat kat daha adil olduğu inancındayım. En azından belirli bir emek sarf edip, her ne kadar ilgisiz bir sınav da olsa, ALES'ten gerekli puanı alarak saygın bir mesleğe giriş yapma imkanı tanınmaktadır.

  Yazınızın, akademik çalışmalarda intihal vb. gibi sorunlara değindiğiniz bölümündeki pek çok noktaya katılıyorum. Buna karşın akademik intihal ÖYP'den çok eski bir tarihe ve hikayeye sahiptir. Akademi camiasının intihal vb. sorunları ne ÖYP ile başlamış ne de ÖYP programının yapısal nitelikleriyle hız kazanmıştır. İntihal etik bir konudur. Akademik dünyada intihalin önlenmesi ÖYP programıyla ilgisi bulunmayan, akademik kadrolara atandıktan sonra yürütülen tez çalışmalarını inceleyen-değerlendiren ve başarılı/başarısız bulan kadroların, yani bu konuda söz sahibi olan tez danışmanları, yeterlilik jürileri, tez jürileri vb. mekanizmalarda yer alan ünvan sahibi akademisyenlerin titizliğiyle ilgilidir. ÖYP ile akademik hayata başlamış olmak ile intihalin artışı arasında kurmuş olduğunuz bağ son derece sorunlu görünmektedir.

  Kaldı ki ÖYP'yi yürürlükten kaldırıp farklı biçimlerde genç insanları akademide istihdam etmek de intihal sorununa bir çözüm üretmekten uzak bir politika olacaktır.

  Elbette yalnızca ALES, yabancı dil bilgisi ve özellikle not ortalaması hesabı yapılarak, akademik ilgi alanları ve beklentilerine bakılmaksızın binlerce insanın akademik kadrolara yerleştirilmesinde sorunlu yanlar vardır. Bunun çözümü için de çeşitli farklı yollara başvurulabilir.

  Sonuç olarak yazmış olduğunuz yazı, ÖYP programıyla 30'lu yaşlarında akademik kadro olanağını elde etmiş biri olarak beni rahatsız etmiştir. Eminim akademinin ve yaptıkları işin saygınlığının farkında olan ve ÖYP ile atanan pek çok kişi de bu yazıdan rahatsızlık duymuştur. Bu nedenle ÖYP'ye ilişkin saptamalarınız ile intihal veya niteliksiz tez çalışmaları arasında kurmuş olduğunuz bağı gözden geçirmenizi temenni eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Nazmi, denizzznehir, mahmet ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #18
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  215
  ben araştırma görevlilerinin sorununun bir bütün olduğunu ve öyp-33/a-50/d gibi ayrımlara takılarak hiçbir yere varamayacağımızı düşünüyorum. bu konuda bu yazıyı yazan arkadaş ne kadar yanlış yapmışsa bence bunu buraya taşıyan arkadaş da o kadar yanlış yapmıştır.

  ben öyp ile yeni yerleşmiş bir araştırma görevlisiyim. henüz atamam yapılmadı ama cari alımla her alınan torpille alınmıştır yaklaşımı öyp'lilerin uyanık-hırsız olduğu ön yargısından çok da farklı değil. elbette cari alımlarda dönen torpillerin farkındayız. ben şahsen bir o kadar da torpilsiz bileğinin hakkıyla giren -ki zaten ilk dörde kalmak için yüksek ales ve dil şart- insan da biliyorum.

  hala anlamadınız mı? bu millet yok öypli 33-a'lı yok özel sektör çalışanı-memur yok şu yok bu derken o kadar parçaya bölündü ki hiçbir şeyi ortak savunamaz hale geldi. bu yüzden bugün durmadan haksızlıkla hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. ve sesimizi duyurmakta bu kadar güçlük çekiyoruz.

  alın akademik zam meselesi. kimi kimden ayıracaksın? öyp'lisi de cari alımla gireni de 50/d'lisi de mağdur. onu da geçtim yardımcı doçenti de mağdur mağdur araştırma görevlisi de.

  güvencesizlik ve geleceksizlik her tarafımızı sarmış. biz hala birbirimizi yemenin peşindeyiz. artık böyle yapay ayrımları bırakıp ortak talepler altında birleşerek hep beraber hakkımızı savunmalıyız. yoksa daha çok hukuksuzlukla karşılaşırız.

 4. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Konu nerelere gitmiş. Cariden de bulunduğu yeri hak etmeyen bir sürü insan çıkıyor ÖYp'den de. İkisini karşılaştırmak çok saçma iki sistemin de açıkları var, bu açıkları kullananları var.

  Bu yazıdaki sıkıntı tüm ÖYP'lileri töhmet altında bırakması. Bir şeyi elştirirken aynı hataya siz düşmeyin lütfen. Sakin olmak lazım bazen.
  Nazmi ve aDNA bunu beğendiler.

 5. #20
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  4
  ÖYP ile akademisyenlik memurluk haline gelmiştir.

 6. #21
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  14
  Bu yazılanlardan sonra ÖYP Sistemini hayata geçirenlere bir kez daha dua ediyorum.

  ve henüz öypli olamayanlara pualarını arttırmaları için başarılar diliyorum.

  ve yetkililerden atandıktan sonra da onca ödenek ve avantajla bu araştırma görevlilerimiz acaba eğitim aldıkları yerde hak ettikleri başarılara imza atabiyorlar mı diye kontrol kontrol kontrol diyorum.

  Ales konusunda da bence fena bir sınav değil. olaylara ne kadar nesnel bakabildiğimizi, bilgilerimizi ne kadar pratik kullanabildiğimizi ve kavramayı ne kadar çabuk gerçekleştirebildiğimizi ölçen bir sınav olarak düşünüyorum alesi, gerek sözel gerek de sayısal olarak. ama geliştirilebilir tabii.

  ayrıca bu forumu kuranlara ve özellikle epeydir yardım aldığım vahdet hocaya da faaliyetleri için teşekkür ediyorum.

  hak edenin hep hak ettiği yerde olduğu daha güzel günlere inşallah.
  Nazmi ve aDNA bunu beğendiler.

 7. #22
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  175
  Alıntı cumide Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Cari usulle girenler neden hak etmesin neden isin kolayina kacsin nasil bi mantik yurutmedir bu kufretmek isterdim ama ona bile degmez yazdginiz sacmasapan cumle, insanlara saldirmayin lutfen adam gibi hakkini korumayi biliyorsan bu metni yazan kisiye ulasir derdini sikintini onunla konusursun, edepsiz m /adam

  - - - Güncellendi - - -

  Yahu sizin akli dengeniz mi yerinde degil neden biri oyp likere laf soyledi diye camuru cari alinlara atiyorsunuz, hakkini aramaktan aciz kisilersiniz belli ki gidin bu oyp ye laf aran kisiyle gazeteyle tartisin neden alakasiz yere cari alimlara laf ediyorsunuz, ayip ayip cok ayip bu nasil bir acizliktir
  Siz önce kendi saygızlığınızı ve terbiyesizliğinizi düzeltin, bu nasıl bir akademik duruştur,
  '' nasil bi mantik yurutmedir bu kufretmek isterdim...'' burada yazdığınızdan da anlaşılıyor diliniz ve beyniniz arasında bir bağlantı olmadığı..
  Gittim mektebe ilme ettim talep,
  Baktimki ilim geride kaldi
  illede edep illede edep.

 8. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  113
  Arkadaşlar her sistemde olduğu gibi hem öypde hem de cari alımda elbette açıklar, eksiklikler vs. var.
  Ama bunlar var diye, öypli olanlara ve tezlerine ayrım yapmaksızın böyle saldırılması, çalma çırpma tezler olduğunun ifade edilmesi gerçekten büyük haksızlık. Bu tarz (çalma çırpma vs) davranışlar her kişide bireysel değerlendirilmelidir. Bir araştırma yaparken çok kaliteli ve özgün çalışmalar da görüyoruz, temel kaynaktan bildiğimiz bilgilerin kaynak dahi gösterilmeden kullanıldığı araştırmalar da biliyoruz. Sırf böyle diye herkese çamur atılması onur ve özellikle heves kırıcıdır. Özgün bir araştırma yapabilmek için uzun zaman gece gündüz çalışan kişilere gerçekten haksızlık edilmiş oluyor. Araştırma görevlisinin öyplisi-cari alımlısı olmaz. Hepsi akademisyendir. Ama kimisi yıllarca olduğu yerde sayar kimisi de özgün bilim hayatına katkıda bulunur. Bunların ayrımına varmak lazımdır.

  Kendi çabasıyla gerçekten akademisyenlik ruhuyla çalışan tüm arkadaşlara selamlar ve başarılar dilerim.

  Her ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin, asıl başarı ağzınızdan çıkanları ve üslubu denetlemektir.

 9. #24
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.863
  Cevap yazmış arkadaşımız ve özür dilemiş;

  23.11.2013 tarihinde "Wikipedia'dan Kopyala-Yapıştır Akademik Tez Yazmak" adıyla yayınlamış olduğum yazımdan dolayı ÖYP'li arkadaşlardan tepki aldım. Öncelikle ÖYP programıyla atanan ve öğrenim gören arkadaşlardan özür diliyorum. Bu yazıdaki amacım ÖYP'lileri hedef almak yada onlara intihalci damgası vurmak değildi. Yazımın bazı arkadaşlarda böyle bir algı oluşturduğunu gördüm. Yazımın böyle bir algı oluşturması sebebiyle özür dileme ihtiyacı hissettim.

  Devamını BURADAN okuyabilirsiniz.

  Konu da abuk subuk yerlere kaydığı için kapatmak zorunda kalıyoruz..
  aDNA ve struggle bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan glory_2008
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 11-05-2015, 08:45
 2. "Bilimsel Özerklik" ve "Akademik Özgürlüğe" Müdahele Kabul Edilemez
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2013, 11:38
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-01-2013, 10:52
 4. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 14:05
 5. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 14:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git