Konu Kapalı
Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 24

ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da!

ÖYP Hakkında Genel Bilgiler Forumunda ÖYP'liler "HIRSIZ" da Oldu! "UYANIK" da! Konusunu İncelemektesiniz

@ cumide Arkadaşım asıl sen kaale alınmaya bile layık değilsin. Sen şimdi hakkınla girdin diye ...


 1. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  @cumide Arkadaşım asıl sen kaale alınmaya bile layık değilsin. Sen şimdi hakkınla girdin diye bütün cari kadroların hakkıyla mı verildiğini iddia ediyorsun? Ona buna saldırma işine bak. Cari kadrolarda dönen oyunları herkes biliyor.
  souslévent bunu beğendi.
  It's not about the destination, it's about the journey.

 2. #12
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı sabihagökçenn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar okuduğum bu metinde herhangi bir önyargı göremiyorum.

  Tabi burada eleştirdiği kesim üstüne alıyorsa onu bilemem.

  Öyp de akademik yetkinliği olmayan bir çok kişi atanmıstır demiş bu da doğrudur.
  Şu cümleyi bir kere daha okumanızı rica ederim önyargıyı daha net görebilmeniz için "ÖYP ile akademik hayata katılan fakat akademik araştırma yeteneği bulunmayan onlarca ÖYP öğrencisinin akademik tez hazırlama aşamasında yaptığı bir uyanıklıktan bahsedeceğim"

  Ben sırf ÖYP'li olduğum için üstüme alınıyorum ben lafımı söylerim kim üstüne alınırsa alınsın demek olmaz öyle burda söylenenler tüm ÖYP camiasına gitmektedir. Nerede hangi araştırma yapılmış da böyle bir kanıya varılmış? Eğer ortada araştırma veya kanıt yoksa bu bir önyargıdır ve iftiradır. Kim gelmiş bizim araştırma yeteneğimizi ölçmüş ki? Bunun ölçüsü nedir? Bu şahıs nasıl böyle bir kanıya varmış? Aynısını size de soruyorum, nereden biliyorsunuz akademik yetkinliği olmayan bir çok kişinin atandığını? Ha elinizde böyle bir çalışma varsa bilemem, o zaman size saygı duyarım ama ne yazık ki yazılan bu safsatalara ve mesnetsiz yazılara saygı duymayacağım.
  denizzznehir, hicran, aDNA ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #13
  ch.accepted
  Misafir
  Kusura bakmayın da ben şu mantığı anlayamıyorum.

  "ALES hiç bir şeyi ölçmeğğğğğz"

  sanki bunu diyenlerin 7 tane SCI makalesi 6 tane uluslararası bildirisi 4 tane kitabı var. Sanki bunu diyenler mesleğe tan anlamıyla hakim bir konu sorsanız kendini tutamayıp kitap yazacak haldeler de işte Allah'ın hikmeti ya konu ALES'e gelince bu dehalara ne oluyorsa oluyor yapamıyorlar. Diğer taraftan konuya bunların %1 i kadar dahi hakim olmayan biri yine Allah'ın hikmetiyle ALES'te 100 alıyor ve atanıyor. Yani ah bir bilimsel mülakat olsa neler neler değişecekti. Buyrun o zaman cari ilanlara başvurun. Yok orada da torpil var çoğunlukla. Olmaz. Yani ne söyleyeyim bilemiyorum ki.


  Bilim sınavı gerekiyormuş da makale okumayı bilmiyorlarmış da... Sayın Meriç'in yazısını okuduğumda tek yapabildiğim şey katıla katıla gülmek oldu. Zira bir konuda genelleme yapmak hatasına düşüyorsanız o konuyla ilgili hiç bir bilginiz yok demektir. Bu yazıyı yaşlı amcaların köy kahvesinde yaptıkları sohbetten bir alıntı olarak görebilirim ancak ve o şekilde değerlendirebilirim. Sayın Meriç eğer cidden tarafımıza somut eleştriler ile gelseydi ben kendilerine haklılık payı verir kendimi söz konusu durumlar için düzeltme yoluna giderdim.

  Ancak gerçekten yazının elle tutulur bir yanı olduğunu göremiyorum. Daha atanmasının üzerinden 2 ay 3 gün geçmesine rağmen 1 uluslararası bildiri yayınlamış 1 BAP projesinin takım üyeliğine girmiş, Eczacıbaşı şirketinde visiting researcher olarak çalışma yapan bir ÖYP ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ olarak Sayın Meriç'in bu genellemesine katıla katıla gülmekten başka bir şey yapamazdım zira. (Tüm bunların kanıtları mevcuttur. Sayın Meriç veya başka biri dilediği an tüm bu projeleri ve bildiriyi kendisine gösterebilrim.)

  Elif Şafak bildiğiniz gibi romanlarını İngilizce yazar ve sonra çevirmenleri Türkçe'ye çevirir. Bir gün bir İngiliz eleştirmen Elif Şafak'a şöyle bir eleştiride bulunmuş. "Eğer romanlarınızı İngilizce yazmaya devam edecekseniz İngilizce'yi öğrenmenizi öneririm." aynı şekilde ben de Sayın Meriç'e şu öneride bulunacağım. "Eğer akademiden bahsetmek akademiyi eleştirmek istiyorsanız (ki her türlü somut eleştiri bizi memnun der ve kendimizi düzeltmemizi sağlar) size tavsiyem kulaktan duyma bilgileri, üç beş ritüelleşmiş eleştiri yöntemini bırakın da ciddi anlamda akademiyi tanıdıktan sonra bu eleştirileri yapın. Kulaktan duyma değil de sağlam temelli eleştirilerinizi ve önerilerinizi bekliyoruz"
  hicran bunu beğendi.

 4. #14
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  @sabihagökçenn Bu yazıdaki temel sorun akademik alandaki problemlerin kaynağı ÖYP imiş gibi yansıtılması. Sanki herşey güllük gülistanlık iken ÖYP diye bir şey çıktı ve akademik camia yetersiz kişilerle doldu dercesine bir uslüp kullanılması.
  struggle bunu beğendi.
  It's not about the destination, it's about the journey.

 5. #15
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Radikal den Tekzip istedik. En azından Bloglarına düşen yazıyı aynen yayınlamazlar bundan sonra. Gerçekten ayıp. ÖYP-Cari fark etmez. Bu Akademik camianın olmazsa olmazdırı Araş. Gör. lileri, Okutmanlar, Uzmanlar ve Öğr. Gör. lileri ve Yard. Doç. ler. Ülkemizde sadece Doç ve Prof. ları bizler Akademik camia olarak görüyoruz maalesef. Biz hep beraber bir bütünüz ve bizi bölmeye ayırmaya çalışanlara karşı dik durmalıyız. Bir Porf. a yapılan haksızlığı bir Okutman, Öğr. Gör. lisine yapılan haksızlığı da bir Doçent- Yrd. Doç. kendine yapılmış gibi görmezse o zaman sorun var demektir.

 6. #16
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  66
  bir öypli olarak adamın yazısından çok burada dönen karşılıklı suçlamalar canımı sıktı.

 7. #17
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  44
  Sayın Meriç;

  23.11.2013 tarihinde Radikal Blog'da yayınlanan yazınızı okudum. Katıldığım noktalar olmakla birlikte özellikle yazınızda ÖYP ile akademik kadrolara atanan ve bu kanal aracılığıyla lisanüstü eğitimine devam edenlerin yazmış olduğu tezlerdeki intihal ve akademik geleneğe/ahlaka uygun olmayan tezleriyle ilgili yorumunuzun son derece problemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir ÖYP'li olarak aşağıdaki görüşlerimi size iletme ihtiyacı hissettim.

  Öncelikle ÖYP programı KPSS'den sonra bu ülkenin başına gelmiş en iyi şeylerden bir tanesidir. Bu program sayesinde yıllarca fakülte/enstitü kapılarında bekletilmiş, akademik titri bakımından etki alanı hacimli hocalarla "yakın" diyalog kuramamış binlerce genç beyin akademik yaşantıya başlama şansı bulmuştur. Ales sınavının bir bireyin akademik eğilimlerini ölçmede son derece yetersiz olduğunu kabul etmekle birlikte, ÖYP'nineski usül alımlara göre kat kat daha adil olduğu inancındayım. En azından belirli bir emek sarf edip, her ne kadar ilgisiz bir sınav da olsa, ALES'ten gerekli puanı alarak saygın bir mesleğe giriş yapma imkanı tanınmaktadır.

  Yazınızın, akademik çalışmalarda intihal vb. gibi sorunlara değindiğiniz bölümündeki pek çok noktaya katılıyorum. Buna karşın akademik intihal ÖYP'den çok eski bir tarihe ve hikayeye sahiptir. Akademi camiasının intihal vb. sorunları ne ÖYP ile başlamış ne de ÖYP programının yapısal nitelikleriyle hız kazanmıştır. İntihal etik bir konudur. Akademik dünyada intihalin önlenmesi ÖYP programıyla ilgisi bulunmayan, akademik kadrolara atandıktan sonra yürütülen tez çalışmalarını inceleyen-değerlendiren ve başarılı/başarısız bulan kadroların, yani bu konuda söz sahibi olan tez danışmanları, yeterlilik jürileri, tez jürileri vb. mekanizmalarda yer alan ünvan sahibi akademisyenlerin titizliğiyle ilgilidir. ÖYP ile akademik hayata başlamış olmak ile intihalin artışı arasında kurmuş olduğunuz bağ son derece sorunlu görünmektedir.

  Kaldı ki ÖYP'yi yürürlükten kaldırıp farklı biçimlerde genç insanları akademide istihdam etmek de intihal sorununa bir çözüm üretmekten uzak bir politika olacaktır.

  Elbette yalnızca ALES, yabancı dil bilgisi ve özellikle not ortalaması hesabı yapılarak, akademik ilgi alanları ve beklentilerine bakılmaksızın binlerce insanın akademik kadrolara yerleştirilmesinde sorunlu yanlar vardır. Bunun çözümü için de çeşitli farklı yollara başvurulabilir.

  Sonuç olarak yazmış olduğunuz yazı, ÖYP programıyla 30'lu yaşlarında akademik kadro olanağını elde etmiş biri olarak beni rahatsız etmiştir. Eminim akademinin ve yaptıkları işin saygınlığının farkında olan ve ÖYP ile atanan pek çok kişi de bu yazıdan rahatsızlık duymuştur. Bu nedenle ÖYP'ye ilişkin saptamalarınız ile intihal veya niteliksiz tez çalışmaları arasında kurmuş olduğunuz bağı gözden geçirmenizi temenni eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Nazmi, denizzznehir, mahmet ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 8. #18
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  215
  ben araştırma görevlilerinin sorununun bir bütün olduğunu ve öyp-33/a-50/d gibi ayrımlara takılarak hiçbir yere varamayacağımızı düşünüyorum. bu konuda bu yazıyı yazan arkadaş ne kadar yanlış yapmışsa bence bunu buraya taşıyan arkadaş da o kadar yanlış yapmıştır.

  ben öyp ile yeni yerleşmiş bir araştırma görevlisiyim. henüz atamam yapılmadı ama cari alımla her alınan torpille alınmıştır yaklaşımı öyp'lilerin uyanık-hırsız olduğu ön yargısından çok da farklı değil. elbette cari alımlarda dönen torpillerin farkındayız. ben şahsen bir o kadar da torpilsiz bileğinin hakkıyla giren -ki zaten ilk dörde kalmak için yüksek ales ve dil şart- insan da biliyorum.

  hala anlamadınız mı? bu millet yok öypli 33-a'lı yok özel sektör çalışanı-memur yok şu yok bu derken o kadar parçaya bölündü ki hiçbir şeyi ortak savunamaz hale geldi. bu yüzden bugün durmadan haksızlıkla hukuksuzlukla karşılaşıyoruz. ve sesimizi duyurmakta bu kadar güçlük çekiyoruz.

  alın akademik zam meselesi. kimi kimden ayıracaksın? öyp'lisi de cari alımla gireni de 50/d'lisi de mağdur. onu da geçtim yardımcı doçenti de mağdur mağdur araştırma görevlisi de.

  güvencesizlik ve geleceksizlik her tarafımızı sarmış. biz hala birbirimizi yemenin peşindeyiz. artık böyle yapay ayrımları bırakıp ortak talepler altında birleşerek hep beraber hakkımızı savunmalıyız. yoksa daha çok hukuksuzlukla karşılaşırız.

 9. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Konu nerelere gitmiş. Cariden de bulunduğu yeri hak etmeyen bir sürü insan çıkıyor ÖYp'den de. İkisini karşılaştırmak çok saçma iki sistemin de açıkları var, bu açıkları kullananları var.

  Bu yazıdaki sıkıntı tüm ÖYP'lileri töhmet altında bırakması. Bir şeyi elştirirken aynı hataya siz düşmeyin lütfen. Sakin olmak lazım bazen.
  Nazmi ve aDNA bunu beğendiler.

 10. #20
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  4
  ÖYP ile akademisyenlik memurluk haline gelmiştir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan glory_2008
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 11-05-2015, 09:45
 2. "Bilimsel Özerklik" ve "Akademik Özgürlüğe" Müdahele Kabul Edilemez
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2013, 11:38
 3. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-01-2013, 10:52
 4. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 15:05
 5. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 15:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git