+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 23

17 Kasım 2013 ALES Sonbahar Mağduriyeti ve Mail Yağmuru

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 17 Kasım 2013 ALES Sonbahar Mağduriyeti ve Mail Yağmuru Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar lütfen herkes elinden geldiğince mail atsın ÖSYM ye dikkate almazlar demeyin. Umut sonuçta. Lütfen ...


 1. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  1
  Arkadaşlar lütfen herkes elinden geldiğince mail atsın ÖSYM ye dikkate almazlar demeyin. Umut sonuçta. Lütfen herkes bir taş koysun. Büyüyünce belki sesimiz amacına ulaşır.

  Sayın yetkili,
  Benim gibi 2013 sonbahar ales mahdurlarından Size gelen bir çok maili dikkate alıp değerlendirmeye alabilmeniz için lütfen forum dan insanların mahduriyetlerini takip etmenizi rica ediyorum. Öncelikle bu sınav için en az 1 yılını aylarını ayırmış milyonlarca genç var. Ve bizler bu ülkenin bügünü ve yarını olduğumuza İnanıyoruz ama sadece inanıyor ve kendimizi beklemeye alıp ya bügün ya yarın hesabı yaparak körelip gidiyoruz. Sizler bu ülkede başarılı gençler mi olsun istiyorsunuz yoksa robotlaşmış insanlar mı istiyorsunuz anlayamadık. Bu sınavdaki adaletsizlik nedir acaba bir açıklaması var mı? Sözel soruları tamamen zamana tezat sorulardı. Bu memlekette sizler soruyu hazırlayanlar da dahil 1.2 dk da her bir sözel sorusunu cevaplayıp zamanı doğru kullanabilecek var mı acaba? Sözel soruları hem çok uzun hem karmaşık ve bu nedenle çok zaman gerektirecek sorulardı. Ben söElci olmama rağmen 20 soru boşum var. Biz gençler bu sonavlara paramız çok olduğu, hadi bir alese gireyim nasıl Mış diye sınava katılmıyoruz. İşsizliğin gün geçtikçe arttığı ülkemiZde Herkesin bir umudu var. Muhakkak çalışanla çalışmayan ayırt edilmeli ama kusura bakmayın bu sınavın yeterince hazırlanıp hazırlanmamayla hiçbir alakası yoktu. Bizlerin mağduriyetlerini gidermek sizin göreviniz diye düşünüyorum. Lütfen bu sınavlar için artık bir çözüm istiyıruz. Yazık günahtır bizlere ve emeklerimize. Maddi magduriyetleri söylemiyorum bile. Bizleri robot olarak görmeyin artık lütfen rica ediyorum.
  Maillerimizi dikkate alacağınızı umut ediyorum.

  Saygılarımla

  iPhone'umdan gönderildi

 2. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  1
  ÖSYM' YE ATTIĞIM MAİL;

  Sayın Yetkili;
  Ben Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü 3 yılda derece ile bitirmiş; lisans hayatına başladığından itibaren akademik kariyere gönül vermiş ve bunun için şuan yüksek lisans yapmakta olan doktoraya devam etmek isteyen bir öğrenciyim. Aynı zamanda üniversitemde yaklaşık iki yıldır sözleşmeli personel olarak çalışmaktayım. Akademik anlamda kariyer yapmam için ALES ve YDS olarak tabir edilen iki sınavdan başarılı olmam beklenmektedir. Eşit ağırlık olarak kazanılıp, matematik anlamında hiçbir ders görmediğim sözel bir bölüm olan Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduğum için ALES’ te eşit ağırlık yapmalıyım. Aynı sayısal bölümü öğrencileri gibi sayısal 1 ve sayısal 2 çözmek durumundayım. Bundan dolayı emek harcayarak aynı ÖSS gibi, matematik çalışmaktayım.
  1 ) Birinci sorum; sayısalcı ve eşit ağırlıkçının bu sınavda neden farkı yoktur? Tabi tutulduğumuz sayısal sorularının katsayı anlamında farklı olması benim için önemsizdir. Çünkü beni sınadığınız sorular farklı değildir.
  2)Akademik anlamda İngilizce bilimsel dildir. Yds formatında sıkıntı olduğunu düşünsem de sırf bu sebepten dolayı çaba sarf etmekteyim. Fakat ALES’ ten 70 puan ve üstü alabilmem akademik anlamda bana ne sağlayacak? Yani sayısal 1 ve sayısal 2 Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi anlamındaki kariyerime set koymaktan başka ne işlev görecek?
  3) Bütün bunların yanı sıra; 2013 Sonbahar ALES daha öncekilerden çok farklı olarak karşımıza çıkmıştır. Bu durumun sebebi nedir? Bu ülkenin geleceği olduğumu düşünerek bu soruyu sorma hakkımın olduğunu düşünüyorum. ÖSYM’ nin bana sorduğu sorular karşısında benim sorumun çok açık ve anlaşılır olduğu kanaatindeyim. Formasyon almak isteyen öğrencilerin de bu sınava tabi tutulması eğer buna bir sebep ise, bu sebep beni hiç ilgilendirmemektedir. O zaman ÖSYM, formasyon öğrencilerine başka bir sınav türü türetmelidir.
  4) Gördüğünüz üzere bir Türk genci olarak, ALES’ in doğru bir sınav olmadığını düşünürken, hazırlamış olduğunuz 2013 Sonbahar ALES ten sonra ‘bari bu kadar zor olmasın, eskisi gibi olsun ‘ demeye razı geldim. Ne acıdır ki; akademik anlamda bu kadar ilerlemeye çalışan gençlerin teşvik yerine köstek görmesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin utanç verici tablosudur. Demorilize olup, umudunu ve kendine olan güvenini yitiren gençler mi gelecekte başarılı olacaklar?
  Ösym den ricam;
  Büyük özenle hazırlanmış olan bu soruların, hazırlamada katkısı bulunan yetkililer tarafından 180 dakikada çözülmeye çalışılmasıdır. Belki o zaman kendini tabir-i caizse ‘beyinsiz’ olarak hissettirdiğiniz gençleri, bir kısmınız anlamış olursunuz.
  Bu maili okuduysanız çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum. İyi çalışmalar…
  Sociologist ve sevda bunu beğendiler.

 3. #13
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  74
  ağzınızına sağlık arkadaşım. ama ben bunların yetkilelerde bi kıpırdanmaya neden olacağını sanmıyorum çünkü onlarda vicdanın zerresini olduğunu düşünmüyorum. bende aynı dertten muzdaribim yüksek lisansım bitti doktora için emek döküyorum ama artık bu ortamda ne yapacağımı şaşırdım savruluyorum resmen.formasyona mı başvursam yoksa doktora ve öyp yi mi zorlasam bilemezken ales sorularını görünce tamamen yıkıldığım an oldu
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 4. #14
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567
  Bende mail attım...

  Kime: gokhan.cetinsaya@yok.gov.tr, osym@osym.gov.tr

  Merhabalar

  2012 ilkbahar/sonbahar ,2013 ilkbahar sınavı dahil olmak üzere daha önce üç defa ales sınavına girmiş bulunmaktayım, O sınavlara okul sürecinde olduğum için kendimi deneme amaçlı girdim, hazırlanmadan. Ancak kasım ales için, haziran mezuniyetinden sonra 3 ay aralıksız hergün 2005 den sonra yapılmış her ales çıkmış sınav sorusunu çözüp, 10 farklı yayının denemesini çözerek sağlam bir hazırlık sürecinden sonra girdim. Hazırlanma sürecinde çözdüğüm denemelerde ve geçmiş dönemde girdiğim 3 ales sınavında ortalama düzeyim belliydi. Sözelci olarak 100 sözeli takiben 40. matematik sorusuna kadar gelebiliyordum. Ancak 2013 kasım alesinde durum hiç tahmin ettiğim ve hazırlandığım gibi gitmedi. 180 dakikanın 172 dakikası sözel sorularıyla uğraştım, arttırılan mantık soruları haddinden fazla karmaşıktı ve zaten zor yetiştirdiğimiz sınavı iyice geçilmez yapıyordu. 40 matematik sorusuna kadar demiştim düzeyim yalnız bu sınavda sadece 5 tane matematik sorusu yapabildim. Bu sınavı hazırlayan hocalarımız acaba 360 gün boyunca soru hazırlayıp 180 dakikada bu öğrenci ve akademisyen adaylarımızı nasıl yıldırabiliriz diye mi uğraşıyorlar. Talebim ve asıl yakındığım nokta şudur, Ales 3 yıl geçerli olan bir sınav, geçtiğimiz yıllara oranla hayatımda ilk defa böyle mağdur oldugum bir sınavın ardından geçen sene aldığım 80 puanı bile alamayacağım için yanıyorum. Çevremdeki görüştüğüm insanlarla, aldığım duyumlarımda bu şekilde, ilkbahardan 90 alıp bu sınava yükseltmek için giren bir çok arkadaşım değil 90 , 80 alamayacaklarını dile getiriyorlar, Biz ÖYP için hazırlanan mezun arkadaşların hayalleri bu sınava bağlıydı, o kadar hazırlanmama ragmen 180 dakikada 105 soruyu zor işaretleyip gereken puanı alamayacağımı biliyorum. Lütfen bu sınavda iyileştirmeye gidin, gelecek alese kadar zamanımız, hayatımız yanmasın. Keşke eskisi gibi 40+40+40 soru üzerinden değerlendirilseydik, Geçen sene girenler aldıkları yüksek puanları şuanda bizim önümüzde kullanacaklar. Bu mesajım dikkate alınır umarım. Son söz olarak hayallerimiz yanmasın diyerek;

  Saygılarımı Sunarım.

 5. #15
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Şu anda dışardayım, eve dönünce ben de atacağım, umarım işe yarar.
  Hilmi hoca bunu beğendi.

 6. #16
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567
  Alıntı aysegns Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  1 ) Birinci sorum; sayısalcı ve eşit ağırlıkçının bu sınavda neden farkı yoktur? Tabi tutulduğumuz sayısal sorularının katsayı anlamında farklı olması benim için önemsizdir. Çünkü beni sınadığınız sorular farklı değildir.
  Bence Eşit Ağırlık öğrencilerine Sayısal 1 ve Sözel 1 in ardından ,2. ci bölüm serbest bırakılmalı. Yani isteyen sözel 2 isteyen sayısal 2 çözebilmeli. Bu adaletsizlik ancak bu şekilde giderilebilir.

 7. #17
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2013
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  119
  Arkadaşlar merhaba.Ben de girdim sınava ve gerçekten sözel mantık soruları çok zordu. Bu yüzden sayısala sürem yetmedi. Bu durumda puanlarımızda bir artış olur mu standart sapmadan dolayı yoksa her yıl aynı katsayılar mı kullanılıyor?

 8. #18
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567
  Alıntı _b4ris_ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar merhaba.Ben de girdim sınava ve gerçekten sözel mantık soruları çok zordu. Bu yüzden sayısala sürem yetmedi. Bu durumda puanlarımızda bir artış olur mu standart sapmadan dolayı yoksa her yıl aynı katsayılar mı kullanılıyor?
  Standart sapmalar her yıl değişir, Artık olmasını bekliyoruz Ama ne derece tatmin eder orası meçhul..

 9. #19
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  30
  Arkadaşlar meraba,

  bende bu sınava oldukça sistemli ve sıkı bir şekilde hazırlananlardanım.Daha önce de alese bir çok kez girmiş birisi olarak sorular felaketti diyebilirim.Bende az önce ösym'ye bir mail attım.Umarım ciddiye alırlar ama benim pek umudum yok.

  Peki şimdi nası olacak?Bundan sonra sınavlar bu zorluk derecesinde mi olacak?naparız ozaman biz yaa

 10. #20
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  310
  İşte böyle bir durumda oturup kuzu gibi 2013e kadar olan tüm sınavların geçerlilik sürelerini kaybetmelerini bekleyeceğiz ki aynı zorluktaki sınava girmiş olanlar adilce tercih yapabilsin ki bu da 2015 demek.

  Alıntı dennis77 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar meraba,

  bende bu sınava oldukça sistemli ve sıkı bir şekilde hazırlananlardanım.Daha önce de alese bir çok kez girmiş birisi olarak sorular felaketti diyebilirim.Bende az önce ösym'ye bir mail attım.Umarım ciddiye alırlar ama benim pek umudum yok.

  Peki şimdi nası olacak?Bundan sonra sınavlar bu zorluk derecesinde mi olacak?naparız ozaman biz yaa
  Herkes eşittir ama bazıları daha eşittir - Orwell

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 419
  Son Mesaj: 13-05-2015, 14:11
 2. 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavı Sayısal Soru Tartışmaları
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 94
  Son Mesaj: 07-12-2013, 15:48
 3. 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavı Sözel Soru Tartışmaları
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 359
  Son Mesaj: 22-11-2013, 19:11
 4. 11 Kasım 2012 Sonbahar ALES puanınız ve bölümünüz
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan ibrahimbicak
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07-12-2012, 15:23
 5. 11 Kasım ALES 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 120
  Son Mesaj: 07-12-2012, 15:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git