+ Konuyu Cevapla
Sayfa 24 - Toplam 42 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon
Bulunan 231 den 240 - Toplam 420

17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Konusunu İncelemektesiniz

Fikrime katılmıyor olabilirsin. Ancak bu meslekte ve özellikle hayatta başarıyı yakalamak istiyorsan mutlaka daha kibar ...


 1. #231
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Fikrime katılmıyor olabilirsin. Ancak bu meslekte ve özellikle hayatta başarıyı yakalamak istiyorsan mutlaka daha kibar olman gerekiyor ..

  Alıntı pepetye Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  G*tünü sağlam yere dayadıktan sonra böyle konuşmak kolay.Yüzbinlerce insan gibi sen de hazırlanıyor olsaydın da görseydik boyunun ölçüsünü.

 2. #232
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  7
  Herkese geçmiş olsun,

  Benimde 5.girşim oldu. mba yapmış biri olarak doktoraya başlamak için uğraşıyorum ama sınava girdiğime pişman oldum. Mat1 de bir saatten fazla oyalanınca sözele geçtim tekrar mat a geçtim. Baktım işin içinden çıkamıycam hayatımda ilk kez yaptıgım bir şeyi yaptım.
  Yaptıgım doğrularında gitmesini göze alarak mat ve mat2 toto onar gibi kitpaçıgı kapatıp doldurdum.
  Bunu kimse örnek alsın diye demiyorum stresden hiç bir şey yapamayınca tepki olarak böyle bir şey denemek istedim.0 çekersem ösym ye gönderirim sizin eseriniz diye...

 3. #233
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  10
  arkadaşlar birşeyler yapalım lütfen dilekçe mi yazacaz ne yapacağız birşeyler yapalım!
  sicilya bunu beğendi.

 4. #234
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  9
  2010 ilkbahar ales sınavına girmistim ve 97 almistim. Yüksek lisansi yurtdışında tamamlayıp geldim. Doktora basvurusu icin alese gireyim dedim. Ama bu kadar ugrastirici bir sınav olacagini hic dusunemedim. Eger adaylarin pratikligini olcuyorlarsa boyle sorularla olcemezler. Soruları hazırlayanları boyle bir sinava sokup hepsini 180 dakikada cozmelerini istesek 100 tane yanitlayacaklarini dusunmuyorum. Bir istatistikci olarak sunu soyleyebilirim; dusundugunuz puanin 6-10 puan fazlasini alacaginizdan suphem yok. Standart sapma her ne kadar boyle sinavlarda etkili olmasada, buyuk cogunlugun ortalama 30 soru yetistirememesi goz onune alindiginda, puanlarda belirttigim gibi bir artis olacagini dusunuyorum. Caninizi sikmaniza degmez.

 5. #235
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  19
  Alıntı dnmzyildirim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam size bir sorum var. Diyelim ki; Hacettepe üniversitesinin x bölümünde 10 profesör, 3 doçent, 2 yar. doç. görev yapıyor. 10 dersin 8'ine profesör giriyor. Hocalar sınavlarda en ufak bir hataya tahammül etmiyor. Gençler ne kadar iyi eğitim alsalar da geçme notunu alabilmek için mücadele ediyor. Sonuçta bu bölümden iyi bir eğitim alarak mezun olan bir öğrenci ancak 2.70 ortalama yapıyor. Bunun yanı sıra diyelim ki; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin yine x bölümünde bir tane doçent bile yok. Yar. doç. 3 öğretim üyesi ve 4 Araştırma görevlisi ile bölüm idare ediliyor. Araştırma görevlileri derslere giriyor. Bir yanda Hacettepe'de çok iyi eğitim aldığı halde ancak geçebilmek için çırpınan öğrenci dururken, İbrahim Çeçen Üniversitesinin öğrencisi düşük kaliteli eğitim almasına rağmen çok kolay bir şekilde 90-100 alabiliyor. 3.50+... ortalama yapmak onun için hiç zor olmuyor. Söz konusu iki bölümü düşününce Hacettepe'den 2.70 ile mezun olan mı; yoksa Ağrı İbrahim Çeçen'den 3.40 ile mezun olan mı daha bilgilidir?

  Öyleyse bu iki okuldan mezun olan öğrencilerin aynı dönüşüm tablosunu kullanmaları doğru mu, bunu aklınız ve vicdanınız kabul ediyor mu?..
  Ben zaten yazdım biri bölüme ilk 5bine girerek giriyor. Diğeri 100binci oluyor o da aynı bölümde okuyor.Ortalamasını yüksek olup öne geçiyor. Sen bunu karşılaştırıyorsun ben ise mesela 3binle 6 bini karşılaştırarak onu söyledim. Yazdığımı baştan okursan zaten bende buna karşıyım buna zaten tubitak bursuna başvuruyorum millet 85 alesle alıyor ortalaması yüksek diye. Ben 94 alesle alamıyorum. 100 alsam bile alamama gibi ihtimalim var.Ben sadece okula göre bir kıstas getirilemez diye söyledim bunun da haksızlık yaratacağını düşündüğümden söyledim.

 6. #236
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  45
  Sınav gerçekten zordu..

 7. #237
  ch.accepted
  Misafir
  Değerli arkadaşlar başlığımız 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?dir.

  Lütfen birbirinizle tartışmadan başlık dahilinde yorumlarda bulununuz.

 8. #238
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  2
  Arkadaşlar, bu sınavı kesinlikle bilerek böyle yaptıklarını düşünüyorum. Kendi adamlarını sokacaklar yine. Sınav sırasında çevrenize dikkatli bakıp, son günlerdeki siyasi gelişmeleri birleştirirseniz ne yapmaya çalıştıklarını anlarsınız. Artık sınav sorularının yayınlanması da yasak amaç neyse artık...
  sicilya bunu beğendi.

 9. #239
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  37
  Alıntı dnmzyildirim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben de sınavdan hayal kırıklığıyla ayrıldım, soruları yetiştiremedim ama bu sınavın bilgi ölçmediğini söylererek beddua edenler var. Arkadaşlar bu sınavın zaten öyle bir hedefi yok. Sadece hızlı okuma, hızlı anlama, hızlı problem çözme gibi yetileri ölçüyor. Daha seçici olabilmek için sınavı zorlaştırmışlar. Bu da sınavın yapısına ve hedefine aykırı değil. Hoşunuza gitmeyen bir şey olduğunda hemen birilerine beddua etmeyin. Haksız beddua döner, dolaşır, sahibini bulur.
  ''tişikkirler ösym''
  endlosslieben bunu beğendi.

 10. #240
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  82
  Alıntı biophysics Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Fikrime katılmıyor olabilirsin. Ancak bu meslekte ve özellikle hayatta başarıyı yakalamak istiyorsan mutlaka daha kibar olman gerekiyor ..
  Değerli arkadaşım,

  Bir art niyetin olmadığına inanıyorum; olsaydı yanıtın zaten farklı olurdu herhalde.Anlamsız tartışmalara girmeyi zaten sevmem, beni buna mecbur bırakmamış olman da güzel; ancak beni bir nebze tanıyor olsaydın yanıtının komik olduğunu fark ederdin.. "Komik" derken dalga geçmiyorum yanlış anlama; kibarlık ve nezaket kuralları konusunda bir ameleden farkı olmayan babamın aksine bir aristokrattan pek de farklı olmayan annemin sıkı eğitimini alarak büyümüş birisiyim; ancak binlerce insanın haklı olarak isyan ettiği bir ortamda...

  Sayın biyofizikçi, şimdi sizinle bir hikayeyi paylaşayım:

  Diyelim ki mezun olduğumuz üniversiteden farklı üniversitelerdeki açıktan kadrolara alımlarda yaşanan "olağanüstü objektif akademisyenlerimizin olağanüstü tesadüfen bizim akademik bilgimizi yetersiz bulup kendi fakültesinin mezunlarının akademik bilgisini çok yeterli görüp onları tercih etmesi nedeniyle" ÖYP programına hazırlanan bir kişi var ve bu kişi daha başlangıçta tek suçu yalnızca ülkenin seçkin üniversitelerinden birinden aldığı ağır eğitim nedeniyle ne kadar çalışırsa çalışsın düşük bir ortalamayla mezun oluyor ve (küçümsemek adına söylemiyorum ancak gerçekler değişmiyor) doğudaki birçok üniversiteden kolaylıkla ve mükemmel bir ortalamayla mezun olan meslektaşlarının gerisine düşüyor.

  Sonra diyorlar ki ALES'te başarılı olmalısın, 3 yıl geçerliliği var.Bu kişi, araştırmayı, bilgiye ulaşmayı ve objektifliği o kadar seviyor ki hazırlığına birçok kişinin aksine 2 ay önceden başlıyor ve o kadar sistematik ki hangi gün ne çalışacağını programlıyor.Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri saat 9:30-12:30 arası deneme sınavlarını, kronometre, cevap kağıdı ve kurşun kalem-kalemtraş eşliğinde yapıyor.Bu sınavları ara vermeden tek oturumda yapıyor, sosyal yaşamla iletişimini kesiyor ve objektiflik adına gıda/wc gibi temel ihtiyaçlarından bile istifade etmeden sınavlarını tamamlıyor.Salı-Perşembe-Cumartesi günleri ise her gün kısa dinlenme aralıkları ile soru bankasından tam 40 sayfalık bir çalışma yapıyor.

  Bu kişi, sınav haftasından bir önceki haftaya kadar; çalışmasının kusursuz olması adına, en kaliteli olarak kabul edilen, tüm kaynaklar 2013-2014 basımı olmak üzere, 3 farklı yayınevinin (ihtiyaç, yargı, yediiklim) toplam 30 deneme sınavını çözüyor, ve 2 adet soru bankasını tamamlıyor (yargı-yediiklim).Yargı deneme sınavlarında süreyi ortalama 30 dakika arttırıyor, ihtiyaçta 15-20 dakika arttırıyor, yediiklimde denk geliyor.Ama hiçbir deneme sınavında sapmasız puan 90'ın altına inmiyor, çoğunlukla 95+ puan alıyor.

  Bu kişi son haftaya girmeden son 4 ÖSYM sınavını aynı şartlarda çözüyor.Aldığı puanlar sırasıyla; 91, 95, (98,5) (1 yanlış 1 boş) ve 80.

  Son sınavın problemli olduğunu gözlemliyor ve aksi gerçekleşmedikçe 90+ puan bekliyor.

  Bu kişi sınava son 3 gün kala dinleniyor ve pazar günü sınava giriyor, soruları gördükçe çıldırıyor, gördükçe çıldırıyor...

  Eve geliyor birisi çıkıyor diyor ki...

  ...., tutup maaşlara zam yapacaklar sınav zor olmalı zaten diyerek bilinçli ya da bilinçsiz ağır tahrik unsurlarını devreye sokmak kusura bakmayın ama sadece sunumu pek de hoş olmayan bir laf salatası hazırlamaktır. (Yazımın başındaki paragrafın devamı)

  Şimdi arkadaşım sana sorum şu: Okudukların tamamen gerçek, yalnızca inandığını söyle; 3 sene önceki sınavdan benden daha yüksek puan almış olarak ALES'in kaymağını yiyen bir kişi, Aralık'ta yerleşirken, ben sadece onları uzaktan izleyebileceğim.. Vicdanın sızlayacak mı?..

  Bu gidişle aldığım kalem, silgi ve kalemtraşlarla bir kırtasiye dükkanı ve peçetelerle de solodan hisse satın alabileceğim.

  Hepimize geçmiş olsun...
  Ham hayallere düşen su/Bir damla dökül tenime/Bir deryaya dönüştü umut/Güle güle kaldırım taşları...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 1 Eylül YDS 2013 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 74
  Son Mesaj: 08-09-2014, 23:44
 2. 18 Kasım KPDS 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 03-01-2013, 21:27
 3. 11 Kasım ALES 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 120
  Son Mesaj: 07-12-2012, 15:22
 4. ALES 2011 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 450
  Son Mesaj: 11-12-2011, 10:33
 5. ALES 2010 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 02-01-2011, 12:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git