+ Konuyu Cevapla
Sayfa 22 - Toplam 42 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon
Bulunan 211 den 220 - Toplam 420

17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Konusunu İncelemektesiniz

Sınav esnasında say1 den başladım 20 soru çözdüm 40 dakikaya yakın zaman geçmişti ve direk ...


 1. #211
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  14
  Sınav esnasında say1 den başladım 20 soru çözdüm 40 dakikaya yakın zaman geçmişti ve direk demoralize oldum. Herkesin zorlandığını bilsem bu kadar konstrasyon kaybetmezdim neredeyse çıkacaktım sınavdan o kadar sinirlerim bozuldu ve hedefim min85 di. 90 matematik yaptım sadece
  endlosslieben bunu beğendi.

 2. #212
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  2
  benim merak ettiğim bir konu var bu alesten en yüksek net yapan kişi 130 net yaptı diyelim ona 100 puan mı gelecek yoksa normal puan hesaplanmasında olduğu gibi 90 a yakın bir puan mı gelecek yardımcı olursanız sevinirim...

 3. #213
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  1.409
  Standart sapma yüksek olacak çünkü yapılan ortalamaya göre puanlar değerlendirilir. Bu sınavda herkes süreden dolayı da olsa çok fazla soru yapamadığı için net sayısı düşecektir bu da standart sapmayı etkileyecek. Eğer performansınızda önceki ales'lere nazaran bir eksiklik yoksa bu sınavda da yine aynı notu ya da daha yükseğini alabilirsiniz. Kimse endişelenmesin.
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 4. #214
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  10
  2011 ilkbahar-güz, 2012 ilkbahar-güz sınavlarını olabildiğince simüle etmeye çalıştım. 2012 ve 2013 sınavlarını, yıllara göre, standart sapmaları baz alan bir hesaplama aracıyla hesaplattım: birinden 94 diğerinden 92 puan aldım. 2013 ilkbahar dönemi nispeten zordu, fakat onda bile EA puanım 88 küsür geldi. İhtiyaç ve Yediiklim'in denemelerinin 21 tanesini yaptım. Son denemeyi sınavdan iki gün önce yaptım. Hem sayısal hem de eşit ağırlıklı puanım (2013 ün standart sapma verileriyle) 95 küsür geldi ki, bu son sınavda 7 dakika zaman artırmıştım. Bugünkü sınava girerken illa ki bir stres vardı üzerimde. Çoğumuz için bu sınav öğretmen aday adayı olabilmek için bir basamaktı sonuçta. Sınava girdim sayısal1 iyi başladı dakikalara koşut gidiyordu sorular ki... 20. sorulardaydı sanırım.. İnsan bilincini zora sokacak tüm parametleri işe koşmuştu ÖSYM. birden zaman algısını yitirmeye başladım. Evet soruların bir zorluğu olacak ve bunun için gerekli parametreler kullanılacak. Ardışık gelen yorucu sorular zihnimde bir kısır döngü yarattı: neler oluyor, hiç böyle olmamıştı. "Sanırım çok stresliyim ve önümü göremiyorum", "bu stresten nasıl kurtulabilirim?" türünden hezeyan bildiren içsesler. Soruların bu derece zorlayıcı olacağına ihtimal vermiyordum, çünkü deneyimlerim bunu söyletmiyordu bana. Bu sesler giderek arttı ve Sayısal 1 bittiğinde saate baktım ve 80 dakikam gitmişti ki son demelerde 55 dakikada bitiriyordum bu kısmı. Sınav bundan sonra tam bir kabustu. Sonra gözümü saatten hiç ayıramadım. Sözel 1'e moralman bozuk girdim. Oraya da 70 dakika verdim helalinden. Kaldı mı 30 dakika? Panik başladı. Bir yanım çık git diyor, bir yanım kitapçığı al parçala diye bağırıyor avaz avaz. Görevlinin son 10 dakika içerisinde 3 kez dakika uyarısı yapması da cabası oldu. Eee bundan sonrası sanırım çoğumuz için aynıydı. Salondan boyun bükük çıkış. Sizinle umutları yeşerten onca insana yaşatacağınız üzüntü... Öleyim de kurtulayım diyen de vardır elbet. Evet, bir zorluğu olacak tabii ki, ve bunu birden çok parametre ile sağlayabilirdiniz, fakat elinizdeki tüm silahları her ardışık gelen birçok soruda karşıma çıkarmanıza ne gerek vardı? Sanki MOSSAD'a MIT'e KGB'ye ajan alıyorsunuz ve bunları bilgi beceri, hız ve sinir testine sokuyorsunuz. ALtı üstü öğretmen aday adaylığı ve akademik köle adaylığı için girilen bir sınav. Tamam her sene böyle yapılsın yine sorun yok. Neden bu dönem böyle kastınız? Bu işin ardında başka bir niyetin olduğu kanaatindeyim. Bu sınavdaki başarıyı ölçmek istiyorsanız çan eğrisi uygulayın. Standart sapma geçtiğimiz yıllar karşısındaki adaletsizliği gidermeye yetmez. ALES'te o yılki sıralama baz alınsın, soruların zorluk derecesi hakkında en ufak mantıklı bir şikayet gelmez. Ancak şu an bizi haklı olarak mağdur kılan sağlam bir gerekçemiz var.
  tiyatro, sicilya, pepetye ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 5. #215
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  14
  Standart sapma diyorsunuz da. Sınavın bu kadar zor olması sınav performansını da düşürüyor. Çok fazla demoralize oldum sınav esnasında.
  sicilya bunu beğendi.

 6. #216
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  10
  Alıntı ressam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  yılda 1 defa yapsa ve sınava yeni soru tipleri soksa baştan aşağa değiştirse gene haber vermeyecek sana burda mesele yılda kaç kez yapacağı değil hepimizin bambaşka branşlarda olup aynı sınava zorlanmamız bu artık bir ygs değil yani okunmuş branşlar var belli bunlar sözelde uğraştığım bu sorular beni ölçmüyor siz eğer işletme istatikseniz mesela eyvallah matematik bir şekilde sineye çekersiniz şimdi düşünün ben burda millet 95 alacaktım ya 90 gelecek diyor bunlar hep fenci falan bütün sorular benden yana olsa ve size sanat eseri analizi ve hatta matematikte altın oran görsel zekalı sorular çıksa ki hepiniz sağ beyin değil sol beyne göre formüller ve ezberlere göre eğitildiniz nolacaktı sonuç hüsran ben o zaman derdim ki neden herkes bu sınava giriyor,formasyon alacaklar neden bu sınava uygun ,ben güzel sanatlar benim neyim uygun neyi zorluyorum bi 77 neyime yetmiyor,konservatuar mezunu arkadaşım zaten yetiştiremeyeceği tablo sorularıyla sesinin tizliğinimi daha hızlı ve zamanı iyi kullanan akademisyen olacağınımı ölçüyor,ösym 1 yıla indirse fiyatını 100 ytl yapar ona bişi olmaz ama sana olur gene senede 1 gün şarkısını söylersin sonra,sınavla ilgili problemin doğru tespitini yapmak ona göre talepte bulunmak gerekmezmi,alesin hallolması transkript adaletsizliğinin çözümüyle kısmen mümkün olabilir fakar arzu edilen nitelikli mezun almakmı yoksa x virane çakalın .. bıraktığı yerdeki üniv.'ye KAPAK attığı okuldan kekleme gno'yu full çekene hizmet edecek sistemi kurmakmı?Küçük üniversitene akademisyen yetiştireceksen transkript değerlendirilmesinde kişinin mezun olduğu okulun akademik başarıları kriter önüne alınarak bölüm kalitelerine göre diploma notlarının değerlilikleri çıkmalıdır.Eğer ben zamanında x üniversitesini tercih etmemişsem eğitimin kalitesizliği yüzünden etmedim ama z üniversitesine hakkımla 4 sekmeli 2 aşamalı yetenek sınavıyla girdim çünkü eğitimi zorlayıcı fakat kalitelidir burdan çıkanın gno'su 4.00 olmasa ve atıyorum 3.10 olsa bu kişi orda başarılı bilinir,o x üniversitesinide darma duman eder farkı anlatabildimmi.Bu dediğim,fakültelere göre değişkendir hesaplanamaz değildir ,akademik başarı olarak mimar sinan bir anadoludan öndeyse bir tık onu yükselt eyvallah ama ıspartayı anadoludan daha yüksek tutamazsın sonra gelip zamanında giremedikleri bu okullara kurulurlar bir 7-8 sene sonra ülkenin o bölümlerinde gelişme olmaz ,memur olur sadece..herkese papatya çayı tavsiye ediyorum sakinleştiriyor cidden..
  papatya çaya önerinize çok güldüm, hatta yarıldım. Sanırım civatalar gevşedi iyice. Neyse, ben bir papatya çayı içeyim

  - - - Güncellendi - - -

  Yine "kasa" kazandı.
  ressam ve sicilya bunu beğendiler.

 7. #217
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  19
  Alıntı ressam Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ,sınavla ilgili problemin doğru tespitini yapmak ona göre talepte bulunmak gerekmezmi,alesin hallolması transkript adaletsizliğinin çözümüyle kısmen mümkün olabilir fakar arzu edilen nitelikli mezun almakmı yoksa x virane çakalın .. bıraktığı yerdeki üniv.'ye KAPAK attığı okuldan kekleme gno'yu full çekene hizmet edecek sistemi kurmakmı?Küçük üniversitene akademisyen yetiştireceksen transkript değerlendirilmesinde kişinin mezun olduğu okulun akademik başarıları kriter önüne alınarak bölüm kalitelerine göre diploma notlarının değerlilikleri çıkmalıdır.Eğer ben zamanında x üniversitesini tercih etmemişsem eğitimin kalitesizliği yüzünden etmedim ama z üniversitesine hakkımla 4 sekmeli 2 aşamalı yetenek sınavıyla girdim çünkü eğitimi zorlayıcı fakat kalitelidir burdan çıkanın gno'su 4.00 olmasa ve atıyorum 3.10 olsa bu kişi orda başarılı bilinir,o x üniversitesinide darma duman eder farkı anlatabildimmi.Bu dediğim,fakültelere göre değişkendir hesaplanamaz değildir ,akademik başarı olarak mimar sinan bir anadoludan öndeyse bir tık onu yükselt eyvallah ama ıspartayı anadoludan daha yüksek tutamazsın sonra gelip zamanında giremedikleri bu okullara kurulurlar bir 7-8 sene sonra ülkenin o bölümlerinde gelişme olmaz ,memur olur sadece..herkese papatya çayı tavsiye ediyorum sakinleştiriyor cidden..
  Okulun kalitesine de bakmak yanlış olur bu şuna benziyor. Çocuğum Odtüde okuyor diye hava atan insanlara ama ne bölümü olduğu ya da nasıl bir sıralama ile girdiğinin önemi yok sadece etiket okul. Ben bir özel okulda burslu okudum akademik başarısı iyi üniversitelerden daha kötü ama ben zaten o ünilere de giriyordum. O zaman ben burada haksız duruma düşmüyormuyum. Ya da ben öss de iyi bir sıralama yaptım ama daha iyi dereceyi sosyal yüzünden kaçırdım sayısalcıyım bu ne kadar adalet. Öss sistemi ne kadar doğru ki zaten sen ünilere göre ayırıyorsun insanları. Senin birilerini öss de geçip daha iyi bir yere yerleşmen onlardan iyi olduğunu göstermez.(Giremedi şimdi böyle konuşuyor diyen de olabilir onlara netlerimi sıralamalarımı söylerim meraklanırlarsa ama sorun değil herkes kendini bilir)

 8. #218
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  91
  4.kez ALES sınavına girdim,bu zamana kadarki en zor sınavımdı...Düşük bir not bekliyorum...Bu sınavda en fazla yapanın puanı 100'e dönüşmüyor mu yani mesela tam yapan yok ise diyelim 5 boş bırakan var ise o 100 alıyor diye düşünüyorum,Türkiye 1.si atıyorum 99 alırsa saçma olur,ama tabi tam yapan birisi vardır muhtemelen...Standart sapmanın puanları çok oynatacağını düşünüyorum,mesela Ales 2012 Sonbahar ile 2013 İlkbahar arasında sayısalda 4 puan oynuyor yaklaşık,bunda da 4 puan oynasa mesela 2012 Sonbahar'a göre 8 puan oynamış olacak...Yani bence 90 almak için sürekli aynı neti yapmak gerekmiyor bence,5-10 net bile oynayabilir tahminimce...
  Merve ve tiyatro bunu beğendiler.

 9. #219
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  12
  ben artık allaha falan havale etmekten sıkıldım. işede yaramıyor arkadaş. bunun başka bir çözümü olmalı. hepimizi öyle alıştırmışlar ki herşeyi hemen kanıksıyoruz. birde adaletsizliğin olduğu yerde "başka bahara"deme cesaretine de fazlasıyla sahibiz.yazık!
  sicilya ve Hilmi hoca bunu beğendiler.

 10. #220
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  82
  Alıntı biophysics Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Öncelikle tüm adaylara geçmiş olsun. Akademisyenlik bundan sonra yüksek maaşlı arzu edilen bir meslek olacak (inşallah). Böyle bir mesleği elde etmek de artık daha zor olmalı değil mi
  ******* sağlam yere dayadıktan sonra böyle konuşmak kolay.Yüzbinlerce insan gibi sen de hazırlanıyor olsaydın da görseydik boyunun ölçüsünü.
  Son düzenleyen Nazmi, 18-11-2013 saat 10:06. Sebep: Argo kelime kullanmamaya dıkkat edelim
  minaG, tiyatro, bil_muh ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  Ham hayallere düşen su/Bir damla dökül tenime/Bir deryaya dönüştü umut/Güle güle kaldırım taşları...

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 1 Eylül YDS 2013 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 74
  Son Mesaj: 08-09-2014, 23:44
 2. 18 Kasım KPDS 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 03-01-2013, 21:27
 3. 11 Kasım ALES 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 120
  Son Mesaj: 07-12-2012, 15:22
 4. ALES 2011 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 450
  Son Mesaj: 11-12-2011, 10:33
 5. ALES 2010 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 02-01-2011, 12:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git