+ Konuyu Cevapla
Sayfa 21 - Toplam 42 İlkİlk ... 11192021222331 ... SonSon
Bulunan 201 den 210 - Toplam 420

17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Forumunda 17 Kasım ALES 2013 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti? Konusunu İncelemektesiniz

cerfecer Demiş ki: Günlerce bebeğimi evde bırakıp (anneme) kütüphane de soru çözdüm çalıştım. Umutla doldum...Sabah ...


 1. #201
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  1
  Alıntı cerfecer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Günlerce bebeğimi evde bırakıp (anneme) kütüphane de soru çözdüm çalıştım. Umutla doldum...Sabah sınava bir girdim say 1 olmuyor dedim bozma morali say 2 olmuyor devam dedim söz1 olmadı. her birinden 35 er soru yaptım hepsi de doğru değildir zaten....Bunu yapanları Allah a havale ediyorum...
  aynen beni anlatmışsın.. eşim il dışında,bebek annemde ben yokken,ben haftada 1 gün il dışı y.lisansta ve hafta içi her gün okulda derse giren biri olark elimden geleni yaptım.. 2007 den beri ALES e giriyorum. 80 lik sorulardan başladım o kdr yani.. en son 94 alıp bırakmıştım bebek falan girdi araya.. şimdi tekrar girdim önce ilkbahar sonra sonbahar yaktı bitirdi beni ( eşimin yanına y.lisans yatay geçiş yapmam lazımdı. ona da 88 ales gerekliydi yönetmelik uyarınca hesaplamalardan. ilkbaharda aldığım 82 yi yükselteyim dedim girdim..
  sonuç? sonuçta sınavda hiç yapmadığım birşeyi yaptım.. son 45 dk kalmıştı.. say lardan 30 boş,daha söz ellenmemiş ve cevap anahtarına çizik atmamıştım.. rahatlamak ve zihin boşaltmak amaçlı cvp kağıdına işaretleme yapayım dedim.. o kdr bunalmışım ki sorulardan,say2 yi say1 sütununa işaretlemişim.. farkettiğimde çok geçti.. hemen doğru sütuna işaretlemeyi yapıp diğerini silip baştan doğru işaretlemesini yaptım. ama hem vakit kaybettim hem de zihin boşaltmak yerine daha çok gerildim. o andan sonra kalan sayısal hiçbir soruya bakamadım zaten bu kafayla nasıl bakacaksam diye.. 3 kere okuyup anlamamaya başladım. sözelden 23 soru yaptım. mantıklarla 35 ediyo. çıkış o çıkış.. hala moralim düzelmedi.. lisansta notlara dikkat etmedik.. senelerce 90larda ales vardı hep onlara güvendik.. şimdi tam ihtiyacım oldu geçerliliği bitti karşılaştığımız sınavlara bak..
  bir yandan da şöyle düşünmüyor değilim. daha önce kpss de aynı şeyler başıma gelmişti.. st sapmadan hiç beklemediğim kdr yüksek gelmişti.. 85 yerine 93.. şimdi 75-80 arası çıkıyor hesaplamalarda.. öypde aynı braştakilerin hep aynı aralığa sıkıştığı düşünülürse herhangi bir artış bile çok önemli olur.. umarım herkese çok güzel birşeyler gelir.. sınava girmeden herkese dua ettim,özelikle bu sınavdan yüksek puan almaya muhtaç olanlar için.. Rabbim yrdcımız olsun inş...
  olaylara espritüel açıdan yaklaşan arkadaşlara da özellikle teşekkür ediyorum.. gün boyunca moralimi bi siz düzeltebildiniz )
  cerfecer bunu beğendi.

 2. #202
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  25
  Beni Standat Sapma bile kurtaramaz kanaatindeyim.Toplamda işaretleyebildiğim soru sayısı 39+25+13=78
  Zor çok zor...
  sicilya bunu beğendi.

 3. #203
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  7
  Arkadaşlar yök'e ösym'ye yani gereken her yere dilekçe yazmamız gerekiyor. Eğer bir sınav 3 yıl geçerliyse ve soruların zorluğu hakkında belli bir standart takip edilmiyorsa ortada sorun var demektir. Standart sapmayı en yüksek neti yapan kişiye göre ayarlamalılar yada 3 yıl geçerlilik süresi 1 yıla düşürülmeli..
  endlosslieben bunu beğendi.

 4. #204
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  3
  Arkadaş çok doğru tespit

 5. #205
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  19
  Sayısal cı olarak sözelden basladım , 1 saatte sözelı bıtırdım.Her sey güzel giiyordu , sayısal 1 den mantık sorulaıa gelınce koptu 6 bosum var , sayısal 2 de de ole 4 bosum var toplam 10 bos.Buyuk ıhtımal SAPMA devreye gırcek ve kımse magdur olmucak , herlade 0 puanı sapma ıle 55 olur dıye beklıyorum.bu benım gorusum.Ama kesınlıkle sapmanın cok etklılı olacagı suphesız

 6. #206
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  10
  Alıntı ordinaryusman Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar bende sizin zaman ve soruların zorluğu eleştirilerinize katılıyorum. Sadece şu noktayı belirtmek için mesaj atmak istedim. 2013 Sonbahar ALES'i diğer sınavlardan farklıydı öyle olmak zorundaydı zaten çünkü ÖSYM bu ALES puanları ile Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyen üniversite mezunlarının merkezi yerleştirme ile bir okula yerleştirecek. Yani pedegojik formasyon yani öğretmenlik sertifikası almak isteyen binlerce mezunu bu şekilde elemesi gerekiyordu ve biraz sertte olsa yaptı bu elemeyi. Çok değil bir önceki ALES kişinin kendisi ile yarıştığı bir sınav iken bugünden itibaren artık sıralama sınavı olmuştur. Sınav performansınızı eleştirmeden önce bu noktayı göz önünde bulundurun mutlaka. Tezsiz Yüksek Lisans yapmak isteyen her mezun bu sınava girmek zorunda bırakılmıştır ve adaletsizlik en başta buradadır.
  İyi de sadece bu yılki puan sıralamasına göre yapılmayacak ki alımlar; son 3 yıl içerisinde alınan puanlar geçerli sayılacak. Madem bu yıl sınava ilk kez girenler, puan olarak geçtiğimiz üç yılla rekabete sokuluyor, o halde sınavda belirli bir zorluk standartı gözetilmeliydi. Zorluk çıtası belirli olsaydı, ona göre hazırlanırdı insanlar. Sadece bu yıl girenler arasında yapılacak bir sıralama ya da çan eğrisi benzeri bir sistem uygulanıyor olsaydı kesinlikle size hak verirdim. Ancak geçmiş yıllara ölçekle bakınca adil bir sınav olmadığı kanaatindeyim.
  sicilya ve _phasan bunu beğendiler.

 7. #207
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  25
  3 yıl geçerliliği olan bir sınavın bir standardı olmalıdır.
  Ben Standat Sapmanın etkisi ile bile ortaya çıkacak puanların haksızlığa neden olacağını düşünüyorum.
  endlosslieben ve sicilya bunu beğendiler.

 8. #208
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  243
  Alıntı _phasan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar yök'e ösym'ye yani gereken her yere dilekçe yazmamız gerekiyor. Eğer bir sınav 3 yıl geçerliyse ve soruların zorluğu hakkında belli bir standart takip edilmiyorsa ortada sorun var demektir. Standart sapmayı en yüksek neti yapan kişiye göre ayarlamalılar yada 3 yıl geçerlilik süresi 1 yıla düşürülmeli..
  yılda 1 defa yapsa ve sınava yeni soru tipleri soksa baştan aşağa değiştirse gene haber vermeyecek sana burda mesele yılda kaç kez yapacağı değil hepimizin bambaşka branşlarda olup aynı sınava zorlanmamız bu artık bir ygs değil yani okunmuş branşlar var belli bunlar sözelde uğraştığım bu sorular beni ölçmüyor siz eğer işletme istatikseniz mesela eyvallah matematik bir şekilde sineye çekersiniz şimdi düşünün ben burda millet 95 alacaktım ya 90 gelecek diyor bunlar hep fenci falan bütün sorular benden yana olsa ve size sanat eseri analizi ve hatta matematikte altın oran görsel zekalı sorular çıksa ki hepiniz sağ beyin değil sol beyne göre formüller ve ezberlere göre eğitildiniz nolacaktı sonuç hüsran ben o zaman derdim ki neden herkes bu sınava giriyor,formasyon alacaklar neden bu sınava uygun ,ben güzel sanatlar benim neyim uygun neyi zorluyorum bi 77 neyime yetmiyor,konservatuar mezunu arkadaşım zaten yetiştiremeyeceği tablo sorularıyla sesinin tizliğinimi daha hızlı ve zamanı iyi kullanan akademisyen olacağınımı ölçüyor,ösym 1 yıla indirse fiyatını 100 ytl yapar ona bişi olmaz ama sana olur gene senede 1 gün şarkısını söylersin sonra,sınavla ilgili problemin doğru tespitini yapmak ona göre talepte bulunmak gerekmezmi,alesin hallolması transkript adaletsizliğinin çözümüyle kısmen mümkün olabilir fakar arzu edilen nitelikli mezun almakmı yoksa x virane çakalın .. bıraktığı yerdeki üniv.'ye KAPAK attığı okuldan kekleme gno'yu full çekene hizmet edecek sistemi kurmakmı?Küçük üniversitene akademisyen yetiştireceksen transkript değerlendirilmesinde kişinin mezun olduğu okulun akademik başarıları kriter önüne alınarak bölüm kalitelerine göre diploma notlarının değerlilikleri çıkmalıdır.Eğer ben zamanında x üniversitesini tercih etmemişsem eğitimin kalitesizliği yüzünden etmedim ama z üniversitesine hakkımla 4 sekmeli 2 aşamalı yetenek sınavıyla girdim çünkü eğitimi zorlayıcı fakat kalitelidir burdan çıkanın gno'su 4.00 olmasa ve atıyorum 3.10 olsa bu kişi orda başarılı bilinir,o x üniversitesinide darma duman eder farkı anlatabildimmi.Bu dediğim,fakültelere göre değişkendir hesaplanamaz değildir ,akademik başarı olarak mimar sinan bir anadoludan öndeyse bir tık onu yükselt eyvallah ama ıspartayı anadoludan daha yüksek tutamazsın sonra gelip zamanında giremedikleri bu okullara kurulurlar bir 7-8 sene sonra ülkenin o bölümlerinde gelişme olmaz ,memur olur sadece..herkese papatya çayı tavsiye ediyorum sakinleştiriyor cidden..
  endlosslieben bunu beğendi.

 9. #209
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  19
  benim 3. sınavımdı ve en uğraştırıcısıydı bu sınav.Zor demiyim yapılabilir hepsi ama bu kısıtlı zamanda gerçekten imkansız yetiştirip yapmak. 94 almıştım geçen sonbaharda ortalamam düşük bari ales iyice yüksek olsun diye girdim hepsini yetiştirip matlara şöyle bir göz gezdirmiştim basit hatalar yapıyorum diye o sınavda. Matları her girdğimde full yaptım bu seferde full gelir ama türkçelerin yarısı boş kaldı bu sefer.

  Bence ales puanı ya da yds puanına değil sıralamaların yüzdelik dilimleri alınıp belli bir puanla çarpılarak belli bir standart getirilebilir aynı puanla 4bin 5 bin kişi daha iyi oluyorsunuz bazen ve aynı puan almış oluyorsunuz sonuçta en azından tam olmasa da biraz daha adalet sağlanabilir.

 10. #210
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  112
  Bu nasıl bir saygısızlık! anlamlı ölçüde soru formatını değiştiriyorsun 24 mantık sorusu soruyorsun ve hiç bir beyanatta bulunmuyorsun...bir de utanmadan kalemlerin üzerine emeğiniz emeğimizdir yazmışlar...Türkiyede bilimsel gelişmeden yakınıyorsun Y.lisans doktora yapıcak insanların önünü kesiyorsun....yazık yazık
  bil_muh, sicilya, Hilmi hoca ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 1 Eylül YDS 2013 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 74
  Son Mesaj: 08-09-2014, 23:44
 2. 18 Kasım KPDS 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 50
  Son Mesaj: 03-01-2013, 21:27
 3. 11 Kasım ALES 2012 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 120
  Son Mesaj: 07-12-2012, 15:22
 4. ALES 2011 Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 450
  Son Mesaj: 11-12-2011, 10:33
 5. ALES 2010 Sonbahar Dönemi Sınavınız Nasıl Geçti?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 02-01-2011, 12:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git