+ Konuyu Cevapla
Sayfa 45 - Toplam 92 İlkİlk ... 35434445464755 ... SonSon
Bulunan 441 den 450 - Toplam 912

ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı Forumunda ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunu İncelemektesiniz

''Yüksek lisans yapmış olmak'' bunun anlamı bitirmemişler başvuramaz demek oluyor değil mi? Çünkü ilanı bul'dan ...


 1. #441
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  10
  ''Yüksek lisans yapmış olmak'' bunun anlamı bitirmemişler başvuramaz demek oluyor değil mi? Çünkü ilanı bul'dan bulduğum zaman kırmızı renkli uyarı yazısı gelmiyor. Bende başvurmak istiyorum ancak yüksek lisansa devam ediyor durumdayım. Yanlış tercih yapmaktan çekiniyorum.

 2. #442
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  33
  başvuramazsın.
  Merve ve kemankesturk bunu beğendiler.

 3. #443
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  35
  vahdet hocam ben tercihlerimi yaptım ama yökten dün mail gelmiş öyp tercihlerinizi onaylamamışsınız diye. fakat ben kaydet butonuna basmıştım. Bu konuda lütfennnnnnnnnn acil olarak bana yardım edebilir misiniz. Ne yapmalıyım.

 4. #444
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Bir şey yapamıyorsunuz diğer sorduğunuz yerde cevapladım.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #445
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  3
  hocam kolay gelsin ben temel islam mezhepler tarihi bölümünde yüksek yapıyorum tercih yaparken temel islam alanında farklı bir bölümü tercih edebilir miyim bi sıkıntı olur mu

 6. #446
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı sum53 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  hocam kolay gelsin ben temel islam mezhepler tarihi bölümünde yüksek yapıyorum tercih yaparken temel islam alanında farklı bir bölümü tercih edebilir miyim bi sıkıntı olur mu
  Edemezsiniz.

 7. #447
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  10
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP kadrolarına yapılan yerleştirmelerde tercih aşamasında yapılan hatalardan dolayı %40 oranında atama yapılamamasından dolayı sizler için bu yazıyı hazırlama gereği duyduk.  İlanlar İçin Dikkat Edilecekler

  -İlan şartlarına özellikle çok dikkat edilmelidir. Şartlarda yüksek lisans yapıyor olmak yazıyorsa bu ilana yüksek lisans mezunu ya da doktora yapan biri başvuramaz. Şartlarda "ve" bağlacı kullanılmışsa mutlaka yazan tüm öğrenim şartlarını taşımalısınız yoksa atama yapılmaz. Sadece "veya" bağlacı kullanılan eğitim şartlarından birini yerine getirirseniz ilana başvuru yapabilirsiniz.

  Örnekler:

  "İlahiyat Fakültesi Lisans Mezunu olmak ve Arap Dili ve Belegatı Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyor olmak." Bu ilanda lisans mezuniyeti ilahiyat fakültesi olmalıdır ve yüksek lisansı Arap Dili ve Belegatı Anabilim Dalında yapıyor olmak şarttır, aynı bölüm başka bir anabilim dalı olsa bile kabul edilmez çünkü özellikle spesifik bir anabilim dalı belirtilmiş ve iki eğitim de olmalıdır.

  "Ziraat mühendisliği veya Bahçe Bitkileri Lisans mezunu olmak." Buradaki ilanda ise biri yeterlidir. İkisi de lisans bölümleridir ikisinden birine sahip olmak ilanın özellğini karşılar.

  Ayrıca bir ilanın içinde 1'den fazla kadro alımı varsa o ilanın numarasını bir kere girmek yeterlidir o zaman o kadroların hepsine başvuru yapmış oluyorsunuz ve yine puan sıralamasına göre yerleştirme yapılır. Aynı üniversitenin şartlarını taşıdığınız tüm ilanlarına başvuru yapabilirsiniz, ilan numaralarının farklı olması yeterlidir. Toplamda 10 tane tercihiniz olacak. Açıkta kalmamak için iyi düşünerek tercih yapınız.

  Yine ilanlarla ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ilana son başvuru tarihinde ilanın özelliklerini taşımanız gerekmektedir. Örnek olarak ilanda yüksek lisans mezunu olmak diyorsa 28 aralık da mezun durumda olmanız gerekiyor. Özellikle lisansı ara dönemde bitirecek olanların çok dikkat etmesi gerekmektedir başvuru esnasında ortalamanızın noktası virgülüne belli olması verdiğiniz bilgilerin doğruluğu için çok önemlidir. Yoksa atamanız yapılmaz ve önünzdeki 1 yıldaki atamalarda ÖYP puanınız %10 kesilir.

  Eğer ilanlarla ilgili çelişkili durumlar varsa kesinlikle ilanın ait olduğu üniversitenin personel dairesi başkanlığı ile görüşün, en doğru bilgiyi onlardan alacaksınız.


  Başvuru Esnasında Form İçin Dikkat edilecekler

  Okul Ortalaması

  En önemli ve hata yapılan durumlardan biri de diploma notunun YÖK çevirimine göre değil de transkriptteki üniversite çevrimine göre yazılmasıdır. Her zaman tekrarladığımız uyarı: Eğer Transkriptinizde hem 4’lük notunuz hem de 100’lük notunuz varsa ve okulunuzun asıl not sistemi 4’lükse kesinlikle YÖK çevrimini kullanmalısınız. BURADAN YÖK çevrimine erişebilirsiniz. Eğer transkriptinizde sadece 100'lük not sistemi varsa aynen yazıyorsunuz onun dışındaki tüm sistemler için yine YÖK çevrimi kullanılmalıdır.

  ALES Puanı

  Başvuru esnasında kullanılacak olan ALES puanı da tercihlerinizde hata yapmamanız için büyük önem arz etmektedir. Özellikle eğitim bilimlerini tercih edecekler için ALES konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. O yüzden ÖYP’ye Başvuru yapılırken;

  • Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.


  Ayrıca son alınan ALES puanınız kullanmak gibi bir şart yoktur. Yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerli olan ALES puanlarınızdan en yükseğini kullanabilirsiniz.
  2013/2 Ekim alımlarında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2010 Hüz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir.

  Yabancı Dil Puanı

  Yabancı dil puanı yine manuel olarak girilen ve hata yapılan bölümlerden biridir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ÖYP başvurularında dil puanı şartı yoktur yine aynı şekilde KPDS'de kullanılan tüm diller geçerlidir. Yani sadece ingilizce olmasına gerek yoktur. Ancak KPDS veya ÜDS dışında uluslararası bir sınava girmiş iseniz kesinlikle ÖSYM'nin eşdeğerlik tablosuna göre girmeniz gerekmektedir. Tablo için TIKLAYINIZ İngilizce için yalnızca TOEFL-IBT, TOEFL-CBT, TOEFL- PBT, IELTS, CPE, CAE, FCE sınavları geçerlidir bunun dışında hiç bir sınav sonucu geçerli değildir.

  ÖYP'de Tercih sırası mı Puan mı önemli? Tercihlerimi neye göre yapmalıyım?

  ÖYP başvuru süreci gerçekten çok dinamik bir süreçtir. O yüzden taban puanlara göre bir sıralama yerine gerçekten çalışmak isteyeceğiniz üniversitelere göre sıralama yapınız istemediğiniz üniversitelere tercihlerinizde yer vermeyiniz çünkü uzun yıllar orada çalışmak durumunda kalacaksınız. Peki ÖYP'de Tercih sırası mı Puan mı önemli? Puan ise aynı ÖSS sistemi gibi birinci önceliktedir. Yani diyelim ki x kişisinin ÖYP puan 89 olsun ve Gazi üniversitesinin a kodlu ilanını tercihlerinde 10. sıraya yazsın. Y kişisinin de ÖYP puanı 85 olsun o da aynı a kodlu ilanı 1. tercihine eklesin bu durumda yerleştirme sonucunda x kişisi a kodlu ilana atanacaktır (tabiki daha önceki sıralarda başka bir tercihine yerleşmez ise)

  ÖYP'de Yedek durumu olmadığı için hatalı başvurunuzdan dolayı hem siz %10 puan kesintisine uğrarsınız hem de aslında o ilanın özellilerini tutan kişi atanamaz. O yüzden tercihlerinizi doğru yapmanız sadece sizin için değil aslında o kadroyu hakedenler için de çok önemlidir.

  İlanlarla veya tercihlerle ilgili her türlü sorunuz için lütfen şu bölüme ilanın linki ile birlikte bir konu açınız oradan yardımcı oluruz:

  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı Bölümü
  merhaba hocam. bu atamalarda ortaya çıkan tıp fak.mezunlarının temel bilim tercihlerindeki %10luk puan artışının sebebini anlamış değiliz. ben bir veteriner hekim olarak tıp fakültesindeki kadroyu tercih etme ve kazanma hakkım varken bu hakkım elimden alınmış oluyor. eğer böyle bir hak tanınacaksa neden sadece tıp mezunlarına veriliyor? tüm bölümlere böyle bir hak verilsin o zaman bu resmen haksızlık. üstelik geçen kadro ilanlarında adnan menderes üni. veteriner fak.de açılan bir kadroya tıp mezunu birisi başvurmuş ve kazandığı halde kaydını yaptırmamıştır ve o kadroyu kazanabilecek olan ben ve benim gibi arkadaşlarımın hakkını yemiştir. oysa bizlerede tıpkı tıpçılara verildiği gibi %10luk puan artışı verilseydi şimdi o kadro kaybolmayacaktı.. bu konuda sesimizi duyurmamıza yardım ederseniz veya fikir verirseniz çok sevinirim. saygılar.
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 8. #448
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  14
  Merhabalar, ben sosyoloji bölümü dışında bir alandan mezun oldum ve şu anda sosyoloji anabilim dalında yüksek lisans yapıyorum. Anadolu üniversitesinde açılan Sosyoloji bölümü genel sosyoloji ve metodoloji anabilim dalı kadrosuna başvurmak istiyorum. İlgili alanda yüksek lisans yapıyor olma şartını karşılayıp başvurabiliyor muyum yoksa başvuramıyor muyum? Anadolu üniversitesi öyp koordinatörlüğünü aradım, başvurabilirsin dediler, yök üniversiteye sor dedi. Ben de kararsız kaldım :S

 9. #449
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.787
  Alıntı ahmetcim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar, ben sosyoloji bölümü dışında bir alandan mezun oldum ve şu anda sosyoloji anabilim dalında yüksek lisans yapıyorum. Anadolu üniversitesinde açılan Sosyoloji bölümü genel sosyoloji ve metodoloji anabilim dalı kadrosuna başvurmak istiyorum. İlgili alanda yüksek lisans yapıyor olma şartını karşılayıp başvurabiliyor muyum yoksa başvuramıyor muyum?
  Şartı sağlıyorsanız sorun yok. Başvurabilirsiniz. İlanın linkini verseydiniz daha net cevap verebilirdim.

 10. #450
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  14
  İlan sayfası açılsa verecektim link ama açılmıyor. Ben de şartı sağlayıp sağlayamadığımı merak ediyorum aslında. İlgili alan sözcüğü tam bir muamma :S

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yorgunsavaşçı
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 15-01-2016, 22:10
 2. Cevap: 39
  Son Mesaj: 04-01-2016, 19:33
 3. ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 630
  Son Mesaj: 21-09-2015, 22:27
 4. Evrak Teslim ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Üniv. lerin uygulamaları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 03-09-2012, 13:07
 5. YLSY 2011-2 Tercih Rehberi
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan cay571
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 20-09-2011, 15:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git