+ Konuyu Cevapla
Sayfa 3 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 21 den 30 - Toplam 40

ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin Konusunu İncelemektesiniz

konu amacından saptı biraz. başlıkta eleştiri yökün çeviri sistemindeki genellemeydi. okulum bana yüzlük sistemdeki puanımın ...


 1. #21
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  konu amacından saptı biraz. başlıkta eleştiri yökün çeviri sistemindeki genellemeydi. okulum bana yüzlük sistemdeki puanımın çevrimini 83,8 olarak veriyor, ancak transkriptim 4lük sistemde 2,91 olduğu için yök de 74,56 diyor. arada bu kadar uçurum olması yanlış. bu farkın 12 puana çıktığı örnekleri gördük. tepki buna. yoksa yüzde 25 okul ortalaması gayet makul.

 2. #22
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP 2002'den beri vardı arkadaşlar, 2010'da çıkan bir sistem değil.

  bunu daha önce bir tanıdığımızdan da duymuş. Bu 2002'den beri olan sistemde yalnızca puanlamaya dayanarak mı atama yapılıyordu yoksa mülakat tarzı bir sınav yapılıyor muydu? bilginiz var mı bu konuda?

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle

  Tekrarlamakta fayda görüyorum, en iyi sistem bilim sınavı fakat bunun olmadığı bir ortamda dil ve not ortalaması akademisyenlik için gerekli olan verileri bir parça da olsa verebilen şeyler. Ales'in aslında sağladığı tek şey "merkezilik" güvenini adayların yüreklerine serpmesi. Fakat bu güveni yerleştirmek için konulan oran çok fazla.(%60) Bu arada ales'im 87 küsür yani iyi bir puana sahibim. Buna rağmen ales'in bu sistemde yüzde 40'tan fazla payı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Dil ve ortalama ise %30'ar yer teşkil etmeli. Bu şahsi fikrim olsa da birçok bu işlerle ilgili kişinin de böyle fikirleri olduğunu bizzat kulaklarımla duydum. Ales dershanelerinde 6 ay takılarak 95 almayı, 4-5 sene canı çıkarak bir not ortalaması tutan arkadaşın emeğine (60-25 gibi korkunç bir fark hali hazırda varken) tercih etmenin altındaki fikir de nettir.
  Öncelikle belirtmek isterimki ben zaten halihazırda ÖYPli bir araştırma görevlisiyim yani ne benim çıkarıma ne de avantajıma çıkacak şekilde konuşuyorum. Dil sorunumda yok.

  insanlar Ales'ini 6 ay dershanelerde takılıp 95 almayı başarabiliyor madem, 4-5 sene çalışanlar bir altı ay daha niye çalışmasınlar? onlarda çalışıp pekala alabilirler. Bende bu mantıkla yaklaşan arkadaşların ALES çalışmaya üşendiklerini düşünmeye başladım. ve Dil konusuna kesinlikle katılmıyorum. Yıllarca iyi dil eğitimi alamayan insanların önünü kapatmaktan başka bir işe yaramaz. Kimse kusura bakmasın ama dil ALES gibi (eğer ki altyapınız yoksa) kısa dönemli hazırlanacağınız bir sınav değil. bunun % 30luk hale getirilmesi iyiden iyiye kopmalara neden olur. Kaç tane üniversite YDS'de 65 alabileceğimiz eğitimler verebiliyor. bazı üniversitelerimi var ki adı sözde ingilizce eğitim bazıları varki gerçekten adam gibi ingilizce öğretiyor ve buradaki öğrencilerin tabiri caizse ölüsü bu ingilizce sınavlarından 70 75 üzeri alır.
  Biraz daha realist olmanızı ve Türkiye'nin bir kaç şehre kurulu üniversiteden ibaret olmadığını anlamanızı öneririm. Sizlerin mantığına göre (%30 çok ciddi bir rakam dil için) o zaman belli başlı üniversitedeki kişiler akademisyen olabilir. Sizce bu makul bir yaklaşım olur mu? ben dilin gereksiz olduğunu söylemiyorum ancak %30 şuanki sistemin kaldıramayacağı bir yapı. %15 makul bir seviye. %35'e %50'de iyiydi bence.

  YÖK'ün ÖYP'deki en büyük hatası istikrarlı olmaması insanları sürekli değişen bir sisteme adapte etmeye çalışıyor ve bu gereksiz konuların sürekli sıcak tutulmasını sağlıyor. Bir eş değerlilikleri değiştirir. bir dil sınavını kaldırır. bir yüzdelikleri oynar (%25, %35 gibi).
  Ey YÖK sana sesleniyorum bırakın da artık insanlar ne yapacağını bilsin.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Salper Demiş ki: Mesajı Görüntüle

  Çözüm olarak pür yada yüksek oranlı bilim sınavı uygulanmasını çok doğru bulmuyorum. Bilmiyorum diğer bölümlerde nasıl ama kendi bölümüm adına konuşmak gerekirse bulunduğum yerdeki hocalar olsun onları yetiştirmiş hocalar olsun y.l da üstünde çalıştığım konularda yetkin kişiler ve anabilim dalındaki kadronun hemen hemen hepsi bu alanda çalışan insanlar. Ama aynı anabilimdalı için farklı bir üniversiteyi incelediğimde anabilim dalı aynı olmasına rağmen bu konularda çalışan yakından uzaktan alakalı bir tane bile hoca yok. İnce ayrıntısını söylemiyorum hani cidden tamamen farklı bir alan gibi. Şuanki hocalarımızın hocaları, kendilerini hangi alanda yetiştirmişlerse o üniversitede o alan devam edip gidiyor. Hocalar o alanla alaklı dersler veriyor. Böyle olunca Bilim sınavını yapan insanlar neye göre kime göre yapacak? Tüm üniversitelerde ortak olan derslerden yapmaya kalkışırlarsa sınav konuları 5 dersi geçmez ve basit bi hal alır. Bazılarında zorunlu bazılarında seçmeli vs... Yani mutabakat kesinlikle sağlanamaz.
  Bence de bilim sınavı pek mantıklı değil. Bilim sınavı hakkında sürekli bahsedilen bir durum söz konusu objektiflik şeffaflık. Bunlar ne kısa vadede nede uzun vadede gerçekçi olan durumlar değildir. Üniversitelerde verilen eğitimler bellidir, artık her bilim dalı disiplinlerarası çalışmaktadır.
  Farklı bir disiplinle ilişkili bir soru geldiğinde bunun hesabını kim verebilecek? Ama derse ki insanlar biz buna razıyız o zaman birşey diyemem. Ancak bilim sınavı bence makul bir öneri değil.

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı fallenangel Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  konu amacından saptı biraz. başlıkta eleştiri yökün çeviri sistemindeki genellemeydi. okulum bana yüzlük sistemdeki puanımın çevrimini 83,8 olarak veriyor, ancak transkriptim 4lük sistemde 2,91 olduğu için yök de 74,56 diyor. arada bu kadar uçurum olması yanlış. bu farkın 12 puana çıktığı örnekleri gördük. tepki buna. yoksa yüzde 25 okul ortalaması gayet makul.
  Artık aklıma mağduriyet deyince YÖK ve ÖSYM geliyor.
  Salper bunu beğendi.

 3. #23
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Mesaj
  8
  Bir baktim da yazamadan edemedim. Oyp puanindaki üç etken de hemen hemen her insan için farkli seyler ifade ediyor. Bu nasil esitlenebilir ki.. benim de yds notum 80 ustu mesela ama agirligi cok az. Bende haksizlik diyeyim o zaman. Ayrica efenim okul hayati boyunca dogru duzgun calisan insanin ortalamasi dusuk olmaz. Bu kadar. Bizim okulda çan sistemi yoktu be. Katalog vardi katalog. Halinize sukredin calisin azcik

 4. #24
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Benim transkript notum ile yök çevrimi arasında 1 puan fark ya var ya yok beni pek etkilemiyor ama kesinlikle bunun bir dengeye oturtulması gerektiğini düşünüyorum. Bazı üniversitelerin lisansüstü başvurularında kullanmak üzere birden çok çevrim tablosu var. Örneğin Ankara üni. diyor ki:
  "mezun olduğunuz okulun geçme notu 50 ise, yüzlük notunuzu X tabloyu kullanarak girin,
  "mezun olduğunuz okulun geçme notu 60 ise, yüzlük notunuzu Y tabloyu kullanarak girin,
  "mezun olduğunuz okulun geçme notu 70 ise, yüzlük notunuzu Z tabloyu kullanarak girin"

  Çok net, ilgili tabloya tıklayıp çevriminizi ona göre yapıyorsunuz. Bence sıkıntılara çözüm olabilir.  Öte yandan ÖYP ile ilgili görüşüm bilim sınavı yapacak altyapıyı oluşturana kadar askıya almaları yönünde. Özensiz ilan şartlarıdır, haksız çevrimlerdir bilmemne derken o kadar çok insanın hakkı yeniyor ki... Sistem nereden tutsan elinde kalıyor. Bir hal yolunu bulana kadar cari kadroların önünü tıkamasa bari. Bin tane ÖYP'li asistanı olan üni ihtiyaç duyup kendisi asistan almıyor çünkü.

  - - - Güncellendi - - -

  Bilim sınavının olanaksızlığı ile ilgili yazılanlara istinaden:

  Bir ana bilim dalının olmazsa olmazları bellidir. Disiplinler arası uzmanlaşma bu temelin üzerine inşa edilir. Kaldı ki neden üniversite'de öğrenilen bilgi ile sınırlı düşünüyorsunuz? Bir akademisyen adayı için araştırma yapmasını beklemek çok mu uçuk bir beklenti? Atıyorum adayın mezun olduğu üniversite sinemanın sanat yönüne eğilen daha sanat kuramlarıyla haşır neşir bir üniversite. Kitle iletişim kuramları ve ideoloji çerçevesinde bakmamış daha önce sinemaya. Aday bu durumda ne yapacak? Oturup 6 ay ALES'e çalışacağına eksik olduğu yönde çalışacak. Kendi alanında çalışacak ama. İsterse o konuda uzmanlaşmasın öğrendiği yanıan kar kalacak. Havuz problemi nasıl çözülür onu öğreneceğine alanını öğrensin.

 5. #25
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bunu daha önce bir tanıdığımızdan da duymuş. Bu 2002'den beri olan sistemde yalnızca puanlamaya dayanarak mı atama yapılıyordu yoksa mülakat tarzı bir sınav yapılıyor muydu? bilginiz var mı bu konuda?

  2010'a kadar bilim sınavı ile merkezi sistem + cari usul yapılıyordu, 2010'da tam merkezi sisteme geçti.

 6. #26
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  1.378
  herkes kendi açısından bakıyor olaya bu suç yökün değil aslında okulun dönüşüm tabloları yöke göre ayarlanabilirdi benim okulum son sene bağıl sisteme geçti ortalamam yükseldi ama şöylede bir gariplik var mesela okula göre puanım 70 ama yök 75 diyor bizim okulda hep bir gariplik olduğunu hissetmiştim zaten

 7. #27
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  9
  Bu ortalama konusuna katılıyorum. Öss için çalıştık didindik iyi bir üniye yerleşmek için. Ben eskişehirde okumak için kaç yıl uğraştım. Velhasıl orada okudum . Eğitimi diğer üniveristelere göre daha ağır bir okul ve ortalamanız ne yaparsanız yapın hiç yüksek olmaz ama bakıyorum adı sanı belli olmayan üniversitelerde 3-3.5 ortalama ile mezun olmuş kişiler öyp de ile akademisyen oluyor ve bizden daha önce.... bu adaletsizlik giderilmeli. Şimdi Boğaziçi elektirik elektronik okuyan ile başka bir üniversitede bu bölümü okuyan bir mi? o zaman öss de ki not dağılımı da kalksın ... heryer eşit notla alsın.

 8. #28
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  3
  arkadaşlar bu konudaki haksızlığın giderilmesi için bir imza kampanyası başlattım, imzalarsanız sevinirim

  Öyp'de Yök'ün Adaletsiz Eşdeğerlik Tablosuna Dur De! Öyp'de Akademik Yeterlilik Sınavı İs İmza Kampanyası - imza.la

 9. #29
  Akademik Forum
  Misafir
  Ya bıraak hocam kaliteli bilim sınavlarına çok girdik biz bu ülkede. Bir kere bilim sınavının olduğu yerde oraya alınacak adam önnceden bellidir. Bırakın bu işleri devlet su işleri...

 10. #30
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  970
  Alıntı karacabey Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lisans mezuniyet notu yüzünde kaç kişi ÖYP'de hayal kırılıklığına uğruyor farkında mısınız? ÖYP'de lisans ortalaması iyi olanlar atanıyor hep. Ancak şu durumu bilmeyen var mı? Bazı üniversitelerde bağıl değerlendirme varken bazılarında mutlak ölçüt var. Yani örnek olarak Ankara Üniversitesi'De geçme notu 70'dir. 70 de CC ' ye karşılık gelir. Diğer üniversitelerin çoğunda da bağıl değerlendirmeyle 35'ler 45'ler 60'lar CC' ye denk geliyor. Diploma genel ağırlıklı ortalama hesaplanırken de harf notu baz alınıyor. Yani 70'le CC alan bir öğrenci bağıl değerlendirme olan diğer üniversitelerde AA ile geçiyor ortalaması da tavan yapıyor. Bu adaletsizliğin farkında değil mi hiç kimse? Bazı üniversitelerdeki eğitimin kalitesi ve verilen notların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da ortadadır. Acil bir şekilde lisans mezuniyet adaletsizliği düzeltilmeli. Bizim ortalamamız 70-80 arası iken diğer bağıl değerlendirmeden mezun öğrencilerin 90-100 arası ortalamaları vardır. Bu haksızlıktır, kul hakkıdır.
  4 sene lisans okurken aklın nerdeydi? Sildirip kaydını çan olan bir okula gitseydin. Senin üniversiten kendini yenilemiyor diye, hocaların bağıl sistemi hesaplamaya üşeniyor diye, kafasını kullanıp daha lisans tercihi yapmadan çan olup olmadığını araştıran bilinçli öğrencinin suçu ne?

  Çan olmadığı için okul bıraktım ben. Hemde 30 tercihimin 30'unuda Matematik yaptığım, çok severek gittiğim bölümü bıraktım. Git şikayetini okula hocalarına yap. De ki aldığınız maaşın hakkını verin notlarımızı bağıl olarak değerlendirin.


  Araştırmışım, çan eğrisi olan okula gitmişim. Daha kayıt yaptırdığım andan itibaren aklımda Akademisyenlik olmuş, okul 1.cisi olmuşum 4.00 ortalama getirmişim. Ee neymiş efendim Ahmet abi'nin okulunda çan yokmuş ortalamanın etkisi düşürülsünmüş.

  Ortalamanın en az %50 olması lazım asıl gerçekten hangi öğrenci bilinçli ortaya çıkması için. Öyle 4 sene yat 2.5 ortalama getir ondan sonra 3 ay kas ALES puanı çıkart Ar.Gör ol. Yok canım daha neler.
  Son düzenleyen qpuro, 22-09-2014 saat 14:17.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu ve Mezuniyet Notu
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan strada
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 29-01-2013, 23:56
 2. Mezuniyet notu diplomada yazmıyor??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan okyanusmavi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-07-2012, 17:25
 3. YÖK ün adaletsizliği
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan dryahya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-02-2012, 17:07
 4. lisans yüksek lisans mezuniyet notu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan onurss
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-01-2012, 00:50
 5. Mezuniyet Notu Yüksek Lisans Notu Olabir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ismek
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 28-06-2011, 12:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git