+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 40

ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP'de Lisans Mezuniyet Notu Adaletsizliği Bitsin Konusunu İncelemektesiniz

Şu anki ÖYP puan sisteminde bir sorun olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Fakat şöyle bir ...


 1. #11
  ch.accepted
  Misafir
  Şu anki ÖYP puan sisteminde bir sorun olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Fakat şöyle bir tuhaflık da var. Bu sistemin yerine nasıl bir sistemin geleceği konusunda da pek çoğumuzun net bir fikri yok.

  Senaryo 1: Ortalamanın etkisi azaltılsın böylece ortalamadan doğan adaletsizlik kalksın.
  Bu durumda mesleki bilgi nasıl ölçülecek? İnsanlar Türkçe ve matematikle mi akademisyen olacak? Mesela resim bölümü mezunu bir arkadaşın sanatındaki farklılık nasıl ortaya çıkacak?

  Senaryo 2: Ortalamanın etkisi artırılsın ALES çok saçma bir sınav, mesleki bilgi bu noktada önemli olandır.
  Bu durumda da merkezi bir ölçütün etkisi azalmış olası adaletsiziklee iyice yol açılmış olur. Zira her ne kadar saçma olsa da ALES merkezi bir ölçüttür ve sonuçlanması itibariyle adil bir sınavdır.

  Senaryo 3: Bilim sınavı getirilsin.
  İyi olur güzel olur da ya ÖYP de torpil yuvasına dönerse bu yolla? Adilliği kim garanti edecek. Hangi jüri her üniersitede gösterilen ortak derslere göre sınav hazırlayabilecek?

  Senaryo 4 Herkes aynı üniversiteden mezun olsun, bu sorun ortadan kalksın.
  Teorik olarak mümkün görünmeyen bu şeyin bir an için ütopik olarak mümkün olduğunu düşünelim. Yine de adalet sağlanamaz. Çünkü hocaların tutumları yıldan yıla bile değişebilir. Bir bölüm dersinden benim dönemimde sadece 17 kişi AA ile geçmişken sonraki yıl (alt dönemimde) 24 kişinin AA ile geçtiğini öğrendim ve hocanın tek bahanesi de "hamilelik sendromundan sizi ezdim biraz sanırım kusura bakmayın" oldu.

  Kısacası, evet sistem yeterince adi değil ama olması gerekenin nasıl olacağı da belli değil bence.

 2. #12
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  "hamilelik sendromundan sizi ezdim biraz sanırım kusura bakmayın"
  nasip diyelim.


  sempatik sevdiğimiz bir hocamızın yard. doç iken yaptığı sınav ile prof. ken yaptığı sınavlar arasındaki farkı kendi görmüş ve derste: "yauu eskiden konuya hakim değildik basıyoduk teoremi zor soruyu.. napalım. Şimdiki sizler şanslısınız yatın kalkın dua edin önceki senelerde gelmediniz bölüme heheheh " deyişine ve iki sınav arasındaki uçuruma bizzat tanık oldum.
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.

 3. #13
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567
  Alıntı Salper Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  İşte böyle düşünmemek gerek. Ortalamanız yüksek, GANO nun etkisinin artmasını istiyorsunuz. Hep ene ene ene... olmaz ,yanlış. Ortalamanız 2.50 olsaydı aynı mantık ve düşünce içinde olabilecekmiydiniz? samimi olun lütfen. %35 den %25 e düşürülmesinin sebebi üniversiteler arası dengesizlikleri biraz da olsa aza indirmek. İngilizce yüzünden atanamıyorum diye birşey yok, çalışın akademisyen olacaksınz ingilizce bilmeden nasıl çalışmalar yayınlar yapacaksınız efendim lütfen.  aynen katılıyorum. adalet isteniyorsa olayı olabildiğince merkezileştirmek tek tip yapmak en adil olanı.
  Canim hocam bak ne guzel diyorsunuz, dil yapamiyorum diye bisey yok calisin gecin sinavi diyorsunuz. Agziniza saglik.o zaman bende size diyorumki universitede benim gibi gecenizi gunduzunuze katip calissaydiniz simdi zor durumda kalip boyle absurd birsey soylemezdiniz. Is isten gecmis gelmissiniz 2.50 notla simdide % 25 fazla diyorsunuz. Kusura bakma ama ben buna gulerim.

 4. #14
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Herkesin düşünmesi gereken asıl nokta şu olmalıdır. 4 sene iyi kötü birileri bu bölümleri bitirdi. Kaçımız böyle bir sistemin gelebileceğini düşünerek bitirdik ki? ilk alımı 2010 temmuz yaptılar zaten. Ha belki normal yani cari usulle akademisyen olmak isteyenler not için kasmış olabilirler. Ancak orada da biliyorsunuz ki Ales ve Dil puanlarının belirleyiciliği çok yüksek.

  Kısacası hem cari usulle hem de öyp sistemi ile yerleştirmede aynı mantık işleniyor. Tersini yapmış olsalardı tezatlık olurdu kanısındayım.
  Ayrıca hepimiz insanız belli dönemlerde sıkıntılarımız olabiliyor ve bunlar kişisel sorunlarımız gibi görünse de zorluklarla yaşayabiliyoruz. Bazılarımız iyi ya da kötü bir şekilde okulunu bitirmeyi başarabiliyor. ve sonra deniyor ki alın size bir sınav bu sınav belirleyiciliği oldukça yüksek bir sınav zorda sormuyorlar Allah için. Tabiki bir belirleyicilik olacak o da zaman. zamana karşı yarışacağın bir sınav ama herkesin yapabileceği bir sınav. % 25 çok ciddi bir rakam siz zaten okul ortalamanızı yüksek yaparak herkesten bir adım öndesiniz. ALES sınavında rakiplerinizi geçmek zorunda değilsiniz sadece eş puanı almanız yeterli. Bunun neresini beğenmediğinizi anlamıyorum. Kaldı ki ales çalışkan insanların vakitlerini ayırarak yapabileceği bir sınav.

  Böyle yorumlar yaptığım için ortalamamın düşük olduğunu (yani onu savunduğumu) düşünmenizi istemem. Dönemimi ilk üç içerisinde bitirdim. Bence doğru sistem bu herkesin ikinci bir şansı olmalı.

  Dil puanı konusu çok hassas. bence baraj 50 yada 55 olmalı. bu rakamlar bilerek belirlenmiş rakamlar ingilizcesi pek iyi olmayan birileri de bu puanları alabilir iyi olan birileri de bu puanları alabilir. Ancak iyi olmayan birinin 65'i görmesi gerçekten zor kötü ye göre iyi olanın görmesi de şansa bağlı olabiliyor. Bir çok arkadaşım sonunda 65'i geçseler de 55-65 arasında puanlar alıp durdular başlangıçta. 65'i geçmek çok kolay değil. iyi bir ingilizce eğitim almadıysanız gerçekten zor. girdiği her sınavdan 70 üzeri alanlar bu psikolojiyi anlayamazlar. Ancak alanında sürekli makale okuyan kişiler 50 almasına rağmen pek ala konuyu anlayabilirler. Asıl maksatta bu değil mi zaten? okuduğunu anlamak? yazmak bambaşka birşey kendimi onun için kasmam zaten ..

  Ancak belli bir dil barajı muhakkak olmalı.
  Salper bunu beğendi.

 5. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Canim hocam bak ne guzel diyorsunuz, dil yapamiyorum diye bisey yok calisin gecin sinavi diyorsunuz. Agziniza saglik.o zaman bende size diyorumki universitede benim gibi gecenizi gunduzunuze katip calissaydiniz simdi zor durumda kalip boyle absurd birsey soylemezdiniz. Is isten gecmis gelmissiniz 2.50 notla simdide % 25 fazla diyorsunuz. Kusura bakma ama ben buna gulerim.
  Absurd birşey söylemedim, dediklerim çok açık ve net. Akademisyen olmak istiyorsanız, ÖYP de dil gerekmeseydi bile sizin ingilizce bilmeniz şart. Bunu söylemeye çalıştım. Ayrıca gülmenizi gerektircek birşey de yok ben ortalamamla ilgili birşey söylediğimi hatırlamıyorum. Ben başka bir şekilde diyecek olursam "ortalamanızın 2.5 olduğunu farzedin ve elinizi vicdanınıza koyun, ortalamanın etkisinin yükselmesini hal böyleyken de istemeye devam edecekmiydiniz? samimi oalrak söyleyin lütfen" dedim. Ama siz bu cümleden ortalamamın 2.5 olduğunu ve %25 ortalama etkisinin çok olduğunu söylediğimi çıakrtmışsınız. Dediklerimden bu yargıya ulaşabildiyseniz kusura bakmayın ama Ales ten 90 alamamanız gayet normal.

  Açıklama gerektircek daha fazla şey yok ama hadi söyleyeyim laf ortada kalmasın, şayet iddaa ettiğiniz gibi ortalamam 2.5 olsaydı, 100 ales ve 90 yabancı dilim olsa dahi ( tam 100 ales alan hayatımda 1 kere gördüm oda ylsy atamasında listede, 95+ dil alan okutmanlarıda bazı üniversitelerin duyurulara başarı diye koyduğunuda biliyoruz. ) ile ancak en düşük puanla yerleştirme alan şırnak'a atanırdım. Bölümüm ~89 la kapatıyor. Yani ales 100 e yaklaşmak için şuan olduğu gibi kasmazdım.

  Alıntı Öypsıkıntısı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ancak alanında sürekli makale okuyan kişiler 50 almasına rağmen pek ala konuyu anlayabilirler. Asıl maksatta bu değil mi zaten? okuduğunu anlamak? yazmak bambaşka birşey kendimi onun için kasmam zaten ..

  Ancak belli bir dil barajı muhakkak olmalı.
  Evet dediklerinize tekrardan katılıyorum. YDS sistemi değişeceği konuluşuyor ve başkanın açıklamaları mevcut. Değiştiğinde konuşma okuyup anlama vb. şeyler eklenecek ve yazınızın sonunda bahsettiğiniz şey amacına ulaşacak.

 6. #16
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  567
  Sayin "salper" herkes birseyler soyluyor, ve herkes kendi capinda hakli. Nerde bir eksik gorursek ordan fayda cikartmaya calisiyoruz. Akilli bir nesil gelisiyor, ne guzel. Ben oyp dusunerek okul not ortalamami yuksek tuttum, sizde akademisyen olarak bu yola ciksaydiniz belki az kafayi calistirip derslerden layikiyla gecerdiniz. Ingilizce kursu alarak duzeyimi arttirabilirim, 83 ales notumu da 90 yapabilirim bir kac soru ekleyerek, ama okul puanina bir daha mudahale sansim yok. Neyse konusmayi uzatmanin bir anlami yok. Alaniniz 89 ile kapatiyormus sizde o atananlar gibi az daha gayret ederseniz belki sizde gecersiniz, ama burda konusarak olmaz. Basarilar.

 7. #17
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Alaniniz 89 ile kapatiyormus sizde o atananlar gibi az daha gayret ederseniz belki sizde gecersiniz
  Alıntı Kutadgu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sizde akademisyen olarak bu yola ciksaydiniz belki az kafayi calistirip derslerden layikiyla gecerdiniz.
  Sizin zaten ortalamayla ilgili bir sorununuz yok, sizin derdiniz alesinizin düşük olması bundan dolayıda ÖYP alımlarında ort. etkisinin artmasını istemeniz veya dil her ne ise artık.
  2006 yılında girdim ben lisansa. Öyp yoktu ozamanlar. *** varmış. düzeltme - sindeh e teşekkürler . bu kadar yaygın değildi herhalde yada duymadık*** ve evet buradaki çoğu arkadaşımız gibi akademisyenlik için çıktım yola. Ama 2 sene boyunca okula gidememe sebeplerimi burada size açıklamak zorunda değilim. Lisansı hakkıyla okuyamadığımı söylediğimde yazma gereği duymadım. Halen de duymuyorum. Ve elimde olmayan sebeplerden dolayı olan bu durumu düzeltmek içinde elimden gelen gayreti gösterdim. Ve halende gösteriyorum, 93 olan alesimi 100 e çekmek için... Biraz empati herşeyi anlaşılabilir yapar. Kafayı çalıştırana... başarılar.
  Son düzenleyen Salper, 22-09-2013 saat 15:26. Sebep: öyp hakkında yanlış bildirim

 8. #18
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ÖYP 2002'den beri vardı arkadaşlar, 2010'da çıkan bir sistem değil.

  Ayrıca eleştirilerinizi birbirinize saldırmadan yapın lütfen.

 9. #19
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Öncelikle hepimiz insanız. Hedeflerimiz, çıkarlarımız var... Bunları arka plana koyarak konuşmak hepimiz için zor.

  Not ortalaması 2.53 olan adam tabiki burada buna sallayacak, puanını arttırması mümkün sınavların ortalamalarının yükseltilmesini isteyecek.

  Yds'si 19.5 olan adam da hangi notu iyi ise onun ağırlığının artmasını isteyecek. Böyle sınav mı olur yea diye başlayacak ales de ales, not ortalaması da not ortalaması demeye.

  Ales'ten 95'i vuran adam da haliyle ales %80 olsun abi, hem her üniversite eşit mi diyecek.

  Peki hangisi doğru, kim haklı. Bu işin gerçek doğrusu nedir?

  Cevap belli, şeffaf ve kaliteli bilim sınavları.. Bunun yapılmasının ise kısa vadede imkansız olduğunu bir kenara koyarsak herkesin elini vicdanına koyup düşünmesi gereken birşey var. Bu 3 kriter içinde hangisi kişinin kendi dalında ne olduğu ile ilgili "tamamen olmasa da" bir parça veri ortaya koyuyor. Cevap açık ve net. Hukuk profesörü olmak isteyen adama matematik soran bir mantık silsilesi içerisinde sadece %25 değer taşımasına rağmen alan bilgisi hakkında en net verileri veren ( 3 kriter içinde ) not ortalaması kriterine yüklenilmesi art niyet ve kişisel çıkarların ortak bir noktada buluşmasından başka birşey değil de nedir ?

  Tekrarlamakta fayda görüyorum, en iyi sistem bilim sınavı fakat bunun olmadığı bir ortamda dil ve not ortalaması akademisyenlik için gerekli olan verileri bir parça da olsa verebilen şeyler. Ales'in aslında sağladığı tek şey "merkezilik" güvenini adayların yüreklerine serpmesi. Fakat bu güveni yerleştirmek için konulan oran çok fazla.(%60) Bu arada ales'im 87 küsür yani iyi bir puana sahibim. Buna rağmen ales'in bu sistemde yüzde 40'tan fazla payı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Dil ve ortalama ise %30'ar yer teşkil etmeli. Bu şahsi fikrim olsa da birçok bu işlerle ilgili kişinin de böyle fikirleri olduğunu bizzat kulaklarımla duydum. Ales dershanelerinde 6 ay takılarak 95 almayı, 4-5 sene canı çıkarak bir not ortalaması tutan arkadaşın emeğine (60-25 gibi korkunç bir fark hali hazırda varken) tercih etmenin altındaki fikir de nettir.
  denizzznehir, ebemine, Bob ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 10. #20
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  55
  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Not ortalaması 2.53 olan adam tabiki burada buna sallayacak, puanını arttırması mümkün sınavların ortalamalarının yükseltilmesini isteyecek.

  Yds'si 19.5 olan adam da hangi notu iyi ise onun ağırlığının artmasını isteyecek. Böyle sınav mı olur yea diye başlayacak ales de ales, not ortalaması da not ortalaması demeye.

  Ales'ten 95'i vuran adam da haliyle ales %80 olsun abi, hem her üniversite eşit mi diyecek.

  Peki hangisi doğru, kim haklı. Bu işin gerçek doğrusu nedir?
  evet işte bunlar denmemeli. yoksa iş içinden çıkılmaz bir hâl alır.Dediğiniz gibi doğru olan olmaz.. kimse haklı olmaz. Direk kaos :P

  Çözüm olarak pür yada yüksek oranlı bilim sınavı uygulanmasını çok doğru bulmuyorum. Bilmiyorum diğer bölümlerde nasıl ama kendi bölümüm adına konuşmak gerekirse bulunduğum yerdeki hocalar olsun onları yetiştirmiş hocalar olsun y.l da üstünde çalıştığım konularda yetkin kişiler ve anabilim dalındaki kadronun hemen hemen hepsi bu alanda çalışan insanlar. Ama aynı anabilimdalı için farklı bir üniversiteyi incelediğimde anabilim dalı aynı olmasına rağmen bu konularda çalışan yakından uzaktan alakalı bir tane bile hoca yok. İnce ayrıntısını söylemiyorum hani cidden tamamen farklı bir alan gibi. Şuanki hocalarımızın hocaları, kendilerini hangi alanda yetiştirmişlerse o üniversitede o alan devam edip gidiyor. Hocalar o alanla alaklı dersler veriyor. Böyle olunca Bilim sınavını yapan insanlar neye göre kime göre yapacak? Tüm üniversitelerde ortak olan derslerden yapmaya kalkışırlarsa sınav konuları 5 dersi geçmez ve basit bi hal alır. Bazılarında zorunlu bazılarında seçmeli vs... Yani mutabakat kesinlikle sağlanamaz.
  Dediklerinizin bir kısmına katıldığımı söyleyebilirim, Alesin %60 olması gerçekten fazla. Bunu kabul etmek gerek. Fakat %40dan da az olmaması gerek. ALES başlığı altında arkadaşlarımızın söyledikleri gibi Ales hızlı ve analitik düşünmeyi, okuduğunu hemen anlayıp doğru yorumlamayı ölçen bir sınav. Akademisyenlerde olması gereken özellikler bence. Bir kişinin temeli zayıfsa istediği kadar alese çalışsın üst düzey bi kapasitesi yoksa 95+ yapamaz. Başta 70 75 alıp bir dönemde yükseltip 95 alan varsa buyrun göstersin, bilgisinden deneyimlerinden bizde istifade edelim. Ortalamanın %25 etkiside bence ideal. Fazlası önceki yazılarda bahsettiğimiz faktörlerden dolayı hakkaniyeti bozar. Dil belki arttırılabilir fakat %20 i geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. He nasıl dengelenebilir bu olay? Bilim sınavı gelirse bu ortak 5 dersi yada artık kaç tane ise alırsın sınav tabi tutarsın insanları, koyulacak oranıda %10-20 herneyse Ales ten kısarsın. Dilden, Ortalamadan , Alesten , Bilim sınavından oranları hesaplarsın hepsini toplarsın, yüksek alan adam girer. Yada bir diğer çözüm Öypsıkıntısı hocamızın söyledikleri.

  Alıntı mendieta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hukuk profesörü olmak isteyen adama matematik soran bir mantık silsilesi içerisinde sadece %25 değer taşımasına rağmen alan bilgisi hakkında en net verileri veren ( 3 kriter içinde ) not ortalaması kriterine yüklenilmesi art niyet ve kişisel çıkarların ortak bir noktada buluşmasından başka birşey değil de nedir ?
  bu yüzden sözelci arkadaşlar adam akıllı sayısal yapmadan 90+ alabiliyorlar. hepsini yapmak için çabalamanın çokta lüzumu yok, yaparsada bir artı. Ama biz sayısalcılar için türkçesiz 90+ mümkün değil. tekrar kendimden örnek vereyim 2012 yılında girdiğim aleslerin ikisindede sayısaldan 99D olmasına türkçeninde yarısından fazlasını yetiştirmiş olmama rağmen puanım aşikar. bu yüzden sayısalcılara sözel farzlar üstü farz. Alesinde kendi içinde ve puana etkisinin bu yönden adil olduğunu düşünüyorum. Diğer insanlarla ortak bir çıkarda buluşmak yada başak bir kritere yüklenmek herkes için söz kousu değil genele hitap edip herkesi zan altında bırakmak yerine olaylara olabildiğince objektif yaklaşmaya çalışılmalı.
  Son düzenleyen Salper, 22-09-2013 saat 17:13. Sebep: imla
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Başvurusu ve Mezuniyet Notu
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan strada
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 29-01-2013, 23:56
 2. Mezuniyet notu diplomada yazmıyor??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan okyanusmavi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-07-2012, 17:25
 3. YÖK ün adaletsizliği
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan dryahya
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-02-2012, 17:07
 4. lisans yüksek lisans mezuniyet notu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan onurss
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 21-01-2012, 00:50
 5. Mezuniyet Notu Yüksek Lisans Notu Olabir mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ismek
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 28-06-2011, 12:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git