reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 4 İlkİlk 1234 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 40

Öğretim Görevlisi İçin Lisans Mezuniyeti Yeterli mi?

Öğretim Görevlisi Forumunda Öğretim Görevlisi İçin Lisans Mezuniyeti Yeterli mi? Konusunu İncelemektesiniz

sardalya Demiş ki: öğretim örevlisi olabilmek için yüksek lisans mezun olma şartı vardır..eğer yüksek lisansınız ...


  1. #11
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Nerden
    İzmir
    Mesaj
    384
    Alıntı sardalya Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    öğretim örevlisi olabilmek için yüksek lisans mezun olma şartı vardır..eğer yüksek lisansınız yoksa onun yerine deneyim şartı lisanstan sonra 2 yıl olmalıdır. ancak bazı ilanlarda yüksek lisans yapma şartı koyup yanısıra 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl deneyim isterler..puanlarınız iyi olsa da bu şartları sağlamazsanız öğretim görevlisi olamazsınız.

    - - - Güncellendi - - -

    ayrıca öğretim görevliliği için yds gerekmez..ales ve lisans not ortalaması gerekir

    Sayın Sardalya Hocam;

    O bahsettiğiniz şartlar Meslek Yüksekokullarında öğretim görevlisi olmak için geçerlidir. Fakülte ve Yüksekokullarda (4 yıllık eğitim veren birimlerde) öğretim görevlisi olabilmek (güzel sanatlar dalları biraz daha farklıdır) için en az YDS 50 almak ve yüksek lisans mezunu olmak veya 10 yıl deneyim şartlarından birini sağlamak zorundasınız.

    2 yıl tecrübe şartı ve dil puanı istememe olayı tamamıyla ön lisans düzeyinde eğitim veren birimlerde geçerlidir.

    Ayrıntılı bilgiler için; Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik YÖK'ün sitesindeki mevzuat sekmesinden incelenebilir.
    Bu yönetmelik Madde 7 bent 4 te belirtilmektedir ki;

    Öğretim Görevlisi kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:
    a) Lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az yüksek lisans mezunu veya lisans mezunu olmak şartıyla en az alanında on yıl tecrübeli olmak,
    b) Güzel Sanatlar Fakülteleri, Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri, Konservatuarlar ile ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanları ile ilgili iki yıl tecrübeli olmak.

    Sayın Semab hocam;

    YÖK en alt standartları belirler bunun üzerine öğretim görevlisi kadrolarında ilave yıl şartları gelebilir. Fakat bu yıl şartları bazen gelen kadronun derecesi ile alakalıdır. Kadronun derecesi yüksekse devlet memurlarında da oldugu gibi ek şartlar (kamu kurumlarında 3 yıl tecrübeli olmak, alanında 5 yıl tecrübeli olmak, eğitim kurumlarında 3 yıl ders vermiş olmak gibi) şartlar gelebilir. Bunuda üniversite elindeki kadroya ve şartlarına göre belirler. Araştırma Görevliliğinde bu şart çok olmamakla bereber öğretim görevliliğinde çok yaygın kullanımı bulunmaktadır.

  2. #12
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    33
    erdemkan hocam arkadaşımız daha yeni lisans mezunu olduğu için 4 yıllık eğitim veren birimlerden bahsetmek aklıma bile gelmemişti,,zaten önlisans eğitimi veren birimler için yazmıştım ama cevaplarıma baktım belirtmemişim bunu..düzeltme için teşekkürler

  3. #13
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5
    arkadaşlar benim anlamdığım nokta myo lar için yönetmelikte öğretim görevliliğinde 2yıl tecrube istiyo. yükseklisans yaptım ama tecrubem yok yinede başvurabliyormuyum? bir çok konu okudum ama birşey anlamdım. bunu açıklarsanız çok sevinirim

  4. #14
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı mehmetonline Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar benim anlamdığım nokta myo lar için yönetmelikte öğretim görevliliğinde 2yıl tecrube istiyo. yükseklisans yaptım ama tecrubem yok yinede başvurabliyormuyum? bir çok konu okudum ama birşey anlamdım. bunu açıklarsanız çok sevinirim
    YL yapmış olmak 2 yıl tecrübe yerine geçer.
    --------------------------------------
    #akademikzam

  5. #15
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    08-2013
    Mesaj
    4
    Teşekkürler cevabınız için.Bu üniversiteye bağlı olarak algıladım ben.
    Peki başvurudaki ales son 3 yılın alesi mi olmak zorunda?
    Şartlarda sadece alesten 70 puan almışc olmak diyor.

  6. #16
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    3.706
    Alıntı semab Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Teşekkürler cevabınız için.Bu üniversiteye bağlı olarak algıladım ben.
    Peki başvurudaki ales son 3 yılın alesi mi olmak zorunda?
    Şartlarda sadece alesten 70 puan almışc olmak diyor.
    ALES 3 yıl geçerli. Ayrıca belirtilmesine gerek yok.

  7. #17
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    08-2013
    Mesaj
    4
    ÜDS kaç yıl geçerli ?
    En son mart 2010 da girmiştim.
    2013 de öğretim görevlisi kadrolarına başvurabiliyor muyum onunla?
    Sonrasında YDS oldu.

    - - - Güncellendi - - -

    Tekrar girmeme gerek var mı?

  8. #18
    Ordinaryüs Profesör Doktor
    Üyelik Tarihi
    12-2011
    Mesaj
    5.055
    ÜDS sınırsız geçerli, başvurabilirsiniz.

  9. #19
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    08-2013
    Mesaj
    4
    Merhabalar,
    Bir üniversite yökten öğretim görevlisi kadrosu talep ettiğinde
    ilana çıkılması yaklaşık ne kadar sürer?
    Ya da kadro talebi ilana çıkma başvuru ve alım süreci ne kadar olur?
    Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

  10. #20
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    03-2014
    Mesaj
    2
    Merhabalar, akademik personel alım şartları değişti. Benim sorum şuydu tezli yüksek lisansımı yeni tamamladım. Meslek yüksekokullarındaki kadrolara başvuru yapmak için özel şartlarda belirtilmemişse 2 yıl hizmet şartı zorunlu mu acaba?
    Son düzenleyen Sinem Kaya, 07-03-2014 saat 18:52.





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Öğretim Görevlisi İçin Asgari Şartlar
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan davut67
    Cevap: 13
    Son Mesaj: 19-06-2016, 13:49
  2. Öğretim görevlisi olmak için ALES ve Ortalama yeterli midir?
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan azizselcuk
    Cevap: 10
    Son Mesaj: 18-05-2015, 02:15
  3. Bilgisayar Mühendisliği ye da TEF İçin Öğretim Görevlisi Soruları
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan ugur4336
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 18-10-2013, 22:13
  4. İnşaat Mühendisliği İçin Puanım Yeterli mi?
    ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan sedatsolmaz
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 18-12-2012, 16:25
  5. Öğretim Görevlisi Olmak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan aylmz
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 13-08-2011, 00:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git