reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: CARİ USUL & ÖYP hangisi?

Oy
53. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Üniv.lere asistan almlarında Cari Usul kadlırılsın sadece ÖYP gibi puanların yüzdeleriyle olsun.

  25 47,17%
 • CARİ usul devam etsin ve BİLİM SINAVI VEYA MÜLAKAT YAPLSIN

  25 47,17%
 • Cari Usul,torpil sahibi arkadaşlarn KADRO BAHÇESİ olarak devam etsin

  3 5,66%
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 16 den 30 - Toplam 31

Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun

Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri Forumunda Asistan Alımlarında "Cari Usul" Kaldırılsın,"Öyp" Gibi Sadece Puanlarımızla Olsun Konusunu İncelemektesiniz

Hocam bu ayni şuna benziyor . Nasıl ki hocaların hakkaniyetli olmayacağı konusunda herkes kendinden emin. ...

 1. #16
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  735
  Hocam bu ayni şuna benziyor . Nasıl ki hocaların hakkaniyetli olmayacağı konusunda herkes kendinden emin. Bende akademik camia ya girecek herkesin bir gün yard. Doç. Olacağından o kadar eminim. Yani bende biliyorum oyp sonunda herkese yard. Doc olmak rütbe olarak verilmeyecek ama siz kac kişinin olamayacağını düşünüyorsunuz. Diğer yandan emek konusuna hic girmeyelim yayın vs kriterleri zaten Allaha emanet

 2. #17
  Editör
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.340
  ben de cari alıma karşı değilim öyp cok sınırlayıcı mesela ben bilg. ögrt. bitirdm ama bilişimle alakalı bır yuksek lısans prog . kazandım sadece öypden alım olsa illa lisansımdan akademisyen olmak zorunda kalıcam halbuki ben lisansımla paralel olan başka bir bölümde akademisyenlık yapmak istiyorum.cari alımda torpil yerine bilim sınavına dayalı olsa alımlar çok iyi olur hem insanları sınırlamamış olurlar hem de hak yenmemiş olur.
  Öypsıkıntısı bunu beğendi.
  YLSY'li

 3. #18
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  kayseri
  Mesaj
  66
  anket seçeneklerini yeniden düzenlememiz mümkün mü ?

 4. #19
  ch.accepted
  Misafir
  Herkese merhabalar, günlerdir sitede yoktum ancak bayramın üçüncü gününe yetişebildim; o yüzden öncelikle herkesin bayramını kutlarım, özellikle bayramı silah gölgesi altında geçirmek zorunda bırakılan "savaş çocukları"na Allah'tan yardım dilerim. War Child International - Home page

  Arkadaşlar ÖYP ile 2013 temmuzda atanmış biriyim (gerçi henüz belgeleri teslim etmedim bu hafta götüreceğim her neyse) Ancak ÖYP ile atanmama rağmen ÖYP'nin tam olarak olması gereken sistem olduğunu düşünmüyorum. O zaman neden ÖYP ile atandım, çünkü mevcut durum içerisinde en iyisi bu.

  ÖYP sisteminde akademik başarının önemi gerçekten çok az. 4 yıl boyunca bin bir zorluklarla başarılı olmuş arkadaşlar var mesela bu arkadaşların bazıları bölümünü derece ile bitirmiş kişiler. Ancak bu arkadaşlar atanamıyor. Bu arkadaşların yerine mesleki bilgisi 0 olan, ALES'ten 98 almak suretiyle atanan ancak daha bölümü hakkında üç beş cümle konuşamayan insanlar atanabiliyor. (Hepsi öyledir demiyorum ancak öyleleri de var.) Belki ben niteliksiz biriyim benim atandığım kadroyu benden daha çok hak eden mesleki açıdan daha donanımlı arkadaşlar vardır bunu demek istiyorum. Gerçekten böyle biri var mı yok mu bu da ancak bilim sınavıyla belli olur. Ben şundan eminim. ALES'ten 70 alan ancak mesleki açıdan ciddi derecede donanımlı insanlar da var çevremizde.

  Cari yolla atamaya bakıldığında da torpil almış yürümüş maalesef. 5 yıl sonra açılacak kadroya bile atanacak isim belli belki de çoğu yerde. O zaman yapılması gereken şey belli.

  Evet ÖYP ve cari alım birleştirilmeli. Her ikisinin de avantajlı yönleri dikkate alınarak tabi. Süreç iki aşamalı olmalı. İlk aşamada belli bir ÖYP puanını geçen (atıyorum 75) ikinci aşamaya hak kazanmalı. İkinci aşamada ise tamamen mesleki bir sınav yapılmalı. Bu sınavın yapılması ve değerlendirilmesi de tamamen YÖK kontrolünde olmalı ki torpil olmasın. Zaten mühendislik gibi bölümlerde torpil olamaz. Sorunun cevabı 15 ise ya 15 i bulmuşsundur ya bulamamışsındır. Daha sonra ilk aşamanın %40 ı ikinci aşamanın %60 ı gibi bir oranla puanlar aynı skalaya getirilip toplanmalı.

  Böylece büyük üniversiteler de bu yolla asistan almaya başlar. Eğer sistem böyle devam ederse ÖYP sanki daha alt bir akademisyen grubu yetiştirmek amacıyla oluşturulan bir sistem gibi lanse edecektir toplumda. Halbuki ÖYP ile atananlar da en az cari yolla atananlar kadar donanımlı insanlar olabilir. Donanımsız bazı kişileri de dahil edecek şekilde kurulmuş olması onun yeni üniversitelere kalbur altı akademisyen yetiştirdiği anlamına kesinlikle gelmez. Bu algı değiştirilmelidir.!
  aDNA, sidneh ve Öypsıkıntısı bunu beğendiler.

 5. #20
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı merzer Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sakin ol şampiyon.
  Ben ÖYPliler masa başı memuru demedim. Akademisyen olmak masa başı memurluk değil dedim.
  Diğer yandan ÖYP 4 matematik fazla yaptı diye brilerinin otomatik olarak geleceğin profesörü olmasını garanti ediyor. ÖYP ile girena dam nasılsa yardımcı doçentim yerim belli yurdum belli modunda.

  Demek istediğim aslında üstte de dedim ama yeniden anlatayım . Bir kişi 4 matematik yaptı lisansta ders çalıştı diye akademisyen olmak zorunda değil. Devlet bunu almak zorunda da değil. Hali hazırda öYP ile gelenler hakkında yorumları dinlersen ne demek istediğimi anlarsın . Torpil vs ile işi olmayacak bir hocam şunu söylüyor, arkadaş niteliksiz! ama mecburen bitecek bitirecek hoca olacak en azından biraz yetişsin diye çırpınıyoruz...

  Her ÖYPli böyle değil ama CARİ ye göre ÖYP de bu adamların yerleşmesi çok daha olası, var mı aksini iddia eden . Dediğim demek stediğim ve sizin anlamak istemediğiniz tek şey şu , MÜLAKAT ADAM GİBİ YAPILIRSA EN İYİ SEÇME YÖNTEMİDİR!.
  ÖYP belki bir baraj olabilir.Örneğin kadrolara sistemden tercih yapılır direkt kadro verilmez 4 katı kadar kişi çağırılır değerlendirilir. İşte o zaman dersin ki evet bu sistem iyi sistem.
  Ama sadece LİSANS ortalaması fazla diye birilerinin bir yerlere yerleşmesi makul mantıklı diyorsanız bence orada bir sorun var.

  Vahdet hocam bir çok yorumunu işte bu lan diye okuyorum Ama bu yorumuna katılmıyorum . ÖYPli yalakalık yapmaz ? Yalakalık br kişilk özelliğidir 200bin tl imzalamış ÖYPliler herkesten çok yalayıcı haline gelebiliyorlardı bir dönem Genelleme yapmayalım...

  Not: Arş. gör. değilim , ünversitede uzman olarak çalışıyorum. Tek bir torpil yaptığımı ispat ederlerse istifa ederim Her CARİ torpilli değil, her ÖYPli de doğuştan akademisyen değil.

  Zaten oylamaya da bakarsanız sadece 1 fark kalmış arada. Bende CARİ devam etsin diyenlerdenim.

  Başladığımız gibi bitirelim...

  Sakin ol!
  Maalesef yalakalik yaptirtan da sistem. HocaCIK arkadasimi kast ederek; "1 donem uzatirim attiririm" diyerek pislik yaparsa ve sistem yuzunden imzaladigi senet devreye gireceginden eve temizlige bile gider OYP li. Yalakalik yapmaz oyp li cunku minnetle gelmemistir. Minnetle gelsinler ve benim her dedigime eyvallah ceksinler diye CARI cigirtkani hocaCIKlar oldugu muddetce kusura bakmayin liyakatli filimsel degil bilimsel sinav olmadigi muddetce sadece OYP. Sartlar olgunlasirsa cari oyp den daha avantajli olur. Ama hemen her bolumde ( ozellikle geleneksel unilerde ) 5 yillik cari alim sirasi belli...
  zar bunu beğendi.

 6. #21
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  facebook sayfasında konuyu sürekli yineleyen arkadaşın hassasiyetini anladığımı sanıyorum. fakat bu başlığa yapılan yorumlardan da anlaşıldığı gibi herkes araştırma görevlisi alımlarının ille de öyp usulüyle olması gerektiği konusunda hemfikir değil; dolayısıyla "admin bu konuya eğilmiyor." anlamında yorumlar yapmanız facebook sayfasının durumunun tam olarak anlaşılmadığı izlenimi uyandırıyor. eğer bu konuda toplu bir hareket olsaydı desteklenebilirdi, fakat şu durumda sabit tek bir fikre varılmış değil.
  ayrıca anımsatmak isterim, facebook sayfasında dört moderatör çalışıyor - ki bunlardan biri olarak benim konuya dair kişisel fikrim şudur:

  - öyp usulü her ne kadar hakkaniyetli görünse de ösym sınavlarına ne kadar güveniyoruz?
  - akademisyen olmak ne demektir? ales puanı akademisyen olmakta öyp usulünde olduğu kadar belirleyici olmalı mıdır?
  - akademiye ta antik yunan'dan beri süregelen etik uyarınca dahil olan usta-çırak ilişkisi ne olacak?
  (şu eklenmeli: "usta-çırak ilişkisi" adı altında düpedüz torpil yapılması kesinlikle savunacağım bir şey değil. ama akademinin durumu biraz daha düzgün olabilseydi, gerçekten hak eden ve bilimsel yeterlilikte insanların akademisyen olacağına güvenebilseydik, alımların şu anki carî usule göre devam etmesi sorun olmazdı).
  - carî usul devam ederse ilk anda akla gelmeyen, günlük tabirle pek de "prestijli olmayan" üniversitelerin mezunlarının ülkenin önde gelen üniversitelerinde doktora yapmaları pek mümkün - ya da en azından yaygın – olmayacaktı.
  - yine cari usulde ortalıktaki hocaların iktidarı, hele ki taşra üniversitelerinde, iyice katlanılmaz olacaktı.
  (örneğin öyplilere doğrudan „seni yök’ten uçakla indirdiler, dekan bile sana bir şey yapamıyor; ama sınavla gelsen almazdım seni“ demeye cüret edenler oluyor. Bunun yanında „ben öypliyim, en azından öğretim görevlisi yapacaksınız beni, ben öyle makale falan yazamam.“ diyenleri de duyuyoruz ne yazık ki.)
  Sonuç olarak öyp usulü kadroya en azından puan bazında hak edenin yerleşmesi konusunda kısmen (ösym’ye güvendiğimiz oranda) güvenilir olsa da akademik niteliğini saptamak konusunda başarısızdır. Ama bilim sınavı dahi olsa o sınavları yapacak insanların yeterliliğine ve hakkaniyetine güvenemeyeceğimiz için cari de olsa, öyp de olsa uzunca bir süre bu ülkede akademik dünya çok parlak olmayacak.
  Öypsıkıntısı, ch.accepted ve Podof bunu beğendiler.

 7. #22
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Böylece büyük üniversiteler de bu yolla asistan almaya başlar. Eğer sistem böyle devam ederse ÖYP sanki daha alt bir akademisyen grubu yetiştirmek amacıyla oluşturulan bir sistem gibi lanse edecektir toplumda. Halbuki ÖYP ile atananlar da en az cari yolla atananlar kadar donanımlı insanlar olabilir. Donanımsız bazı kişileri de dahil edecek şekilde kurulmuş olması onun yeni üniversitelere kalbur altı akademisyen yetiştirdiği anlamına kesinlikle gelmez. Bu algı değiştirilmelidir.!
  Çok güzel bir yazı yazmışsınız ancak son paragrafa biraz takıldım. "öyp ile atanalar da en az cari yolla atananlar kadar donanımlı insanlar olabilir" derken sanırım sizin de onların daha aşşağıda olduğu yönünde bir algınız var? yada ben yanıldım o cümleden öyle anlaşılıyor. Ancak ister öyp ister cari olsun bu akademik kadroya girdikten sonra yaptığınız işlerle kendini gösterir. ne cari alımlar gördüm ekmek elden su gölden.
  ama bende ÖYP sistemi henüz oturmadığı için cari alımların kapanmasından yana değilim. her iki sistemde şuanda açık olmalı. her ne kadar cari alımlarda torpil dediğimiz olay devreye girsede bu durumdan kaçabilmek pek mümkün değil. ne kadar şeffaf bir ortam olursa o kadar torpil azalır diye düşünüyorum.

 8. #23
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  85
  Her bölüm sözel sayısal ya da eşit ağırlıklı değil. Özellikle güzel sanatlar fakülteleri ve konservatuvarlarda öyp ile alım mümkün olamaz. Sanat Ales ya da yabancı dil ile ölçülebilecek şey değildir. Her kurumun sanata bakış açısı da farklıdır. Diğer bölümleri bilemem ama bu tür yeteneğin ön planda olduğu bölümlerde durum budur.
  kaamos bunu beğendi.
  Ergos + Nomos

 9. #24
  ch.accepted
  Misafir
  @Oypsıkıntısı Teşekkür ederim zaman ayırıp yorumumu okudugunuz için.

  Yazımda bahsettigim ve Kaamos hocanın da maddeler halinde açıkladığı gibi her iki sistemin kendi içinde avantaj ve dezavantajları mevcut. Şu durumda da OYP nin yeni üniversitelere akademisyen yetiştiren bir sistem olduğu yani temel amacının bu olduğu hepimizin malumu. Ben elbette kendime güveniyorum, her türlü bilim sınavında yarışmaya da hazırım. Yani bu algı bende oluşan bir algı değil toplumsal boyutta bakıldığında insanlarda böyle bir algı var orada ondan bahsetmiştim hocam. Bu yüzden her iki sistemin olumlu yanları dikkate alınarak yeni bir sistem oluşturulmalıdır görüşündeyim.
  lansetucu bunu beğendi.

 10. #25
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  735
  Aslında en başında söylediğim seye geliyoruz. Seçici kişiye liyakat ahlak kavramları bemimsetilirse cari en iyisi Ama bunun olmasını dilemek yada çabalamak yerine cari tu kaka demek bunu savunan insanlara sizin dayiniz var demek ne derece doğru. Cari ile ars. Görevlisi olmam mesela ben adamjni da bulsam olmam ne gerek var ama oyp olsa olurum garanti yard. Doç heleki küçük üniversitelerde.
  Şahsen hali hazırda bir işim var dışarıdan doktora yapar duruma bakarım.
  Ama iş bulmak ekmek bulmak söz konusu olunca maalesef akademi de bilim de 2. Öncelik olarak kalmaya mahkumdur.
  cgR bunu beğendi.

 11. #26
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Ben de cari alımın kalkmasından yana değilim. Açıkçası ALES ve YDS'nin akademik yeterliliği tam olarak ölçtüğünü düşünmüyorum. Bana göre akademik yeterliliğin tek ölçütü bilim sınavıdır. Ha şu anda bilim sınavları çok mu adaletli, ne yazık ki değil. Kaldırılması gereken bilim sınavlarında oynanan oyunlardır. Bunun için de YÖK tarafından bir denetim mekanizması geliştirilmelidir.

  Accepted'in önerisine aynen katılıyorum, üstüne daha fazla söyleyecek bir şey bırakmamış bana.
  lansetucu bunu beğendi.

 12. #27
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2015
  Mesaj
  138
  Alıntı glory_2008 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  vitaminc, herkes kendine uygun geleni savunuyor diyorsunuz. şu verdiğiniz cevapta sizin kendinize gelen tarafın ne olduğunu ortaya koyuyorsunuz. sebebini de açıkça dile getiriyorsunuz. bu açıdan baktığımızda sizi tebrik ediyorum cesurca görüşlerinizi bükmeden ilettiniz. teşekkür ederim.

  Fakat şu var ki buradaki sıkıntımız CARİ USUL diyerek MÜLAKAT adı altında yandakçıların bir yerlere gelmesi. Siz içerisinde mülakat & bilim sınavı olan yerlerin ne kadar şeffaf olduğunu düşünüyorsunuz. Yapmayın gözünüzü seveyim. O zaman tümden üniv lerdeki eğitimi kaldıralım...cari usulle alımlarda belki siz ünivlerde yan gelip yatıp güvendiğiniz yerlerin sizi bir yerlere getirmesi için umutla bekleyebilirsiniz.AMA ben gibi bir çok kişinin tanıdığımız elimizden tutan kimse yok.. şimdi diyecekseniz ki büyük ünivlerde ort. düşük e zaten değeri de, o durum göz önünde tutularak %25 verilmiş ALES gibi %60 vermemişler..

  ok eyvallah sizin dedğiniz gibi olsun diyelim akademik ort. %5 olsun..dil ve ales ona göre revizyon edilip düzenlenebilir...VALLA KUSURA BAKMAYIN DA İÇİNDE "MÜLAKAT" "BİLİM SINAVI" olan hiç bir yönteme GÜVENMİYORUM,BİRİLERİNİN HAKKINI GASP EDENLERİ DE ALLAH A EMANET EDİYORUM nokta..

  Sakin ol şampiyon, sende birgün o alesteki mantık sorularını çözebilirsin. Yeterki DİZİNİ KIR VE ÇALIŞŞŞ.
  burda yorunları okudum saçmalanıp durmuş, öyp ile zaten y.lisans ve doktora yaptırılıyor, liyalat etmeyen adama yaptırmayıp attırırlar yahu, saçmalayıp durmayin.

  En adaletli sistem MERKEZİ atamadır. Okulda ort. Yapacak ve zeki çaliskansa alestede yuksek puan çakacak, yds yide ezip milleti gecip hakki olani alacak, olay bu kadar basit...

  - - - Güncellendi - - -

  Not: Ne yapılacaksa bile bu Pat diye olmamalı bundan sonra bence en az 2 yıl pilot uygulaması olmalı sonra getirilmeli, yani en az 2 yıl şimdiki sistem devam etmeli ki millet mağdur olmasın, heleki şuandaki mâlum siyasi konular varken ben şahsen kesinlikle yeni alık tarzlarına güvenemem

 13. #28
  Akademik Forum
  Misafir
  Arkadaşlar neden bu kadar asistan olmak istiyorsunuz anlamıyorum gerçekten, ben 2014 haziranda mezun oldum 2014 aralıkta bir üniversitede cari alımla araştırma görevlisi oldum, şuan bu kadro için başvurduğuma pişmanım açıkcası, kaçmanın yolunu arıyorum her gün iş ilanlarını takip ediyorum bir iş bulsam 1 dakika durmam. Her gün azar işitmeye, bir şey bilmediğinize sürekli vurgu yapılmasını istiyorsunuz anlamıyorum. Bu işin size cazip gelen yanı ney anlamış değilim gerçekten.

 14. #29
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  87
  Arkadaşlar burası Türkiye.KPSS sorularının bile çalınabildiği bir ülkede yaşıyoruz.Bence cari alım tamamen kalkmalı.Bütün alımlar tamamen sınavla ve puana göre yapılmalı.Yüzde yüz güvenli olmasa bile inanın cari alıma göre çok daha adil olur.Tabi üniversitede dayınız varsa cari alımın devamını isteyebilirsiniz.

 15. #30
  Akademik Forum
  Misafir
  Alıntı veteriner hekim Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar burası Türkiye.KPSS sorularının bile çalınabildiği bir ülkede yaşıyoruz.Bence cari alım tamamen kalkmalı.Bütün alımlar tamamen sınavla ve puana göre yapılmalı.Yüzde yüz güvenli olmasa bile inanın cari alıma göre çok daha adil olur.Tabi üniversitede dayınız varsa cari alımın devamını isteyebilirsiniz.
  aynen katılıyorum.


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. Cari Usul Alımlarında Sıralama
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan thesolvent2
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 12-05-2013, 22:06
 2. ÖYP de Cari Usul
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fenerbahçe
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 27-06-2012, 20:25
 3. cari usul
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan mango
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 10-08-2011, 17:07
 4. Cari Usul Hesaplaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 25-05-2011, 16:09
 5. Cari Usul Ön Değerlendirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bynyks
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-11-2010, 00:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git